IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Што мислите за градот Струмица?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што мислите за градот Струмица?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 31>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 10:18
Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Едно време, средината на деведесеттите, Струмица ја имаше најголемата флиперница во Македонија. Со оглед на тоа што флипери веќе никаде не може да се најдат, претпоставувам дека и флиперницата ја нема...Или е `преуредена` во нешто друго. Тоа беше многу одамна и оттогаш не сум бил во Струмица...Знае некој што се случи со прочуената флиперница ?


Ako mislis na flipernicata BOND veke ja nema, a na nejzino mesto iako sum minal od tamu bezbroj pati ne sum zabelezil sto ima.
Inaku flipernicite gi zamenija bezbroj internet kafulinja, so kapacitet od 10 stola.
Toa e MODERNI vreminja , nikako druzenje samo zevanje u kompjuter.
Кон врв
mikeg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 305
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikeg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 23:49
GRADOT STRUMICA E MNOGU UBAV GRAD A I GRADONACALNIKOT E SERIOZEN I GRADOT IM GO NAPRAVI KAKO RAJ
Кон врв
Elena.Eli.Elence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elena.Eli.Elence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 07:32
Strumica e najubavio grad i ne ima ubavi zeni,ubavi fraeri,ima noken zivot ludnica i pred se narodo e mnogo fin i ljubezen a ne kako nekoj drugi gradove koj nemat opsta kultura.A jA sam od Veles i veles e dobar grad ne vikam ali Strumica e bolja. Taka da majka mi e od Strumica a tatko mi od veles a mene se poveke me vlece na kaj strumica.Ne znam za so,ama krvta ne e voda,Strumica e super grad mos imat glup akcent ali bar imat opsta kultura a ne veleska kultura.Iako sam od veles kazuvam deka veleskata kultura e nula,i deka narodot e mnogu ljubomoren i sebicen a inace ni veles ne e los grad sam treba da se smenat nekoj glupi raboti.Tolko od mene i POZDRAVVVVV
Кон врв
sherril Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sherril Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 23:35
ma strumica e najubav grad...
barema za nas strumicanite
ne go cepkajte nasio dialekt da ne pocnam da vi pisam na sr nema nikoj da me razbere
Кон врв
jas Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 10:27
СТРУМИЦА=ЕВРОПА КОЈ НЕ ВЕРУВА НЕКА ПОВЕЛИ
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 22:25
Originally posted by jas jas напиша:

СТРУМИЦА=ЕВРОПА КОЈ НЕ ВЕРУВА НЕКА ПОВЕЛИ
Струмица е мало градче личи на Лондооооооон смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Valeta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valeta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 09:18
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by jas jas напиша:

СТРУМИЦА=ЕВРОПА КОЈ НЕ ВЕРУВА НЕКА ПОВЕЛИ
Струмица е мало градче личи на Лондооооооон смеење


Во него триста чуда ,чак и Ловен дом
Кон врв
dart Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dart Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2008 во 22:38
najubaviot grad vo makedonija mnogu e ubav ednas bev vo nego i mi se zasvgja sakam da ziveaam tamo
Кон врв
noobss Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај noobss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 16:53
хаха најубавиот дада
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 16:56
Posle Abolicijata cel grad mi mirisa na rasipano!!!!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 01:03
Originally posted by KUKOC7 KUKOC7 напиша:

Posle Abolicijata cel grad mi mirisa na rasipano!!!!!
ма на нас се ни мириса на расипано намигнување
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 17:28
ВЕСТ СО ВИКЕНД ТУРИСТИТЕ ВО СТРУМИЦА
Странците нема на што да ги потрошат парите
"Овде биле ослепени неколку илјади војници, сакам дадобијам некоја литература, да прочитам за битката, но за жал нема што да се купи и се што можам да понесам од овде се фотографиите", вели холанѓанката Дафне Крушнер

Летово речиси секој викенд странски гости од Холандија и Белгија доагаат во струмичко и ги посетуваат културно историските споменици но и природните убавини во овој регион. Доаѓаат организирано во групи од по 30 гости. Остануваат два до три дена и во тој период уживаат во гостопримливоста на струмичани и во богатата култура и историја. Но за жал не трошат многу пари, не дека се циции туку нема на што. Струмичани ниту оддалеку не знаат што и како да им понудат и да им извлечат едно евро повеке од џебовите. Странците во струмичко за време на викендите не можат да купат сувенири разгледници од овој регион, уште помалку да купат некој еколошки производ а да не зборуваме за поинтересни и поатрактивни содржини од типот на посета на водопадите со магариња.
Странците доаѓаат уживаат и заминуваат а струмичани и понатаму тапкаат во место со долго најавуваниот алтернативен селски туризам. Туристите од Холандија и Белгија во струмичко доагаат како дел од повеќедневна посета и прошетка низ Макеоднија. Се сместуваат во хотел од каде пак со автобус организирано се шетаат по регионот. Прво ги посетуваат манастирите Св. Леонтиј во Водоча и Св. Елеуса во Велјуса. Таму се запознаваат со историјата на овој регион. Се информираат за Цар Самуил и неговата ослепена војска. Се восхитуваат на древната архитектура, фескоживописите иконите. Зачудени се од фактите дека овде имало цивилизација пред 10 века....
,, Изненадена сум. Вашиот град и Македонија е полна со стари цркви со историја, интересни приказни. Сме слушнале за тоа но првпат доагаме. Еве овде биле ослепени неколку илјади војници. Сакам да добијам некоја литература за тоа што се случувало во битката во 1014 кога биле ослепени војниците, ама за жал нема овде што да се купи освен да се ужива. Единствено што ќе понесам од овде се фотографиите што ме сликаше мојот пријател", кажа Дафне Крушнер од Холандија која најде замерка што околу манастирите нема да се купи ниту еден сувенир или пак мали икони, крстови, бројаници, каледнари...
Странците задолжително се искачуваат и на Беласица, шетаат покрај водопадите и обично одат на ручек во подбеласичкото село Габрово во домот на семејството Костадинови. Таму уживаат во вкусовите на македонски традиционални јадења, како тавче гравче, струмички оризарник со пилешки батаци или гонене петел како што го претставуваат Костадинови специјалитетот пред гостите, мезат сеонска салата и ја залеваат со струмичка мастика.
"Имате недопрена убавина која треба повеке да ја рекламирате. За жал во близина не гледам ниту еден сместувачки капацитет, треба да подразмислете малку,, рече Јохан Солберг, пензионер од Холандија кој лани бил на Смоларскиот водопад и годинава по втор пат доага во Струмциа.
Тој со неколку свои пријатели се прошета и по село Габрово. Се распрашуваше за малините, јагодите, капините кои ги имаше во речиси секој селски двор, но за жал немаше никој да му продаде, селаните само љубезно ги отпоздравуваа гостите. По посетата на Габрово групата туристи која минатата недела беше во Македонија се симна во Срумица каде во турското маало до доцна во ноќта за нив беше организирана забава со плех музика. Тука се чини странците најмногу се опуштија. Се фатија на оро и мешаа со колковите како што ги учеа домаќинките. Песните очигледно им се погодија бидејќи летаа башиши од по 10 евра за музикантите.
Гости од Холандија и Белгија се очекуваат до крајот на септември. Нивната бројка треба да биде околу 600 бидејки семејството Костадинови во соработка со хотелот Илинден ова лето биле ангажирани за 30 организирани групи.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 17:50
Toa e toa za sto ti zborev Blueplayer, KIC bez sodrzina toa e Strumica, dva dena ti e interesno a posle svakas deka nema nikakva raznolikost, se taa pak taa sema.
Za kulturni vrednosti da ne zboruvame cista 0, katastrofa, mene takva ubavina ne mi se dopaga.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 17:53
другарче големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.