IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 164165166167168 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 09:06
[QUOTE=zagor]



...хаотична ситуација во државата а уште повеќе во нашите глави.Измешани настани емоции омрази и страсти,матна глава и поентата промашена.

...a i sega ako ne izlezes na kontraprotest , sledi resenie za odkaz na biro......,,I ova li e taa demokratska , legitimno izbrana vlada

Точно така.Ако има некој проблем со моменталната ситуација и со патот по кој оди оваа влада,а на некого тоа му смета и протестира по било кој основ и при тоа прави нереди има полиција во државава и таа треба да се справи ..никако народот од друга страна.Со сила носење административци како жив штит е сосема погрешно.Ако имаше коментари во неколку медиуми дека неколку општини (СДСМ-овски)биле преполовени со кадар кој заминал на протест,зошто не и се застане во очи на вистината и да се каже колку и во кој процент беа од оние за заштита на власта.Дали тие не беа на работното место тој ден..во школо,општина,амбуланта..во ЈКП некое си и слично.Плата земаат од буџет,и не е точно тоа што го пласираше власта дека со недонесувањето на буџетот ќе им секне платата.Заблуда.

друг пак вели:Инаку народот сам се поделил во момент кога одбрал партија која не е на власт, со тоа автоматски и не му се допаѓа ништо што истата го прави.

Народот има право да ја оспори погрешната политика ако забележи дека не е во согласност со интересите на народот и државата воопшто.Ова важи и треба да важи и за оние кој ја подржале таа власт.Нека се преиспитаат и нека донесат трезвени одлуки.Не мора да чека следни избори а тогаш веќе да биде доцна.


Изборите ги следат меѓу народни посматрачи во сите земји каде што има изгледи за манипилација на изборните места.
Во случајот посматрачите на минатите парламентарни избори рекоа ДА, во ред се, сега и на нив не им веруваме?

...сами знаете и гледате дека пред некој ден избирачкиот список беше прочистен со преку 100000 "глуви избирачи"кои неродени кои починати,што води кон сомнеж која страна е легитимна.Дури и последните парламентарни поминаа за некој процент како успешни по излезеност на гласачи,а близу 400 000 илјади не подржаа ниту една коалиција,што значи дека близу пола милион гласачко тело или половина од РМ се на некоја спротивна страна и не треба да се занемаруваат.Посочените "посматрачи" со затворени очи следеа "регуларни избори".За списоците со врбувани гласачи ,ветувањата,вработувањата...сите молчиме.Тоа е тајна.Некој кажа БЦ за претседател бил нерегуларно избран...дури и не беше сметан за претседател иако зелено светло и на тие избори дадоа посматрачите.Предлог...кај нас изборите да ги организира меѓународен фактор,и тоа електронски,да нема штимање.


Никако сотрени, но правилата на игра ќе ги воспоставуват и управуват со нив оние кои имаат над 400 иљади гласови, нели? во тој контекст и истите ке управуваат со средствата, монетарната политика и задолжувањето....

Дури и во попаст без пардон или војна со река крв.!нели?...погоре запишав за ова,ако не одат во браздата треба да се буцнат.Затоа постои опозиција...голема работа за 100 000 гласа повеќе кога пола милион не излезе воопшто а 100 000 биле мртви од списокот.Многу нации ја утнаа работата затоа што слепо му веруваа на лидерот(Србија,Германија...за африканците не знам).


Незнам само каде беа пред месец дена вака да излезат кога цело Скопје беше накитено со знамиња...

....тогаш имаше проглас..да не наседнуваме на провокациите!А овие протести зошто никој не ги оквалификува како провокација на опозицијата,туку обид за државен удар.,види мајката.збунетост


Да оправдуваме Амди Бајрам САМО затоа што е во коалиција со владеачките за кои сме гласале да може да ги навредува нашите пријатели со друга политичка опција и да замижуваме???

..не само Бајрам,туку и Ахмети да го направеше со двете раце истото,оправдано ќе е,зошто кој е на власт може со обичните луѓе да си поигрува.Секој неопределен кај нас.. е обичен.тага

Да читаме како некој од оние за кои сме гласале газат со коли , џипови луге -наши пријатели, сограѓани низ Прилеп, Кочани...и да молчиме???

....не

Mene poveke ne mi e vazno dali se toa DPMNE ili SDSM, dali se levicari ili desnicari , vazno i bolno mi e sto dodeka edni bea vleceni po zemja i tepani, drugi mirno si sedea kako nisto da ne se slucuva. Zar nitu eden od niv vo toj moment ne pomisli deka e samo obicen covek a nekolku metri od nego strada ist takov obicen covek i toj ne stanuva da reagira.

....за жал многумина во тоа уживаат,поготово кога се случува меѓу наши..македонци!.Толку сме насскани едени спрема други што живи ќе се изедеме.






Никој не спомна дека народот не треба да оспори погрешна политика, но ако до ден денес избирачкото тело не ја оспорува политиката, а опозицијата НОРМАЛНО од напред осудува се што се прави гради троше, не сваќам кој е проблемот.
Власта функционира, избирачкото тело не реагира значи се е во ред.
Ако сметаме дека народот е само опозицијата тогаш да, власта не чини, но избирачкото тело се сите, а одлучува мнозинството, во случајов членовите н вмро.
Секој полемика после овој факт е демагогија
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 09:18

Околу електронското гласање и тоа од надвор(од оние кои НЕМО ги посматрале лажираните избори?) Не оде така, неможе секогаш кога ќе изгубе некоја партија со години единствено оправдание да бара во наместени избори, и на крај.

Ај едно да расчистиме:
 За да функционира една држава, власт, треба секaко да има и здрава опозиција, здрава опозицијa мора да има здрав лидер.
За жал сегашнтa опозиција нема лидер, насилник, очаен, не конструктивен,деструкивен кој во дадени моменти гледајќи го човек помислува дека целата опозиција е иста.
Поради то БЦ мора да се регуларно пензионира, да замине секако со почести од политиката, има таму прекрасни луѓе, лично мене ми се допаѓа Шеќеринска која е доста умерена и конструктивна, но во случајот кога е БЦ и кога слепо го следат неколку криминалци како Заев, тогаш повторно 'е се вратиме што е здрва опозиција


Изменето од konan - 28.Декември.2012 во 09:43
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 09:41
Originally posted by konan konan напиша:

Околу електронското гласање и тоа од надвор(од оние кои НЕМО ги посматрале лажираните избори?) Не оде така, неможе секогаш кога ќе изгубе некоја партија со години единствено оправдание да бара во наместени избори, и на крај.

Ај едно да расчистиме:
 За да функционира една држава, власт, треба секко да има и здрава опозиција, здрава опозициј мора да има здрав лидер.
За жал сегашнт опозиција нема лидер, насилник, очаен, не конструктивен,деструкивен кој во дадени моменти гледајќи го човек помислува дека целата опозиција е иста.
Поради то БЦ мора да се регуларно пензионира, да замине секако со почести од политиката има таму прекрасни луѓе, лично мене ми се допаѓа Шеќеринска која е доста умерена и конструктивна, но во случајот кога е БЦ и кога слепо го следат неколку криминалци како Заев, тогаш повторно ке се вратиме што е здрва опозиција

Opozicijata si e kako sto treba , ama narodot go dal gazot pod kirija za da se vraboti i sega ...nema nazad....Aj kazi mi na sto lici ova 800 vrabotuvanja vo zdravstvoto ....tie site rabotat tamu , ama sega ...bidejki ke gi gubat kako glasai , daj nabrzina resenie da im dademe....KOJ ke plakja za niv ...koga li ke dojde denot kako Grcija da staneme....koga ...koga ke se stavi kraj na se ova 
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 10:04
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

Околу електронското гласање и тоа од надвор(од оние кои НЕМО ги посматрале лажираните избори?) Не оде така, неможе секогаш кога ќе изгубе некоја партија со години единствено оправдание да бара во наместени избори, и на крај.

Ај едно да расчистиме:
 За да функционира една држава, власт, треба секко да има и здрава опозиција, здрава опозициј мора да има здрав лидер.
За жал сегашнт опозиција нема лидер, насилник, очаен, не конструктивен,деструкивен кој во дадени моменти гледајќи го човек помислува дека целата опозиција е иста.
Поради то БЦ мора да се регуларно пензионира, да замине секако со почести од политиката има таму прекрасни луѓе, лично мене ми се допаѓа Шеќеринска која е доста умерена и конструктивна, но во случајот кога е БЦ и кога слепо го следат неколку криминалци како Заев, тогаш повторно ке се вратиме што е здрва опозиција

Opozicijata si e kako sto treba , ama narodot go dal gazot pod kirija za da se vraboti i sega ...nema nazad....Aj kazi mi na sto lici ova 800 vrabotuvanja vo zdravstvoto ....tie site rabotat tamu , ama sega ...bidejki ke gi gubat kako glasai , daj nabrzina resenie da im dademe....KOJ ke plakja za niv ...koga li ke dojde denot kako Grcija da staneme....koga ...koga ke se stavi kraj na se ova 
Секако дека ке ти кажам, но не сум сигурен дали ке ме рзбериш, за тоа што последната година поради нечто ја минав најчесто по болници каде НЕМА доволно персонал за да се опсужат сите пациенти со каква таква нега. Збориш за здрство каде што персоналот со години нее праќан на едукација во по реномирануи установи , збориш за здраство кое со години се измачува да со тоа што го има кога недај боже ке те однесат на хитна да има барем нешто да ти спасе живот.
Збориш и ти смета примање на кадр во здраство кое вклучуваќи се ни е единствена надеж кога нешто ке се десе.
Немој да спомниш приватно здрство зашто таму оперисуват и за циста обична која 90%од луќето некаде ја имат и не смета даа функционираме. НЕМОЈ
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 10:37
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Opozicijata si e kako sto treba 

лаки, ти малку не дупиш овде или така ми се чини???
 


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 11:03
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

vlasta se sto pravi e samo za nejzinata partija a sprema drugite se odnesuva fasisticki po pat na demokratija isto kako kon 13to prase.
A site zemjodelci koi ke zemat subvencii se 13TO prase, site penzioneri na koi ke im se pokaci penzijata se 13to prase, site deca vo shkolo so PC pred niv se 13 to prase, site studenti so vauceri za PS se 13to praseeee. e prase da bese ke svateshe, ama ne si намигнување
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 11:08
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Opozicijata si e kako sto treba 

лаки, ти малку не дупиш овде или така ми се чини???
 


тууууу..одма да се жалело..овој ме дупи тој ме дупи....а башка и далеку си....нема опасност од сериозни последици....еве нас тука у Македонија горе наведениве нели за кои пишуваме  со години ни  го прават истото.....башка сега па последниве денови..... кулминација.....
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2012 во 12:37
Нов долг земен од ДЕЛОВНАТА ДОЈЧЕ банк во висина од 250 милиони евра со каматна стапка од 3,8 %, и дополнителни 50 милиони долари од светска банка... Изгласан вчера... Толку од теоријата за домаќинско работење. Некој овие пари после 7 години треба да ги враќа. 

Изменето од NRGMKD - 29.Декември.2012 во 12:37
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 05:27
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Нов долг земен од ДЕЛОВНАТА ДОЈЧЕ банк во висина од 250 милиони евра со каматна стапка од 3,8 %, и дополнителни 50 милиони долари од светска банка... Изгласан вчера... Толку од теоријата за домаќинско работење. Некој овие пари после 7 години треба да ги враќа. 

имаш право, многу е голема каматата, боље ќе беше кај комерцијална да се задужеше како бц-от што правеше во негово време.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 07:40
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Нов долг земен од ДЕЛОВНАТА ДОЈЧЕ банк во висина од 250 милиони евра со каматна стапка од 3,8 %, и дополнителни 50 милиони долари од светска банка... Изгласан вчера... Толку од теоријата за домаќинско работење. Некој овие пари после 7 години треба да ги враќа. 

имаш право, многу е голема каматата, боље ќе беше кај комерцијална да се задужеше како бц-от што правеше во негово време.

Ne e do kamatata . parite se zemeni za svoi licni potrebi ....vladini reklami , proek 2014 , luksuzni vozila.....i.t.n. ......i od tie proekti li ke se vrakaat parite , tie li proekti ke doneat povrat na parite
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 11:51
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Нов долг земен од ДЕЛОВНАТА ДОЈЧЕ банк во висина од 250 милиони евра со каматна стапка од 3,8 %, и дополнителни 50 милиони долари од светска банка... Изгласан вчера... Толку од теоријата за домаќинско работење. Некој овие пари после 7 години треба да ги враќа. 

имаш право, многу е голема каматата, боље ќе беше кај комерцијална да се задужеше како бц-от што правеше во негово време.


Кога веќе спомнуваш комерцијална банка, можам само да ти кажам дека таа е најголем доверител во државата преку државните обврзници кои се со каматна стапка од 6.4 %.... најголемиот долг на државата потпаѓа на тие државни обврзници.. уствари кога малце подобро ќе разлисташ горе доле, може и ќе видиш дека газот под кирија ни е даден на сите страни.. а ова со новото КРЕДИТЧЕ само ни го дозадолжува газот... Да сме живи и здрави, до крајот на годината се планирани нови 2-3 кредити...
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 11:55

Ееее,пријателе ,па тие ги лажат дечурланата дека се почнува од НИВ и дека сега ова е светиња,КАПИТАЛИЗАМ, а достоинството и животот го вратија на почеток,односно крајот на 19 век,оти со НИСКАТА интелегенција,не знаат кој стадиум од КАПИТАЛИЗМОТ да го употребат ,па си почнуваат од почеток,

А за КРЕДИТОТ,па гледаш дека бивши СТРУКУРИ од некои органи се во власта,а КАКО знаат тие,па како во КРИТИКУВАНОТО бившо време со КРЕДИТИ;ЛАГИ,ИЗМАМИ;РАСКОЛ,или поточно РАЗДЕЛИ ПА ВЛАДЕЈ.

ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 19:37
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Нов долг земен од ДЕЛОВНАТА ДОЈЧЕ банк во висина од 250 милиони евра со каматна стапка од 3,8 %, и дополнителни 50 милиони долари од светска банка... Изгласан вчера... Толку од теоријата за домаќинско работење. Некој овие пари после 7 години треба да ги враќа. 

имаш право, многу е голема каматата, боље ќе беше кај комерцијална да се задужеше како бц-от што правеше во негово време.

Ne e do kamatata . parite se zemeni za svoi licni potrebi ....vladini reklami , proek 2014 , luksuzni vozila.....i.t.n. ......i od tie proekti li ke se vrakaat parite , tie li proekti ke doneat povrat na parite

како мислиш лични???, државата се задолжува, па после парите ги зима Грујо и ги става во џеп, и си ги троши за храна, шетање и др. си ги става на лична сметка итн.

на тоа ли мислеше???
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 20:59

Кога веќе спомнуваш комерцијална банка, можам само да ти кажам дека таа е најголем доверител во државата преку државните обврзници кои се со каматна стапка од 6.4 %....


да си ми жив и здрав,тоа и најлесно се решава..со национализација.Потоа може и на јавен тендер на продажба да ја дадат. 

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 164165166167168 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.