IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 163164165166167 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 17:55
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

vlasta se sto pravi e samo za nejzinata partija a sprema drugite se odnesuva fasisticki po pat na demokratija isto kako kon 13to prase.
Која е нејзината партија? Гласачкото тело кое легитимно гласало за неа?
Ако под претпоставка, сдсм сега е на влласт, се што прави ќе е  погрешно спрем мерилата на вмро, нормално бе луѓе, кој дел тука не е јасен, ако е избрана партијата со МНОЗИНСТВО гласови тие ке одличуват, малцинските гласови секогаш имат право да реагираат, колку и да се работе исправно, не е во прашање ништо друго, туку проклетството кое го носиме со себе , да секогаш оној кој е подобар го омаловажиме а со тоа и желбата наша да ние сме тие, ние доминираме, тагажалам, такви сме

Znaci ne e legitimno glasano , glasano e so prisila...Kako sto veke site znaeme , ako ne doneses 10 do 15 clena ...ti sleduva odkaz od rabotaa....mislam deka i na malite deca im e jasno ...
...a i sega ako ne izlezes na kontraprotest , sledi resenie za odkaz na biro......

,,I ova li e taa demokratska , legitimno izbrana vladaизненадувањеизненадувањеизненадување
 Не случајно е воведено: Не е виновен се додека не се докаже спротивното
Знаиме е секогаш нешто што треба да се докаже на суд, сега и судот е ниви?
Сите знаиме и за приватизацијата на сдсм, и за продажбата на окта на Љубчо, знаиме?
рекла казала викат во нашиот народ.
знаиме за амди? ДА со кражбата на платното во штипските конфекции веќе и не се сеќавам дали беше една, се докажа одлежа, пак пратеник? осудуван? па и за восхит?
Тоа што сите знаиме нешто а нее докажано е нешто што треба да се докаже во спротивно нее коретно да разговараме кој како е избран и колку гласови треба да се донесат, всушност и нормлно е да секој си ги гледа своите интереси
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 18:59
Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

vlasta se sto pravi e samo za nejzinata partija a sprema drugite se odnesuva fasisticki po pat na demokratija isto kako kon 13to prase.
Која е нејзината партија? Гласачкото тело кое легитимно гласало за неа?
Ако под претпоставка, сдсм сега е на влласт, се што прави ќе е  погрешно спрем мерилата на вмро, нормално бе луѓе, кој дел тука не е јасен, ако е избрана партијата со МНОЗИНСТВО гласови тие ке одличуват, малцинските гласови секогаш имат право да реагираат, колку и да се работе исправно, не е во прашање ништо друго, туку проклетството кое го носиме со себе , да секогаш оној кој е подобар го омаловажиме а со тоа и желбата наша да ние сме тие, ние доминираме, тагажалам, такви сме

Znaci ne e legitimno glasano , glasano e so prisila...Kako sto veke site znaeme , ako ne doneses 10 do 15 clena ...ti sleduva odkaz od rabotaa....mislam deka i na malite deca im e jasno ...
...a i sega ako ne izlezes na kontraprotest , sledi resenie za odkaz na biro......

,,I ova li e taa demokratska , legitimno izbrana vladaизненадувањеизненадувањеизненадување
Тоа што сите знаиме нешто а нее докажано е нешто што треба да се докаже во спротивно нее коретно да разговараме кој како е избран и колку гласови треба да се донесат, всушност и нормлно е да секој си ги гледа своите интереси


Жити се.. па во кое нормално демократско општество нормална работа е да добиваш гласови под присила? Во кое нормално демократско општество власта го дели народот? Во кое нормално демократско општество власта го хушка македонецот против македонецот? Во кое нормално демократско општество власта плаќа пари за контра протести, се заканува со отказни решенија ако некој не дојде на контра протест, ако не оди на митинг, или ако не однесе 10 гласа? Во кое нормално демократско општество власта се занимава со опозицијата и ја позиционира како државен непријател број 1, наместо да работи за интересите на народот и државата?
И тоа за тебе нормално е? А кажуваш неопределен си бил а? хмммм а ми кажуваш јас сум те етикетирал на друг пост во друга тема... Немам потреба да те етикетирам.. Јас не бев ни за едните ни за другите, ама сега сум повеќе на страната на едните, зашто искрено ми скисна од сегашните...


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 19:50
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

vlasta se sto pravi e samo za nejzinata partija a sprema drugite se odnesuva fasisticki po pat na demokratija isto kako kon 13to prase.
Која е нејзината партија? Гласачкото тело кое легитимно гласало за неа?
Ако под претпоставка, сдсм сега е на влласт, се што прави ќе е  погрешно спрем мерилата на вмро, нормално бе луѓе, кој дел тука не е јасен, ако е избрана партијата со МНОЗИНСТВО гласови тие ке одличуват, малцинските гласови секогаш имат право да реагираат, колку и да се работе исправно, не е во прашање ништо друго, туку проклетството кое го носиме со себе , да секогаш оној кој е подобар го омаловажиме а со тоа и желбата наша да ние сме тие, ние доминираме, тагажалам, такви сме

Znaci ne e legitimno glasano , glasano e so prisila...Kako sto veke site znaeme , ako ne doneses 10 do 15 clena ...ti sleduva odkaz od rabotaa....mislam deka i na malite deca im e jasno ...
...a i sega ako ne izlezes na kontraprotest , sledi resenie za odkaz na biro......

,,I ova li e taa demokratska , legitimno izbrana vladaизненадувањеизненадувањеизненадување
Тоа што сите знаиме нешто а нее докажано е нешто што треба да се докаже во спротивно нее коретно да разговараме кој како е избран и колку гласови треба да се донесат, всушност и нормлно е да секој си ги гледа своите интереси


Жити се.. па во кое нормално демократско општество нормална работа е да добиваш гласови под присила? Во кое нормално демократско општество власта го дели народот? Во кое нормално демократско општество власта го хушка македонецот против македонецот? Во кое нормално демократско општество власта плаќа пари за контра протести, се заканува со отказни решенија ако некој не дојде на контра протест, ако не оди на митинг, или ако не однесе 10 гласа? Во кое нормално демократско општество власта се занимава со опозицијата и ја позиционира како државен непријател број 1, наместо да работи за интересите на народот и државата?
И тоа за тебе нормално е? А кажуваш неопределен си бил а? хмммм а ми кажуваш јас сум те етикетирал на друг пост во друга тема... Немам потреба да те етикетирам.. Јас не бев ни за едните ни за другите, ама сега сум повеќе на страната на едните, зашто искрено ми скисна од сегашните...


     Секако и можиш да го дочажиш истото, поради тоа што обвинувањата се преголеми.
Инаку народот сам се поделил во момент кога одбрал партија која не е на власт, со тоа автоматски и не му се допаѓа ништо што истата го прави, да се вратам од почеток.
Иборите ги следат меѓу народни посматрачи во сите земји каде што има изгледи за манипилација на изборните места.
Во случајот посматрачите на минатите парламентарни избори рекоа ДА, во ред се, сега и на нив не им веруваме?
Ај ке викниме други, ако изгуби сдсм, пак нема да им веруваме, сакам да прашам, кога ке им веруваме, кога ке победе партијата која ни одговара?
Кој е прагот на толернција на такви глупости кој водат во бесконечно не поверење во никого?
Што треба да се случи за да речиме еднаш, ДА изборите не беа наместени
Следно прашање:
Една ластовичка не носе пролет, прашањето е, ако некој ги месте изборите не зависно за која партија, кој му се соучесниците?
ЈАС?
ТИ?
НИЕ?
СИТЕ?
Да
последното е точен одговор, ниедно местење во ниедна комбинација нема да се случе без НАС.


Изменето од konan - 27.Декември.2012 во 19:53
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 20:09
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

 
Жити се.. па во кое нормално демократско општество нормална работа е да добиваш гласови под присила? Во кое нормално демократско општество власта го дели народот? Во кое нормално демократско општество власта го хушка македонецот против македонецот? Во кое нормално демократско општество власта плаќа пари за контра протести, се заканува со отказни решенија ако некој не дојде на контра протест, ако не оди на митинг, или ако не однесе 10 гласа? Во кое нормално демократско општество власта се занимава со опозицијата и ја позиционира како државен непријател број 1, наместо да работи за интересите на народот и државата?
И тоа за тебе нормално е? А кажуваш неопределен си бил а? хмммм а ми кажуваш јас сум те етикетирал на друг пост во друга тема... Немам потреба да те етикетирам.. Јас не бев ни за едните ни за другите, ама сега сум повеќе на страната на едните, зашто искрено ми скисна од сегашните...


Велиш опозиција, која опозиција спомнуваш бе??? Нели гледаш дека ни најблиските на тие револуционери и востаници на опозицијата не им доаѓаат на протести. кај се 99 % останати членови на востаниците да ги подржат.
Оној момент кога ќе повикам 100 души на некаква прослава, а ќе ми дојдат 5 души, тогаш и ми престанува секаков легитимитет да организирам прослави.
Ама ако, бц-от нека прави забави уште малку, нека си глуми политичар, на клоци ќе го ибркаат од партијата која ја уназади за да неможе да помисли на власт барем у наредни 2 изборни циклуса.

Него темата е за владата и институциите, не за еден губитник и сатрап како бц-от.

Оваа влада онака како што се справува со овие разбојници не ни заслужува да владее.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 22:01
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:



Велиш опозиција, која опозиција спомнуваш бе??? Нели гледаш дека ни најблиските на тие револуционери и востаници на опозицијата не им доаѓаат на протести. кај се 99 % останати членови на востаниците да ги подржат.
Оној момент кога ќе повикам 100 души на некаква прослава, а ќе ми дојдат 5 души, тогаш и ми престанува секаков легитимитет да организирам прослави.
Ама ако, бц-от нека прави забави уште малку, нека си глуми политичар, на клоци ќе го ибркаат од партијата која ја уназади за да неможе да помисли на власт барем у наредни 2 изборни циклуса.

Него темата е за владата и институциите, не за еден губитник и сатрап како бц-от.

Оваа влада онака како што се справува со овие разбојници не ни заслужува да владее.



Зекси, со сиот респект, ама многу си контрадикторен. Ако за постапките на ВМРО велиш дека имаат легитимитет од нивните гласачи, тогаш мора и на опозицијата да и признаеш ист таков легитимитет. Едните добија околу 400 и нешто илјади гласа, другитеоколу 300 и кусур илјади.Не заборавај, не зборуваме за БЦ, зборуваме за граѓани на Република Македонија со поинаква политичка определба. Тоа се наши комшии, пријатели, роднини кои од различни побуди се против владеачката партија а се за опозицијата. Треба ли да бидат сострени САМО заради тоа?
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 22:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:



Велиш опозиција, која опозиција спомнуваш бе??? Нели гледаш дека ни најблиските на тие револуционери и востаници на опозицијата не им доаѓаат на протести. кај се 99 % останати членови на востаниците да ги подржат.
Оној момент кога ќе повикам 100 души на некаква прослава, а ќе ми дојдат 5 души, тогаш и ми престанува секаков легитимитет да организирам прослави.
Ама ако, бц-от нека прави забави уште малку, нека си глуми политичар, на клоци ќе го ибркаат од партијата која ја уназади за да неможе да помисли на власт барем у наредни 2 изборни циклуса.

Него темата е за владата и институциите, не за еден губитник и сатрап како бц-от.

Оваа влада онака како што се справува со овие разбојници не ни заслужува да владее.



Зекси, со сиот респект, ама многу си контрадикторен. Ако за постапките на ВМРО велиш дека имаат легитимитет од нивните гласачи, тогаш мора и на опозицијата да и признаеш ист таков легитимитет. Едните добија околу 400 и нешто илјади гласа, другитеоколу 300 и кусур илјади.Не заборавај, не зборуваме за БЦ, зборуваме за граѓани на Република Македонија со поинаква политичка определба. Тоа се наши комшии, пријатели, роднини кои од различни побуди се против владеачката партија а се за опозицијата. Треба ли да бидат сострени САМО заради тоа?
Никако сотрени, но правилата на игра ќе ги воспоставуват и управуват со нив оние кои имаат над 400 иљади гласови, нели? во тој контекст и истите ке управуваат со средствата, монетарната политика и задолжувањето. тука завршува цела приказна за правата на владата
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 22:13
Јас незнам шо се запаливте за тоа кој бил, шо бил, и во колкав број бил на протести.
Едната група ако протестира и прави неред, има полиција која треба да се справи а не да се носи друга група која ке урла по градот.
А за колку беа од двете страни видовме.
Незнам само каде беа пред месец дена вака да излезат кога цело Скопје беше накитено со знамиња, или беа зафатени со зимницата .


Изменето од Alekxandar - 27.Декември.2012 во 22:14
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 22:17
[QUOTE=konan]

Никако сотрени, но правилата на игра ќе ги воспоставуват и управуват со нив оние кои имаат над 400 иљади гласови, нели? во тој контекст и истите ке управуваат со средствата, монетарната политика и задолжувањето. тука завршува цела приказна за правата на владата[/QUO TE]
Па зошто тогаш ги осудуваме и БЦ и Љубчо за нивните „греови„збунетост Па и тие тогаш имале легитимитет? И искрено, ако сме ги гласале, а гледаме дека прават нешто со кое не се согласуваме, треба да викаме АМИН?.
Да оправдуваме Амди Бајрам САМО затоа што е во коалиција со владеачките за кои сме гласале да може да ги навредува нашите пријатели со друга политичка опција и да замижуваме??? Да читаме како некој од оние за кои сме гласале газат со коли , џипови луге -наши пријатели, сограѓани низ Прилеп, Кочани...и да молчиме???
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 22:43
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 
Зекси, со сиот респект, ама многу си контрадикторен. Ако за постапките на ВМРО велиш дека имаат легитимитет од нивните гласачи, тогаш мора и на опозицијата да и признаеш ист таков легитимитет. Едните добија околу 400 и нешто илјади гласа, другитеоколу 300 и кусур илјади.Не заборавај, не зборуваме за БЦ, зборуваме за граѓани на Република Македонија со поинаква политичка определба. Тоа се наши комшии, пријатели, роднини кои од различни побуди се против владеачката партија а се за опозицијата. Треба ли да бидат сострени САМО заради тоа?

мама,

многу те почитувам баш поради твоите одмерени и паметни постови тука.

ама ај размисли малку подобро, оние што протестираа, востаниците, немаат подршка во народот, тоа се виде по бројот на луѓе што го собираат, па тие немаат подршка ни меѓу сопственото семејство за она што го прават, се виде и првиот ден, а веќе вториот 50 души не им дојдоа на востанието.

затоа би те замолил немој 300 и кусур илјади луѓе што им дадоа подршка на избори да ги ставаш во исти кош со овие востанички сатрапи.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 23:10
Mamamd posle neznam kolku dolgo vreme svrativ ovde i vo momentot go krsam mojot zbor deka poveke nema da pisuvam na ovoj forum, no pricinata e sto ovie denovi , citajki i slusajki razni mediumi i sajtovi i prijateli , nikade ne naidov , osven izjavata na Edmond Ademi i sega tvojot post , lugjeto navistina da sogledaat sto se sluci vo nasiot parlament. Monteskje rekol : " Jas sum pred se covek, potoa francuzin ". Taa recenica jas bi ja nadopolnila so " .... a duri potoa pripadnik ili simpatizer na nekoja politicka partija ili opcija ".

Mene poveke ne mi e vazno dali se toa DPMNE ili SDSM, dali se levicari ili desnicari , vazno i bolno mi e sto dodeka edni bea vleceni po zemja i tepani, drugi mirno si sedea kako nisto da ne se slucuva. Zar nitu eden od niv vo toj moment ne pomisli deka e samo obicen covek a nekolku metri od nego strada ist takov obicen covek i toj ne stanuva da reagira.

Izbegav od temata ili voopsto ne pisuvam po nea ... mozebi... i ako smeta moderatorot deka treba da me izbrise , neka me izbrise, ke zamolam samo neka se priceka mamamd da procita.

Pozdrav sekoe dobro :)
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 23:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

[QUOTE=konan]

Никако сотрени, но правилата на игра ќе ги воспоставуват и управуват со нив оние кои имаат над 400 иљади гласови, нели? во тој контекст и истите ке управуваат со средствата, монетарната политика и задолжувањето. тука завршува цела приказна за правата на владата[/QUO TE]
Па зошто тогаш ги осудуваме и БЦ и Љубчо за нивните „греови„збунетост Па и тие тогаш имале легитимитет? И искрено, ако сме ги гласале, а гледаме дека прават нешто со кое не се согласуваме, треба да викаме АМИН?.
Да оправдуваме Амди Бајрам САМО затоа што е во коалиција со владеачките за кои сме гласале да може да ги навредува нашите пријатели со друга политичка опција и да замижуваме??? Да читаме како некој од оние за кои сме гласале газат со коли , џипови луге -наши пријатели, сограѓани низ Прилеп, Кочани...и да молчиме???
Ме чудиш што веќе на одговор постави прашањетага
Сепак, Осудени? каде, затвор, суд, реципроцитет на моменталната ситуација, кој дел е поточно нејасен, да, ги осудуваме за тоа што го направиле, но во тој момент та и сега не ги осудваат партиските истомисленици, што значи дека и сега па ни после 18 години нема да е осуден груевски поради фактот што членовите го одобриле сега т.е. гласачите па нема да се осудат себеси ни после 18 години( 18 е фигуративно, карикирам, моја проценка дека ако остане БЦ на чело на партија тогаш можеби ке добијат избори)голема насмевка
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2012 во 23:42
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Mamamd posle neznam kolku dolgo vreme svrativ ovde i vo momentot go krsam mojot zbor deka poveke nema da pisuvam na ovoj forum, no pricinata e sto ovie denovi , citajki i slusajki razni mediumi i sajtovi i prijateli , nikade ne naidov , osven izjavata na Edmond Ademi i sega tvojot post , lugjeto navistina da sogledaat sto se sluci vo nasiot parlament. Monteskje rekol : " Jas sum pred se covek, potoa francuzin ". Taa recenica jas bi ja nadopolnila so " .... a duri potoa pripadnik ili simpatizer na nekoja politicka partija ili opcija ".

Mene poveke ne mi e vazno dali se toa DPMNE ili SDSM, dali se levicari ili desnicari , vazno i bolno mi e sto dodeka edni bea vleceni po zemja i tepani, drugi mirno si sedea kako nisto da ne se slucuva. Zar nitu eden od niv vo toj moment ne pomisli deka e samo obicen covek a nekolku metri od nego strada ist takov obicen covek i toj ne stanuva da reagira.

Izbegav od temata ili voopsto ne pisuvam po nea ... mozebi... i ako smeta moderatorot deka treba da me izbrise , neka me izbrise, ke zamolam samo neka se priceka mamamd da procita.

Pozdrav sekoe dobro :)

Бутел2големо гушкање драго ми е што те читам тука. Ми недостасуваат нашите дебати често спротивни но конструктивни и со многу респект.голема насмевка
Тоа го зборувам цело време, мене не ми се важни партиите и оние фотељаши кои ни самите незнаат колку заработуваат. Важно ми е што меѓу себе ние обичните смртници почнавме да се делиме. Еве ги слушам вестите, едните сметаат дека се во право, другите се криви и обратно. Тие се препукуваат, ама си запослуваат деца, се услужуваат едни со други.За нив тече мед и млеко, а ние кубуриме со егзистенција.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 00:47



...хаотична ситуација во државата а уште повеќе во нашите глави.Измешани настани емоции омрази и страсти,матна глава и поентата промашена.

...a i sega ako ne izlezes na kontraprotest , sledi resenie za odkaz na biro......,,I ova li e taa demokratska , legitimno izbrana vlada

Точно така.Ако има некој проблем со моменталната ситуација и со патот по кој оди оваа влада,а на некого тоа му смета и протестира по било кој основ и при тоа прави нереди има полиција во државава и таа треба да се справи ..никако народот од друга страна.Со сила носење административци како жив штит е сосема погрешно.Ако имаше коментари во неколку медиуми дека неколку општини (СДСМ-овски)биле преполовени со кадар кој заминал на протест,зошто не и се застане во очи на вистината и да се каже колку и во кој процент беа од оние за заштита на власта.Дали тие не беа на работното место тој ден..во школо,општина,амбуланта..во ЈКП некое си и слично.Плата земаат од буџет,и не е точно тоа што го пласираше власта дека со недонесувањето на буџетот ќе им секне платата.Заблуда.

друг пак вели:Инаку народот сам се поделил во момент кога одбрал партија која не е на власт, со тоа автоматски и не му се допаѓа ништо што истата го прави.

Народот има право да ја оспори погрешната политика ако забележи дека не е во согласност со интересите на народот и државата воопшто.Ова важи и треба да важи и за оние кој ја подржале таа власт.Нека се преиспитаат и нека донесат трезвени одлуки.Не мора да чека следни избори а тогаш веќе да биде доцна.


Изборите ги следат меѓу народни посматрачи во сите земји каде што има изгледи за манипилација на изборните места.
Во случајот посматрачите на минатите парламентарни избори рекоа ДА, во ред се, сега и на нив не им веруваме?

...сами знаете и гледате дека пред некој ден избирачкиот список беше прочистен со преку 100000 "глуви избирачи"кои неродени кои починати,што води кон сомнеж која страна е легитимна.Дури и последните парламентарни поминаа за некој процент како успешни по излезеност на гласачи,а близу 400 000 илјади не подржаа ниту една коалиција,што значи дека близу пола милион гласачко тело или половина од РМ се на некоја спротивна страна и не треба да се занемаруваат.Посочените "посматрачи" со затворени очи следеа "регуларни избори".За списоците со врбувани гласачи ,ветувањата,вработувањата...сите молчиме.Тоа е тајна.Некој кажа БЦ за претседател бил нерегуларно избран...дури и не беше сметан за претседател иако зелено светло и на тие избори дадоа посматрачите.Предлог...кај нас изборите да ги организира меѓународен фактор,и тоа електронски,да нема штимање.


Никако сотрени, но правилата на игра ќе ги воспоставуват и управуват со нив оние кои имаат над 400 иљади гласови, нели? во тој контекст и истите ке управуваат со средствата, монетарната политика и задолжувањето....

Дури и во попаст без пардон или војна со река крв.!нели?...погоре запишав за ова,ако не одат во браздата треба да се буцнат.Затоа постои опозиција...голема работа за 100 000 гласа повеќе кога пола милион не излезе воопшто а 100 000 биле мртви од списокот.Многу нации ја утнаа работата затоа што слепо му веруваа на лидерот(Србија,Германија...за африканците не знам).


Незнам само каде беа пред месец дена вака да излезат кога цело Скопје беше накитено со знамиња...

....тогаш имаше проглас..да не наседнуваме на провокациите!А овие протести зошто никој не ги оквалификува како провокација на опозицијата,туку обид за државен удар.,види мајката.збунетост


Да оправдуваме Амди Бајрам САМО затоа што е во коалиција со владеачките за кои сме гласале да може да ги навредува нашите пријатели со друга политичка опција и да замижуваме???

..не само Бајрам,туку и Ахмети да го направеше со двете раце истото,оправдано ќе е,зошто кој е на власт може со обичните луѓе да си поигрува.Секој неопределен кај нас.. е обичен.тага

Да читаме како некој од оние за кои сме гласале газат со коли , џипови луге -наши пријатели, сограѓани низ Прилеп, Кочани...и да молчиме???

....не

Mene poveke ne mi e vazno dali se toa DPMNE ili SDSM, dali se levicari ili desnicari , vazno i bolno mi e sto dodeka edni bea vleceni po zemja i tepani, drugi mirno si sedea kako nisto da ne se slucuva. Zar nitu eden od niv vo toj moment ne pomisli deka e samo obicen covek a nekolku metri od nego strada ist takov obicen covek i toj ne stanuva da reagira.

....за жал многумина во тоа уживаат,поготово кога се случува меѓу наши..македонци!.Толку сме насскани едени спрема други што живи ќе се изедеме.






...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2012 во 04:46
колку ми се само познати поедини пароли тука на форумов, а и во медиумите. а бе точно знам после секое срање што комуњарите ќе го направат, дека еден куп самонаречени експерти одма ќе се потрудат да ја релативизираат работата, одма да ги обвинат и оние другите итн...

а кога вмро греши, тогаш само они се криви.

е па тој филм умре.

народот повише не верува на самонаречени експерти, така да пет пари не даваат што некое комуњарче ќе нашкраба по весниците или форумите. 

гледа со свои очи кој што прави и мери, за наредните избори да има појасен поглед кон нештата.

поголем доказ за тоа се и само 200-300 луѓе застанати до ро***иот, а уште помалку вториот ден на блокадите кај рекорд.

упорно овде читам дека се работело за 300 илјади народ. 

кај е тој народ бре, 100 пати прашав до сега, алооооооооооооо.

зошто народот не му дава подршка на капо ди тути капи?????????????


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 163164165166167 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.