IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 162163164165166 217>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 01:54
e jebi gaголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 02:15
OHRIDSKO EZERO

Ohridskoto ezero e najgolemoto ezero na balkanskatiot polu ostov i edno od najstarite ezera vo cel svet!2-5 Milioni godini e staro!

Ezeroto pokriva povrsina od 358,2 kvadratni metri.
Dolzinata na ezeroto e 30.35 kilometri.
14.5 km najgolemata sirocina
najdlaboka dlabocina 289 m
Nadmorska visocina 695 m
40 reki slivaat vo Ohridski ezero od tie 40 reki se 23 na albanska i 17 na makedonska teritorija!

1980 Godina, Ohridskoto Ezero i gradot Ohrid se proglaseni za svetsko kulturni nasledstvo, pod zastita na UNESKO!







Изменето од seka - 17.Мај.2008 во 14:57
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 03:28
1.NIKOLA TESLA
2.ALEXANDER FLEMMING
3.NELSON ROLILOLA MANDELA
4.MARTIN LUTHER KING
5.ALEXANDER GRAHAM BELL
6.LUJ PASTER
za sega ke se zadrzam na ovie....ali redovno ke ja doplnuvam mojata lista
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 12:03
"Nemam so da oblecam"

среќа



Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:52
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 13:07
Fascinantna priroda na individuite

neobicno
neocekuvano
covecki
custva na site strani




SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 14:16
Другарчиња мои ... после подолго време ви се враќам со една моја многу драга ИНДИВИДУА !!!

Милан Младеновиќ



Милан Младеновиќ - една од најзначајните индивидуи на бившата YU rock сцена, а богами и многу пошироко !!!!

Оваа индивудуа беше лидер (пејач и гитарист) на култната rock-група ЕКАТЕРИНА ВЕЛИКА или EKV.

Тој беше еден од предводниците и носителите на New Wave-от на овие простори!

Кариерата ја започна со формирањето на бендот Лимуново Дрво, кон крајот на 70-тите год., а веќе во 1980 год. ја формираат групата Шарло Акробата, заедно со Душан Којиќ - Koja, кој подоцна, по нивното разидување, ќе си ја формира својата група Дисциплина Кичме, додека пак Милан ја формира Катарина II, која во 1984 год. и го менува името во Екатерина Велика.
Оваа група, во која првобитно членуваа Милан, Маргита - Маги Стефановиќ (клавијатури) и Бојан Печар (бас) подоцна смени повеќе членови (басисти и тапанари), меѓукои попознат беше актерот Срѓан - Жика Тодоровиќ (тапани).

Вечно ќе останат запаметени нивните извонредни песни:

Пар година за нас
Поред мене
Љубав
Круг
Ти си сав мој бол
Као да је било некад
Срце

.....
и многу, многу други.

Со песната Пар година за нас... како да си ја прорекоа својата судбина !!!

Милан Младеновиќ, умира на 5 неомври 1994 год. во Белград, од рак на панкреасот, на само 36 годишна возраст...
Бојан Печар умира во Лондон во 1998 год. од срцев удар на 37 годишна возраст...
.. а Маргарита Стефановиќ, во 2002 год во Белград од Overdose на 43 год. возраст!!!


What a shame !!!


Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 14:11
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 01:40
ALPINISTI
среќа









Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:52
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 01:59
Vo kontekst na pogorniot post...individua,mojot prijatel alpinist
ISAK RUSO koj za zal ne uspea da se simne za da mu rakopleskaatтага


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 02:52
leka nokj na site sto kje go procitat ova
a tie so nema da go procitat isto taka no nema da znaat deka im go posakav toa, a ako navistina kje imat leka nokj ,znaci nezaviselo toa od mojata kazana LEKA NOKJ i deka e toa ili bonton ili babini devetiniголемо%20гушкање

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 03:37
                     AUDREY   HEPBURN
 
 
 
 
Ima nesto vo nejzinata nasmevka, vo nejzinite oci, vo nejzinata bezvremenska i prirodna elegancija... трепкање
 
Rodena na 4-ti maj (намигнување) 1929 god. vo Brisel, kerka na irski bankar i baronica od holandskata aristokratija (koja po vojnata morala da raboti kako sluginka za da go prehrani svoeto semejstvo).
Posetuvala privatna akademija za devojki i konzervatorium vo Arnhem. Po razvodot na nejzinite roditeli, tatko i go napusta semejstvoto (bil simpatizer na fasizmot), sto za nea ke bide eden od najtraumaticnite momenti. Vo tekot na II svetska vojna zivee vo Arnhem, Holandija,kade kako balerina tancuva za da sobere pari za podzemnoto dvizenje na otporot. Poradi nedovolna ishranetost razviva akutna anemija.
 
Posle teskoto detstvo, povrzano so vojnata, se preseluva vo London, kade ja zapocnuva filmskata kariera. Igra vo mnogu filmovi, nezaboravni i se ulogite vo: "Praznik vo Rim", "Sabrina", "Mojata ubava dama", "Sarada", "Ljubov na popladne", "Vojna i mir", "Prikaznata na kalugerkata", "Pocekaj dodeka se stemni"... i sekako kultniot "Pojadok kaj Tifani", vo koj ke ja odigra svojata antologiska uloga i ke stane modna ikona.
 
Dobiva Oskar za najdobra akterka (za "Praznik vo Rim") i uste eden posthumno, cetiri nominacii za Oskar, Emi nagrada, Zlaten Globus i mnogu drugi...
 
Se vencala dva pati: za akterot Mel Ferer i za italijanskiot psihijatar Andrea Doti.Od dvajcata ima po eden sin.
 
Vo 1988 god. naimenuvana e za ambasador na dobrata volja na UNICEF i ottogas ja zapocnuva svojata humanitarna rabota.
 
Umira vo Tolohenaz, Svajcarija vo 1993 god. od rak na slepoto crevo.
 
Ke ostane zapametena kako ikona na ubavinata i elegancijata so unikaten stil, krotka, kopnezliva ubavica, istovremeno aristokratka i detski naivna, so tazna nasmevka i ogromni melanholicni oci...тагабакнежголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање 
 
 
 


Изменето од anastea - 18.Мај.2008 во 03:38
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 13:44
DOM
среќа






Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 21:01
Kolektivna svest
среќа




Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 00:28
RODENDEN
среќа


Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 16:51
Fascinantna priroda na individuite 2

neobicno 2
neocekuvano 2
covecki 2
custva na site strani 2 голема%20насмевка

avtorot nepoznat .. sekako deka ne spadja vo licnosti za eden milenium , medjutoa na edna decenija sigurno голема%20насмевка ... a od druga strana , sto e sigurno sigurno e ... da e objavam licno jas za da ne mi se sluci plagijat kako pred nekoj den голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
 


Изменето од mamma - 19.Мај.2008 во 21:54
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 162163164165166 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.