IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 160161162163164 242>
Автор
Порака
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 13:37
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Samo Edno iam da kazam ne okolu temata

me radua sto licnostite na videoto bea oslobodeni amin

samo ne stavrajte losa slika za mojta zadnica napravivte deka sme demonopsednati BOG da cuva

eden moj brat od edno dete istera 5 demoni koi mn tesko go macea toa ne se opisua duri mn vreme lezese vo ludnica pred da bide osloboden.

Inaku pravoslvnata crkva bi ja narekol neso kako eres.
{bez navreda moe misleje samo ne mi treba objasnuvaje}


Не можеше да најдеш сличности од пентакосталците кои се тресат, и овие демонизираните?

Братче, не си логичен. Како може православната црква да е ерес и да истерува демони???

А, налудничаво дерење, трескање од земја... тоа од Бога не е. А ти како сакаш. Ти дал Бог слободна волја да бираш.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 14:02
znaes so celo vremse vrakjate nazad za se neso

i so sea ti kje mi potvrduas so toa "kako moze"

e kako moze moj brat da isteruva demoni znaci nie sme vistinski a jas pop neam videno cueno da isceli ili istera demon
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 14:06
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

znaes so celo vremse vrakjate nazad za se neso

i so sea ti kje mi potvrduas so toa "kako moze"

e kako moze moj brat da isteruva demoni znaci nie sme vistinski a jas pop neam videno cueno da isceli ili istera demon


Епа така е кога ги прескокаш коментарите - погледни ги клипчињата што ги пастираше макариос и се ќе ти стане јасно.

И бај д веј, како другар ти истерал демон и што се случувало за тоа време?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 14:21
gledav i rekov amin

pa imase edno dete go nosea segde duri vo ludnica go nosea imase demoni vo engo duri zamislete eej zamislete deteto cesto pati idese tepan so rani od demon go cekal nekoj covek so usvari za drugite nikoas i ne psotoiel go tepal mu se pokazuvaa uzasni rab i dete lezese vo ludnica i niso i ispadna od bolnica i mojot brat vo hrista so pastorot otidoa kaj niv na gosti i pocnale da se molat i ispadnale 5 demoni od nego kazuase deteto gi visol i od togas do den denes deteto sie zdravo pravo i normalno fala bogu i poslusno na majka si{oti pred toa bese uzas}.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 14:34
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

gledav i rekov amin

pa imase edno dete go nosea segde duri vo ludnica go nosea imase demoni vo engo duri zamislete eej zamislete deteto cesto pati idese tepan so rani od demon go cekal nekoj covek so usvari za drugite nikoas i ne psotoiel go tepal mu se pokazuvaa uzasni rab i dete lezese vo ludnica i niso i ispadna od bolnica i mojot brat vo hrista so pastorot otidoa kaj niv na gosti i pocnale da se molat i ispadnale 5 demoni od nego kazuase deteto gi visol i od togas do den denes deteto sie zdravo pravo i normalno fala bogu i poslusno na majka si{oti pred toa bese uzas}.


А детето додека било демонизирано имало ли некакви симптоми? Напади на трескање од земја, трчање околу, викање, урлање? Нешто такво...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 14:36
ne...samo vo facata bese poinakov ne znam moize nekoas i se treskal samo ne bese miren celo vreme se zadea ne moze da sedi gleda raboti so nie ne mozeme i se plasi{se}
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 14:40
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

ne...samo vo facata bese poinakov ne znam moize nekoas i se treskal samo ne bese miren celo vreme se zadea ne moze da sedi gleda raboti so nie ne mozeme i se plasi{se}


Епа на клипчињата што ги пастираше макариос се гледа какви реакции имаат демоноопседнатите, икога ќе го споредм со оние клипчиња од пентакосталната црква, за мене нема разлика.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 19:11
Ne komentirajte za chlenovi i za onie koi se otsutni i ne mozaht da vi odgovorat. Toa ne samo sto ne se dozvoluva na forumov, tuku i ne vi dolikuva.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:49
A ova so Pentakoscite nema dilema?

Drugarot isteral 5 demoni...

a toa da ne e dogovor na delo??     
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 00:11
Прашање прво:
Како се „истеруваат демоните“ кај малите деца (до 2-3 годишна возраст? Дали и тие така се тресат, паѓаат во транс, препаѓаат... или не ги пројавуваат тие „симптоми“, бидејќи сеуште ги немаат научено лекциите како (треба) тоа демонот да „излегува“ од нив? Зошто не дадат некој таков клип? (Само немојте да речете децата се заштитени од тоа и несмеат да се даваат јавно)! Или да ви веруваме на збор дека и тоа се прави, а?размислување

Прашање второ:
Дали тоа истерување на демони со допирање на крст до некој дел на човечкото тело се прави само во одреден ден, во претходно закажан термин за таква сеанса, или тоа може да се случи во секоја прилика кога крстот ќе се допре до некое тело кое е „опседнато“ со демони? Како тој делириум не ги фаќа во обичен ден, или на причесна, или кога се бакнува крст на некоја венчавка или ...?размислување

Р.Ѕ. Дали не сте го виделе постов

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Зошто (или како) човек станува атеист?

1.  Затоа што е tabula rasa (чиста табла), односно незнае (не е запознат) со теолошките учења и затоа не се определил

2.   Премногу добро ги знае теолошките учење, воочил дека тие само го ограничуваат човекот во сопствената „чаура“, што доведува до нетолерантност и до сеење меѓусебна нетрпеливост и омраза, и во името на својата догма дури и војуваат меѓу себе.

Сметајте дека сум атеист од првиот вид.

Со што ќе ме привлечете кон вашето учење? Кои се вашите позитивни разлики во однос на другите? И, којзнае, можеби и ќе го прифатам учењето (верувањето) на тој кој ќе признае дека во неговото учење има негативна разлика во однос на некое друго учење на кое тој не припаѓа?


или го игнорирате одговорот. Или немате одговор?не%20знам
ајде молитва


Изменето од Zlatnik - 10.Ноември.2008 во 00:15
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 00:19
Zlatnik mnogu prasuvas, veruvaj koga ti kazuvaat, videle lugeto ne se babini devettini... sega pa ti, ili prasaj edno po edno, dve prasanja se mnogu... znaes edno e malce dve se premnogu...
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 00:47
brat4e nikoj ne rece deka nie sme visle demonite kako izlguvaat deteto kaza deka 5 demoni vislo kako ispajaat od nego a i od togas se vide promenata do den denes slava na BOG a i zs go gleate toa tolku cudno ako se istera demon vo imeto na ISUS???

ednash spiev toa bea denovi koa naj revnesno mu sluzev na BOG znaci se so praev praev za BOG koa sedev na com za slava na BOG sedev i edna nokj se razbudiv kaj pet i pet minuti bev buden si mislev nes i naednas demon pred mene so crn mantil koa go vidov se zdrvev kao zid i slava na ISUS so dobiv sila da viknam,I,I,IS,US i si otide go snema naednas slava na BOG.AMIN
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 01:50
Со мислите за вториот дел од Дигитален Ангел

Види ВИДИ
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 05:42
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Зошто (или како) човек станува атеист?1.  Затоа што е tabula rasa (чиста табла), односно незнае (не е запознат) со теолошките учења и затоа не се определил2.  
Премногу добро ги знае теолошките учење, воочил дека тие само го
ограничуваат човекот во сопствената „чаура“, што доведува до
нетолерантност и до сеење меѓусебна нетрпеливост и омраза, и во името
на својата догма дури и војуваат меѓу себе.Сметајте дека сум атеист од првиот вид.Со
што ќе ме привлечете кон вашето учење? Кои се вашите позитивни разлики
во однос на другите? И, којзнае, можеби и ќе го прифатам учењето
(верувањето) на тој кој ќе признае дека во неговото учење има негативна
разлика во однос на некое друго учење на кое тој не припаѓа?


Не те разборам каков одговор треба да се даде тоа. Постои само едно учење кое нема маана, а сите останати имаат грешки бидејќи се дополнети и изменети од луѓе. Но, тука треба да се прави разлика помеѓу теолошкото учење и практикувањето на верниците. Еве, некратко ќе се осврнам на Православната вероисповед. Православната вера е света, и нема грешки затоа што е дадена од самиот Христос, но верниците имаат грешки и се несовршени. Затоа, не можеш да речеш: Затоа што баба Стојна вака и вака прави, затоа не чини Православието!
И јас мноооооогу работи не ги правам како што треба , но знам дека грешката е во мене, а не во верата која ни ја дал Христос.

Голем е Бог, и Тој е непроменлив и ист вчера, денес и утре, и во веки веков. Амин   
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 160161162163164 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.