IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - АНКЕТИ и РЕЈТИНЗИ на политичарите и партиите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АНКЕТИ и РЕЈТИНЗИ на политичарите и партиите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 02:13
пак ли бе ќе гледаме циркузи со анкети газење%20од%20смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 13:37
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

зошто мислиш дека другите анкети не беа нарачани за охрабрување на она другото членство?
сите анкети се нарачани да подигнат нечиј морал..а тоа не е нашиот,верувај
Ne treba anketite da se pravat za ohrabruvanje na clenstvoto. Toa e manipulacija so javnosta. SDSM ne moze da ja dobie naklonosta na narodot zatoa sto saka da manipulira i kje napravi se' za da dojde do vlast. Takvi anketi se samozalazuvanje i beganje od realnosta.

за жал,ми објасни се ама не ми одговори на прашањето
зошто мислиш дека другите анкети не се нарачани?
да речеме оние на Павел Шатев?...пример...
по што препознавате која анкета е нарачана а која не?
еве објасни ми мене како на лаик
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 14:31
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




Ne treba anketite da se pravat za ohrabruvanje na clenstvoto. Toa e manipulacija so javnosta.

SDSM ne moze da ja dobie naklonosta na narodot zatoa sto saka da manipulira i kje napravi se' za da dojde do vlast.


Takvi anketi se samozalazuvanje i beganje od realnosta.



Ееее мило моеголемо%20гушкање тоа е нашата реалност-лаги и фабрикувани вистини. Зошто  изби на површина разочарувањето од многумина. Ако се вратиме малку наназад- 2006-2008 -супер време- власта работеше за народот, СДСМ спиеше длабок сон.
И наеднаш-оп нови избори-требаа 61 за да не бидат стопирани во работатазбунетост Добија. Што добивме после тоа-ароганција, притисоци, бранкоманија, информации за рејтинзи и анкети со сомнителни резултати?! Кому му требаше информација каде е Црвенковски? Ако јас сакав да знам каде е тој, ќе го гласав!
Кој ја отвори пандорината кутија?
Кој почна да ја буди опозицијата?
Зошто?
Им беше досадно сами?
И сега што? Нови избори? Зошто?
Народот осиромашува, а ние трошиме на избори за да му докажеме на Бранко дека не го бидува?Кому му е важно?
И во краен случај-што ако се повтори 2006, ако народот сега одлучи да ги казни оние што ги награди кога го казнуваа Бранко?изненадување


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 15:00
И како дополнување на претходнотонамигнување

Килото на Црвенковски и килото на Груевски


Многу логично, институтите во битката да го фаворизираат оној што ги создал се обидуваат на препад да ја фатат збунетата македонска јавност од типот што е потешко: кило волна или кило железо? Наспроти здравиот разум дека килограм си е килограм, без разлика од што е и кој го мери, партиските ваги засега мерат драстично различно: килото волна на Црвенковски ниту малку не е исто со килото железо на Груевски.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 15:53

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


за жал,ми објасни се ама не ми одговори на прашањето
зошто мислиш дека другите анкети не се нарачани?
да речеме оние на Павел Шатев?...пример...
по што препознавате која анкета е нарачана а која не?
еве објасни ми мене како на лаик


Нарачани анкети и нарачани резултати не е исто. Сите анкети инаку се нарачани, си има нарачател на анкета и прашања на кои нарачателот бара одговори. Институтот или истражувачкиот центар кој ја врши анкетата тоа го прави по барање на политичка партија, правен субјект или медиум, за пари разбира се. намигнување Има разлика од начинот на анкетирање (дали е телефонска или теренска анкетата), од пристапот, од почитување на методологијата, од репрезентативноста на примерокот.

Кај нас (и не само кај нас, насекаде има вакви шминкања по потреба) евидентна е исполитизираноста на голем дел од анкетите и на агенциите или центрите кои ги спроведуваат. Анкетите се користат за политички маркетинг цели: да го оцрнат рејтингот на противникот или да го набилдаат сопствениот рејтинг, нудејќи му лажни податоци на народот.

Така и институтиве кои никнуваат секојдневно. На пример, институтот Павел Шатев е формиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ, тоа стои и на нивниот официјален сајт. Овие пак ископале податоци дека и институтот Прогрес е партиска инсталација, формирана од функционери и високи раководители во СДСМ.
И двата институти на анкетите нудат резултати кои одат во прилог на сопствената партија и лидери, а самите се во спротивност едни со други.
Е сега има народ што безрезервно им верува и на овие и на оние. замисленост

Јас за најрелевантен анкетар го сметам институтот ИРИ, кој спровдува теренски анкети со доста голема точност во резултатите (што досега се потврди и по изборните резултати на скоро сите циклуси). Само што во последно време не сум видела нивна анкета...?не%20знам


Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 16:06
еве кој како си тумачи анкети......
на кој како му одговара...изненадување


ИРИ: Паѓа рејтингот на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ

Алфа - 17.01.2011
Се топи разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Рејтингот на владеачката партија е во континуиран пад. За разлика од декември минатата година кога соодносот бил два и пол наспроти еден, разликата меѓу ...

ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски и натаму со значајна предност

Форум - 17.01.2011
Доколку во моментов се одржат избори, владејачката ВМРО-ДПМНЕ има убедлива предност, а избирачите сметаат дека и во наредниот период ќе продолжи стабилното владеење на владината коалиција, покажува ...

ВМРО - ДПМНЕ повторно води според ИРИ

Журнал - 17.01.2011
Скопје, 17 јануари - Според најновата анкета спроведена до меѓународниот републикански институт ИРИ, доколку утре би се одржале парламентарни избори ВМРО - ДПМНЕ ќе освои 55 од 59 пратеници или 29 ...

Анкета на ИРИ: ВМРО ДПМНЕ со највисок рејтинг

Р.С.Европа - 17.01.2011
ВМРО ДПМНЕ ќе победи доколку утре се одржат избори во земјата, според последната анкета на Меѓународниот републикански институт Ири.

Анкета на ИРИ: ВМРО ДПМНЕ- СДСМ 27- 16

Канал5 - 17.01.2011
Доколку утре има избори ВМРО- ДПМНЕ би освоил најмногу 59 пратеници во Собранието, а СДСМ 31 пратеник. Според последниот извештај на Меѓународниот републикански институт, ВМРО-ДПМНЕ останува на врвот ...

ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ и натаму со најголем рејтинг

Алсат-М - 17.01.2011
Доколку утре има избори ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи, ќе продолжи стабилното владеење на актуелната владина коалиција, се вели во последниот извештај на меѓународниот републикански институт ИРИ.

ВМРО-ДПМНЕ со најголем рејтинг, според анкетата на ИРИ

еФакт - 17.01.2011
Скопје - Доколку утре има избори ВМРО- ДПМНЕ би освоил најмногу 59 пратеници во Собранието, а СДСМ 31 пратеник. Тоа сочи последната анкета на Меѓународниот републикански институт.

ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски убедливо водат

Кирилица - 17.01.2011
Доколку утре има избори ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи, ќе продолжи стабилното владеење на актуелната владина коалиција, се вели во последниот извештај на меѓународниот републикански институт ИРИ ...

ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски убедливо водат, се враќа оптимизмот меѓу граѓаните

Сител - 17.01.2011
Доколку утре има избори ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи, ќе продолжи стабилното владеење на актуелната владина коалиција, се вели во последниот извештај на меѓународниот републикански институт ИРИ.

ВМРО-ДПМНЕ и Груевски убедливо водат, се враќа оптимизмот меѓу граѓаните

МТВ - 17.01.2011
Доколку утре има избори ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи, ќе продолжи стабилното владеење на актуелната владина коалиција, се вели во последниот извештај на меѓународниот републикански институт ИРИ.

ВМРО-ДПМНЕ и Груевски со убедлив рејтинг, граѓаните повторно оптимисти

Нетпрес - 17.01.2011
ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија со највисок рејтинг во Македонија и ако има избори убедливо ќе победи, а ќе продолжи и стабилното владеење на актуелната владина коалиција, покажува извештај на ...

ИРИ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски убедливо водат

к*рир - 17.01.2011
Доколку утре би се одржале парламентарни избори, владејачката ВМРО-ДПМНЕ би освоила од 55 до 59 пратеници односно поддршка од 27 проценти од испитаниците, а опозиционата СДСМ има 16 проценти ...

И според Американците ВМРО-ДПМНЕ скоро дупло пред СДСМ

Вечер - 17.01.2011
Доколку утре има избори ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи, ќе продолжи стабилното владеење на актуелната владина коалиција, се вели во последниот извештај на меѓународниот републикански институт ИРИ.


Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 16:25


И тоа е посебна прикаска како медиумите и “експертите“ (мислам на оние ангажираните) ги толкуваат резултатите различно од една иста анкета, како медиумите од цела анкета извлекуваат наслов во зависност од нивната обоеност.
А сите се декларираат за независни и објективни... што најдобро се демантира со вакво различно толкување и шаренило од текстови за една иста анкета.замисленост







Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 05:57
sto ste se fatile site za anketi, ko da e toa naj bitnata rabota. na denot na izbori ke si ima glasanje, nekoj ke pobedi, nekoj ke izgubi itn...
Ova so sekojdnevni merenja na rejtinzi ama stvarno nema nikakva korist od niv.

A i sakam da ve prasam nesto, dali na nekoj od vas mu se imaat javeno telefonski za da ucestvuvate vo nekakva anketa od strana na rejting agenciite.
Poznavam eden kup lugje i nikoj do sega ne kazal deka nekoj mu se javil za anketa, a nitu pak tie poznavaat nekoj koj ucestvuval na anketa po telefon, a so ogled na brojot na agenciite koi go pravat toa i kolku cesto go pravat toa malku e neverojatno nikoj da nema takvo iskustvo.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 11:32


Ај па ти, досадно ќе биде без анкети.
Како инаку ќе знаеме на кој колку му пораснал или му паднал денеска, рејтингот.
голема%20насмевка
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2011 во 17:16


Е ај сега де.
Последна анкета од ИПИС: Доколку утре се одржат парламентарни избори, 23% од избирачите би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а 13,9% за СДСМ.

И најинтересното: “
Актуелниот премиер и прв човек на владејачката ВМРО-ДПМНЕ ужива рејтинг од 23,8%, наспроти неговиот директен конк*рент, кандидатот за мандатар на СДСМ, Радмила Шеќеринска, на која поддршка и даваат 0,7% од анкетираните.“ ... Не ми се верува, за малку па минус. изненадување

Очекувам анкетарски демант во најскоро време од Прогрес. хи,%20хи...

П.С. Штета што ИРИ се откажале од изготвување анкети во Македонија. Само што прочитав во Утрински.
Останува сите што сакаат да прогнозираат резултати, да бараат математичко-статистичка средина помеѓу леви и десни анкети.намигнување


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 09:04
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




Ne treba anketite da se pravat za ohrabruvanje na clenstvoto. Toa e manipulacija so javnosta.

SDSM ne moze da ja dobie naklonosta na narodot zatoa sto saka da manipulira i kje napravi se' za da dojde do vlast.


Takvi anketi se samozalazuvanje i beganje od realnosta.



Ова ме насмеа од сабајле (написот во весникотголема%20насмевка)
Како се прави анкета?
Затоа и не треба да се чудиме зошто некои покажуваат едни рејтинзи-други други.
Јас баш сакам да одат во Зајас да прават анкета и да ни кажат колкав е рејтингот и на СДСМ и на ВМРОнамигнување
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 10:15
1 - ДЕМОКРАЦИА Е РЕ      21 (0%)
2 - ПОДЕМ      52 (1%)
3 - СДУ      12 (0%)
4 - ДУА      12 (0%)
5 - КОАЛИЦИЈА ВМРО-ДПМНЕ      2133 (35%)
6 - ВМРО – НП      128 (2%)
7 - ДУИ      115 (2%)
8 - ДПА      78 (1%)
9 - ПП ДОСТОИНСТВО      35 (1%)
10 - КОАЛИЦИЈА СДСМ      2165 (36%)
11 - НДУ      3 (0%)
12 - ЛДП      59 (1%)
13 - СДПМ      110 (2%)
14 - ДЕМОКРАТСКА ДЕСНИЦА      33 (1%)
15 - ЕВРОПСКА ПАРТИЈА НА МК      6 (0%)
16 - ПДП      3 (0%)
17 - НДП      35 (1%)
18 - ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА      128 (2%)
Не знам      264 (4%)
Нема да гласам      489 (8%)
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 10:21
Ооо Лаки и читаш како мене порталот Идивиди намигнувањеголемо%20гушкање
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2011 во 13:07
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

1 - ДЕМОКРАЦИА Е РЕ      21 (0%)
2 - ПОДЕМ      52 (1%)
3 - СДУ      12 (0%)
4 - ДУА      12 (0%)
5 - КОАЛИЦИЈА ВМРО-ДПМНЕ      2133 (35%)
6 - ВМРО – НП      128 (2%)
7 - ДУИ      115 (2%)
8 - ДПА      78 (1%)
9 - ПП ДОСТОИНСТВО      35 (1%)
10 - КОАЛИЦИЈА СДСМ      2165 (36%)
11 - НДУ      3 (0%)
12 - ЛДП      59 (1%)
13 - СДПМ      110 (2%)
14 - ДЕМОКРАТСКА ДЕСНИЦА      33 (1%)
15 - ЕВРОПСКА ПАРТИЈА НА МК      6 (0%)
16 - ПДП      3 (0%)
17 - НДП      35 (1%)
18 - ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА      128 (2%)
Не знам      264 (4%)
Нема да гласам      489 (8%)
 
 
 25.05.2011 За која партија ќе гласате на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни?
1 - НОВА ДЕМОКРАТИЈА  21 (0%)
2 - ПОДЕМ  55 (1%)
3 - СДУ  15 (0%)
4 - ДУА  14 (0%)
5 - КОАЛИЦИЈА ВМРО-ДПМНЕ  2584 (39%)
6 - ВМРО – НП  136 (2%)
7 - ДУИ  122 (2%)
8 - ДПА  82 (1%)
9 - ПП ДОСТОИНСТВО  38 (1%)
10 - КОАЛИЦИЈА СДСМ  2364 (36%)
11 - НДУ  3 (0%)
12 - ЛДП  65 (1%)
13 - СДПМ  115 (2%)
14 - ДЕМОКРАТСКА ДЕСНИЦА  35 (1%)
15 - ЕВРОПСКА ПАРТИЈА НА МК  7 (0%)
16 - ПДП  4 (0%)
17 - НДП  38 (1%)
18 - ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА  131 (2%)
Не знам  278 (4%)
Нема да гласам  532 (8%)
 
 
тоа е во 13:03 македонско време.ВМРО води ,а јас веќе гласав 3 пати за нив пошто три пати се уклучив на идивиди порталот трепкањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.