IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 31>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 16:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Koj go rekol toa?


КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА
Глава 9

6 Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 16:44
Znachi toa ne go rekol Isus.

Isaija prorekol deka...

6 Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот
КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА, Глава  9  

... zarem toa za nego znachelo deka se raboti tokmu za Isus i deka zatoa shto prorecheniot kje go narekuvaat Silen Bog, Vechen tatko, Knez na Mirot i Chidesen Sovetnik, znachi deka toj e Bog ?

Ili taka tolkuva institucijaliziranoto Hristijanstvo?

Poznato e deka vo vremeto na institucijaliziranjeto na verata se istrazhuvale site pisanija za da se najde nekakva vrska megju Isus i prorocite so cel da se dokazhi negovoto doagjanje kako neshto sho e pretskazhano, bez da ostavi dvoumenie megju judejcite. No kako shto znaeme, tokmu megju niv toa bil, a i den denes ostanal najslabiot argument.

Ochebijno e deka toa Isus ne go rekol samiot za sebe (onoa shto se bara vo temava) , kako shto nikade ne gledam, preku sekoe somnenie, deka toa Isaija go rekol tokmu za Isus i za nikogo drug.

Spored toa, po site osnovi ova ne mozhe da se zeme za nekakov dokaz.






Изменето од Messenger - 22.Ноември.2010 во 17:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 21:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi toa ne go rekol Isus.

Isaija prorekol deka...

6 Зашто, ни се роди Дете, Син ни се даде, власта му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот
КНИГА НА ПРОРОК ИСАИЈА, Глава  9  

... zarem toa za nego znachelo deka se raboti tokmu za Isus i deka zatoa shto prorecheniot kje go narekuvaat Silen Bog, Vechen tatko, Knez na Mirot i Chidesen Sovetnik, znachi deka toj e Bog ?

Ili taka tolkuva institucijaliziranoto Hristijanstvo?

Poznato e deka vo vremeto na institucijaliziranjeto na verata se istrazhuvale site pisanija za da se najde nekakva vrska megju Isus i prorocite so cel da se dokazhi negovoto doagjanje kako neshto sho e pretskazhano, bez da ostavi dvoumenie megju judejcite. No kako shto znaeme, tokmu megju niv toa bil, a i den denes ostanal najslabiot argument.

Ochebijno e deka toa Isus ne go rekol samiot za sebe (onoa shto se bara vo temava) , kako shto nikade ne gledam, preku sekoe somnenie, deka toa Isaija go rekol tokmu za Isus i za nikogo drug.

Spored toa, po site osnovi ova ne mozhe da se zeme za nekakov dokaz.




Очекуваш нешто што го кажал Самиот Исус Христос? Во ред, нема да се осврнувам на она што го напиша за Исаија бидејќи е надвор од темата.

Повели

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 8

52 Јудејците Му рекоа: „Сега знаеме, дека имаш нечист дух во Тебе. Авраам почина, и пророците исто, а Ти велиш: ‘Ако некој го запази Моето слово, нема да ја вкуси смртта довека.’
53 Зар си Ти поголем од нашиот татко Авраам - кој умре? И пророците умреа. За кого се претставуваш Ти Самиот?”
54 Исус одговори: „Ако Јас се прославувам Самиот Себе, Мојата слава е ништо; Мене Ме слави Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог.
55 Вие не Го запознавте, а Јас Го познавам. И ако речам дека не Го познавам, ќе бидам лажец како и вас; но Јас Го познавам и го пазам Неговото слово.
56 Авраам, вашиот татко, се радуваше да го види Мојот ден, и го виде и се зарадува.”
57 Јудејците Му рекоа: „Уште немаш педесет години, и Авраама си го видел?”
58 Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас Сум, пред да се родил Авраам.”
59 Тогаш кренаа камења, за да ги фрлат на Него; но Исус се скри и излезе од Храмот.


Особено обрни внимание на здебеленото. Значи, јасно е дека говори за Неговото постоење пред Авраама.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 22:46
Nema potreba od postavuvanje zagadki, jasno e shto veli Isus:

54 Исус одговори: „Ако Јас се прославувам Самиот Себе, Мојата слава е ништо; Мене Ме слави Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог.
55 Вие не Го запознавте, а Јас Го познавам. И ако речам дека не Го познавам, ќе бидам лажец како и вас; но Јас Го познавам и го пазам Неговото слово.


ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН , Глава 8

Isus ponatamu objasnuva deka so prosvetluvanje, stanuvanje Sin Bozhji, so osoznavanje na Edinstvenoto Sebstvo na Otecot, Sinot i Svetiot Duh, Edinstvoto na Kreatorot i Kreacijata, stanuva svesen za Alfa i Omega, za pochetokot i krajot, za seto onoa shto bili pred Avrama i seto onoa shto kje sledi do krajot:

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога. Авраам не направи така.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8  

Toj stanuva svedok na Sebstvoto onaka kako shto ne mozhe da bide nitu eden sin chovekov.

Institucijaliziranoto Hristijanstvo toa go tolkuva bukvalno - Isus e Bog, zatvorajkji gi ochite pred faktot deka Isus neprekinato tvrdi deka toj ne e Bog, tuku go slavi Boga (chesto pati koristejkji sinonimi Otec, Tatko).

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18 

28 Чувте дека ви реков: Одам и ќе ви дојдам. Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е поголем од Мене.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14

23 Во оној ден нема да Ме прашате за ништо. Вистина, вистина ви велам: што и да молите од Мојот Татко, во Мое име, ќе ви даде.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  16

I nema potreba da redam drugi citati...

Znam deka nam ni govorea deka Isus e Bog, no nie, znaekji koja e vistinata, ne e doblesno da prodolzhime so takvata indoktrinacija, bez obzir shto e polezna za vernicite (kako shto imam slushnato od sveshtenici so koi sum govorel na ovaa tema, priznavajkji deka takvoto Isusovo pretstavuvanje ne e korektno... demek ne e navistina tokmu taka, ama nemalo nishto losho vo toa i bilo mnogu dobro za vernicite).


Od druga strana, dokolku navistina sakame da bideme poshiroki i poseopfatni, sigurno deka mozheme da go smetame Isusovoto dostiganje bozhenstveno i uslovno mozheme da go sporedime so Boga, no togash mora istoto merilo da go koristime i za sekoj drug prosvetlen chovek, sekoj Sin Bozhji.

Vo krajna instanca site nie, chovechkite sinovi, sme Sinovi Bozhji vo nikulec, a toa e tokmu onoa shto Isus gi ucheshe svoite apostoli i onie koi sakaa da go slushaat i da go razberat.






Изменето од Messenger - 22.Ноември.2010 во 22:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 10:31
I tokmu toj "nikulec" mozhe da ne "odnese" vo "carstvoto bozhje". Samo treba da mu go oslobodime "patot" i toj spontano i prirodno kje procveta(bez nikakov napor).

Кон врв
MrAleksandar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MrAleksandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 14:05
Originally posted by the king the king напиша:

isus nikogas ne rekol deka e bog nitu paki nekogas se odnesuval kako bog tuku samo kazuval deka e bozji pratenik koj e ispraten od boga do covestvoto da gi predupredi lugeto deka se vo zabluda i da im go kaze praviot pat, no se gleda deka mnogu pogresno go svatile i deka go izmenale ona sto bog preku nego mu go soopstil na narodot.


Ako ne si procital. Eve sto vika slovoto za ISUS.
Po precizno Tatkoto za sinot
Evreite 1/8
8 А за Синот вели: „Твојот престол, Боже, стои во сите векови и жезол на правдата е жезолот на Твоето Царство.
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 16:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nema potreba od postavuvanje zagadki, jasno e shto veli Isus:

54 Исус одговори: „Ако Јас се прославувам Самиот Себе, Мојата слава е ништо; Мене Ме слави Мојот Татко, за Кого вие велите дека е ваш Бог.
55 Вие не Го запознавте, а Јас Го познавам. И ако речам дека не Го познавам, ќе бидам лажец како и вас; но Јас Го познавам и го пазам Неговото слово.


А зошто тогаш Исус им говори на Евреите дена Неговиот Татко е НИВЕН Бог? Зарем тоа значи дека е НИВЕН Бог, а не и Негов? Мошне сомнително? И секако дека нема да се прославува сам, тоа мошне добро го знаеме и од други места во Светото Писмо каде се говори за вистинитоста на сведоштвото.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:



ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН , Глава 8

Isus ponatamu objasnuva deka so prosvetluvanje, stanuvanje Sin Bozhji, so osoznavanje na Edinstvenoto Sebstvo na Otecot, Sinot i Svetiot Duh, Edinstvoto na Kreatorot i Kreacijata, stanuva svesen za Alfa i Omega, za pochetokot i krajot, za seto onoa shto bili pred Avrama i seto onoa shto kje sledi do krajot:

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога. Авраам не направи така.
[COLOR=red]ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  8  

Toj stanuva svedok na Sebstvoto onaka kako shto ne mozhe da bide nitu eden sin chovekov.


Исус никаде не споменува никакво просветлување, ниту објаснува нешто во врска со тоа, тоа е само твоја интерпретација. Каде во Светото Писмо го има зборот просветлување? Каде Исус говори за просветление? Ако пак мислиш на просветлување како во далекуистичните религии, поткрепи го тврдењето со поврзаност на тој концепт и Светото Писмо.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Institucijaliziranoto Hristijanstvo toa go tolkuva bukvalno - Isus e Bog, zatvorajkji gi ochite pred faktot deka Isus neprekinato tvrdi deka toj ne e Bog, tuku go slavi Boga (chesto pati koristejkji sinonimi Otec, Tatko).


Институционалното Христијанство тоа го наследило од раното Христијанство, не го измислило, ниту пак тоа го утврдило на Соборот во Никеја.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог.
[COLOR=red]ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  18 



Исус бил и Учител и човек, а многу добро знаеш дека и на Апостолите им забранил да говорат секому дека е Он Христос, Синот Божји.А и затоа што јасно пишува во Јован 10, 33 што сакале да сторат Евреите. Чудно, дури и Евреите како и Апостолите и раните Христијани, разбрале дека е Еднаков со Бога? Зошто така разбрале?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


28 Чувте дека ви реков: Одам и ќе ви дојдам. Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е поголем од Мене.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14



Глава 14     

6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
7 Ако Ме бевте познавале, ќе Го познававте и Мојот Татко. А отсега Го познавате и сте Го виделе!”
8 Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Таткото, и доста ние.”
9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’

Jaсно е сега зошто Апостолите, па дури и Евреите Го сметале за еднаков на Бога. Не случајно и во стихот погоре Евреите за тоа и сакале да го осудат.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


23 Во оној ден нема да Ме прашате за ништо. Вистина, вистина ви велам: што и да молите од Мојот Татко, во Мое име, ќе ви даде.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  16

I nema potreba da redam drugi citati...


И покрај сите цитати не ми одговори на мојот цитат. Зошто Исус говорел дека постои и пред Авраама, а за чудо, таму истотака има обид за каменување бидејќи кажал дека постои пред Авраама. А ако и ова го поврземе со оној стих каде Евреите се обидуваат да го каменуваат за првење еднаков со Бога, мошне интересна слика се добива.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Znam deka nam ni govorea deka Isus e Bog, no nie, znaekji koja e vistinata, ne e doblesno da prodolzhime so takvata indoktrinacija, bez obzir shto e polezna za vernicite (kako shto imam slushnato od sveshtenici so koi sum govorel na ovaa tema, priznavajkji deka takvoto Isusovo pretstavuvanje ne e korektno... demek ne e navistina tokmu taka, ama nemalo nishto losho vo toa i bilo mnogu dobro za vernicite).


Каква вистина? Таа за просветлувањето ли? Таква вистина нема во Светото Писмо, туку во интерпретациите, а како што кажав, збор просветлување нема во Новиот Завет, за такво нешто не говори ниту Исус, ниту Апостолите, ниту св.Апостол Павле, а такво нешто имал единствено кај гностиците, ама таму имало и многу паганизми, па и вакво нешто немало проблем да се вметне покрај старогрчката философија и митологија.

Во однос на свештениците, ќе се воздржам од коментар.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Od druga strana, dokolku navistina sakame da bideme poshiroki i poseopfatni, sigurno deka mozheme da go smetame Isusovoto dostiganje bozhenstveno i uslovno mozheme da go sporedime so Boga, no togash mora istoto merilo da go koristime i za sekoj drug prosvetlen chovek, sekoj Sin Bozhji.


Тоа кое го говориш не постоело како концепт во Христијанството, туку во дрги религии.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Vo krajna instanca site nie, chovechkite sinovi, sme Sinovi Bozhji vo nikulec, a toa e tokmu onoa shto Isus gi ucheshe svoite apostoli i onie koi sakaa da go slushaat i da go razberat.


Јас еднаш прашав, сега пак. Дали сите нас не роди Мајка Девица, која зачна од Светиот Дух? Дали некој е роден на чудесен начин?

П.С. Се извинувам што морав да ја тргнам бојата од цитатите кои си ги постирал, ама не прифаќа цитирање дел по дел заедно со бојата, односно доаѓа до поклопување на мојот и твојот пост.


Изменето од Македон - 23.Ноември.2010 во 16:35
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 17:20
Македон,

Sinot Bozhji e ednostaven za razbiranje, kompliciranjata nastanuvaat koga se chitaat i se sledat interpretaciite na sinovite chovekovi za nego i koga teoloshkite koncepti i razlichnite terminologii stanuvaat imperativ na nashata duhovnost.      

A jas tokmu toa gledam vo site tvoi repliki.

Chitaj shto rekol Isus i zaboravi na s'e drugo.

Seto onoa shto e kazhano za negovite govori e samo razbiranje na onie koi pred s'e ne znaele shto govorel toj... toa e samo nivnoto tolkuvanje, a konceptite se samo nivni kreacii.

Sekoe tolkuvanje na Isusovite zborovi ne e Isus tuku nekoj drug. I sekoja koncepcija e nechija tugja koncepcija, a ne e Isusova. A shto e vazhno koj kako go razbral ili go razbira Isusa? Shto e vazhno koj kakov koncept ili denominacija na nekoj tugj koncep si napravil od onoa shto Isus go prezentiral za Nashiot Otec?

Tokmu zatoa ne mi veruvaj nitu mene. Ne mi veruvaj nitu eden zbor.

Chitaj go samo Isus i veruvaj mu samo nemu.

Barem toa e tolku ednostavno.




Изменето од Messenger - 23.Ноември.2010 во 17:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 18:46

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

I tokmu toj "nikulec" mozhe da ne "odnese" vo "carstvoto bozhje". Samo treba da mu go oslobodime "patot" i toj spontano i prirodno kje procveta (bez nikakov napor).






*Семето = Мудроста БОЖЈА (Христос Евангелието) - или како што некои милуваат да Го нарекуваат “никулецот“ - е најскапоцениот (незаслужен) Милостив дар на Небесниот ЦАР и способноста да му се ослободи развојот, да му се овозможи растот во нас е (незаслужен) Милостив дар на Небесниот ЦАР, а засигурно не е човечко умеење или знаење !

Што имаш, што не си примил? А штом си примил, зошто се фалиш, како да не си примил? (1 Коринт. 4:7)



Да, Тоа БОЖЈО Семе е најголемото Богатство, Најголемата Мудрост, Најголемата Милост, тоа е Единсвениот Спас за сите нас и ако не се разбудиме за Него, ако продолжиме самобендисано да се спротиставуваме и воздигаме дури и над Сведоштвото и Учењето за Евангелието на Милоста БОЖЈА - кое ние дарена од ГОСПОДА преку Апостолите - засигурно нашиот пад ќе биде многу многу голем, болен и нема да биде пријатно за никого, а најмалку за нашите дечиња, нивните дечиња, децата на нивните дечиња ...!

Затоа се сложувам потполно со мислата дека треба да Му се ослободи патот од пречките на нашето надувено неверно (индивидуално + колективно) его!

„Царството небесно прилега уште и на богатство сокриено во нива, кое го нашол човек и прикрил, па, од радост за него, отишол и продал се’ што имал, и ја купил таа нива.”   (Матеј 13:44)

Нејзе и станав служител по Божја наредба што ми е наложена мене за вас, за да го исполнам Словото Божјо, тајната, скриена од векови и родови, а сега откриена на Неговите светии, на кои Бог пожела да им покаже какво богатство на слава има во таа тајна за незнабошците, односно дека Христос, надежта на славата, е во нас. (Колосјаните 1:25 ...)






Изменето од spiros - 23.Ноември.2010 во 18:57
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 20:41
Sinot Bozji ne e BOG, tuku toj e Vtor Adam - ili e Vtor Adam, shto znaci deka prviot Adam e bog, pa zgreshil, pa Nekoj drug go kaznil. Nema logika. Toa shto bil pred Avram znaci deka Ruah HaKodesh bil pre Avram, a Sinot Bozji e "sozdaden" od Nego.

Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 20:44
Ako Sinot Bozji e vtor Adam I e BOG, znaci li deka prviot Adam e bog koj zgreshil pa Nekoj drug go kaznil? Nema logika.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 21:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Македон,

Sinot Bozhji e ednostaven za razbiranje, kompliciranjata nastanuvaat koga se chitaat i se sledat interpretaciite na sinovite chovekovi za nego i koga teoloshkite koncepti i razlichnite terminologii stanuvaat imperativ na nashata duhovnost.      
     

Мessenger, јас не го постирав Никејскиот символ на верата, туку цитати од Светото Писмо, каде јасно и гласно се кажани некои нешта, а патем, пренесено е и разбирањето на тогашната публика на кажаните нешта.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


A jas tokmu toa gledam vo site tvoi repliki.

Chitaj shto rekol Isus i zaboravi na s'e drugo.
     

Каде го виде тоа, кога јас само цитати постирав?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Seto onoa shto e kazhano za negovite govori e samo razbiranje na onie koi pred s'e ne znaele shto govorel toj... toa e samo nivnoto tolkuvanje, a konceptite se samo nivni kreacii.
     

Дали сакаш да кажеш дека и Апостолите не знаеле што говорел тој?

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Sekoe tolkuvanje na Isusovite zborovi ne e Isus tuku nekoj drug. I sekoja koncepcija e nechija tugja koncepcija, a ne e Isusova. A shto e vazhno koj kako go razbral ili go razbira Isusa? Shto e vazhno koj kakov koncept ili denominacija na nekoj tugj koncep si napravil od onoa shto Isus go prezentiral za Nashiot Otec?
     

Тогаш, слободно може да кажеме дека не треба да им веруваме на настаните во Евангелијата, затоа што сепак тоа е кажано од Апостолите, а не е запишано од Исус Христос. Вадење само на зборовите Исусови, без притоа да се погледнат и реакциите, не е целосна слика за тогашните кажувања,настани и сл.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Tokmu zatoa ne mi veruvaj nitu mene. Ne mi veruvaj nitu eden zbor.

Chitaj go samo Isus i veruvaj mu samo nemu.

Barem toa e tolku ednostavno.
     


Му верувам, но и на оние кои ги пишувале Евангелијата.

Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 22:54
Ova e cudo ne videno...jas i messenger da zastapuvame ist stav (od razlicni gledni tocki).
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 23:33


Originally posted by sk sk напиша:

Sinot Bozji ne e BOG, tuku toj e Vtor Adam - ili e Vtor Adam, shto znaci deka prviot Adam e bog, pa zgreshil, pa Nekoj drug go kaznil. Nema logika. Toa shto bil pred Avram znaci deka Ruah HaKodesh bil pre Avram, a Sinot Bozji e "sozdaden" od Nego.







Отвори во Мудрите Изреки, глава 8 и ќе видиш дека првороденото Чедо БОЖЈЕ - Кое БОГ за спасение на сите Го отелотвори во Исус - е далеку и пред Адам (Мирот БОЖЈИ да е врз него)!

Шалом!


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.