IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Забава, разно, игри, интима
  Активни теми Активни теми RSS - LOVE STORY
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

LOVE STORY

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 25>
Автор
Порака
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 00:29


ne doruckuvam oti su zaljuben
ne rucam oti su zaljuben
ne veceram oti su zaljuben
ne spija oti umiram od glad
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 00:51

TRIAGOLNIK

Znaci se dogovivme...?- napisa Mik .

Da , bi sakala da se obideme da bideme zaedno , no poleka ti si brz, mene mi treba sepak vreme, da se vidime , da se zapoznaeme, da pieme kafe..  ne sum jas takva devojka .. poleka samo ..-napisa Jelena . 

Vo red togas... naskoro ke ti kazam sto navistina pocuvstvuvav kon tebe... pa ti sama odluci sto ponatamu... dali ke ostanes so nego ili ke se obides so mene. No dokolku ne se najdes vo zborovive koi ke ti gi napisam  naskoro... ne me baraj nikogas poveke... razmisluvaj za toa do petokot vecerta dokolku sakas ... potoa ne sakam odgovor dokolku go nema ... ednostavno iscezni - napisa toj


Vo red - rece devojkata i se nasmevna spokojno . Najposle ke go dobie toa sto go posakuvase... i toa zasega i bese dovolno za da izmami nasmevka na nejzinoto lice. Ova bese nejzinoto begstvo. Mal flert i romansa , malo vnimanie koe i bese neophodno, vnimanie koe ne go dobivase. Gi pogledna uste ednaska zborovite napisani na monitorot a potoa stana i otide da legne na svojot krevet.

                               # # # # # # # #

Sobata be{e polna so mirisi od pette sveki koi gorea vo malata garsowera. Se slu{a{e tivka muzika od nejziniot omilen album. Devojkata le`e{e na krevetot .. be{e soble~ena i legnata na stomakot a na goloto telo ima{e samo krpa koja go pokriva{e nejzinoto gaze. Gi zatvori o~ite . Oseti jaki ma{ki race kako ja dopiraat po stapalata. Poleka i ritmi~ki se dvi`ea po nejzinite noze.  Racete bavno odea vo ritamot na muzikata po listovite od dvete noze . Devojkata po~na da vozdivnuva. Oseti kako poleka jakite ma{ki race ja dopiraat po zadnite butini, I poleka pri sekoj nov dopir bea se poblisku i poblisku do nejzinata vla`nost.

 

Podigni go gazeto slu{na ma{ki glas.

 

Go podigna bez razmisluvanje. Gi oseti negovite usni koi ja qubea .

 

Ne , ne se vrti , Ana , ne se vrti - re~e ma{kiot glas  i prodol`i da ja qubi.  Taa go poslu{a povtorno. Odedna{ toj prestana da ja qubi. Samo ja dopira{e.

 

Prodol`i - re~e devojkata prodol`i. Toj ja fati za glavata pomalce i grubo nedozvoluvajki i  da se zavrti . 

 

Vo toj moment kone~no go oseti celosno vo sebe. Posle samo nekolku miga oseti orgazam . Toj toga{ ja zavrti i ja butna na krevetot a potoa ne`no ja poljubi. I gi podigna nozete na negovite {iroki ramewa i po~na da navleguva se podlaboko i podlaboko vo nea.  Dvete tela tuku {to ja zapo~nuvaa svojata igra koja ke trae celata nok.

Malce podocna dodeka taa spie{e , Mik odlu~i da ja razbie dosadata. Pogledna na nejzinata polica za da izbere nekoja kniga.

 

Hmmm , Foto album interesno ~ekaj da vidam... odsekoga{ sum sakal interesni fotografii.  Go lista{e albumot poleka . Negoviot pogled zastana na edna od fotografiite. Negoviot izraz na liceto odedna{ka se smeni, blago gi podigna vegite a potoa se nasmevna.

 

 

                                                            # # # # # #

 

Mik se ukqu~i na internet. Taa be{e tamu negovata virtuelna prijatelka pod nik MARA. Se dopi{uvaa veke mesec dena . Taa be{e interesna i inteligentna . Super pomisli.

 

Ej, bejb .. pogodi {to ima novo .. kone~no imam devojka za seriozno. I {to da ti ka`am super mi e , super... najposle najdov devojka koja mi odgovara huh duga~ka e toa pri~a... duga~ka ... znae{ po~nav da ~uvstvuvam prvo ne{to kon edna devojka na koja i pi{av pri~ava {to ti ja prativ pred nekoj den i mislev ke dopre do nea toa, sakav da bidam so nea huhh ... i taa ne mi odgovori... izgleda saka{e samo da se igra... i taka se pogodi devojka mi sega{na ..ma super devoj~e , umno, slobodno , ba{ opu{teno - napi{a Mik .

 

E taka e sekoga{ - napi{a negovata virtuelna prijatelka Mara.

 

Znae{ mene ne mi se jasni `enite nekoga{... eve ti si `ensko.. mnogu sakav da i se dadam na taa od pri~ata ama jebiga izgleda neodlu~na be{e . I sea se {to sakav na nea da i posvetam sega seto toa i go posvetuvam na mojata nova devojka. Za{to li ste takvi neodlu~ni Vie `enite ?

 

Pa, dobro sfati ja sepak bilo komplicirano no nema vrska, sega si sreken neli ? I od koga si vo vrska so devojkati ?

 

Pa da sreken sum  i vedna{ vo sabotata otkako taa ne mi odgovori jas se najdov so devojka mi i  fantasti~no e bejbi fantasti~no. I da super mi e , me smee , ne me zamara, ne ja zamaram, opu{teno ... kako da ti ka`am ...imame seks... imame muabet... ja interesira moeto pi{uvanje i moeto slikanje...ba{ e super devojkata...A i mene mi e vreme da se stabiliziram ...odamna nemalo taka celosen paket devojka vo mojot `ivot... celi dva meseca...a toa e mnogu vreme ..se nekoi prolazni vrski koi ne ispolnuvaat ...

 

Mмммммммммм обожавам мажи како тебе ! што знаат да препознаат што им треба и знаат да го задржат блиску до себе!!!!!!!

 

Abe iskreno megu nas... taa {to i pisav mnogu me privle~e... nezaradi toa {to be{e tuga ...be{e nekako poinakva... no izgleda pla{liva... malce ~udno i huhh bizare bi rekol... ednostavno energijata se prenesuva ...
{teta {to taa nema nikad da doznae ... Tuku ka`i mi ti mene za{to `enite nekoga{ se pla{livi i ne se izborat za ona {to navistina go posakuvaat...zar stabilnosta nekoja la`na e pova`na od `elbata ...aj ti si `ena daj pomogni ka`i mi ..

 

Pa znae{ , не се re{avaat lugeto туку така лесно да ставиш се на ризик, а најмногу себе си...не значи ако се плашиш дека си кукавица, СИТЕ КУКАВИЦИ СЕ ПЛАШАТ, НО НЕ СИТЕ ШТО ИМААТ СТPАВОВИ СЕ КУКАВИЦИ, се согласуваш?.....

 

Ma daj ... zaboraiv da ti ka`am ... ima u{te eden k*riozitet ...mnogu ~udna situacija... ne pra{uvaj kako... ama izgleda ovie dve se znaat...~udna komplicirancija...znae{ koga bev kaj devojka mi ...ja vidov taa {to i pi{uvav ..vidov sliki... se napraiv deka ne ja poznav od prvo... i samo rekov na devojka mi deka sme se zapoznale preku net i tolku.... Lele ~ove~e kolku ke zgre{ev... koga ja zagledav na slikite ... kaj {to ne e ubava... ima golema glava... celo vreme na site sliki e `edna za vnimanie samo... se trti ...se prsi... se kao ne{to centar pa`nje... ba{ bezveze devojka ... Sirota zar e mo`no nekoj da bide tolku nesreken i `eden za vnimanie... pa i na sliki od kilometar se poznava... Izgleda mi e iskompleksirana i nesrekna... {teta za nea sto se upla{i ... ke i podarev mnogu ... ke zazmurev ...ke izigravav Crven Krst .. ama kaj ru`wikava kaj u{te se k*r~i zamisli...mo`e{ ti da gi razbere{ takvite `eni ???
Jas ne mo`am...
Eve te gledam deka si realna devojka barem ne flertuva{ , odma si re~e imam decko i to~ka... po{tuem toa... i ke te dru`am ..ako saka{... Kakva ironija ~oe~e ... fala bogu sto ne se ni vidov so nea u `ivo ke morav da i izbegam nekako , koj ke smislja{e fin na~in da ja otka~am ...kuti sreka...
Iskreno... tu{la nekoja ... koja saka samo da se pravi pametna... sonuva za sloboden `ivot ... a se pla{i da `ivee... sloboden `ivot pazi molim te... ama zazidan u bunker... kakva hipokrizija... Sreka ti velam {to ne mi odgovori... koj ke ja gleda{e so taa golemata glava... bljak... Iskreno i posakuvam da se oma`i {to pobrgu... tek koa ja vidov na sliki i~ ne sum ljubomoren i ba{ sakam nesreknicata da se udomi kako i da bilo... so mene no vej  hoze...`imi nekoi cicki sto ima sto gi isprsue i tolku ... suma sumarum sto da ti pricam... mo~la . I taka ti vikam drugarke ...~uden e `ivotot ... te spasuva ponekad i koga najmalce e nadeva{...

Super.. se raduvam deka si sreken!!! Ubavo {to ne ste se sretnale ..ete u{te edna potvrda deka elektronikata mo`e da te izla`e hihihihi a od kade pak tvojata devojka ima sliki od ovaa? se znaat? znae li drugava devojka deka se znaeete? [to ako se sretnete?

Od kaj sliki pa od album nekoj seminar ne se raspra{uvav mnogu... izgleda se znaat jebem li ga ... devojka mi znae rekov deka sum ja videl slika na internet ... i deka sea gledam deka i~ ne e ubava... iskreno jebiga nema da si ja la`am devojka mi zaradi nekoja mo~la. A ako se sretneme ..hehe ... samo ke i se nasmeam {to drugo ... i taka i taka neka si se la`e deka nekad ne{to mi zna~ela ...ipak sum ja human ~ovek neli... Mada iskreno... napo~etokot koa ja zapoznav ovaa ru`wikavata mi se u~ini dosta pametna... znae{e da prai muabet... ama koa po~na da flertue...palik*rski tolku mi stana odvratna...i~ ne sakam takvo igranje so bilo ~ii emocii...za{to taka... mo`e i zaradi toa i sea mi se gleda tolku golema glavata nejzina... nekako mi e repulsivna...~udna rabota neli ? I ja mislam ne e ubavo da se igra{ so bilo kogo ... neli drugarke... site sme luge... za{to da dobijame poeni a da bideme sebi~ni da ne mislime kako toa mo`ebi vlijae na nekoj drug... toa e sebi~nost i toa e ru`no ...neli se sl*ga{... e zatoa tebe te po{tuem... otvoreni karti... ili te prifakam ko drugarka ili ne... a ne sea ke se zaebavame...ebate toa `enite... A siguren sum miljon posto deka me posakuva{e ama izgleda misle{e deka sum nekoj te`ok `enskar... nestvaren...la`ov ...jebem li ga... ali jebiga ...`enska sueta ...igrarii... sea neka me misli ... koa nema{e hrabrost da dopre do mene.Neli sum u pravo ?

 

Oк е се другарче, важно си ја најде сегашнава девојка која ти одговара, и можеш да заборавиш на разни такви случки и личности од минатото

 

Pa znae{ {to ima{ pravo ja brzo zaboravam ko{mari hehehe tuku ajde da zavr{ime za deneska pa ke se ~ueme drug pat napi{a Mik i go izgasi kompjuterot.

 

Ubav den e deneska , ba{ ubavo {to imam najposle drugarka pa makar i nepoznata ..  koja me razbira-  pomisli toj dodeka se protega{e vo negovata foteqa.

 

                                                            # # # # # # # 

 

Dve devojki sedea i go piea popladnevnoto kafe.

Mnogu mi izgleda{ srekna deneska - re~e crnokosata

Pa da, zaljubena sum...- izgovori rusokosata

Vo kogo, kako , zo{to - zapra{a crnokosata

Vo Mik.. noze mi se tresat , uhh kolku e samo dobar. Ne mo`am da se priberam od v~era. Be{e kaj mene.

Kako vo Mik .. zborime za istiot Mik ?  za~udeno zapra{a crnokosata

Pa da, se najdovme kaj mene vo sabotata... kolku e samo dobar... prvo me opu{ti so masa`a .. se osetiv taka neobi~no ..kako nova ..a potoa ..cela nok imavme lud i div seks, a potoa zamisli ne zaspiva... po sekoj seks  razgovarame mnogu e vnimatelen.. kolku e samo zgoden.. a vo krevet.. huh orgazam po orgazam.. me opu{ti kako nikoj.. pipni me I sega se tresam - se nasmevna rusokosata.

 

A ~ekaj toa e seriozno ? Izleguvate zaedno ?

 

Pa da , bevme {etavme, kolku e ubav `ivotot .. a ti Jelena kako go pomina vikendov ?

 

Pa ne e lo{o..Ana .. znae{ standard tuku ka`uvaj mi detaqi.. mnogu mi e milo {to si ti srekna. Znae{ deka mene mo`e{ da mi veruva{ neli ? Jas I toj nemavme ni{to .. samo mal kontakt..

 

Ma da znam.. ti veruvam ,Jelena  na koj da veruvam ako ne na tebe - se nasmevna rusokosata.

 

A toj znae deka nie se znaeme , deka sme drugarki ? - zapra{a Jelena

Pa da ..mu rekov razgleduva{e nekoi sliki i  te prepozna..

I {to re~e ?- ja prekina Jelena

Pa ni{to , samo deka ste komunicirale na kratko ,  ma nemavme mnogu vreme da komentirame sliki bejbi, ako me razbira{, huhh 

 

Slu{aj me sega vaka be{e...

                                                            # # # #

 

 

Podocna ve~erta Jelena stigna doma... go vklju~i svojot kompjuter za da proveri ne{to ... Programot bara{e lozinka i taa poleka go vnese svojot  nik ..  MARA i nabrgu se logira{e..

 

Nokta poleka paga{e po padinite na bliskata planina i taa nabrgu ke utone vo u{te eden son, son koj i be{e odamna potreben ..

 

                                                            THE END


Изменето од nindza - 23.Октомври.2006 во 14:04
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
ivancic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
NaughtyBitch

Регистриран: 11.Март.2006
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 753
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 09:23
Interesen triagolnik bre ova
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 11:29
Wink

Изменето од nindza - 09.Ноември.2006 во 21:27
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
ivancic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
NaughtyBitch

Регистриран: 11.Март.2006
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 753
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 11:45
e sto sega lazes za triagolnik ili nesto pa cetvrto sasvim imaSmile
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 11:46
Ne be pesna e pesna, prica e prica... nisto znacajno Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
ivancic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
NaughtyBitch

Регистриран: 11.Март.2006
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 753
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivancic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 11:47
ok, ja samo mislev da dadam komentar da ne se zbunat citateliteTongue
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2006 во 18:31

HARFA

 

Некогаш многу сакав да излагам со Јосе и неговите пријатели,затоа што се држевме за рака како вљубени матуранти...

A sega e podrugo za da voop{to imam seks so nekogo,ambientot mora da odgovara na moite visoki kriteriumi...Zna~i sakam pet angeli da svirat na harfi,mesecinata da bide vo prva ~etvrt,krevetot da bide so prekrivka istkaena od racete na deset mladi devici,a okolu mene da bidat rastenija od Edenskata gradina. Vikaat doaga krajot na svetot ne znam dal da se obratam kaj Jehovinite Svedoci...Oni najdobro znaat dodu{a do sea edno 100 pati gi utnaa datite,ali nema veze! Va`no jas seu{te gi sakam Edenskite gradini i harfite . No sega se pla{am deka ke bidam otfrlena...Se pla{am deka ke bidam ismeana...Se pla{am od telesna bolka...Se pla{am od starost...Se pla{am od sopstveniot bes...Ponekoga{ mislam deka se pla{am od samiot `ivot...A ni stavot od smrt ne e ni{to pomal...i kaj najdov sega da uklu~am emisija za Jehovinite Svedoci a Joce nikade go nema da pomine.Huhh



Изменето од nindza - 25.Октомври.2006 во 18:32
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2006 во 08:34
i jas konecno imam eden raskaz....ama ke go vmetnam podocna.....Tongue
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2006 во 13:42

Zastani........

Nemoj da odi{.......

Ne pravi ni edno malo ~ekor~e, za{to ako napravi{,  nema ve}e vra}awe nazad.

 

Devojkata go gleda{e so seriozen izgled na liceto.....Dopiraa do nea negovite zborovi, no sepak ne re~e ni{to.....Samo nemo gleda{e vo nego, dodeka toj prodol`i so monologot.......

 

Navistina ne sakam da se raspravam so nego......nemam ve}e sila pomisli.

 

Znae{ li vo kakva situacija se naoga{? Svesna li si vo kakva situacija se nao|a{? - ja pra{a...

 

Pak nema{e odgovor.....

 

Se nao|a{ na karpa, a pred tebe ima golema bezdna. Ako napravi{ i najmal ~ekor napred, }e padne{. Zatoa zastani, nemoj da odi{.

 

Taa pak ni{to ne re~e. Samo pomisli kolku e vo pravo.....

 

Zastani. Vrati se. Zapovedaj mu na teloto da ne se dvi`i, zapovedaj mu na nozete da ostanat na istoto mesto, za{to ako ti otka`at poslu{nost }e se najde{ dole, a od tamu nema ve}e vra}awe.....

Zo{to? Ka`i samo edno ne{to! Zo{to?

 

Taa pak mol~e{e i ne se osmeluva{e da go pogledne v o~i. Znae{e deka toj go znae odgovorot i zatoa ne re~e ni{to...

 

Ne mi e jasno zo{to saka{ da se vrati{ nazad. Zo{to sekoga{ ~ekori{ po istata pateka koga znae{ kade taa vodi. Si ja izodila milion pati, i sekoga{ te odnesla na istoto mesto .Ti ne odi{ nikade, ti samo se vrti{ vo krug. Mo`ebi od vreme na vreme, }e otide{ vo nekoj drug pravec, no sekoga{ si sigurna deka te vodi na istoto mesto. Vaka ili onaka znae{ deka }e stigne{ na istoto mesto...

 

Znam....... re~e taa.

 

Ovojpat go pogledna vo o~i za kratok moment, a potoa povtorno se zagleda vo zemjata.

A toj ve}e po~na da se luti i da mafta so racete.

 

I pak }e odi{ po taa pateka a? Znae{ {to te ~eka tamu i pak }e odi{. Ili pak si misli{ deka ovoj pat }e bide poinaku? Ti si kako lik od horor film. Znae{ deka ne{to stra{no ima vo ku}ata, u`asno stra{no, a sepak ne{to te vle~e vnatre. Ne{to tolku silno {to ne mo`e{ da mu odolee{. Ne{to tolku silno {to }e go sovlada stravot tvojot strav i }e te natera da za~ekori{ vnatre...Ma ne, ne si ti kako ovoj lik, za{to toj ne znae {to go ~eka, a ti znae{; ne odi{ vnatre od qubopitstvo, tuku od sigurnost, od navika. Znae{ {to e toa stra{noto, si go videla mnogu pati, znae{ {to ti pravi i pak saka{ da go vidi{, da go po~uvstvuva{. Mo`ebi patekava koja ti ja izbira{ e stra{na i ma~na, no sepak e izodena, isprobana, nema iznenaduvawa, ne nudi neizvesnost.. ti to~no znae{ {to }e se slu~i na sekoj ~ekor. Ja ima{ ispitano sekoja krivina, go znae{ sekoe iska~uvawe i pa|awe, ja znae{ celta .Strav ti e da za~ekori{ po nova pateka za{to tamu }e bide{ nesigurna, nema da ja ima{ kontrolata {to ti ja nudi sigurnosta, tamu nema ni da znae{ kade vodi patekata. .Mo`ebi e neizvesna, no jas znam deka e podoba od ovaa po koja ~ekori{ sega...

 

Znam...

 

Rizikuvaj. Barem edna{ vo `ivotot rizikuvaj.Oddeli se od zemjata koja si ja zgrap~ila tolku cvrsto kako od tebe da zavisi nejziniot opstanok. Pu{ti ja. Taa pak }e bide tuka. Stani od zemjata. Nemoj da le`i{ bespomo{no dole, so liceto svrteno kon grutkite i kamewata. Stani. Ispravi se. Pogledni nagore. Ne si ti sozdadena za bezdnite, ti si sozdadena za visinite. Oddeli go pogledot od zemjata i pogledni vo neboto. Ne gledaj dol, .gledaj gore.

 

Ne mo`am ve}e da te slu{am. Me bolat tvoite zborovi...

 

Te bolat zatoa {to se vistina...^ista vistina, onolku ~ista kako {to se ~isti sega tvoite o~i.- se nasmevna toj i ne`no ja {tipna za obrazite.

 

Taa se nasmevna ironi~no.

 

Stani.

 

Ne sakam.

.

Bori se..

 

Ostavi me.

 

Trgni nagore. Trgni po drugata pateka, }e vidi{ deka e podobra.

 

Ostavi me na mira. Odi si...ostavi me sama..

.

Dobro znae{ deka nema da si odam. Znae{ deka nikoga{ nema da te ostavam. Mo`e{ da se la`e{ sebesi deka ne sum tuka, deka ne postojam, mo`e{ da me potisnuva{, mo`e{ da me uni{tuva{, no jas sekoa{ }e bidam tuka. Toa mnogu dobro go znae{. Znae{ deka ne mo`e{ da pobegne{ od mene...

 

Te molam odi si...ne sakam da te slu{am. Gi stavi racete na u{ite, ja navedna glavata i po~na da pla~e..

Toj bez da i obrati vnimanie prodol`i...

 

Ima{ dve opcii.. da mi podade{ raka i da staneme prijateli ili da vodi{ vojna so mene cel `ivot i pak da izgubi{.

[to }e izbere{?...

]e go izbere{ `ivotot ili uni{tuvaweto?

@ivotot ili samouni{tuvaweto?- se popravi toj.

 

Vo toj moment nejzinite o~i re{itelno go pobaraa negoviot pogled i zastanaa tamu. Ne mo`e{e da ja prepoznae. Nejzinite o~i imaat tolku mnogu nijansi, no ovaa, momentalnata se poretko i poretko ja gleda{e. Znae{e deka u{te postoi, deka ne izumela sosema.

Vo nejzinite o~i mo`e{e da pro~ita bes. Kako vo mig da se pretvorija od mili i bespomo{ni vo divi, buntovni, yverski. Kako da se probudi `ivotnoto vo nea i taa be{e spremna da napadne. ^eka{e samo u{te den zbor, eden edinstven zbor od nego, za da po~ne da grize, da kasa, da ubiva.

 

A? [to }e izbere{?

 

E ve}e mi e dosta...navistina mi se sma~i od tvoite predavawa. Ne sakam da ~ujam ni zbor pove}e. Sega ti mene }e me slu{a{. Slu{ni me dobro. Za prvpat vo `ivotot..

Ne sum jas kako tebe. Ne mo`at site da bidat kako tebe...ti si sovr{en, sekoga{ znae{ se, se ti e jasno...sekoga{ si silen i nikoga{ ne pa|a{. No jas ne sum silna...jas sum male~ka i slaba, a ti obo`ava{ da me kara{ i poni`uva{..

 

Ama jas ne te poni`uvam, jas te sakam...

 

Da, da, qubovta e gruba neli?

 

Ova go pravam za{to te sakam. Nikoj ne te saka onaka kako {to te sakam jas.

 

Taa znae{e, dlaboko vo sebe deka toa e to~no..i kolku i da be{e zbuneta znae{e deka nema ni{to poto~no od ova...vo cel svet, na site vremiwa, ova be{e nejzina vistina. Da, nema ni{to poto~no od ova.

 

Dobro znae{ deka ti ne si male~ka i slaba, prodol`i toj. Ti ne si takva..samo ti se dopa|a ulogata na `rtva. Do koga ke `ivee{ taka? Do koga }e bega{ od sebesi? Nema kaj da odi{. Koga toga{, }e mora{ da se soo~i{ so sebesi. ]e ti se vrati toa kako bumerang. No se pla{am toa  da ne bide premnogu docna.

Ti ne `ivee{, ti pre`ivuva{. Ti ne go `ivee{ maksimumot, Ne, ti ne go `ivee{ ni minimumot od ona {to ti e dadeno, od ona {to go mo`e{. Ti `ivee{ pod tvojot minimum.

Zo{to? Zo{to si go pravi{ toa sebesi? Zo{to igra{ malodu{na igra? Za drugite da se ~uvstvuvaat podobro so sebesi? Za da bide{ ista kako niv? Ti ne si kako drugite. Nikoga{ ne si ni bila.

 

No jas sakam da bidam kako drugite..ne sakam da bidam razli~na..ne sakam da otskoknuvam.sakam da sum normalna...sakam normalen `ivot...

 

Normalen `ivot? So tvoite potencijali? zabele`a toj, pove}e so `al otkolku so ironija..

Ako saka{ da si go uni{ti{ `ivotot prodol`i taka..no da znae{ deka jas nikoga{ nema da se pomiram so toa...sekoga{ ke bidam tuka, ke ti bidam kako trn vo oko, nikoga{ nema da te ostavam..}e ti bidam tvoj ve~en neprijatel..nema da te ostavam na mira dodeka ne stane{ od tvojata udobna bezdna, ne gi stegne{ zabite i po~ne{ da se bori{.

Za{to ne ti li~i tebe da igra{ uloga na `rtva?Toa ne si ti. Toa ti e nau~ena uloga koja si ja iskopirala od op{testvoto, od semejstvoto, od prijatelite..

Znae{ deka taa uloga te uni{tuva, te pravi mizerna i nesre}na...i zo{to saka{ pak da se vrati{ tamu?

 

Znae{e deka seto ova {to go zboruva{e toj e vistina. Znae{e deka nikoj ne ja poznava pove}e od nego. Se ~uvstvuva{e kako da zboruva so sebesi. Saka{e da vika, saka{e da go izbrka, no znae{e deka toa ke bide isto kako da si vika sebesi. Isto kako da brka del od sebe.

Povtorno se pojavi istata re{itelnost vo nejzinite o~i...ne re~e ni{to, no toj go pro~ita odgovorot...

Sepak ja pra{a.

 

[to }e izbere{?

 

Go izbiram `ivotot - re~e glasno, gi potpre racete na zemjata, se ispravi i cvrsto zastana na nozete.

 

Nokta poleka se spu{ta{e, a dve senki, pregrnati, se izgubija vo dale~inata.

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2006 во 14:39
Ne e losho ne e losho... malce fali zaplet ... poveke e kako hmm ispovest ...no solidno e ...samo produzi taka Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
plavu$a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plavu$a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2006 во 21:15
eve od mene nesto
 

Zboruvaj tivko

 

Zboruvaj tivko,

drvjata ve~erva se budni,

a mene mi e `al

deka `ivotot e kratok i ta`en.

Zboruvaj tivko,

{turcite peat blizu do nas,

a mene mi e `al

da ~ujat kako vo ne~ij glas ima taga.

Yvezdite na neboto se umilkuvaat,

a mene mi e `al

da gledaat edna qubov polna so solzi.

In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...
Кон врв
plavu$a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plavu$a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2006 во 21:17
i uste nesto
 

Zanes  i glas

 

            Beskrajna srebrena pateka. Gledam samo senki {to se dvi`at. Eden {um se pretvara vo prekrasni zvuci na slavej~e. Pesnata mi go raznesuva srceto. No koj be{e toj {um? Mo`ebi veterot se obiduva{e da zapee ne{to, no negovata pesna se pretvori vo {um. Senkite se dvi`at nekako stalo`eno, smireno i kako da {epotat ne{to. Slu{am ne~ija pesna, no taa se gubi, is~eznuva nekade vo dale~inata. Ezeroto bleska{e od son~evite zraci, koi tancuvaa so veselite bran~iwa, koi kako da se lizgaa po sinoto nebo. Navistina imaat golemo prostranstvo za tanc, celoto nebo e nivno. Kakvo prekrasno tancuvawe, kakva prekrasna muzika! Duri i {arenite kruni~ki na planinite sakaat da tancuvaat. Od zanesot me ottrgna eden prijaten glas. Vo toj glas se ~uvstvuva{e prolet. Mo`ebi toa be{e i samata prolet, koja srame`livo yirka sakaj}i {to pobrgu da dojde. Kojznae?!... A mo`ebi toa be{e glasot na nekoj drug, koj ja saka proletta a ja ima duri i vo svojot glas. Kojznae {to se krie{e zad toj prijaten glas...

In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...
Кон врв
plavu$a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plavu$a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2006 во 21:20
imam mnogu pisano. ke se iznacitate
 

Zaboravi

 

Zaboravi gi podadenite race,

prodol`i da ~ekori{

po mle~niot pat kon sonceto.

Izdigni se do nego

i nautro ispra}aj mi

po eden topol pogled.

Zaboravi go siniloto vo moite o~i,

prodol`i go patot po vetrot

kon rumeniloto na zalezot.

Ukradi malku rumenilo

za moive koravi usni

za{to ti gi ispi navnoto vino.

Zaboravi gi na{ite migovi,

stani za mene stranec

koj slu~ajno minal niz

stranicite na mojot `ivoten roman.

In my field of paper flowers, and candy clowds of lullaby, i lie inside myself for hours, and watch my purple sky fly over me...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.