IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За хомосексуализмот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За хомосексуализмот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2012 во 17:50
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Јас само се надоврзав на еден куп бесмислени постови што ги прочитав на темава од одредени членови.


Читај го Исус.

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А и не знам со која идеја мене ме создал тој севишниот, ама знам јас каде и како за што послужив.


Ти си во Божја служба.

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

... ама некои бесмислици од типот - буквално толкување на библијата - ме иритираат.


Бог не пишува книги, тоа го прават луѓето.

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

.Не треба да ги сфаќам можеби прелично, шо знам, ама ми го стеснуваат мене просторот за реализација и искажување на себеси како таква.


Не сфаќај ништо лично... и уште нешто -  с'е што не те отепува те прави само посилна.

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Заради некои буквалистички толкувања јас живеам со еден товар а не сакам. Не ни морам до душа веќе, но се во име на тоа да се заштитам затоа што имам чувство дека мнооогу работи ми зависат од одредени факти. И у право си, се е тоа недостаток на знаење просветленост љубов и многу останати ЧОВЕЧКИ вредности. 


С'е додека живееш во една заедница ќе мора да се соочуваш со нејзините вредности. Но како што реков поназад, сето тоа те прави посилна.

Инаку, во врска со буквалните разбирања на религиите (сега сме на пдф Вероисповед)... секоја религија се состои од 3 елементи: вредности (знаење, мудрост, порака) , симболи и традиција (обичаи). Проблемот со луѓето е што се заглавуваат на номиналните значења на симболите и традициите, оноа што ние го нарекуваме "буквално разбирање на религијата". Тоа е коренот на фундаментализмот, фанатицизмот и нетрпението кај религиите и луѓето.

Но и тоа не е потполно во ветер... оти колку што повеќе забележуваш дека се оддалечуваш од нив, толку повеќе си сигурна дека не си како нив. Да ти биде појасно што велам земи ја книгата  "Галебот Џонатан Ливингстон" од Ричард Бах.








Изменето од Messenger - 05.Април.2012 во 17:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 00:27
Хехе, знам дека бог не ја пишал библијата, но знам дека со нејзино грешно толкување, па какво и да е, ми се нарушува мојот простор, ми се стеснува моето поле на функционирање, не ми давало да дишам слободно итн. И не, не можам да се адаптирам. Можеби и затоа постоиме ние неадаптативните суштества, да се бунтуваме и да го движиме општеството напред или што и да е тоа што го движиме. Не морам ништо да правам.. да, до некој степен морам, но во целост? Не, не сум таа среќлија која лесно се адаптира на работи... затоа и си кснувам од подебелиот крај на нештата. Тоа во негова служба... не сакам да ја развлечам темава во друга насока, но имам многу едно поинакво мислење за тој совршениот, ама ај... сепак, секој си има свое мислење.

За Галебот.. абе еднаш го имам читано, средно бев тогаш ама ко  низ магла ми поминува... фино што ме потсети, баш ќе ја земам таа книга и сигурно сега поинаку ќе ја доживеам од тогаш.

Сепак... големо гушкање
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 10:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


А и не знам со која идеја мене ме создал тој севишниот, ама знам јас каде и како за што послужив.

Ти си во Божја служба.

Во ниедна служба или потчинетост на некого не сте,тоа е само ваша замисла во вреднувањето на духовното или телесното дека треба да одберете страна.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

... ама некои бесмислици од типот - буквално толкување на библијата - ме иритираат.

Бог не пишува книги, тоа го прават луѓето.

Кога веќе вака поделено ги престави,треба да знаеш дека едниот и другиот пишуваат.
Тоа што духовниот го пишува не може секој да го прочита.
Двајцата тоа што го пишуваат премногу е опасно(отровно).
Но,сепак пишуваат.

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 11:23
"Bozhjata sluzhba" e LJubov(shto i sme), koga ne se sfakja bukvalnoнамигнување a taa razlichno se manifestira.....preku bezbrojnite nejzini formi....
A koj ne ja prifakja razlichnosta... togash se nerviraголема насмевка i ne mozhe da ja prochisti "vodata"намигнување, a drugite stradaat poradi TOA!тага


Изменето од viktorija123 - 06.Април.2012 во 11:24
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 11:36
Да ти кажам искрено, не верувам веќе ни во таа љубов за која што зборев цел мој живот претходно. Едноставно нема смисла, најозбилно (според мене). Да, тој што не ја прифаќа различноста се нервира, ама и го гуши тој што е поразличен. Он ако се нервира - негова/нејзина ствар - ама шо има да ми се меша у простор на пример. Живот ограничен на црно бело, тој и таа, таму и ваму, рај и пекол како што ограничува библијата во секоја сфера е еднаков на слепило, а и тажно е човек да не го види спектарот на бои, па дури и во сексуалноста. Не се само геј и лезбејките, има мноогу други разни форми, луѓе кои едноставно немале избор ама кои луѓето кои се водат според едно писание си земаат за дозвола да зборат како треба да не палат на клада и што ја знам друго. Кој сака да живее во тесни граници океј е, јас немам против, но имам мноооггу против кога некој ми се меша и ми ја ускратува мојата слобода... абе ко со прст некој у око да ми брца...
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 17:53
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


А и не знам со која идеја мене ме создал тој севишниот, ама знам јас каде и како за што послужив.

Ти си во Божја служба.

Во ниедна служба или потчинетост на некого не сте,тоа е само ваша замисла во вреднувањето на духовното или телесното дека треба да одберете страна.



Под кажаното подразбирам дека ние сме дел од Еднобитието, од Креацијата, од Креаторот, од Бога.

За мене, тоа верски кажано е "дека сме Божја функција" или "во Божја служба". Тоа не подразбира дека сме буквални слуги бидејќи ние имаме слободна воља (безброј пати го имам ова кажувано на Вероисповед и Психологија).

Ќе повторам уште еднаш, на пдф Вероисповед говорам со верска терминологија.

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

... ама некои бесмислици од типот - буквално толкување на библијата - ме иритираат.

Бог не пишува книги, тоа го прават луѓето.

Кога веќе вака поделено ги престави,треба да знаеш дека едниот и другиот пишуваат.
Тоа што духовниот го пишува не може секој да го прочита.
Двајцата тоа што го пишуваат премногу е опасно(отровно).
Но,сепак пишуваат.



Pica pica, ако реплицираш тогаш реплицирај поконкретно  на коментароит. Јас велам дека Бог не пишува книги. Ако тврдиш дека и Tој пишува книги тогаш посочи некои такви.

Тука не говорам дали Бог им говори на луѓето на некои начин и кој е тој начин или начини.

Последните две реченици не знам што ти значат и затоа не коментирам за нив.











Изменето од Messenger - 06.Април.2012 во 17:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 17:59
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А и не знам со која идеја мене ме создал тој севишниот, ама знам јас каде и како за што послужив.  

Дали некогаш навистина си размислувала зошто Креаторот те создал таква каква што си ?

Не е тешко да се дојде до одговорот кога веќе сиот живот согледуваш што се случува во тебе и околу тебе...

Можеби с'е уште не си свесна колкава е твојата улога во животот на луѓето кои те среќаваат, настрана од од оноа што значи тој за тебе самата.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 18:03
Kako na primer neso so e za potsmev i nesto koe sto zastanuva na noze i ke posluzi za krevanje na svesta na narodov ovde? Pojma nemam, ama gledajki gi rabotive okolu mene.. ne znam.. nekako ne gledam deka imam svetla idnina... ali ako mi se pruzi sansa, ako uspeam da si ja napravam ke pokrenam inicijativa za mnogu nesta..
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 18:19
Ти ја живееш неа, иако с'е уште не си свесна... среќа

Потребна си им на луѓето за да го осознаат Исусовото проповедање за безусловна Љубов и Mилосрдие.

Потребна си им на луѓето да ги осознаат Исусовите зборовите:

21. "За да бидат сите едно, како што си Ти, Оче, во мене и јас во Tебе; па така и тие да бидат во нас Едно".
Јован 17

Потребно е за тебе да ги прифатиш и да ги Љубиш луѓето онакви какви СЕ, а не како што би посакувала да бидат.

Потребно е за тебе за да
осознаеш како се простува.








Изменето од Messenger - 06.Април.2012 во 18:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 18:27
Gospod ne ne saka... jas ne veruvam. Toa negovoto ne go smetam za ljubov, najiskreno. Ako imam mok, ako imam neso plus nitu edna osoba sto ja sakam ne bi ja stavila vo kal da tone i da tone i da tone. Ako Gospod postoi...zosto koga me stvoril me piknal vo kal, ziv pesok i samo tonam? Pa i gay be!.. i red drugi raboti, no temava epten deka e za homoseksualci pa da ne rasplinuvam. Jas, posle se ne veruvam vo negovata ljubov tuku samo vo negoviot proklet sadizam... prostevaj ... ama taka jas gledam
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 18:32


Креаторот те дарил со слободна воља.

Мило, до тебе е како ќе решиш, дали ќе минеш низ портата на Царството Божје или низ портата на пеколот...

Никој друг не може да пречекори за тебе, освен ти самата.

Секој си одговара самиот за себе си...




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2012 во 18:38
Da de... samo sto nekoj ke go minuva svojot pekol vo BMW i vo sopstven dom od 2 do 3 kata a nekoj ke bide chergar.. pa sea ti vidi.. Nemam duri ni tocak, osven edni patiki iskinati. Da, i ke si najdam duri i rabota i ke si kupam patiki.. barem za tolku ke imam, ne se zalam... ostanatoto vristi. Znaci vo odnos na se... mnogu dobro znaes za sto ti zboram, ne mozam tuka otvoreno da pisuvam za TOA, ne znam dali ke se soglasis ama ne fer. Za mene i za ovaa koza e premnogu i sum luta. Ne na tebe, nemoj da mislis deka tebe ti se ispukuvam, ednostavno ke kazam deka ne e fer.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 03:23
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Gospod ne ne saka... jas ne veruvam. Toa negovoto ne go smetam za ljubov, najiskreno. Ako imam mok, ako imam neso plus nitu edna osoba sto ja sakam ne bi ja stavila vo kal da tone i da tone i da tone. Ako Gospod postoi...zosto koga me stvoril me piknal vo kal, ziv pesok i samo tonam? Pa i gay be!.. i red drugi raboti, no temava epten deka e za homoseksualci pa da ne rasplinuvam. Jas, posle se ne veruvam vo negovata ljubov tuku samo vo negoviot proklet sadizam... prostevaj ... ama taka jas gledam

Можам само да ја насетам твојата мака и фрустрација... Но Господ и религиите не ти се од помош - тие им се наклонети на жените се додека овие се спремни мажите да им прават деца кога ќе посакаат, инаку препорачуваат овие да бидат тепани (не по лице, демек да не се нагрди - исл.) или каменувани (хр.). Колку и многу „фалинки“ да имаш, не постои ниту еден недостаток што не може да се сврти во позитивна насока. Најди го во себе она што го можеш, а немој да жалиш за она што не го можеш. Позитивните мисли имаат неограничена моќ. Прифати се таква каква што си, мисли добро за себе и за другите и гурај напред... Нико није савршен... среќа

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2012 во 13:55
"Gospod" e lichnost збунетост ama toa e vekje druga tema... jas samo da prasham onaka, de....намигнување
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.