IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ПЕИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПЕИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
Автор
Порака
svoja na svoeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svoja na svoeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 19:41
Originally posted by anakin anakin напиша:




Originally posted by svoja na svoeto svoja na svoeto напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

luciden odgovorno toa ne vodi kon resenjetoaj da vidime - ne si go sretnala ( i ako se raduvam za tebe- deka se sretnavte i se zasakavte)aj da probame segakje odgovoris?


znaes sto velat starite, toa sto o baras vo zivotot toa i ke go najdes, i da go nemav sretnato ke se trudev da bide covek kako mene, covek koj se custvuva kako i jas, pa nie navistina sme poinakov entitet od drugite, pa imame i svoi obicai, imame svoja tradicija, imame svoi nosii....pa zasto da se otkazam od seto toa koga mozam da go imam! no vo zivotot nemalo da mi smeta ako se zapoznaev so turcin ili albanec i da se zasakav pa i nemalo da ima problem ako odlucev za takov da se mazam! no nikogas za makedonec pravoslaven ili makedonec bilo kakov.... zatoa sto so turcite i albancite ne soedinuva, ne spojuva nesto sto e mnogu povazno od nacijata, a toa e Verata! kaj nas toa sekogas e na prvo mesto! znaes li kolku nasi torbesi se zenat za turcinki ili albanki....gi ima mnogu...znaes li kolku nasi devojki se mazat za turci ili albanci...i niv gi ima vo odreden broj....no znaes kolku od nasite se mazile ili zenile so makedonec ili makedonka...????0,00000001 %... i toj brak ili e neuspesen ili cel zivot imaat problemi! pa eden od bracnite drugari ke treba da ja prifati verata na drugiot ili ke ziveat katastrofalno, pa nemoze edno semjesto i veligden i bajram da go slavi...nemoze svadba so vencavka vo dzamija i vo crkva da odi, nemoze decata da se krstevaat i vige islamsko da im se pravi, nemoze pocinatite da se zakopuvaat so pop i so odza...pa toa se epten krupni raboti! raboti za koi sekoj eden normalen ke kaze deka ne se vo red! nie so onie sto misroslav saka da ne napravi ednakvi nikogas ne moze da bideme! ako mislis deka e poinaku negirajme! no jas smetam deka e taka i si stojam na toj stav deka Musliman koj e Torbes sekogas moze da bide so svojot, no moze da bide i so albancite ili turcite no nikogas ne moze da bide so nekoj koj e razlicna vera toa e preterano! vo red e da se imaat prijateli, jas imam ogromen broj na pravoslavni prijateli, pa nikogas ne im smetalo koga ke sum kazela deka sum torbeska, tie me pocituvaat zaradi ona sto sum kako licnost no efno e fakt- nie ne mozeme da bideme isto!
ene milogo dobiv toa so baravti si torbeshkamuslimankai gordej se so toai se raduvam deka si zadovolena so sebe siголемо%20гушкањеno nikogas ne spomuvaj deka si makedonkazatoa sto toa ne sida si makedonec e povekje od krv


milo mi e sto se razbravme;) ubavo e koga nekoj ke te svati i ke go ispocituva ona sto ti se custvuvas deka si! jas gi pocituvam site bez razlika sto se ili kako se custvuvaat!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 19:51
i jas
zapravo ti ne mi kaza niso novo
vie odamno se odelivtei otkazavte  od svojot narod
so postapkite vasi i religijata pred se- ja stavivte pred nacijata
bi sakal i nie da se otkazeme od vas
i da ne ve narekuvame makedonci
togas bi bilo se vo red
prosto ste sto ste
nema lutish


zapravo nasite veri katolicka pravoslavna ili protestanstka e  liberalna
site tri ja stvarat i nacijata kako makedonska
i koga makedoncite se zimat gi resvat rabotite posle - zatoa so toa e mesanje na religiite ne na nacijata

muslimanskata ne e takva- nema veze se mesat naciite turska albanska
iranska- toa ne im e vazno - zatoa so religijata e takva ne liberalna
no ragja fundamentalizam

globalna veska ednakvost i na kraj dobiva sila za konfrontacija
so drugi religii a ne nacii
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
svoja na svoeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svoja na svoeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 20:06
Originally posted by anakin anakin напиша:

i jaszapravo ti ne mi kaza niso novovie odamno se odelivtei otkazavte od svojot narodso postapkite vasi i religijata pred se- ja stavivte pred nacijatabi sakal i nie da se otkazeme od vasi da ne ve narekuvame makedoncitogas bi bilo se vo redprosto ste sto stenema lutishzapravo nasite veri katolicka pravoslavna ili protestanstka e liberalnasite tri ja stvarat i nacijata kako makedonskai koga makedoncite se zimat gi resvat rabotite posle - zatoa so toa e mesanje na religiite ne na nacijatamuslimanskata ne e takva- nema veze se mesat naciite turska albanskairanska- toa ne im e vazno - zatoa so religijata e takva ne liberalnano ragja fundamentalizamglobalna veska ednakvost i na kraj dobiva sila za konfrontacijaso drugi religii a ne nacii


navistina uvavo bi bilo koga narodot vo ovaa drzava bi prifatil deka navistina nie sme nesto posebno, nesto poinakvo od drugite i neka ne ostavat raat da si ziveeme! i sega koga imame partija koja na nekoj nacin veruvam deka se zalaga i za nasite interesi kako poseben entitet vo drzavava... ete i toa im smeta na nekoi! veruvam deka nasite luge i deka i tie kako i jas ke ostanat svoi na svoeto!
a sto se odnesuva so komentarot za konfrontacija so drugi religii a ne nacii....vo pravo si deka findamentalizmot moze da dovede do toa! no verojatno na nekoe globalno nivo! a sto se odnesuva do lugeto od nasiot soj, se apsolutno miroljubiv narod, koj se grizi za sebe zatoa sto drugite ne im e gajle....nasite luge nikogas nema da napravat problem bilo kade da se
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 21:45


Дискутирајте на темата!
Инаку темата гласи: ПЕИ

Кон врв
svoja na svoeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svoja na svoeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 00:31
Originally posted by moira moira напиша:



Дискутирајте на темата!
Инаку темата гласи: ПЕИ



vazi sefice pozdravce do tebe
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 13:52

miroslav_g8 pretsedatel na Republica Srbomania

sovoja na svoeto pretsedatelka na Republica Torbesia
 
 
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 14:05
Originally posted by xxll xxll напиша:

miroslav_g8 pretsedatel na Republica Srbomania

sovoja na svoeto pretsedatelka na Republica Torbesia
 
 


JAKO SI SE VRATIL NA TEMAVA
NEMA SOголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.