IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Вонредни Избори во Македонија..потреба?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вонредни Избори во Македонија..потреба?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 18>
Прашање: Дали сега е мигот за Вонредни Избори во Македонија?
Одговор Гласови Статистика
30 [42,86%]
39 [55,71%]
1 [1,43%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 13:44
ocigledno ne znaes sto e toa administracija. administracija ne se samo tie 200 dusi po salteri. Administracija se i lekarite, i profesorite, i nastavnicite, i policajcite i vojnicite, i sudovite, i tajnite sluzbi, i ministerstvata za nadvoresni, ekologija, i kup drugi raboti, i taka natamu i taka natamu. znaci tvoite frustracii od salter, leci si gi na drugo mesto. Fakt e deka dobar del od tie lugje rabotat tolku kolku se plateni, t.e. mizerno. SEga izgovorot poleka im se namaluva.

srekno uste eden mandat vo opozicija so vakva ekonomska 'logika'.
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 13:57
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

ocigledno ne znaes sto e toa administracija. administracija ne se samo tie 200 dusi po salteri. Administracija se i lekarite, i profesorite, i nastavnicite, i policajcite i vojnicite, i sudovite, i tajnite sluzbi, i ministerstvata za nadvoresni, ekologija, i kup drugi raboti, i taka natamu i taka natamu. znaci tvoite frustracii od salter, leci si gi na drugo mesto. Fakt e deka dobar del od tie lugje rabotat tolku kolku se plateni, t.e. mizerno. SEga izgovorot poleka im se namaluva.

srekno uste eden mandat vo opozicija so vakva ekonomska 'logika'.


Kire ili ne si me razbral ili se pravis glup ili si glup ili ne znam sto. E da ne bese ti nemase da znam sto e toa administracija, fala ti mnogu. A da mi ja pravis administracijata kako od nekoja evropska drzava, nemoj molim te. Cest na isklucocite, ali priznaj poslednive 15 godini se napika tamu sekakva bagra, koja jas (ti potenciram) JAS treba da ja plakam. E ako toa tebe ne te nervira, togas ili si nevraboten (student, ucenik, postdiplomec ili badijalsija) ili si administrativec ili partiski vojnik (so dve livcinja na slepoocnicata kako konj - nema levo, nema desno, samo pravo).

A sto se tice mandatot, sekiraj se ti za toa posto ocigledno si partisko kucence, pa kako takov tebe ti go ostavam zadovolstvoto da gi osekas blagodetite na pozicionerstvoto ili opozicionerstvoto. Mene mi e ama bas seedno, preku taseta. Jas pak ke si go imam ona sto go imam, fala mu na boga, zaraboteno so sopstven trud i od realna rabota, a ne od upikujenja po g'zovi krakteristicno za partiski vojnicinja i poltroncinja. Jas sum od toj aspekt totalno relaksiran i mnogu mi e uboo.

Изменето од Gorg - 21.Април.2008 во 13:58
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:32
Originally posted by Gorg Gorg напиша:


se e toa u redu Novace, ama da bese taka. Parite sto penzionerite gi izdvojuvale edno vreme, gi nema bratce, ne se tie na nekoja smetka i tamu se oploduvaat...nivnite penzii se isplakjaat od penziskoto sto segasnite vraboteni go plakjaat sega (od mene, tebe, nego, nea....) Da bese taka kako sto vikas ti toa ke bese sosema vo red, oti na zapad sekoj vraboten si ima uvid vo svojata "penzijska" smetka i on so godini odnapred znae kolkava penzija ke zema, taka da tamu ne moze vladeackite strukturi da manipuliraat so penzionerite preku pausalni zgolemuvanja ili namaluvanja na penziite. Zatoa reteriraj i vidi kade zivees. Sistemot sto ti go opisa funkcionira, ama vo Germanija ili Francija...kaj nas ne. Mozebi ke profunkcionira za edno 20-30 godini.Do togas site politicari ke mozat da gi podlazuvaat penzionerite so potfrlanje po nekoj denar poveke na nivnite konta.
 
Ќе се обидам ...и на ова да дадам валиден одговор..
 
Пензионерите редовно ги одвојувале (им се одземани преку поранешниот СОК) парите пред да подигнат плата..и тие постоеле и сега постојат..ама сега не како пари ама како приватни објекти , фирми , лични богатства..
Погледај на Водно...одкаде мислиш дека копуците кои ни денар не вложија во Фондот...земаа пари и огромни пензии..
Сите Конгреси на КПМ и КПЈ (денес сдсм) се финансирани директно од парите од Фондот..оти на единствената тогаш владеачка партија и служел како чекмеџе (фиока каде не се знае реалниот ниту прилив ниту одлив на парите)...
Затоа и во Пензиониот Фонд денес  „немаат„ податоци за периодот пред 1970 година наназад....велат биле „изгубени„..
Е кој сега иде во пензија а работел во тоа време..Бог нека му е напомош.. однесено со виорот некои велат било??
 
За се останато што си ми „објаснил„ се сложувам со тебе..ама само одкога ќе се направи пресек-година..одкога сите вработени во Макеоднија ќе си добиваат БРУТО ПЛАТИ..па секој приватно ќе си го решава она што кај нас погрешно се нарекува пензија..наместо РЕНТА..
голема%20насмевка
 
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:58
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:

se e toa u redu Novace, ama da bese taka. Parite sto penzionerite gi izdvojuvale edno vreme, gi nema bratce, ne se tie na nekoja smetka i tamu se oploduvaat...nivnite penzii se isplakjaat od penziskoto sto segasnite vraboteni go plakjaat sega (od mene, tebe, nego, nea....) Da bese taka kako sto vikas ti toa ke bese sosema vo red, oti na zapad sekoj vraboten si ima uvid vo svojata "penzijska" smetka i on so godini odnapred znae kolkava penzija ke zema, taka da tamu ne moze vladeackite strukturi da manipuliraat so penzionerite preku pausalni zgolemuvanja ili namaluvanja na penziite. Zatoa reteriraj i vidi kade zivees. Sistemot sto ti go opisa funkcionira, ama vo Germanija ili Francija...kaj nas ne. Mozebi ke profunkcionira za edno 20-30 godini.Do togas site politicari ke mozat da gi podlazuvaat penzionerite so potfrlanje po nekoj denar poveke na nivnite konta.


Ќе се обидам ...и на ова да дадам валиден одговор..


Пензионерите редовно ги одвојувале (им се одземани преку поранешниот СОК) парите пред да подигнат плата..и тие постоеле и сега постојат..ама сега не како пари ама како приватни објекти , фирми , лични богатства..

Погледај на Водно...одкаде мислиш дека копуците кои ни денар не вложија во Фондот...земаа пари и огромни пензии..

Сите Конгреси на КПМ и КПЈ (денес сдсм) се финансирани директно од парите од Фондот..оти на единствената тогаш владеачка партија и служел како чекмеџе (фиока каде не се знае реалниот ниту прилив ниту одлив на парите)...

Затоа и во Пензиониот Фонд денес „немаат„ податоци за периодот пред 1970 година наназад....велат биле „изгубени„..

Е кој сега иде во пензија а работел во тоа време..Бог нека му е напомош.. однесено со виорот некои велат било??


За се останато што си ми „објаснил„ се сложувам со тебе..ама само одкога ќе се направи пресек-година..одкога сите вработени во Макеоднија ќе си добиваат БРУТО ПЛАТИ..па секој приватно ќе си го решава она што кај нас погрешно се нарекува пензија..наместо РЕНТА..

голема%20насмевка




Tacno Novace, site pari se vo site onie stvari sto ti gi spomna. Toa mi bese i poentata, gi nema vo kes nikade. Zatoa nie sto rabotime ja plakame penzijata sto ja zemaat penzionerite sekoj mesec.

Sto se tice nasite penzii, utre zadutre, neli...veke e pocnat toj proces so vtoriot penz.stolb i ke prodolzi so tretiot penz.stolb. Kolku sto znam se planira namaluvanje na stapkite za penzisko, invalidsko i zdravstveno osiguruvanje, so sto bi se zgolemilo netoto sto go primaat vrabotenite drugo prasanje e kolku firmite ke go pocituvaat toa). Taka tie bi se stimulirale od oslobodeniot kes da investiraat vo tretiot stolb. Ne navleguvam koga i kako ke bide toa, od prosta pricina sto kaj nas se odelo trudno.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 15:28
Originally posted by Gorg Gorg напиша:


Tacno Novace, site pari se vo site onie stvari sto ti gi spomna. Toa mi bese i poentata, gi nema vo kes nikade. Zatoa nie sto rabotime ja plakame penzijata sto ja zemaat penzionerite sekoj mesec.

Sto se tice nasite penzii, utre zadutre, neli...veke e pocnat toj proces so vtoriot penz.stolb i ke prodolzi so tretiot penz.stolb. Kolku sto znam se planira namaluvanje na stapkite za penzisko, invalidsko i zdravstveno osiguruvanje, so sto bi se zgolemilo netoto sto go primaat vrabotenite drugo prasanje e kolku firmite ke go pocituvaat toa). Taka tie bi se stimulirale od oslobodeniot kes da investiraat vo tretiot stolb. Ne navleguvam koga i kako ke bide toa, od prosta pricina sto kaj nas se odelo trudno.
 
Само радикален пресек може да даде чисти резултати после 30-50 години...се другото е само замајување  на јавноста..демек втор и трет столб пензионен биле преодно решение..ама никој не кажува до кога..подобро одкога ќе ги видат резултатите???.
пс
Сега ..само како преодно решение предлагам..
Боречки , за-заслужни граѓани и друг вид пензии..ќе ги исплаќаат директно оние корисници кои
ги уживаат тие заслуги кои им се дадени од носителите на такви пензии..а тоа би бил Буџетот или друга институција
Никако не и  од парите каде ги вложуваат сите вработените во Макеоднија ...во Заедничкиот Пензионен Фонд...
намигнување
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 15:39
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:


Tacno Novace, site pari se vo site onie stvari sto ti gi spomna. Toa mi bese i poentata, gi nema vo kes nikade. Zatoa nie sto rabotime ja plakame penzijata sto ja zemaat penzionerite sekoj mesec.

Sto se tice nasite penzii, utre zadutre, neli...veke e pocnat toj proces so vtoriot penz.stolb i ke prodolzi so tretiot penz.stolb. Kolku sto znam se planira namaluvanje na stapkite za penzisko, invalidsko i zdravstveno osiguruvanje, so sto bi se zgolemilo netoto sto go primaat vrabotenite drugo prasanje e kolku firmite ke go pocituvaat toa). Taka tie bi se stimulirale od oslobodeniot kes da investiraat vo tretiot stolb. Ne navleguvam koga i kako ke bide toa, od prosta pricina sto kaj nas se odelo trudno.
 
Само радикален пресек може да даде чисти резултати после 30-50 години...се другото е само замајување  на јавноста..демек втор и трет столб пензионен биле преодно решение..ама никој не кажува до кога..подобро одкога ќе ги видат резултатите???.
пс
Сега ..само како преодно решение предлагам..
Боречки , за-заслужни граѓани и друг вид пензии..ќе ги исплаќаат директно оние корисници кои
ги уживаат тие заслуги кои им се дадени од носителите на такви пензии..а тоа би бил Буџетот или друга институција
Никако не и  од парите каде ги вложуваат сите вработените во Макеоднија ...во Заедничкиот Пензионен Фонд...
намигнување
 пс
За работници од секаков ков..од нивниот фонд пари да добиваат како пензии ...за другите од нивните фондови ако ги има ..ако нема нема пари.....и да нема мешање..
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 15:58
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:


Tacno Novace, site pari se vo site onie stvari sto ti gi spomna. Toa mi bese i poentata, gi nema vo kes nikade. Zatoa nie sto rabotime ja plakame penzijata sto ja zemaat penzionerite sekoj mesec. Sto se tice nasite penzii, utre zadutre, neli...veke e pocnat toj proces so vtoriot penz.stolb i ke prodolzi so tretiot penz.stolb. Kolku sto znam se planira namaluvanje na stapkite za penzisko, invalidsko i zdravstveno osiguruvanje, so sto bi se zgolemilo netoto sto go primaat vrabotenite drugo prasanje e kolku firmite ke go pocituvaat toa). Taka tie bi se stimulirale od oslobodeniot kes da investiraat vo tretiot stolb. Ne navleguvam koga i kako ke bide toa, od prosta pricina sto kaj nas se odelo trudno.


Само радикален пресек може да даде чисти резултати после 30-50 години...се другото е само замајување на јавноста..демек втор и трет столб пензионен биле преодно решение..ама никој не кажува до кога..подобро одкога ќе ги видат резултатите???.

пс

Сега ..само како преодно решение предлагам..

Боречки , за-заслужни граѓани и друг вид пензии..ќе ги исплаќаат директно оние корисници кои

ги уживаат тие заслуги кои им се дадени од носителите на такви пензии..а тоа би бил Буџетот или друга институција

Никако не и од парите каде ги вложуваат сите вработените во Макеоднија ...во Заедничкиот Пензионен Фонд...

намигнување

пс

За работници од секаков ков..од нивниот фонд пари да добиваат како пензии ...за другите од нивните фондови ако ги има ..ако нема нема пари.....и да нема мешање..



Vtoriot i tretiot stolb ne se preodno resenie...tie se resenie. Vtoriot stolb e veke zazivan so nekolku iljadi osigurenici vo dvete drustva koi redovno si dobivaat izvestaj za sostojbata na nivnata smetka i toa se ustvari fondovite sto gi spomnuvas od kade sekoj penzioniran rabotnik utre bi primal penzija.Za kakov radikalen presek zboris ne znam. Ako mislis deka treba da sekne pridonesot na segasnite vraboteni vo drzavniot penz.fond, mislam deka toa e pre-drasticno...posledici?...krah na drzavniot fond...bez penzija iljadnici penzioneri. Znaci nie sme osudeni da gi finansirame penziite na segasnite penzioneri. No za da ne begame od temata, ne se sl*gam nekoj da si zema za pravo da zgolemuva penzii (i plati na drzaven aparat) na moj grb t.e. od moi pari i taka da lovi glasaci, bez razlika dali e Grujo, Pucko, Bane, Sekerka....toa me iritira.

Spomnuvas pak plakanje preku budzet, pa budzetot pak znaci od moj i tvoj dzeb, nisto podrugo. Se sl*gam za mali grupi na lugje koi pridonele za Makedonija na bilo koj plan, no generalno isplakanje NE.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 17:22
Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

ocigledno ne znaes sto e toa administracija. administracija ne se samo tie 200 dusi po salteri. Administracija se i lekarite, i profesorite, i nastavnicite, i policajcite i vojnicite, i sudovite, i tajnite sluzbi, i ministerstvata za nadvoresni, ekologija, i kup drugi raboti, i taka natamu i taka natamu. znaci tvoite frustracii od salter, leci si gi na drugo mesto. Fakt e deka dobar del od tie lugje rabotat tolku kolku se plateni, t.e. mizerno. SEga izgovorot poleka im se namaluva.

srekno uste eden mandat vo opozicija so vakva ekonomska 'logika'.


Kire ili ne si me razbral ili se pravis glup ili si glup ili ne znam sto. E da ne bese ti nemase da znam sto e toa administracija, fala ti mnogu. A da mi ja pravis administracijata kako od nekoja evropska drzava, nemoj molim te. Cest na isklucocite, ali priznaj poslednive 15 godini se napika tamu sekakva bagra, koja jas (ti potenciram) JAS treba da ja plakam. E ako toa tebe ne te nervira, togas ili si nevraboten (student, ucenik, postdiplomec ili badijalsija) ili si administrativec ili partiski vojnik (so dve livcinja na slepoocnicata kako konj - nema levo, nema desno, samo pravo).

A sto se tice mandatot, sekiraj se ti za toa posto ocigledno si partisko kucence, pa kako takov tebe ti go ostavam zadovolstvoto da gi osekas blagodetite na pozicionerstvoto ili opozicionerstvoto. Mene mi e ama bas seedno, preku taseta. Jas pak ke si go imam ona sto go imam, fala mu na boga, zaraboteno so sopstven trud i od realna rabota, a ne od upikujenja po g'zovi krakteristicno za partiski vojnicinja i poltroncinja. Jas sum od toj aspekt totalno relaksiran i mnogu mi e uboo.


proziren obid da me kvalifikuvas kako nekoj od ima korist od ova pokacuvanje. odma da ti kazam, ic nemam korist. ne sum, nikogas ne sum bil i nema da bidam nitu clen na partija, nitu vraboten vo drzavna administracija. taka da eden argument vo voda.

vtoriot, ti e demek deka jaden ti, od tvojot dzep mora da platis za tvoeto dete da uci vo skolo, za da policijata go uapsi dilerot vo tvoeto maalo, za da doktorot zavrsi dobra specijalizacija za da ti prepise tocen lek. buhuhu. jaden ti. ako ne ti trebaat ovie nesta, ne plakjaj sto da ti kazam.

treto, ti voopsto ne plakjas poveke, bidejki dobro znaes deka site danoci se namaleni. povisuvanjeto e plateno so prinudna naplata od onie koi ovaa drzava konstantno ja plackaat preku sverc itn. Sto pa da gi zalam niv? Ili i ti si vo ovaa struka, pa ti se stesni budgetot?

cetvrto, istiot budzet prethodnite godini, so prethodnata vlast, odese vo privatni dzebovi na 200 elitni sdsovci. sega se raspredeluva na 90.000 lugje. zar ne e ova fer? bidi realen konecno.
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 07:59
Dobro be Kire koj kogo prv go okvalifikuva kako opozicija, sto logicki znaci deka zastapuvas poiziciski stavovi. No nejse, dobro ne si od niedna partija.

vtoro i treto, jas sum si redoven platisa na site davacki koi drzavata mi gi propisala i mnogu mi e milo ako tie se koristat za isplata na javna administracija koja e vo funkcija na servisiranje na narodot, NO da se finansira od moi pari vrabotuvanja na partiski vojnicinja koi ne znaat sto da pravat so sebe na rabotnoto mesto, e toa ne go prifakjam, zatoa sto po tie ministerstva, javni sluzbi...se napika sekakva bagra so ne znae i nosot da si go izbrise, a baska sto im ja unistuvaat reputacijata na onie sto profesionalno si ja vrsat rabotata vo istite tie javni institucii.

Pak ke kazam, pokacuvanje na plati na administracijata spored mene bese ekonomski neizdrzan poteg vo ovoj moment. Zosto? zatoa sto bese napraven bez tolku najavuvanata reforma na administracijata t.e. sveduvanje na istata taa administracija na optimalen broj, potpolno profesionalizirana i posvetena na rabotata. E togas so zadovolstvo ke gi davam parite od moite danoci (koi i onaka gi davam), a ne sega koga od 10 pati odenje po bilo koja institucija, 9 pati ili nema da bides usluzen ili ke bides usluzen kako da si kriv sto baras usluga.

Eve nekolku primeri kako funkcioniraat instituciite sto jas gi plakam sega:

1. se javuvam vo policija oti kaficot karsi mene lupa glasna muzika posle 12 casot. Dezurniot mi vika:"sigurno imaat dozvola za noken klub". Jebo te, mu e maka da prati patrola da proveri, oti odnapred znae, a jas go plakam.

2. Odam u bolnica vo 2 po polnok so bolno dete. Doktorkata gi skrstila racete i mi drzi predavanja kako se odgleduvalo dete, kako da ne se panicime na se i sesto, a ne i teknuva da go pregleda deteto...a jas ja plakam.

3. Me zapira policija ni kriv ni duzen i me ubeduva deka sum pominal na crveno...pravat budala od mene. Koga vidoa deka sum makedonce me pustija so zborovite "nasi lugje sme". Zakluciv deka me zaprele oti imam kola so registracija nadvor od Skopje...i sto sakale da me pomaltretiraat malce...a jas gi plakam.

...da ne zboram za raznite salterski carevi i carici, sto ko ke te vidat na salter, mislis ke zemat puska i ke pukaat po tebe...

E zaradi vakvi primeri, koi se slucuvaat i na drugi lugje, jas sum protiv pausalno zgolemuvanje na platite na administracijata. Prvo cistka od vakvi paraziti, pa posle ostanatoto.

Изменето од Gorg - 22.Април.2008 во 08:01
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 09:00
Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Pak ke kazam, pokacuvanje na plati na administracijata spored mene bese ekonomski neizdrzan poteg vo ovoj moment. Zosto? zatoa sto bese napraven bez tolku najavuvanata reforma na administracijata t.e. sveduvanje na istata taa administracija na optimalen broj, potpolno profesionalizirana i posvetena na rabotata. E togas so zadovolstvo ke gi davam parite od moite danoci (koi i onaka gi davam), a ne sega koga od 10 pati odenje po bilo koja institucija, 9 pati ili nema da bides usluzen ili ke bides usluzen kako da si kriv sto baras usluga.



ok, sega si go stesnuvas manevrarskiot prostor. znaci platite se ok, ne cinelo sto nemalo reforma. ok, ajde toa da go razgledame.

fakt 1. policijata konecno dobi lik na evropska policija vo ovoj mandat. se uapsija cela surija bagabonti, kriminalci, lopovi, ubijci i drugi, kako nikogas porano vo istorijata na mladata ni drzava. znaci, reformata e uspeshna.

fakt 2. zdravstveniot sistem, vo 17 godini ne bil tolku reformiran, stesnet prostorot za manipulacii (dvojni rabotni mesta itn.), apsenje na d-ri primateli na mito, reorganizacija na aptekite i lekovite za sekogo da bidat dostapni, pripremi za elektronsko vodenje na kartonite itn. Zdravstvoto vo 17 godini ne dobi tolku pari za usovrsuvanje na svoite uslugi kako ovie 2 godini.

fakt 3. ednosalterskiot sistem. da, fakt e ne funkcionira kako sto site bi sakale, ama fakt e deka denes se javuvas po telefon, zakazuvas za licna karta, pasos, vozacka, itn., i za 15 minuti si gotov. plus ne moras da se slikas na drugo mesto, tuku se ti e sredeno od drzavata. kulturno, mora da priznaes...

fakt 4. aps na pipcite na oktopodot vraboteni na carina i na patarina. vakvo kastrenje na korupcijata makedonija za PRV PAT dozivuva otkako postoi.

i da ne redam dalje. sigurno, prostor za napredok ima mnogu, osobeno vo odnos na drzavnite administrativni sluzbi (katastri, dozvoli za biznis, kukja, itn.) ama deka za 1 ipol e napraveno mnogu, sto duri i da se cudi covek kako uspeaja za tolku kratko vreme...
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 10:48
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Originally posted by Gorg Gorg напиша:

Pak ke kazam, pokacuvanje na plati na administracijata spored mene bese ekonomski neizdrzan poteg vo ovoj moment. Zosto? zatoa sto bese napraven bez tolku najavuvanata reforma na administracijata t.e. sveduvanje na istata taa administracija na optimalen broj, potpolno profesionalizirana i posvetena na rabotata. E togas so zadovolstvo ke gi davam parite od moite danoci (koi i onaka gi davam), a ne sega koga od 10 pati odenje po bilo koja institucija, 9 pati ili nema da bides usluzen ili ke bides usluzen kako da si kriv sto baras usluga.



ok, sega si go stesnuvas manevrarskiot prostor. znaci platite se ok, ne cinelo sto nemalo reforma. ok, ajde toa da go razgledame.

fakt 1. policijata konecno dobi lik na evropska policija vo ovoj mandat. se uapsija cela surija bagabonti, kriminalci, lopovi, ubijci i drugi, kako nikogas porano vo istorijata na mladata ni drzava. znaci, reformata e uspeshna.

fakt 2. zdravstveniot sistem, vo 17 godini ne bil tolku reformiran, stesnet prostorot za manipulacii (dvojni rabotni mesta itn.), apsenje na d-ri primateli na mito, reorganizacija na aptekite i lekovite za sekogo da bidat dostapni, pripremi za elektronsko vodenje na kartonite itn. Zdravstvoto vo 17 godini ne dobi tolku pari za usovrsuvanje na svoite uslugi kako ovie 2 godini.

fakt 3. ednosalterskiot sistem. da, fakt e ne funkcionira kako sto site bi sakale, ama fakt e deka denes se javuvas po telefon, zakazuvas za licna karta, pasos, vozacka, itn., i za 15 minuti si gotov. plus ne moras da se slikas na drugo mesto, tuku se ti e sredeno od drzavata. kulturno, mora da priznaes...

fakt 4. aps na pipcite na oktopodot vraboteni na carina i na patarina. vakvo kastrenje na korupcijata makedonija za PRV PAT dozivuva otkako postoi.

i da ne redam dalje. sigurno, prostor za napredok ima mnogu, osobeno vo odnos na drzavnite administrativni sluzbi (katastri, dozvoli za biznis, kukja, itn.) ama deka za 1 ipol e napraveno mnogu, sto duri i da se cudi covek kako uspeaja za tolku kratko vreme...


Nema nisto da ti kontriram veke, samo ke konstatiram deka najverojatno zivees vo nekoj virtuelen svet kreiran od tvoj Gujo i kompanija prezentiran na MRTV, oti ovie raboti vaka kako sto gi opisa ti funkcioniraat vo Nedojdija, a ne vo Makedonija...trgni gi rozovite ocila sto ni gi stava Gujo sekoj den.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 12:12
za zal, za da kontriras ti trebaat fakti. a izgleda oskudacija e
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 12:44
novace tvoja e temava...pa kazi bre zasto se potrebni vonredni izbori, ili barem sto ke smenat ne tuku davaj partiski soopstenija..
samo za tebe:http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1EBFED7044C5E94697D682A55D8DDF9A

Koj li samo ke gi gleda perverziite na golemite makedonci...ke bide edna golema smea koja ke zavrsi so mnogu mizerni obvinuvanja za vreme na kampanjata a posle ke ima guskanja osobeno megju tie sto najvekje se obvinuvale
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Gorg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 12:47
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

za zal, za da kontriras ti trebaat fakti. a izgleda oskudacija e


eve eden fakt:gi spomnuvas bolnicite i silnite reformi sto se slucuvaat tamu.Prasanje:koga posleden pat si bil u drzavna, na primer. Ako si bil, togas treba da si korav slep da ne go vidis haosot sto vladee tamu, posle famoznata reforma sto ja zapocna Gujo i kompanija. Eeee sea, ako si od onie sto idat po Remediki, Sistini i razni muderni bolnici, togas te razbiram zosto si se fatil za Gujota kako pijan za stap.

I kogo go fatija be od lekarive so mito. Onoj alergologon kogo go uapsija kako da e Karadzic i na kraj pu,pu nevazi go obvinija samo za posreduvanje. Ili Dimov, go cekale da se vrati od Turcija..jaaa majkata. A be da imaa nesto protiv nego ke go dovleckaa so asker od tamu (si ima procedura za toa), a vaka ili nemaat nisto ili nesto frlil Dimov nekomu pa ovie gi zapalile dokazite. Zatoa, so tvoite "fakti" t.e. EPP pamfleti mackaj oci na drug bratce, sto pie nafta, nemoj mene oti sum videl ja nesto pojse vo zivotov.



Изменето од Gorg - 22.Април.2008 во 12:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,468 секунди.