IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 146147148149150 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 12:54
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Не живеам во минатото, туку во сегашноста а сакам да гледам кон иднината ... ама сите погледи ми се заматени од секојдневните притисоци што се создаваат од страна на сегашната власт.... Тоа е разликата... Дојди издржи го притисокот на секојдневните поскапувања а притоа платата нека ти тапка во место па оди после гордеј се на арените, и "таканаречените" инвестиции од кои ни денар нема да видиме бидејќи тие пари се однапред потрошени за нови и нови безмислени проекти.... 



Е баш ме чуди кои притисоци ги трпиш и кои погледи ти се заматени.....Данок треба да се плати,а?Треба....Струја ако не платиш,ЕВН квррррц кабелот......Парно не плакаш,ке платиш и тоа со камата.....Телефон не си платил.кввввввввввврц нема сигнал.....Е сега кои ти е крив,а?Груевски или пак ке бараш дежурен кривец дека платата ти тапка во место......Него бидејки е ВМРО затоа..........Дали некој те спречил во државата да заработиш повеке пари?Јас колку што знам не...Затоа маж си снајди се.....Не ти се криви ниту спомениците,ниту автобусите,ниту никој друг......Јас оддамна сум се помирил со судбината дека во МК ке работам за 12000денари....Затоа сум тука каде што сум....Ако ги прати светските збиднувања ке разбереш дека не само кај нас безнинот е покачен...Во Америка е 5.00 долари за галон(3.7литри)...Е па сега рачунај колкава е разликата на цената.....Американците со кои работам кажуваат дека се тука поради лошата политика на Барак Обама,ама никој не кажа дека ја мрази Америка или дека војуваат со нивни пари кои им ги земаат на крајот на годината......И впрочем барем се гледа ВМРО каде ги троши моите пари.....Кај предходниот влегуваа на приватни сметки и се градеа ексклузивни вили и станови......А како што пишува во криза и светска рецесија барем се гради............Зошто во криза големите бизнисмени купуваат скапи работи?Да не се види дека нивниот капитал е на стаклени нозе...........Во криза се троши за да се излезе побрзо од неа,а во благодет се штеди......А ако имаш толку против трошење народни пари слободно оди во собрание,барем оваа влада има отворена комуникација со граганите.....Пак ке речам Скопје 2014 не го оправдувам,бидејки не е она Скопје кое го памтам од моите детски денови....Но за другите работи секоја чест......А ако тебе не ти е гордост да го имаш најубавиот стадион на бившите Ју простори или најубавиот аеродром тогаш преиспитај си ги ставовите

Акој си и што си и каде си бил ама ич не ме боли......Само гледам дека си бил на другата страна на реката.........

Дали некој згрешил или не историјата ке каже.....
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 13:25
Е сега ќе почнам од последното бидејќи дефинитивно ништо не знаеш... Припадник на МВР од 1999 до 2012, припадник на специјалните полициски сили од 2000 до 2009 ( ја поминав секоја можна е б ан а битка за оваа држава) и денес локал патриотчиња од Авганистан ми мафтаат со паричките и ми кажуваат како е таму а како е тука (за твое инфо бев и таму во КАФ па преспраделен во БАФ за на крај да завршам во Wolverine base, но не преку Динкорп или Флуор или КБР, 90 % терен, 10 % камп видов и затоа не ми кажуј како е таму). Друга работа... Сите сметки се подмирени и на крај ми остануваат едвај 10 000 денари за најосновните прехранбени работи... Кога збориме за галон  5 долари = 250 денари со сегашен курс на денарот, а ако тоа го поделиш на 3.7 литри доаѓаме на цената од 70 денари по литар гориво, а тое е цели 16 денари поевтино од македонскиот литар гориво... А ако на тоа му земеш колкави се платите во Америка а колкави се платите во Македонија тогаш доаѓаме до заклучот дека Македонците се живи одрани во споредба со Американците...Друга ствар... можам да ти кажам дека а сигурен сум дека знаеш колкави се американските резерви на нафта и кој всушност ја контролира нафтата во светот, а Америка во секое време е способна да го амортизира ударот од цената на нафтата.... Само Македонија не е и од блиску способна затоа што слатки и се парите од давачките по литар гориво... Викаш Маж сум да се снајдам..
Друга ствар.... Викаш се гледа каде отишле твоите пари а? Епа нека дадат еден убав отчет каде и колку се потрошени па да видиш како ќе почне народот да реагира на тој отчет... При зголемени цени на се и сешто они да земаат дополнителни кредити за само нивни хирови е крајно дрско и безобразно.. Туку ела тука поработи за 12-15 па и 20 000 денари па ќе видиме како ќе реагираш и ти... Не кажуј дека се таму некаде зашто никој не ти ги даночи тие пари кои ти легнуваат на картицата секој месец а горе доле убаво знам колку пари се земаат во таа пустина, ама па немој ни да ми кажуваш дека ти е лошо зашто знам колку и што работат Македонците во пустината... Туку кога ќе заврши сето тоа и кога ќе посакаш малку да инвестираш во Македонија па кога државата ќе ти ги намириса парите ќе правиме тогаш муабет... Мене ми ги намириса и затоа сега сум огорчен од неа... Прво ми ги даде а потоа ми ги зема... А како тргнала работава и во минус ме става...
Патриотизам викаш а? Арената и Аеродромот... Аеродромот е како прво во приватна сопственост на ТАВ што значи тие го изградија за сопствени цели со што би си ги повратиле средствата вложени во него и би заработиле ... Бизнис... Арената а? Скопје 2014.. Дојди па види колку ќе биде сметката за струја следниот месец, дојди и види колку км ќе поминеш сега со 1000 денари гориво... Дојди и види колку ќе кошта целокупниот трошок за едно семејство сред зима.... Е после ќе збориме колку е оправдан проектот од бакар и железо... А најтрагично е кога ќе почнеме со отплаќање на кредитите после 1-2 години... Е тогаш ќе биде леле мајко Шчо Напраивме... е тогаш оди гордеј се на спомениците и арената....
За БЦ ти кажав... Со две раце гласав против него и се смени... Лопов од невиден калибар, ама искрено како тргнале овие, овој ќе треба вода да им носи и да поднаучи малце од нив....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 13:37
Викаш владата има отворена комуникација? Или долго време не си се вратил тука, или пак си прочитал нешто и си го земал здраво за готово... Отворената комуникација на владата со народот се сведува на протести бидејќи од таа таканаречена отворена комуникација не остана ни О.... Ако владата излезе на отворен дијалог со народот ќе треба во глувчешка дупка да се скрие од репликите на народот (се разбира доколку има образ наместо ѓон). 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 13:56
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Викаш владата има отворена комуникација? Или долго време не си се вратил тука, или пак си прочитал нешто и си го земал здраво за готово... Отворената комуникација на владата со народот се сведува на протести бидејќи од таа таканаречена отворена комуникација не остана ни О.... Ако владата излезе на отворен дијалог со народот ќе треба во глувчешка дупка да се скрие од репликите на народот (се разбира доколку има образ наместо ѓон). 



Браво! Конечно некој јавно да каже дека медиумите овде се скоро 100% под контрола на власта, па се пласираат розеви приказни дека овде транспарентноста на Владата и отвореноста за комуникација е утопистичка. Па дури и протестот за поскапувањата на стрјата, парното и нафтата што се случи на 14.08.2012 во Скопје, на кој беа присутни скоро 2000 луѓе од разни социјални и возрасни групи - не доби доволна медиумска покриеност!. Остана активна информацијата на социјалните мрежи, а на медиумите беше само проследена во стилот "Денес имаше некој протест пред Регулатрона комисија, а сега за убавите работи - Владата посади нови орхидеи...."
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 15:11

- Државата не постои да отвара работни места, да гради фабрики или да надокнадува семејни трошоци. Тоа се одговорности и должности на нејзините граѓани.


Како во Шведска,Германија...нели?збунетостубаво..убаво..

....можеби не да гради(иако еве гледаме гради) но треба да обезбеди услови во кој ќе се стопанисува.Рекетот ќе си го отфрли или нека го легализира(18%ДДВ у џеп и плус некои од тие од добивка и сл)нека си ги подмирува сметките кон доверителите и изведувачите...а не седи си и чекај на арачот.Османлиска работа...

Ни ми се драги ни ќе ми бидат овие споменициве и некои пропратни глупости затоа што се грасдат безвременски....Тоа ми изгледа како да живееш во куќа без прозорци и под или таван,кујна без маса и стол,ама затоа паркче пред нез и летна гарнитура под сенка...и патеката низ дворот направена од мермер.

Немам коментар и нема да имам...така ми изгледа работава.

аааа,и ова...јас го разбирам  Меси,Ве молам разберете го и Вие.

Животот некако го туркаме,којзнае можеби еден ден ...ќе светне.

....ако не падне некој метеор ...у ПМ.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 16:50
Е сега е на мене редот така,бидејки гледам дека знаеш многу.Како прво не го спомнав Авганистан туку спомнав место каде животот не вреди ниту 5 пари.....А тоа место не мора да е Авганистан,туку може да е било кое место на земјината топка.Како второ од 1988 до 2001 работев како електроинженер во една од најголемите фабрики во тогашна Југославија,која за жал во времето на БЦ ја доведоа до просјачки стап,за да на крај и го турат клучот.Е после 2001 се маткав по приватните фирми,кои за жал гледаат само да те искористат,а за плата ке чекаме......Затоа одлучив да си ја барам среката надвор од МК......А ако си бил она што го кажуваш,тогаш ме чуди .....И ме чуди каде си ги потрошил парите кои си ги заработил таму далеку некаде.....Дали си прошетал малку низ Тетово и Гостивар?Кажи ми зошто Шоп кога се врака од печалба отвара свој бизнис?Или испага дека се поинтелигентни од нас а?Зошто секогаш кога ке се спомне бизнис,веднаш Македонче се вади со рекет,со конкуренција......Или најубаво стави си ги паричките во банка нека тече каматичка,а?Па сега ти е крива владата на Груевски........Криви ти се спомениците,автобусите?Не пријателе ни спомениците не се криви,ниту автобусите не се криви,туку проблемот е кај нас самите,зошто секогаш бараме дежурен кривец....Е сега БЦ е мртов,аааааааааааааааа сега е Грујо на ред да биде дежурен кривец.Утре ке дојде некој нов,па тој ке ни биде крив зошто Грујо ги правеше спомениците........И сето тоа до бескрај.....Не ти пречеше кога БЦ плански го уништуваше стопанството во почетокот на 90-те кога од обични директорчиња преку нок стануваа новопечени бизнисмени?Туку сега ти пречи зошто владата се задолзжувала.....Никогаш не сме гледале со отворени очи!!А знаеш зошто?Зошто се плашиме да ја дознаеме вистината.А таа секогаш боли,нели....А ако толку те интересира,моите пари не легнуваат на сметка во некоја странска банка,туку во домашна банка,која за секоја трансакција ми зема по 500денари....И сега што треба да рипам,да се расправам.......Пак ке кажам не ги оправдувам со проектот Скопје 2014,но сепак за некои работи треба да се има респект..........Не велам дека се идеалниот избор во моментот,ама барем не затворија фабрики,не избркаа луге на улица..........Гледам пишуваш со две раце си гласал против БЦ,а за сегашната влада најцрни работи кажуваш...........

Се коментира со факти,со конкретни работи...........

I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 17:24
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Зошто постои државата...?


За уредување на општествениот живот на граѓаните.

Од аспект на економијата - за создавање услови капиталот од граѓаните, како и оној од надвор (доколку го има и е заинтересиран за геостратешкиот, работничкиот и суровинскиот потенцијалот на земјата), да биде инвестиран во државата.

Државата е последниот работодавач и инвестира само во капитални проекти (енергетски постројки, патишта...), како и објекти од општа и заедничка корист (болници, училишта, споменици...). 










Изменето од Messenger - 17.Август.2012 во 17:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 18:55
Правиш компарација помеѓу Тетово и Скопје.. Прва и најосновна работа кај нив е што секогаш имаат почит спрема донаторите од надвор и ги поттикнуваат да отвораат бизниси во Тетово и Гостивар бидејќи таму се заштитени како бели мечки, бидејќи таму долгата рака на инспекциите скоро и да не допира... Со малку рекет си проаѓаат многу лесно.. А тука и да отвориш бизнис прво ќе ти дојдат од Агенција за спречување на финансиски криминал, па ќе почнат да те чешлаат да видат од каде тоа ти имаш 5-10-20000 евра за инвестирање... Па ќе почнат да те кочат на секое ќоше, па ќе ти земат нешто екстра за на крај кога ќе отвориш со судни маки да ти се наредат како на теткине позади МРТВ еден куп инспекции, и кога ќе почнеш да се чешаш нема ни да престанеш додека не те соголат... Ете пријателе зашто во Македонија УСПЕВААТ инвестициите на новопечените стопанственици.. Друга работа... Против сегашнава власт фрлам со дрва и камења зашто ја гласав и имав огромна надеж во неа, и таа е таа што моментално е газда у куќа... таа е таа што ги влече потезите... БЦ бил лопов, одрал што може да се одере, сега тој не е на сцена... Сега некој друг го дере народот и ги влече конците во државата па затоа и нормално е да бунам против нив. Бидејќи друг јас не гледам... Јас кажав и пак ќе кажам.. тој што е на власт и што е директно одговорен за моменталната ситуација против него ќе зборам.. БЦ не го прави СКОПЈЕ 2014, БЦ не ја задолжува Македонија, БЦ не е тој што води преговори, БЦ не е ништо моментално.. Бил, го изел стапот, а сега другиот шериф испаѓа Капо ди тути капи во цела Македонија... Не ме бои партиски кога не сум... И против едниот мрчам, ама против другиот дупло бидејќи тој е директен виновник...
И кога пишуваш факти, зарем во моите постови не изнесувам факти? Сигурно од памет не зборам...
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 19:18
Гледам против едниот мрчиш,ама против другиот си некако воздржан доста......Многу малку го спомнуваш во твоите постови......Е па сега ако одиме со ист аршин,нека биде за сите еднакво.Зошто во ниеден твој пост нема коментар за БЦ,за уништувањето на економијата,аферите,непотозам,швец со нафта и еден куп глупости кои веке сум ги заборавил.....Зошто не напишеш како БЦ систематски ја уништуваше економијата,туку сега зборуваш за другиот шериф,и сега тој ти е крив за ситуацијата во која се наогаш сега......Значи проблемот е сега трошењето на народни пари и земањето кредити,а уништувањето на целата економоја за тебе не е проблем.Тогаш ти дефинитивно не знаеш што зборуваш.Пак ке речам,не ги оправдувам за проектот Скопје 2014,но за некои проекти секоја чест.Мене лично ни едниот ни другиот не ми помогнале,бидејки сам сум се пробивал во животот,но ако ги ставиме гревовите на едниот и на другиот на тасот на правдата,не знам чив тас ке тежи повеке......дали на БЦ или на Груевски......А тоа за отварање бизнис и како сето тоа оди,мене ми е многу познато,не се секирај....Македонче секогаш барало причина да не почне да работи,од едноставна причина зошто секогаш барало изговор за нешто......Е сега каде е проблемот во Грујо,БЦ или во народот???Не сум партиски обоен,затоа сум надвор од државата........Само се научив да ги држам очите отворени сиве овие години,и да не се плашам да и погледнам на вистината во очи.........Пријателе има многу уште да учиш во животот,треба малку да ги прошириш погледите........Државата се сака и во лошо и во добро......Да точно е мрчи кога некој е на власт и не ти чинат неговите постапки,но стави си го прстот на чело дали навистина го заслужуваат тоа........Или да речеме можеби ја бараш Југославија да се врати назад и времето на комуњарите,а????Е па тоа време оддамна заврши,сега е само лекција по историја........

Се надевам дека следниот пост ке ти биде критикување на БЦ во времето на неговото владеење,или можеби е чувствителна тема за тебе,а?
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 19:59
Ќе почнам да го критикувам Тито а можеби и Хитлер бидејќи очигледно сакаш да ги бараме корените во минатото... Само што во минатото не се зголемија сметките за струјата, не се зголемија цените на нафтата... Сакаш отворена критика кон БЦ... Еве немам влакна на јазикот... БЦ беше лопов, во негово време се затворија фабриките, во негово време се случија штедилниците, во негово време се одвиваше шверцот на цигарите... АМА ТОА ВРЕМЕ БЕШЕ ОД 1994 до 1998 .... Зарем тоа време е криво за денешните поскапувања од страната на регулаторна комисија? Зарем тоа време е криво што владини министри и чинови во армија се поклонуваат на учките, Зарем тоа време е криво што се гради Скопје 2014 со позајмени пари, Зарем тоа време е криво што неконтролирано се трошат пари, а се позајмуваат на големо? Па дај ако некој тука брани некого очигледно си тоа ти... БЦ е крив, БЦ е крив.. БЦ е крив за тоа што се случи во неговото време.. И хитлер е крив за 1940 па не се правдаме и ден денес... И тито влечел погрешни потези... Е сега кажуваш времето на комуњарите а? Во кое време ти си се родил? Во кое време ти си се образувал? Дали во тоа време си имал исто што и комшијата? Дали во тоа време татко ти и мајка ти работеле без проблем и не му ја мислеле дали ќе има да го докрајчат месецот? Дали ти во 1988 година не си се вработил во државна фирма? И сега кажуваш дека тоа време не ти чини а си уживал во секој можен благодет на тоа време и си бил рамноправен граѓанин и не си стравувал за својата иднина? И ако тоа време не ти чинело а другово ти чини зашто не се вратиш во државава и поработиш тука па направи мала компарација, туку во 2001 си останал без работа и си видел какво е времето и си ја збришал од државата за сега да го плукаш тоа време на комуњарите... Па во тоа време на комунизам, татко ти и мајка ти земале К-15, земале 13 плата, земале месо преку синдикат, полни фрижидери.... Колку се имало толку се делело.. Со 1 резервоар си ја шетал Југославија и ти останувало бензин... Сметките за струја, парно, вода биле смешни.. Цела Југославија имала 2 годишни одмори, зимски и летен.. Јас не познавам човек, кој бил дете во тоа време а да не одел на летување секое лето... јас не познавам човек чии родители во тоа време не биле вработени во гигантите... Затоа пред да кажеш нешто размисли убаво... Не сум за комуњарите како ти ги нарекуваш ама имам убави спомени од тоа време... А од 1993 па навака само лоши работи се случуваат, буквално до ден денешен.. Ниту еден, ама ниту еден што дојде на власт не направи арно за народот, туку се што направија, направија за свој џеб, а го пласираат како масло на лепче за да го проголтаат тие што само површно ги гледаат работите, а всушност не чувствуваат на сопствена кожа... Е затоа плукам по сегашните, а ако разлисташ некои мои стари постови ќе видиш дека сум плукал и по тогашните... Тој што мене ќе ми овозможи добар живот за него ќе кажам најубаво, а за тој што дополнително ми го отежнува ионака тешкиот живот и те како ќе зборам најлошо...
Што се однесува до тоа дека македончето не работи па само збори колку да се оправда само ќе ти кажам.. Во последниве 4-5 години оди и прашај колку фирми се затворија (зборам приватни), оди прашај колку дуќани се затворија, оди прашај колку луѓе банкротираа... Само во последните 4 години... Луѓе кои решиле да отворат сопствен бизнис за ултра кратко време потонаа... Не кажуј дека 10-100 000 се неспособни бидејќи се способни, само неможеш бизнис да развиваш ако народот не е способен да те поткрепи.....
А ти како печалбар дојди инвестирај ги парите тука во некој бизнис, само кога ќе ти ја опнат реденката ќе те прашам што ќе збориш тогаш.. на овој или оној начин секако ќе ти земат пари.. пари кои ти си ги спечалил некој да ги јаде без трошка пот... И после оди биди храбар и инвестирај...
 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 19:59
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Гледам против едниот мрчиш,ама против другиот си некако воздржан доста......Многу малку го спомнуваш во твоите постови......Е па сега ако одиме со ист аршин,нека биде за сите еднакво.Зошто во ниеден твој пост нема коментар за БЦ,за уништувањето на економијата,аферите,непотозам,швец со нафта и еден куп глупости кои веке сум ги заборавил.....Зошто не напишеш како БЦ систематски ја уништуваше економијата,туку сега зборуваш за другиот шериф,и сега тој ти е крив за ситуацијата во која се наогаш сега......Значи проблемот е сега трошењето на народни пари и земањето кредити,а уништувањето на целата економоја за тебе не е проблем.Тогаш ти дефинитивно не знаеш што зборуваш.Пак ке речам,не ги оправдувам за проектот Скопје 2014,но за некои проекти секоја чест.Мене лично ни едниот ни другиот не ми помогнале,бидејки сам сум се пробивал во животот,но ако ги ставиме гревовите на едниот и на другиот на тасот на правдата,не знам чив тас ке тежи повеке......дали на БЦ или на Груевски......А тоа за отварање бизнис и како сето тоа оди,мене ми е многу познато,не се секирај....Македонче секогаш барало причина да не почне да работи,од едноставна причина зошто секогаш барало изговор за нешто......Е сега каде е проблемот во Грујо,БЦ или во народот???Не сум партиски обоен,затоа сум надвор од државата........Само се научив да ги држам очите отворени сиве овие години,и да не се плашам да и погледнам на вистината во очи.........Пријателе има многу уште да учиш во животот,треба малку да ги прошириш погледите........Државата се сака и во лошо и во добро......Да точно е мрчи кога некој е на власт и не ти чинат неговите постапки,но стави си го прстот на чело дали навистина го заслужуваат тоа........Или да речеме можеби ја бараш Југославија да се врати назад и времето на комуњарите,а????Е па тоа време оддамна заврши,сега е само лекција по историја........


За некои е само лекција по историја, а за многумина с'е уште е нешто длабоко вкореното во умот и психата и постојано бараат од државата да им ги решава сите економски (поскапување струја, вода, греење..) и семејни проблеми (вработување, стручно оспособување, школување...).

Оноа што забележувам на овој подфорум, со многу ретки исклучоци,  е континуираното недискриминирано критизерство кон владата за с'е што постои под ова небо, а истовремено исклучувајќи си ја сопствената одговорност како таа воопшто да не постои. 

Пред кусо време во пдф Економија постирав конкретни позитивни резултати од работата на владата (инвестирање капитал, градење фабрики, договор за гасовод...) очекувајќи реакција од истите членови кои постојано само критикуваат и се жалат дека нема инвестиции, нови фабрики, нови вработувања и нема резултати од работата на владава.

Ниту еден од тие членови не се јави со реплика дека тоа се вести за пофалба, дека сепак има задоволувањеи на некои нивни барања, дека сепак има резултати од трчањето по другите држави и ангажирањето околу атрактирање на странскиот капитал, дека Македонија е една од најмалу задолжените држави во Европа, дека денарот е една од најстабилните валути и дека според куповната моќ на парите македонците имаат подобар стандард на живеење од повеќето балкански држави. НИТУ ЕДЕН !

И ако со сила ги натераш да реагираат на тие новости тие ќе почнат да ги омаловажуваат, да ги потценуваат и да им се потсмејуваат. Од една страна плачат по такви нешта, а од друга страна бидејќи доаѓаат од сегашнава позиција тие не им се добри. Уште повеќе, тие и натаму шират невистини дека Македонија е задолжена како Грција, дека до сега ништо не се изградило, дека денарот не вреди пет пари...

Што значи тоа ? 

За мене не значи ништo друго отколку тенденциозно говорење против владава. Ним не им е важно што НАВИСТИНА се работи и сработува од нејзината страна, туку им е битно таа по секоја цена да биде тргната.

Толку за реалното согледување и дискутирање за моменталната состојба во државата.

И што е најинтересно, барем за мене, не гледам која валидна алтернатива ја нудат во овој момент ?

Бранко со СДСМ и нивната коалиција ? Формацијата на која до сега беше дадено народното доверие и кои ја опустоши државата, избркаа странски инвеститори и ги мaмеа раѓаните дека сигурнo ќе вработат барем еден член од секое семејство ? Група која никогаш не излегла со детален издржанa националена-економско-политичка платформа ?

Зошто се надеваат на таквата алтернатива кога таа никогаш не задоволила  ниту една народна потреба ? Можеби затоа што и натаму ги мамат дека ако дојдат на власт ќе запослат барем еден член од нивното семејство или можеби затоа што ги убедуваат оти не се вработени бидејќи на власт дојде ова влада ?

Респект за оние неколкумина  членови кои се обидуваат реално да ги согледаат нештата во македонската сегашност имајќи ги на ум домашните и глобалните проблеми, но масата од најгласните критизери навистина не остава впечаток на непристрасен сериозен соговорник. 









Изменето од Messenger - 17.Август.2012 во 20:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 20:11
Искрено да ги мочам од камени мост и едниот и другиот... Само што едниот е б а мајката во негово време, овој мајка дорасплака во негово време... Само што вториот е сеуште на власт и сеуште ја дотолчува работата.... не се гордеам на ниедна инвестиција зашто кога ќе дојде време да се врати земеното сите, ама буквално сите ќе проплачеме и проплукаме мајчино млеко... Се разбира освен тие што се подебело нафатирани блиски до сегашниве... И тие што се надвор од државава кои можеби индиректно ќе осетат можеби на своја кожа...но тоа е знак на прашање дали и колку ќе осетат... Затоа бранители, да бевте пореални кон сегашниве ќе кажевте.. да ако се имаше пари можеа попаметно да се искористат... пари се имаше, се искористија за глупости, ама буквално глупости, и сега македонија го зголемува надворешниот долг само за да може сегашнава власт да ги исплати обврските кон пензионерите, административците, социјалното и здравството... А прилив на свежи пари со кредити не се прави.. зашто тие пари треба да се враќаат... ако македонија имала долг од 1.6 милијарди долари, надворешен и внатрешен сега должи само кон надвор 2 милијарди долари... А колкави се сумите што ги должи внатре тоа можеме само да се запрашаме... Да беа домаќини ќе го намалеа надворешниот и домашниот долг па со парите од инвестициите во државава ќе градеа и ќе си играа Цивилизација 1,2,3.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 20:20
масата на невработени во државава е толку голема што 100 инвестиции неможат да ја намалат... Никој не рече дека инвестиција во државата не е убава работа.. Туку дека условите за живот стануваат се потешки... Што ми вреди мене инвестицијата кога мене ми е се поскапено..
Не кажуј месинџер дека очекувам од владата да ми ги решава сметките за струја, парно, вода, кога владата преку своето таканаречено невладино тело директно влијае на цената на струјата, водата, парното, горивото.. секој денар погоре влече еден куп други поскапувања, а платите тапкаат... Се се поскапе за 60-80 % а платите само за обични 20 %... Владата всушност е таа што горе доле влијае на цената на струјата и горивото, 2 најклучни енергенси за стабилизација на цените на останатите производи... Сите давачки со кои владата ги обременува овие енергенси ја диктираат цената..  Поскапа струја, поскапо гориво директно влијае на цената на производите .. една фирма наместо да биде растеретена со цената на горивото и цената на струјата и наместо тие пари што би и биле како заштеда да ги реинвестира во отворање на ново работно место, таа мора да ги даде за поскапо гориво и поскапа струја... И кажи ми сеа дека владата не влијае директно .... И сосема нормално е кога домашниот буџет на купувачот е намален да се намали побарувачката и потрошувачката а со тоа дополнително да се отежни и намали заработката на компаниите... Кога сето ова заедно ќе го собереш добиваш една слика дека компаниите се потешко работат, неможат да ги задржат и реинвестираат средствата, наместо да отвораат нови работни места, тие затвораат веќе постоечки а се со цел да се опстане на пазарот.. И така се создава огромен вишок на работна сила која под притисокот на безработицата и без парицата почнува својата нервоза да ја истура врз владата а тоа е сосема оправдано, бидејќи наместо владата да го амортизира ударот таа само го зголемува, бидејќи парите од давачките од 1 литар гориво или 1 МегаВат струја се пренаменети во буџетот за враќање на кредити, се наменети за изградба на споменици, се наменети за купување на автомобили и сл... Не викам дека обновата на градскиот превоз не е убава, напротив убава е, само не сега.. Знам дека се заштедува (мада и тоа под знак прашање ќе го ставам со оглед на квалитетот на новите автобуси) со нови работи, ама пак затоа се создаваат нови и се поголеми дупки кои и тоа како се отсликуваат врз економијата и финансиската состојба на државата, компаниите и граѓаните... Сума сумарум... Арчење пари при недостаток на истите и трошење повеќе од тоа што тие чергата дополнително ќе се одрази во понатамошниот тек.. А веќе почна...


Изменето од NRGMKD - 17.Август.2012 во 20:30
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 20:33
А што се однесува до алтернативата т.е сдсм и компанија и за неа сум категорично против затоа што се исто лајно како и овие...

Алтернативата е експертска влада составена од експерти и стручњаци во своите фели... Луѓе кои знаат како да работат, луѓе кои знаат како да створат капитал и да управуваат со него.. Луѓе кои своите интереси нема да ги стават пред интересите на народот и пред интересите на државата.. луѓе кои ќе бидат партиски независни и нема да застапуваат ничии стремежи... Луѓе кои ќе знаат како да стопанисуваат и да бидат домаќини во една куќа....
Можеби премногу барам, ама само тоа е спасот за оваа држава.. Се останато е проклетија која е само алчна за пари...




Изменето од NRGMKD - 17.Август.2012 во 20:38
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 146147148149150 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,199 секунди.