IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Разум или емоции?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разум или емоции?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 36>
Автор
Порака
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:05
Znachi treba da se bide razumno emotiven ili emotivno razumen!голема%20насмевка
always look on the bright side of the life!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:11
Посакувам емоциите помалку да ми се мешаат во разумот.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:24
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Znachi treba da se bide razumno emotiven ili emotivno razumen!голема%20насмевка
 
I ova e mozno dokolku se potrudime!среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:23
Посакувам да се водев повеќе по разум, ама некако тешко ги контролирам емоциите... Стварно тешко...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 18:39
 
 
  сознанието добиено преку сетилата е темно...
  само разумот дава вистинско сознание...
  се што се измолкнува од видот на очите...
  тоа може да се види преку разумот...
  само разумот е тој кој што овозможува
 сознание и на она што е скриено и малечко...
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 23:24
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Емоциите се палави,непослушни деца кои мислат дека се што лета се јаде. Разумот е родител кој ги контролира палавите деца. Ако во една куќа има само палави деца или само родители кои нем,а кого да комнтролираат таа куќа е пуста и ќе се урне од зачмаеност или од премногу палавење.


Sto e so mudrosta?.


ДЕТЕ НА РАЗУМОТ.

Znaci kontrola na emociite.Toa e vo red, no nie sme emotivni bitija i ne treba da gi potisnuvame cuvstvata,da ne dojde posle do frustracii , neurozi i sto ti uste ne.


Не реков дека треба да се потиснуваат, туку едноставно, да минуваат низ филтерот на разумот. Еднаш веќе реков дека човек без емоции е жив мртовец, како Мерсо...


E konecno se razbravme,toa e OK
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 23:28
ja emotivno se pustam po forumdziki i oni me otkacuvaat oti prepoznavaat vo mene labilen karakter sto lesno se zaljubuva
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 23:34
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

ja emotivno se pustam po forumdziki i oni me otkacuvaat oti prepoznavaat vo mene labilen karakter sto lesno se zaljubuva
ako lesno se zaljubuvashe u mene 15 pati ke se zaljubeshe
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 14:54
Emociite ti se kako eden neposlusen (ponekogas div) konj koj tesko se java ako ne znaes dobro da go zauzdas (so razumot)..
Ponekogas ne uspavas ni da mu se kacis,a ne pak i da go javnes...
Ponekogas ke go javnes i taman koga mislis deka kontrolata e vo tvoi race, ke te isfrli od plekite i ke te tresne od zemja...
Ako go pustis slobodno da te vodi, moze da te odnese vo prekrasni divi predeli ponekogas nedostizni za racioto...
Premnogu ako mu gi stegnes uzdite mozes i da go ubies...
No ako znaes dobro da javas i ako imas dobri uzdi, mozes em da uzivas vo javanjeto em sekogas uzdite da se vo tvoi race, za sekoj slucaj konjot da ne go izgubi pravecot i da te odnese vo predeli koi ne sakas da gi vidis...
E arno ama ako bese sekogas taka..намигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 14:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Посакувам емоциите помалку да ми се мешаат во разумот.



so sakas da bides MR ROBOTO??????????тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 14:58
koj se vodi samo prema razumot vodi dosaden zivot
poln so zarumevanje

vo logikata nema niso interesno

emociite go pravat covekot covek

se dodeka ne treba, ne go koristete razumot ,nego samo emociite
a kje primetite koga treba razumot da go upotrebite
znaci vo krajnata nuzda
 hahhahahah



SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 15:05
Originally posted by anakin anakin напиша:

koj se vodi samo prema razumot vodi dosaden zivotpoln so zarumevanjevo logikata nema niso interesnoemociite go pravat covekot covekse dodeka ne treba, ne go koristete razumot ,nego samo emociitea kje primetite koga treba razumot da go upotrebiteznaci vo krajnata nuzda hahhahahah


vo krajna sila??? samo da ne e prekasno togas za nesto, zatoa treba nekogas i razumot porano da se ukluci...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 15:07
vo krajna nuzda- koga treba a ne koga e vekje kasno

nema potreba od sila
ako taka go svati mojot text OK
ne polemiziramсреќа

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 15:14
Невозможно е да се изолираат емоциите од мислите. Ете јас, кој мислев дека сум рационалист и кој секогаш се раководеше според одлуките на разумот, дојдов во ситуација кога се покорив на емоциите. Меѓутоа и сега, не престанувам со рационализирање, додека чувствувам паралелно и размислувам. Овие два процеси се неразделни.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.