IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Владата ќе дозволи увоз на стари автомоби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Владата ќе дозволи увоз на стари автомоби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 18:48
Vaka sega.. Koj saka i sto saka neka si kupuva od Zapad.  Inaku sekoja kola treba da pomine na tehnicki pregled i homologacija, a edno znam. Deka skapanica nema da pomine na homologacija. Ako imas 1000 evra ke si baras kola do 1000 evra, ako imas 5000 evra ke si baras do 5000 evra. Voedno vo Germanija i Svajcarija sega ima zakon. Pri kupuvanje na kola, istata so kupuvacot i sopstvenikot se nosi na servis, i dokolku prodavacot lazel vo oglasot, dolzen e na kupuvacot da mu go vrati polniot iznos za voziloto i da mu plati globa od 500 evra. Pa sega videte dali im se isplati na prodavacite vo Germanija i Svajcarija da lazat vo oglasite. Sto znaci, otvorete si web strana so oglasi, videte koja cena e, sto se nudi od prodavacot, dali vi fakja okce i napravete si dogovor. Taka ke bidete zastiteni od lazni oglasi, koi kazuvaat deka vozilata se vo odlicna sostojba, a se vsusnost krsovi. Sepak vo Germanija ima tolku dobro socuvani vozila, sto nasive kanti mozat samo da im pozavidat. Brza e svedok, mu prativ nekolku linkovi na skype, i samiot se uveri vo toa kolku dobri vozila ima od 1999 - 2000 godina, so po 100 -150 000 km. pominati. I sekako, muabetot e kako se pominati tie kilometri i kolku e pazena kolata.
Vo Germanija sekoe vozilo postaro od 10 godini odi na tehnicki pregled 2 pati godisno. Dokolku ne ispolnuva nekoi kriteriumi i uslovi ke bide otstraneto od soobrakjaj. Pa sega videte i samite.



The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 19:07
во секој случај , сигурно се поочувани од крнтиите кои се тркалаат кај нас а се од исто годиште ......... од проста причина што мора да се имаат предвид строгите правила при технички преглед кои владеат таму за разлика од тука .........
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 19:48
добро сопартиец... многу подобри возила има германија од нас... и словенија исто така... ама бугарија???  во тоа гледам проблем, не во другонамигнување
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 19:59
па бугарија не ги продава возилата кои ги возеле нејзините граѓани туку возилата кои ги увезува од западните земји намигнување 
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 20:20
а бугарија увезува убави возила од странство за нас...плазење

еве го ова е донесено од странство, има од привремените таблици за извоз.
http://www.mobile.bg/11267282378769955

дали ти личи на салам кола???

Исполнува услови за увоз... А има одлична цена за македончето да може комотно да си ја земи за замена на југо 55.........едноставно се ежам.....

Изменето од volkswagen - 05.Март.2010 во 20:21
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 20:25
Ama koj te tera da kupis bas takva kola, i mora li da e od bugarija. Kupi ja od germanija, kupi kola od Svajcarija. Sto si se fatil za tie koli. Koj saka neka kupi vakva kola. Garantiram deka nikoj nema da se zaleta po ovoj krs. baska i cenata si kazuva sto kola e. Vo germanija imas golfovi od 1997 po 2000 eur. koi izgledaat kako sega da izlegle od fabrika. E sega za dzabe kola nemas nikade. Sakas da klatis, ke moras da platis. Ako si zapnal za Golf 3 da kupis za 1000 eur, togas znaj deka imas kanta, koja e malce podobra od kantata sto ke ja kupis tuka. Ama pa zatoa imas Saxo, Polo, Fiesta, 106, Corsa i red drugi koli se po 1000 evra vo top sostojba.
Znaci sekoj spored parite. I jas sakam da vozam Mercedes SL 600 od 2008, ama mi falat uste 99.000 eur. pa zatoa ke moram da se zadovolam so C ili E klasa od 1999-2000 godina, po cena od 3 do 5000 evra.

Taka idat rabotite na pazarot.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 20:30
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 20:32
НЕ ПРААМ МУАБЕТ ЗА ПАЗАР, ТУКУ ЗА ОПАСНОСТА ШТО НЕ ДЕМНИ СО БРЗИ НО РАСПАДНАТИ КОЛИ ПО УЛИЦИ

Ни ми треба ни сакам да купам, само сакам да кажам дека е премногу опасно да се возат вакви коли пошто имаат многу коњи а не се исправни...  Не ми е целта да праам муабет за голф од која година колку пари е и во каква состојба, само сакам да кажам дека му се дозволи наеднаш на сиромашен народ да изнадонесе многу лоши коли кои се апсолутно небезбедни.. што е сосема будалесто
тоа ми е зборот


Изменето од volkswagen - 05.Март.2010 во 20:34
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 20:41
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

НЕ ПРААМ МУАБЕТ ЗА ПАЗАР, ТУКУ ЗА ОПАСНОСТА ШТО НЕ ДЕМНИ СО БРЗИ НО РАСПАДНАТИ КОЛИ ПО УЛИЦИ

Ни ми треба ни сакам да купам, само сакам да кажам дека е премногу опасно да се возат вакви коли пошто имаат многу коњи а не се исправни...  Не ми е целта да праам муабет за голф од која година колку пари е и во каква состојба, само сакам да кажам дека му се дозволи наеднаш на сиромашен народ да изнадонесе многу лоши коли кои се апсолутно небезбедни.. што е сосема будалесто
тоа ми е зборот


Druze... Prof. Sokolov na masinski fakultet nema da ti potpise soglasnost za Homologacija ako ja vidi kolata deka se raspagja. Ke moras se prvo da i popravis i stegnes na kolata pa posle da ja doneses vo Mk. Isto taka ako e takva kolata nema ni na tehnicki da pomine. Sepak i kaj nas ne se budali. Mora da ispolnuvaat nekoi normi. Mora da ima katalizator za izduvni gasovi. Da e motorot dobar. Da e karoseriski dobra. Ima mnogu raboti koi kolata mora da gi ispolni za da bide vnesena vo MK. Ne e samo normata za izduvni gasovi. Mora da ima i bezbednosni sistemi e red dr. raboti. Ako vidis takov krs na ulica da znaes deka e falc. I pak ke kazam. Ako na nekoj mu e dojdeno do krs, ke go kupi i od tuka. Nema da odi nadvor i da nosi takva kola i plus da plakja davacki za nea za da ja donese. Zasto taa kola sto ni ja pokaza e po cena od 550 eur. Pa koja budala ke sedne vo takva kanta? Plus na nea da mora da plati davacki od 500-1000 evra, i koga ke se presmeta ke vidi deka za tie pari i tuka ke ja najde istata.



The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 20:43
Voedno mora da ispolnuva barem Euro 1 normi. A toj krs nema ni euro norma.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 20:54
Да даде бог да не ги пуштат тоа кршовите...

Јас, да ти кажам почнав да се сомневам во професионалноста на овие на технички (не мислам на знаење)
(пред месец - 2 )Аудиот ми рекоја дека ке ми го поминат (ми требаше технички, сакаа едни да ја земаат)  без рачна и без задни светла, ама да сум честел еден ручек в кафана... исто така Југо 65 од мои блиски роднини 4 години без рачна на технички без проблем поминуваше... колата беше тумбана и потполно врекована, Шкодата скоро 10 години поминуваше на технички со честење со лоша кочиона пумпа ( на плетвар да стегниш, во прилеп да закочиплазење), Опел Астра од блиски пријатели помина на технички ама немала број на мотор, па и го препишале тој од старата сообраќајнане,  Нисан Сани од 1988ма година со комплетно дотрајан менувач , со течење на масло меѓу мењач и мотор, со разбегана предница (колата пливаше скроз) помина и без честење...
неколку примери кажав за ова... мислам доволно е за да ја докажам непрофесионалноста и да ви кажам да не верувате во тоа дека возилата ќе бидат исправнинененене
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 21:00
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Да даде бог да не ги пуштат тоа кршовите...

Јас, да ти кажам почнав да се сомневам во професионалноста на овие на технички (не мислам на знаење)
(пред месец - 2 )Аудиот ми рекоја дека ке ми го поминат (ми требаше технички, сакаа едни да ја земаат)  без рачна и без задни светла, ама да сум честел еден ручек в кафана... исто така Југо 65 од мои блиски роднини 4 години без рачна на технички без проблем поминуваше... колата беше тумбана и потполно врекована, Шкодата скоро 10 години поминуваше на технички со честење со лоша кочиона пумпа ( на плетвар да стегниш, во прилеп да закочиплазење), Опел Астра од блиски пријатели помина на технички ама немала број на мотор, па и го препишале тој од старата сообраќајнане,  Нисан Сани од 1988ма година со комплетно дотрајан менувач , со течење на масло меѓу мењач и мотор, со разбегана предница (колата пливаше скроз) помина и без честење...
неколку примери кажав за ова... мислам доволно е за да ја докажам непрофесионалноста и да ви кажам да не верувате во тоа дека возилата ќе бидат исправнинененене


Prvo mora da ja pomine homolagacijata.... среќа, pa duri posle da odi na tehnicki i registracija.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 21:12
 a ako ne pomine na homologacija?изненадување....a, vekje se si platil da ja vneshesh tuka...i shto togash?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 21:31
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

сопартиец, не се возбудувај толку бе плазење   големо%20гушкање

Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

супер сме... сето ѓубре од запад сега конечно ќе имаме шанса без никаква забрана да го дотркаламе овде ... ако се дотркалане

законов ми стана дебилен...

како можи да се наплаќа акциза според вредноста на колата ццццццц
дебилно крајно


а твојата кола не е ѓубре (Ауди 100 мислам дека беше) збунетост збунетост збунетост

колку е стара

 20-25 год збунетост





за ова беше муабетот... Ауди 80 е и е 36 години



изненадување

поооооооооооо олд тајмер
арно вели брза да беше америка.............
ке го напраеа да вреди 50 000 е



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.