IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 19>
Автор
Порака
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:37
ja nema seuste, no mozes da ja kupis vo skopje.
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:38

„Кога луѓето, кои што го нашле Правиот Пат, не би доаѓале во конфликт – не би заталкате од тој Пат.“[1]

 

„Најголеми непријатели на Алах се оние кои што поверувале, а пота чинеле неправда и злосторства.“[2]

 

„Гробот е прв од оносветските стојалишта.“[3]

 

„Најсветата војна е победата на човекот над својата душа.“[4]

 

„Еден час работа е подобар од една година уживање.“[5]



[1] Tirmizi, Tefsir, Zuhruf, (3250); Ibnu Mace, Mukaddime, 7.

[2] Изворот не е пронајден.

[3] Tirmizi, Zühd 5 (2309).

[4] Feda`iru`l-Cihad 2, (1621).

[5] Изворот не е пронајден.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:38

„Обожување е приближување кон Алах со воздигнување на душата на верникот кој упатува молба.“[1]

 



[1] Слично: Tirmizi, Daavat 112, (3542).

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:38
Originally posted by temimi temimi напиша:

ja nema seuste, no mozes da ja kupis vo skopje.


fala,temimi.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:39

„Смртта е мост, на пријателот му го приближува пријателот.“[1]



[1] Süyuti, Alemi Tercumesi, стр. 39.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:40
molam, poveli koga sakas...намигнување
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:41

„Мојата сиромаштија е изворот на мојата чест.“[1]



[1] Слично: Tirmizi, Zühd 36, (2351).

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:42

„Вистински верник е оној кој е искрен кон Алах, кој живее задоволен од Неговите одредби и во надеж за Неговата милост.“[1]

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:42

„Блудството на очите е гледањето, блудството на јазикот е говорот. Душата чувствува желба и копнеж, а органите тоа ќе го потврдат или негираат.“[1]

 

„Најомразена работа кај Алах е истакнувањето на мажите и жените во обожувањето.“[2]

 

„Возвишениот Алах е Сомилосен кон оние што се издржуваат од својата заработка, а не кон оние што се издржуваат просејќи.“[3]



[1] Buhari, Isti`zan 12, Kader 9.

[2] Karş: Buhari, Tefsir, Nun vel-kalem 2.

[3] Изворот не е пронајден.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:46

„Кој ќе биде во голема мака, неговата награда ќе биде исто толку голема. Кој ќе се најде во поголеми неволји, неговата награда ќе биде уште поголема. Навистина, кого Алах повеќе го сака, на толку поголеми маки го става.“[1]



[1] Tirmizi, Zühd 57, (2400).

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:47

„Кога ќе завршел со намазот[1], Мухамед имал навика да ја каже следнава дова[2]:

Алаху мој! Те молам за мојата цврста верба во Тебе. Те молам да бидам спремен за Правиот Пат. Ти се клањам наедевајќи се на Твојата милост и моќ. Ти се молам на Тебе, Кој што ги бришеш моите грешки, Кој што си ми дал чисто срце и исправен говор. Ти се молам на Тебе, Кој што ми препорачуваш работење добро и ме чуваш од зли дела и грешки. Те молам за прошка на гревовите кои што сум ги сторил тајно или јавно.“[3]



[1] Намаз (тур.) или салат (ар.) - облигативна, дневна и редовна молитва која се извршува во пет одредени временски периоди во текот на денот. Се состои од рекати. Еден рекат е основен дел од молитвата и се состои од едно стоење - наречено кијам, едно поклонување - руку и две спуштања ничкум - наречено сеџда (Заб. на прев.).

[2] Дова – молитва, молба (Заб. на прев.).

[3] Karş: Buhari, Teheccüt 1.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:47

„Знаете што ја расипува нашата вера и ја уништува? Грешките на толкувачите, погрешните расправи на лажните преносители и заповедите на владетелите кои скршнале од Правиот Пат.“[1]



[

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:48

„Ако се запостави науката, таа се губи, ја снемува во рацете на оние кои што не заслужуваат. Вистински алим[1] е оној што своето знаење го применува во својот живот.“[2]

 

„Возвишениот Алах нема да го земе помнењето на учените луѓе, ѕуку ќе направи да да ги снемува од лицето на Земјата. На крајот, на Земјата нема да има научници. Луѓето помеѓу себе ќе бираат незналици за лидери. Тие ќе бидат прашани за проблемите, иако нема да знаат ништо, ќе издаваат фетви. На крај ќе се вовлечат во глупост и себеси и другите луѓе.“[3]

 



[1] Алим – еминентен научник, зналец, теолог, познавач на исламските и световните науки и научни дисциплини (Заб. на прев.).

[2] Karş: Buhari, Ilim 34, Itisam 7.

[3] Buhari, Ilim 34.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 00:49

„Учењето е облигативно за секој муслиман. Да се подучува некој што не е достоен за знаење личи на ставање на скапоцени камења, бисери и злато на вратот на свињата.“[1]



[1] Ibnu Mace ve diğerleri, Tergib ve terhib Tercümesi: Hadislerle Islam, C.I, стр. 129. Првата реченица од овој хадис е веродостојна, додека другата реченица е со слаб синџир на пренесувачи. Види „Даиф ел-Џами“ (3626) (Заб. на шер. ред.).

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.