IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ја присвојува историјата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ја присвојува историјата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 137138139140141 147>
Автор
Порака
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 20:12
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Си ги местите вие податоците како што ви одговараат,на Гркот така му одговарало - но што е важно тука е дека ни Грците а ни вие Бугарите неможете да спорите Македонско постоењенамигнување


“За контакти на тайните служби на двете страни вече има достатъчна информация... Докато през 1941 - 1942 те са инициирани от съветската страна, през 1943 контакт търси фюрерът. Решил, че България трябва да бъде посредник за провеждането на такива свръхсекретни преговори, той прави жест на добра воля към царя, дори е готов да разшири територията, контролирана от българския окупационен корпус в Македония.”

Тези редове са поместени във в. “Трета възраст”, брой 24, 11 - 17.VI.2008 г., стр.14, под заглавието “Атанас Буров и спасяването на българските евреи”.

“Старите” страшно обичат да си служат с думи и изрази като “патриотизъм”, “българщина”, “национално достойнство”, “1300-годишна история”, “ненадминато величие” и други лексеми от понятийния арсенал на деветнайстото столетие. Сигурен съм, че интелектуалците, изполващи тези понятия, много се харесват на пенсионираните полковници от Българската народна армия или на някогашните лектори по политическа просвета. Само че, Бога ми, времето днес е различно, а безмозъчното пропагандиране на “българщината” може да причини на България това, което стори Милошевич в бивша Югославия.”

(Петър Волгин, “Първородният грях на творците”, в. “Труд”, 12 юли 2008г., стр. 29)



Изменето од Aminta2 - 21.Декември.2008 во 20:14
Кон врв
oho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 142
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 10:52
Ти имаш ли си пойма воопшто кой е Петър Волгин бре?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 11:24
Originally posted by oho oho напиша:

Ти имаш ли си пойма воопшто кой е Петър Волгин бре?


Аминта сигурно си мисли што е Волгар од Волга
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 13:43
Originally posted by чоли чоли напиша:



Така де... Тоа било итрата грцка идejа... Првом ке ги направим различни од Бугарите, като им кажем што те са Македонци наследници на Александар Велики, после ке им обjасним што те са грци (штото и Александар бил грк), кои са заборавили грцкиот език.


Дали се читаш што пишуваш? Не ми се верува дека ова од тебе го прочитав.Сега и Грците имале некој Тито да ни каже дека сме Македонци. Што не ќе направите вие Бугарите само за да си ја дотератае водата на вашиот бунар, ама дотолку дури и Грците да ги обвинувате дека ни кажувале дека сме Македонци...
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 13:52
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:



Така де... Тоа било итрата грцка идejа... Првом ке ги направим различни од Бугарите, като им кажем што те са Македонци наследници на Александар Велики, после ке им обjасним што те са грци (штото и Александар бил грк), кои са заборавили грцкиот език.


Дали се читаш што пишуваш? Не ми се верува дека ова од тебе го прочитав.Сега и Грците имале некој Тито да ни каже дека сме Македонци. Што не ќе направите вие Бугарите само за да си ја дотератае водата на вашиот бунар, ама дотолку дури и Грците да ги обвинувате дека ни кажувале дека сме Македонци...

Алекс, ако помниш преди месец постирав част от мемуарите на Каравангелис. Там тоj обjаснjваше как е спечелил за Мегаи идеjата деецот на ВМОРО - Коте од Рульа:

После многу напори, успеав да се договориме преку писмо да се сретнеме во едно село наспроти Рулја, во Трново. Пристигнав таму на полноќ. Останавме заедно цела ноќ и разговаравме. Му реков: „Вие сте Грци уште од времето на Александар Велики, но поминаа Словените и ве словенизираа. Вашиот изглед е грчки и земјата што ја газиме е грчка. За тоа сведочат и спомениците што се скриени во неа, и тие се грчки и монетите што ги наоѓаме се грчки и натписите се грчки... Од денес” му реков „ти ќе бидеш со нас, ќе бидеш прв човек. Ќе те исправам долу да ги запознаеш грчките цареви а твоите деца ќе ги испратам да учат во Грција”. Прифати сè и се договорихме, тој да ја преземе заштитата на селата во својата околија, а јас обврската за издржување на неговата чета. Ми даде и едно писмо дека во иднина ќе му служи на Грчкиот комитет. По два-три дена ми ги испрати и неговите деца, две машки, едното седум и другото дванаесет години, кои беа питомци на бугарската гиманзија во Костур. Ги задржав една недела во митрополијата и потоа ги испратив до Павлос Мелас со придружна белешка. Таму ги запишаа во Лицејот на Делиос, а потоа во офицерската школа, и денес тие се офицери на грчката војска...

Македонската борба
Не е ли ова илустрациjа на тоа што говорим?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 14:00
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:



Така де... Тоа било итрата грцка идejа... Првом ке ги направим различни од Бугарите, като им кажем што те са Македонци наследници на Александар Велики, после ке им обjасним што те са грци (штото и Александар бил грк), кои са заборавили грцкиот език.


Дали се читаш што пишуваш? Не ми се верува дека ова од тебе го прочитав.Сега и Грците имале некој Тито да ни каже дека сме Македонци. Што не ќе направите вие Бугарите само за да си ја дотератае водата на вашиот бунар, ама дотолку дури и Грците да ги обвинувате дека ни кажувале дека сме Македонци...

Алекс, ако помниш преди месец постирав част от мемуарите на Каравангелис. Там тоj обjаснjваше как е спечелил за Мегаи идеjата деецот на ВМОРО - Коте од Рульа:

После многу напори, успеав да се договориме преку писмо да се сретнеме во едно село наспроти Рулја, во Трново. Пристигнав таму на полноќ. Останавме заедно цела ноќ и разговаравме. Му реков: „Вие сте Грци уште од времето на Александар Велики, но поминаа Словените и ве словенизираа. Вашиот изглед е грчки и земјата што ја газиме е грчка. За тоа сведочат и спомениците што се скриени во неа, и тие се грчки и монетите што ги наоѓаме се грчки и натписите се грчки... Од денес” му реков „ти ќе бидеш со нас, ќе бидеш прв човек. Ќе те исправам долу да ги запознаеш грчките цареви а твоите деца ќе ги испратам да учат во Грција”. Прифати сè и се договорихме, тој да ја преземе заштитата на селата во својата околија, а јас обврската за издржување на неговата чета. Ми даде и едно писмо дека во иднина ќе му служи на Грчкиот комитет. По два-три дена ми ги испрати и неговите деца, две машки, едното седум и другото дванаесет години, кои беа питомци на бугарската гиманзија во Костур. Ги задржав една недела во митрополијата и потоа ги испратив до Павлос Мелас со придружна белешка. Таму ги запишаа во Лицејот на Делиос, а потоа во офицерската школа, и денес тие се офицери на грчката војска...

Македонската борба
Не е ли ова илустрациjа на тоа што говорим?


Никаква илустрација. Тој не им вели ќе бидете Македонци туку ЌЕ БИДЕТЕ ГРЦИ. А да не зборувам дека Кота тоа го сторил и за пари бидејќи Каравангелис убаво го плаќал, а и се грижел за неговото семејство.
Значи, тоа што е илустрирано не е никако поврзано со твојата теорија за тоа дека Грците ни велеле дека сме Македонци. Напротив, кога Грците влегувале во македонските села ги нарекувале Вулгарос ( Бугари ), за да ги навредат.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 15:08
Originally posted by чоли чоли напиша:




А таа твоjа теориjа што Грците нарочно нарекувале селанците-славофони Бугари за да ги навредат искрено ме расмеа.

Значи навреда ке е да наречеш некого "вол". А да го таречеш "Бугарин" само указва каков мислиш што е он по национална припадност.



Ти можеш слободно да се смееш, немам проблем. Сепак, фактот си е факт. Луѓето се навредувале што ги нарекувале така. И моите во Егејска Македонија се навредувале да ги наречат Бугари, а Грците знаеле тоа да им го речат. Еднаш баба ми кога отиде во Грција, на границата почнаа да ја навредуваат така и да и викаат дека е Бугарка или Србинка ( намерно и го правеа тоа бидејќи се бореше против Грците во 1948 година и нејзиното име е запишано ).
Јас искрено за твоите теории не се смеам, туку ти давам совет малку да подразмислиш за тоа. Јас сега ќе се воздржам, ама на друго место за таквите теории како твоите нема да пројдеш со совет...
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 15:29
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Ајде јас да ти кажам дека си Србин, Грк или нешто десетто, а дека не си Бугарин, нема ли да се навредиш што не признавам дека ти си Бугарин? Секако дека ќе се навредиш. Така и Македонците се навредуваат ако има речеш дека се непто друго.


Изместваш посоката... Думата беше што само поимот "Бугар" е бил навредлив.(зоштото значело прост, вулгарен) Кое означава шно поимот "Србин" или "Грк" не е навредлив". Сега ги поставаш на една основа.
Да ми речеш шно сум Грк или Србин не е обида за мене (просто ке си помислим што си се обркал). Но ако jас ти кажем "Бугар" ти ке се засегнеш повеке, ако ти речем што си "Србин" или "Грк"... Верно ли е?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 15:41
Originally posted by чоли чоли напиша:




Изместваш посоката... Думата беше што само поимот "Бугар" е бил навредлив.(зоштото значело прост, вулгарен) Кое означава шно поимот "Србин" или "Грк" не е навредлив". Сега ги поставаш на една основа.
Да ми речеш шно сум Грк или Србин не е обида за мене (просто ке си помислим што си се обркал). Но ако jас ти кажем "Бугар" ти ке се засегнеш повеке, ако ти речем што си "Србин" или "Грк"... Верно ли е?


Кај Грците зборот Бугарин значи некој што е вулгарен, тоа е точно. Но за Македонците тоа е исто што за тебе е да ти речам Србин или Грк.

Ако ми речеш Србин или Грк исто толку ќе се засегнам колку кога ќе ми речеш Бугарин. Нема повеќе, нема помалку.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 16:12
Погледнете го овој клип , се раскажува за тоа дека МАКЕДОНЦИТЕ И ГРЦИТЕ сосема различен народ...


Вистината за МАКЕДОНЦИТЕ
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 16:15
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:



Кај Грците зборот Бугарин значи некој што е вулгарен, тоа е точно. Но за Македонците тоа е исто што за тебе е да ти речам Србин или Грк.

Ако ми речеш Србин или Грк исто толку ќе се засегнам колку кога ќе ми речеш Бугарин. Нема повеќе, нема помалку.


Специално за тебе вервам што е така... Но за повекето твои сонародници веке има (за жал) изграден условен рефлекс: Бугарин = Туркомонгол (има тема со 430 страници веке), кое е мнооого лошо... По добе мртав отколкото Туркомонгол.
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 16:32
Бугарите луѓе бугарите све живо и диво направија дека е бугар.
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 18:14
Originally posted by чоли чоли напиша:

Специално за тебе вервам што е така... Но за повекето твои сонародници веке има (за жал) изграден условен рефлекс: Бугарин = Туркомонгол (има тема со 430 страници веке), кое е мнооого лошо... По добе мртав отколкото Туркомонгол.


“3а жал“?! Па тоа е вистината, Бугарите се турко-монголски народ. Нашите стари истото ви го кажувале.

Грешко н природата, ти тој докажан факт го прифаќаш, да или не?

Сеа, ако ти не си Бугар -- како што се Татарите, Чувашите и Гагаузите -- а се правиш Бугар, тогаш ЗА ЖАЛ, ти имаш проблем. Но тоа е твој проблем, не е наш.
И баш затоа што е твој проблем, темата има 430 страници - и продолжува.

Ете како еден друг потатарен, Ивајло Калфин, оди да баци рака во татковината на своите предци -- Татарстан -- му го носи на подарок мечот на хан Кубрат на татарскиот прецедник Минтимер Шамиев:

“...мечът, носен за подарък от Калфин на татарстанския президент Минтимер Шаймиев. Мечът е точно копие на оръжието на Хан Кубрат. ...“

http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=23699&edition_id=365&format=html     

Изменето од Aminta2 - 23.Декември.2008 во 18:16
Кон врв
FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 370
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2009 во 02:53
абе СИТЕ ЈА ПРИСВОЈУВААТ НАШАТА ИСТОРИЈА !!! НИКОЈ НЕМА ВИСТИНСКИ ДОКАЗИ ДЕКА Е ВО ПРАВО!!! НЕМОЖЕ СРБИТЕ-СМЕ БИЛЕ СРБИ, БУГАРИТЕ-БУГАРИ, ГРЦИТЕ-ГРЦИ... А СЕГА ГЛЕДАМ И ШИПТАРИВЕ НЕШТО ШУШ МУШ СМЕ БИЛЕ ШИПТАРИ ХАХАХА АБЕ ИДЕТЕ СЛИКАЈТЕ СЕ !!!! И ШТО СМЕ СЕГА ???



М А К Е Д О Н Ц И
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 137138139140141 147>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.