IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Владата ќе дозволи увоз на стари автомоби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Владата ќе дозволи увоз на стари автомоби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 17>
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 19:42
супер сме... сето ѓубре од запад сега конечно ќе имаме шанса без никаква забрана да го дотркаламе овде ... ако се дотркалане

законов ми стана дебилен...

како можи да се наплаќа акциза според вредноста на колата ццццццц
дебилно крајно
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 20:07
".... сето ѓубре од запад сега конечно ќе имаме шанса без никаква забрана да го дотркаламе овде ... ако се дотркала"

ajde ...bogamuuuuu!изненадување

...dali toa saka da kaze ,..ili se lazam ,..deka ovdeshnoto gjubre ... deka e pokvalitetno ?!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Fuga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fuga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 20:22
Како може предлогот на Владата за увоз на стари Автомобили да го сметате за непозитивен предлог има луге кои сеуште немаат автомобили и со донесениот закон се придава можност за да си дозволи автомобил, во Градов Скопје, а и пошироко во Македонија се возат автомобили повеќе од 25 години кои секој момент можат да се распаднат на пат (а на автопат неможе ни да се замисли да тргнат), а со увозот на Автомобили секој ке може да увезе автомобил кој за нашиов стандард тоа е премија.

Зошто увозниците на нови Автомобили се бунат за укинувањето на законот?- Нормално дека ке се бунат кога истите автомобили, постари неколку години (3-4) можат да се набават по екстремно ниска цена. Коментираат дека Македонија има стар возен парк, па нормално ке има стар возен парк кога за нашиот стандард на живот неможе да си дозволи за купување на нови автомобили, за тоа со законот ке се увезат нови автомобили, а старите ке одат во Старо железо...

p.s. Крај краева никој нема да си дозволи да купи автомобил постар од 11 години, сите гледаат автомобили Непостари од 6-7 години
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 00:43
Originally posted by Fuga Fuga напиша:

Како може предлогот на Владата за увоз на стари Автомобили да го сметате за непозитивен предлог има луге кои сеуште немаат автомобили и со донесениот закон се придава можност за да си дозволи автомобил, во Градов Скопје, а и пошироко во Македонија се возат автомобили повеќе од 25 години кои секој момент можат да се распаднат на пат (а на автопат неможе ни да се замисли да тргнат), а со увозот на Автомобили секој ке може да увезе автомобил кој за нашиов стандард тоа е премија.

Зошто увозниците на нови Автомобили се бунат за укинувањето на законот?- Нормално дека ке се бунат кога истите автомобили, постари неколку години (3-4) можат да се набават по екстремно ниска цена. Коментираат дека Македонија има стар возен парк, па нормално ке има стар возен парк кога за нашиот стандард на живот неможе да си дозволи за купување на нови автомобили, за тоа со законот ке се увезат нови автомобили, а старите ке одат во Старо железо...

p.s. Крај краева никој нема да си дозволи да купи автомобил постар од 11 години, сите гледаат автомобили Непостари од 6-7 години


Zakonot ima 2 strani.. Ednata e dobra, a drugata e losa.
Kako sto prethodno napomnav, pozitivno e sto se namali ili ukina akcizata kaj odredeni kategorii na avtomobili, a negativnata e sto carinata ke gi vrednuva vozilata spored schwake katalogot, a mn. retko spored fakturnata cena na voziloto. Pa taka ke ispadne, od edna strana kjar od druga dupli zijan.. Kako sakas svrti se cenata ke se namali edvaj za nekoja stotka (mislam na evra). A ne kako sto najavuvaat po iljadnici.
Toa e najgolemiot problem sto nikoj ne go kazuva.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 03:57
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

супер сме... сето ѓубре од запад сега конечно ќе имаме шанса без никаква забрана да го дотркаламе овде ... ако се дотркалане

законов ми стана дебилен...

како можи да се наплаќа акциза според вредноста на колата ццццццц
дебилно крајно


а твојата кола не е ѓубре (Ауди 100 мислам дека беше) збунетост збунетост збунетост

колку е стара

 20-25 год збунетост
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 06:06
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

супер сме... сето ѓубре од запад сега конечно ќе имаме шанса без никаква забрана да го дотркаламе овде ... ако се дотркалане

законов ми стана дебилен...

како можи да се наплаќа акциза според вредноста на колата ццццццц
дебилно крајно


Јас колку што се сеќавам ти прв беше да донесеш кола откако ќе се изгласа законот. Правеше некои математики за Корса, Клио, 206 и сл. со цена до 5-600 еур.
Што значи имаш добра страна на законот. Нема да платиш никаква акциза за тие возила од 1996-7, додека претходно на тие исти возила акцизата ти беше 2-300 евра и повеќе, но затоа ќе платиш царина, ддв, транспорт и сл. Како и да е, за тие пари што ќе ја донесеш таа кола, тука неможеш ни Југо да купиш. Сепак ти возиш возило кое е над 35 години старо колку што се сеќавам, и една Корса од 1998 год. секако ќе ти дојде како екстра освежување. Нели?



The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 08:23
Нормално дека не му одговара законот пошто сега цената на неговото ауто е падната, па му ги пореметува математиките за купување на бугарско ауто...

Инаку тоа со царината по Schwacke каталогот стварно им е дебилна...

****нешто друго сакав да пишам****

Сигурно чекаат да видат како ќе помини па следен чекор ќе биде забрана на возилата без филтри (пример најмалку еуро 2 да имаат) во поголемите градови или воопшто да се тргнат без разлика град, село...


Изменето од ultra - 05.Март.2010 во 08:41
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 10:37
ај да го довршиме муабетот. Имам по дома Ауди старо 36 години и желба да го реставрирам пошто се истребија сите и Опел Вектра `95.

Моја грешка... јас поттикнат од тоа што го слушнав какако муабет така реагирав, инаку немам против да се донесат добри коли кои нема да бидат купувани од отпад во германија. Во прилепов има барем едно 100тина коли кои се дотркалани од странство џоа за делови, па ми се дава, па не ми се дава, па сега не ти ја купувам, па не ја растурам купи ја цела ... и му останала едно 3-4 години така да стои на улица без да и се опули никој. Праам муабет за коли како што се опел омега 1 која што се распаѓа од корозија, фиат типо во лепрозно стање, рено клио со трао фазла коњи... е сето тоа ќе добие табли.. се што може да се подзакрпи и да се тркала

пример велам...

http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=494583
http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=358570


ќе ги исполнува условите за увоз, а е навистина страшно да се истера на пат пошто, нели, едно 3 години има скапувано



Требаше сепак да се постават некои услови , како одредена опрема (барем 1на перница, АБеЕс) и да не биде под одредена цена (пример 1000 евра) пошто како што веќе кажав нашиве ќе му ги земат од отпади... ни филтри ни к*рци, ништо не ни треба... голема%20насмевка

е сега против коли како овие подолу немам ништо противнамигнување

http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=578528
http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=222407
http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=270486





Изменето од volkswagen - 05.Март.2010 во 10:38
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 10:41
сопартиец, не се возбудувај толку бе плазење   големо%20гушкање

Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

супер сме... сето ѓубре од запад сега конечно ќе имаме шанса без никаква забрана да го дотркаламе овде ... ако се дотркалане

законов ми стана дебилен...

како можи да се наплаќа акциза според вредноста на колата ццццццц
дебилно крајно


а твојата кола не е ѓубре (Ауди 100 мислам дека беше) збунетост збунетост збунетост

колку е стара

 20-25 год збунетост





за ова беше муабетот... Ауди 80 е и е 36 години
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 10:44
super!.да..a,da beshe u amerika,...ke ti go "pribraa" od OVERHAULIN....najverojatno.намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 10:45
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

сопартиец, не се возбудувај толку бе плазење   големо%20гушкање

Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

супер сме... сето ѓубре од запад сега конечно ќе имаме шанса без никаква забрана да го дотркаламе овде ... ако се дотркалане

законов ми стана дебилен...

како можи да се наплаќа акциза според вредноста на колата ццццццц
дебилно крајно


а твојата кола не е ѓубре (Ауди 100 мислам дека беше) збунетост збунетост збунетост

колку е стара

 20-25 год збунетост





за ова беше муабетот... Ауди 80 е и е 36 години
 
а бе во тоа Хитлер женски бркал или збунетост
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 10:47
еее... шта би било кад би било...
батали аудиот, да се плукнам во него...намигнување

мислам дека сега од ко го докажав муабетот против кои коли сум , кои коли не би смеело да се увозуваат дека ќе има некој што ќе ме поддржи во муабетоттрепкањецрвенеење



Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 17:52
САМО ЕДНО КЕ ВИ КАЖАМ ( ЗА ТИЕ ШТО ПЛАНИРААТ ДА КУПАТ КОЛА СЕГА )
КУПЕТЕ СИ СЕГА КОЛА ОД ОВДЕ ДОДЕКА ЗАКОНОТ НЕМАТ СТАПЕНО НА СИЛА И ДОДЕКА НАШИВЕ ШУТРАЦИ ГИ НАМАЛИЈА КОЛИТЕ ЗА 1000 ДО 2000 ЕВРА ОТИ ОДКАКО КЕ СТАПИТ ВО СИЛА ЗАКОНОТ И КЕ ПОЧНИТ УВОЗОТ ЦЕНИТЕ НА КОЛИТЕ КЕ СЕ ВРАТАТ НА СТАРОТО !!!
ЗАПАМТЕТЕ ГО ОВА И КЕ СЕ УВЕРИТЕ ДЕКА СУМ БИЛ ВО ПРАВО !!!

Изменето од alekso_2000 - 05.Март.2010 во 17:52
car's freack
Кон врв
zaratustra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaratustra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2010 во 18:08
Apsolutno e taka,i vw i alekso se vo pravo!
A dali naseto gjubre e poarno od uvoznoto ke vi kazam primer od pred nekolku meseci-drugar mi prodavase Corsa `95god kupena od salon tuka so REALNI 80000km,ocuvana bez greska so servisna kniska od opel-start po MNOGU povolna cena(ja dade za da kupi nova Corsa-staro za novo vo opel ne prat).Eden tip so ja gledase za da ja kupi rece ti nesalam si,ke zemam sega od Slovenija Clio za tie pari...Tipot go zede clioto od SLO (mnogu poskapo od so velese)so oficijalni 130000km neoficijalni samo Manitu znaj kolku)posto kolata pocna da se RASPAGJA!!! sega dilerot so mu ja prodade mu e kriv i go barase arantaran...
Drugar mi ja sitna corsata i covekot so ja kupi e prezadovolen!samo edna od prikaznite koi cesto gi slusam i gledam.SO KE PLATIS TO KE KLATIS...ENDE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.