IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Албанци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 27>
Автор
Порака
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 15:49
"КАНОТ - БРОТЧЕ

КА-ИМА, НОТ-ПЛИВАЊЕ, ИМА ПЛИВАЊЕ"

Mosne dobar primer.

Navistina se raboti za ARHAICNA kovanica koja ja ima i vo antickiot makedonski jazik.

"NOT", "ANOT" - plivam.
"KANOTA" - veslo; kovanica "KA + NOTA" (kako + pliva)
"KANOTARE" - veslanje (kako +plivanje)
"NAFOT" - mornaram, plovam (od "NOT" - "NAFOT" - plovam)
"NAFTU" - mornar, plovar
"Sv. Jovan - KANEO"; - posveten na "veslarite, brodarite. I naselbata "Kaneo" (naselba na veslarite, brodarite).

Ona shto e realno i fakticki e vo upotreba e:

"NOT" e na literaturen jazik (toskiski dijalekt).
"PLIVATI" e na naroden (gega).

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 16:01
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by cercetator cercetator напиша:


Од каде е донесен албанскиот јазик?


Neznam od kade e donesen jazikot, ama znam od kade se doneseni Albancite...

Pogledajte kaj strelkata...


Toa shto imalo vo Azerbajdzhan Albanija ti e dokaz?
Vidi pogore. Po tvojata logika [tom se identichni imenata treba da se identichni i narodite? Ama nitu ednite, nitu drugite Albanci sami se narekuvale Albanci.

Dali amerikanskata drzhava Georgia e sozdadena od dojdenici od Kavkazkata Georgia?
Ili gradovite Albany se sozdadeni od Albanci?
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 17:11
Originally posted by g-1 g-1 напиша:

"КАНОТ - БРОТЧЕ

КА-ИМА, НОТ-ПЛИВАЊЕ, ИМА ПЛИВАЊЕ"

Mosne dobar primer.

Navistina se raboti za ARHAICNA kovanica koja ja ima i vo antickiot makedonski jazik.

"NOT", "ANOT" - plivam.
"KANOTA" - veslo; kovanica "KA + NOTA" (kako + pliva)
"KANOTARE" - veslanje (kako +plivanje)
"NAFOT" - mornaram, plovam (od "NOT" - "NAFOT" - plovam)
"NAFTU" - mornar, plovar
"Sv. Jovan - KANEO"; - posveten na "veslarite, brodarite. I naselbata "Kaneo" (naselba na veslarite, brodarite).

Ona shto e realno i fakticki e vo upotreba e:

"NOT" e na literaturen jazik (toskiski dijalekt).
"PLIVATI" e na naroden (gega).





Пливати... > ... Notoj

http://translate.google.com/translate_t?sl=de&tl=hr#sr|sq|Plivati

Еве ти интересна страница каде пробувам да си преведувам од Српски (го нема Македонскиот, и велам штета) на Албански.

Морам уште еднаш да се ...
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 17:32
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by cercetator cercetator напиша:


Од каде е донесен албанскиот јазик?


Neznam od kade e donesen jazikot, ama znam od kade se doneseni Albancite...

Pogledajte kaj strelkata...


Toa shto imalo vo Azerbajdzhan Albanija ti e dokaz?
Vidi pogore. Po tvojata logika [tom se identichni imenata treba da se identichni i narodite? Ama nitu ednite, nitu drugite Albanci sami se narekuvale Albanci.

Dali amerikanskata drzhava Georgia e sozdadena od dojdenici od Kavkazkata Georgia?
Ili gradovite Albany se sozdadeni od Albanci?


Vidi... fakt e deka Turcite gi naseluvale Albancite ovde od Kavkas... Gi koristele kako pomosna sila za da ginat vo prvite voeni redovi pri Turskoto osvojuvanje na Balkanot... I kako nagrada im bilo dodeluvano zemjiste i taka postepeno se naseluvale... Sto ne ti e jasno...???
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 19:30
Не ми е јасно зошто тврдиш дека е факт, кога за таков факт никој не знае. Покажи го тој факт, ако има - добро, јас ќе си признам и ќе кажам „грешка“.

Извини, ама тука е историја. Некој да измисли нешто што се случило пред неколку стотин години, па да го нарекува факт ...
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 21:19
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

"КАНОТ - БРОТЧЕ

КА-ИМА, НОТ-ПЛИВАЊЕ, ИМА ПЛИВАЊЕ"

Mosne dobar primer.

Navistina se raboti za ARHAICNA kovanica koja ja ima i vo antickiot makedonski jazik.

"NOT", "ANOT" - plivam.
"KANOTA" - veslo; kovanica "KA + NOTA" (kako + pliva)
"KANOTARE" - veslanje (kako +plivanje)
"NAFOT" - mornaram, plovam (od "NOT" - "NAFOT" - plovam)
"NAFTU" - mornar, plovar
"Sv. Jovan - KANEO"; - posveten na "veslarite, brodarite. I naselbata "Kaneo" (naselba na veslarite, brodarite).

Ona shto e realno i fakticki e vo upotreba e:

"NOT" e na literaturen jazik (toskiski dijalekt).
"PLIVATI" e na naroden (gega).





Пливати... > ... Notoj

http://translate.google.com/translate_t?sl=de&tl=hr#sr|sq|Plivati

Еве ти интересна страница каде пробувам да си преведувам од Српски (го нема Македонскиот, и велам штета) на Албански.

Морам уште еднаш да се ...


Го знаеш албанскиот јазик или не?

Ако го знаеш да тераме да праиме муабет, ако не, да не губам време со глупости.

Бабами е гега, и таа вика НОТОЈ. По форуми имаш стотици геги, прашај ги како го именуваат пливањето, и крај прича. Јас сум скоро цел гега, и јас нотој го именувам.

Е сега кај испари тој антички македонски јазик со НОТот?

Каде испари НОТ, и каде се појави ПЛИВАМ?:)

Хабеее, славјани романтичари...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2009 во 22:02
Originally posted by Picasso` Picasso` напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

"КАНОТ - БРОТЧЕ

КА-ИМА, НОТ-ПЛИВАЊЕ, ИМА ПЛИВАЊЕ"

Mosne dobar primer.

Navistina se raboti za ARHAICNA kovanica koja ja ima i vo antickiot makedonski jazik.

"NOT", "ANOT" - plivam.
"KANOTA" - veslo; kovanica "KA + NOTA" (kako + pliva)
"KANOTARE" - veslanje (kako +plivanje)
"NAFOT" - mornaram, plovam (od "NOT" - "NAFOT" - plovam)
"NAFTU" - mornar, plovar
"Sv. Jovan - KANEO"; - posveten na "veslarite, brodarite. I naselbata "Kaneo" (naselba na veslarite, brodarite).

Ona shto e realno i fakticki e vo upotreba e:

"NOT" e na literaturen jazik (toskiski dijalekt).
"PLIVATI" e na naroden (gega).





Пливати... > ... Notoj

http://translate.google.com/translate_t?sl=de&tl=hr#sr|sq|Plivati

Еве ти интересна страница каде пробувам да си преведувам од Српски (го нема Македонскиот, и велам штета) на Албански.

Морам уште еднаш да се ...


Го знаеш албанскиот јазик или не?

Ако го знаеш да тераме да праиме муабет, ако не, да не губам време со глупости.

Бабами е гега, и таа вика НОТОЈ. По форуми имаш стотици геги, прашај ги како го именуваат пливањето, и крај прича. Јас сум скоро цел гега, и јас нотој го именувам.

Е сега кај испари тој антички македонски јазик со НОТот?

Каде испари НОТ, и каде се појави ПЛИВАМ?:)

Хабеее, славјани романтичари...


Алооо... пријателе, или не ме разбираш или “навистина не ме разбираш“!

Јас лично не негирам дека Албанците имаат илирско потекло. Не знам Албански ама пробувам преку гугл-превод да пронајдам се што ми е потребно. Тезата дека Албанците се дојдени од Кавкас мене ми е смешна, може да имало Албанци од времето на Александар Македонски кога ја освојувал азија, бидејки во неговата војска имало и илирски војноци, многу подоцна илирските војници служеле и на римската империја како Претаријанци-римската гарда.

Немам поим што те збунува, јас на г-1 му реплицирав и се изнасмеав на неговата “фантазија“ но сепак ке мораш да си потолерантен со коментарите како на пример “славјански фантазии“ бидејки секој од нас си има “своја теза“ за историјата но дали е вистинита или не, тоа е индивидуална работа.
Најинтересно е што многумина ја подржуваат тезата за Кавкаските Албанци, но никој не постави некаков материјал да се прочита или докаже, со некаква си веб страница.



Изменето од Buggyman - 16.Јули.2009 во 22:04
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 00:20
Tacit; (Annal lib.VI.34); - " Albancite sto ziveele preku, od istocnite delovi na Crno More, samite za sebe kazuvale deka poteknuvaat od Tesalija".

Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 00:26
"reem, lopat^" = veslo
"lundroj, hek lopat^" = vesla
"lundrues" = veslac
"lundroj" = plovi
"lundrim" = plovidba


"lundroj" = pliva

NA SHTO JAZIK SE OVIE ZBOROVI ??????????????????
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 01:27
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Picasso` Picasso` напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

"КАНОТ - БРОТЧЕ

КА-ИМА, НОТ-ПЛИВАЊЕ, ИМА ПЛИВАЊЕ"

Mosne dobar primer.

Navistina se raboti za ARHAICNA kovanica koja ja ima i vo antickiot makedonski jazik.

"NOT", "ANOT" - plivam.
"KANOTA" - veslo; kovanica "KA + NOTA" (kako + pliva)
"KANOTARE" - veslanje (kako +plivanje)
"NAFOT" - mornaram, plovam (od "NOT" - "NAFOT" - plovam)
"NAFTU" - mornar, plovar
"Sv. Jovan - KANEO"; - posveten na "veslarite, brodarite. I naselbata "Kaneo" (naselba na veslarite, brodarite).

Ona shto e realno i fakticki e vo upotreba e:

"NOT" e na literaturen jazik (toskiski dijalekt).
"PLIVATI" e na naroden (gega).





Пливати... > ... Notoj

http://translate.google.com/translate_t?sl=de&tl=hr#sr|sq|Plivati

Еве ти интересна страница каде пробувам да си преведувам од Српски (го нема Македонскиот, и велам штета) на Албански.

Морам уште еднаш да се ...


Го знаеш албанскиот јазик или не?

Ако го знаеш да тераме да праиме муабет, ако не, да не губам време со глупости.

Бабами е гега, и таа вика НОТОЈ. По форуми имаш стотици геги, прашај ги како го именуваат пливањето, и крај прича. Јас сум скоро цел гега, и јас нотој го именувам.

Е сега кај испари тој антички македонски јазик со НОТот?

Каде испари НОТ, и каде се појави ПЛИВАМ?:)

Хабеее, славјани романтичари...


Алооо... пријателе, или не ме разбираш или “навистина не ме разбираш“!

Јас лично не негирам дека Албанците имаат илирско потекло. Не знам Албански ама пробувам преку гугл-превод да пронајдам се што ми е потребно. Тезата дека Албанците се дојдени од Кавкас мене ми е смешна, може да имало Албанци од времето на Александар Македонски кога ја освојувал азија, бидејки во неговата војска имало и илирски војноци, многу подоцна илирските војници служеле и на римската империја како Претаријанци-римската гарда.

Немам поим што те збунува, јас на г-1 му реплицирав и се изнасмеав на неговата “фантазија“ но сепак ке мораш да си потолерантен со коментарите како на пример “славјански фантазии“ бидејки секој од нас си има “своја теза“ за историјата но дали е вистинита или не, тоа е индивидуална работа.
Најинтересно е што многумина ја подржуваат тезата за Кавкаските Албанци, но никој не постави некаков материјал да се прочита или докаже, со некаква си веб страница.



Buggyman, не се однесуваше коментарот на тебе, не си го сфатил очито. Нема врска.
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 01:29
Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Tacit; (Annal lib.VI.34); - " Albancite sto ziveele preku, od istocnite delovi na Crno More, samite za sebe kazuvale deka poteknuvaat od Tesalija".



Добро пак ќе ти нацртам...


АЛБАНЦИТЕ НЕ СЕ ВИКАЛЕ АЛБАНЦИ туку се викале АРБАНИ.

Албанци Поповски и нашиве Идивиди форумаши ги нарекуваат МИЈАЦИТЕ, и со тоа сакаат да кажат дека Скендербеј бил Албанац-Мијак(македонац).

Оти сега ова мислам дека пак нема да го разбереш!?
Кон врв
Picasso` Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Picasso` Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 01:30
Originally posted by g-1 g-1 напиша:

"reem, lopat^" = veslo
"lundroj, hek lopat^" = vesla
"lundrues" = veslac
"lundroj" = plovi
"lundrim" = plovidba


"lundroj" = pliva

NA SHTO JAZIK SE OVIE ZBOROVI ??????????????????


Добро и?

Авторот сакаше да каже, дека копираше од некаде, и чека некој да му одговори, па да куцне пак некоја интересна бајкичка.

Нема шанси да ги преминеш оние што јас сум ги прочитал.
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 08:57
Originally posted by Picasso` Picasso` напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

Tacit; (Annal lib.VI.34); - " Albancite sto ziveele preku, od istocnite delovi na Crno More, samite za sebe kazuvale deka poteknuvaat od Tesalija".



Добро пак ќе ти нацртам...


АЛБАНЦИТЕ НЕ СЕ ВИКАЛЕ АЛБАНЦИ туку се викале АРБАНИ.

Албанци Поповски и нашиве Идивиди форумаши ги нарекуваат МИЈАЦИТЕ, и со тоа сакаат да кажат дека Скендербеј бил Албанац-Мијак(македонац).

Оти сега ова мислам дека пак нема да го разбереш!?


OK!

Shkipitarite ne se Albanci, no se Arbani (od "ara" taka mislam bese).

A, dali Arbani se: Albanite, Arvanitite ?
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 09:10
Originally posted by Picasso` Picasso` напиша:

Originally posted by g-1 g-1 напиша:

"reem, lopat^" = veslo
"lundroj, hek lopat^" = vesla
"lundrues" = veslac
"lundroj" = plovi
"lundrim" = plovidba


"lundroj" = pliva

NA SHTO JAZIK SE OVIE ZBOROVI ??????????????????


Добро и?

Авторот сакаше да каже, дека копираше од некаде, и чека некој да му одговори, па да куцне пак некоја интересна бајкичка.

Нема шанси да ги преминеш оние што јас сум ги прочитал.


A, na koj jazik se:

"lund^r" = cun
"bark^, lund^r" = barka
"vapor, anije" = brod
"lund^rtar, detar" = brodar
"lundroj" = brodi

da pomognam: "vapor" = parabrod (na romanski)
             "anije" izvedena forma od pelasgiskoto i anticko makedonsko "naie, nae".

Tuka ne zboruvame za citanje tuku filologijata kako nauka ja primenuvame vo praksa.

Sto ima stetno vo toa ako vo eden jazik se koristat tri sinonimi za oznacuvanje na eden poim:

"NOTOJ", "LUNDROJ", "PLIVATI".
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.