IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 40>
Автор
Порака
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 16:22
koi videa gi nema be?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:11
Беа видеа , сега се , ништо не видеа
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:23
jас ги гледам бе
ако са истите де


Изменето од да бе - 11.Февруари.2010 во 17:23
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 00:13
Не се истите видеа, тие нема да бидат прикажани.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 00:23
Originally posted by Македон Македон напиша:

Не се истите видеа, тие нема да бидат прикажани.


Во постојан контакт сум со еден од лидерите на Егејците ( еден од нив ) , денес е миленик на Груевски .
Постојано ми повторува за стравот кој владее кај Македонците во Грција , дека има многу материјали снимено , дека има многу Македонци и сл.
Кога му е понудена помош да се објават на интернет ме одби , не било време , страв им било и.т.н.

Мислам дека претеруваат со теоријата за стравот или не мамат доста добро во однос на бројот на осознаени Македонци .

Знам дека во Грција владее хистерија , но , аман бре луѓе , станува збор за Македонци , поим за ратоборност , пркос , инат , непокор .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 00:51
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Не се истите видеа, тие нема да бидат прикажани.


Во постојан контакт сум со еден од лидерите на Егејците ( еден од нив ) , денес е миленик на Груевски .
Постојано ми повторува за стравот кој владее кај Македонците во Грција , дека има многу материјали снимено , дека има многу Македонци и сл.
Кога му е понудена помош да се објават на интернет ме одби , не било време , страв им било и.т.н.

Мислам дека претеруваат со теоријата за стравот или не мамат доста добро во однос на бројот на осознаени Македонци .

Знам дека во Грција владее хистерија , но , аман бре луѓе , станува збор за Македонци , поим за ратоборност , пркос , инат , непокор .



И јас сум во постојан контакт со луѓе од таму, по мајка сум од таму, од Шештеово, има клипови поназад од тоа село, од славењето на Илинден оваа година.
Има разлика меѓу младите и старите луѓе. Помладите не се сеќаваат на сите злосторства,терор и слично и послободни се, не се плашат толку. Кај постарите приказната е друга, колку и да се трудат не можат да го заборават тоа низ кое поминале. Баба ми, Бог да ја прости, со тешка мака говореше за тој период и настојуваше да го заборави, не сакаше ниту да оди в Грција.
Младите таму, барем в Костур и Лерин за среќа, го разбираат нашиот јазик и го говорат, сепак со оглед на нештата, не како нас. Јас му помагам на еден другар, секој ден, да го совлада стандардниот јазик, по негова желба. Не се плаши, но сепак, често ми кажува дека има пројави на хистерија кај Грците, кои се изразува од навреди, до постојани провокации.

Братучедите мои го разбираат јазикот, ама се срамат да говорат, затоа што не го знаат добро да го говорат јазикот, иако сакаат да им говори човек на нашиот јазик.

А инаку во однос на хистеријата, сосема си во право. Секако, не како порано, нема тепање и физичко малтретирање, во поблага форма е сега изразена, ама е присутна, ете има поназад многу клипови од прослави.
 Штом успеа грчката амбасада да влијае врз Чешката Република и да се забрани прикажувањето на телевизија на една изложба, во која учествуваа на мајка ми чичковците (деца бегалци ), навистина повеќе не знам што да кажам.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 14:42
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Не се истите видеа, тие нема да бидат прикажани.


Во постојан контакт сум со еден од лидерите на Егејците ( еден од нив ) , денес е миленик на Груевски .
Постојано ми повторува за стравот кој владее кај Македонците во Грција , дека има многу материјали снимено , дека има многу Македонци и сл.
Кога му е понудена помош да се објават на интернет ме одби , не било време , страв им било и.т.н.

Мислам дека претеруваат со теоријата за стравот или не мамат доста добро во однос на бројот на осознаени Македонци .

Знам дека во Грција владее хистерија , но , аман бре луѓе , станува збор за Македонци , поим за ратоборност , пркос , инат , непокор .
И јас сум во постојан контакт со луѓе од таму, по мајка сум од таму, од Шештеово, има клипови поназад од тоа село, од славењето на Илинден оваа година.Има разлика меѓу младите и старите луѓе. Помладите не се сеќаваат на сите злосторства,терор и слично и послободни се, не се плашат толку. Кај постарите приказната е друга, колку и да се трудат не можат да го заборават тоа низ кое поминале. Баба ми, Бог да ја прости, со тешка мака говореше за тој период и настојуваше да го заборави, не сакаше ниту да оди в Грција.Младите таму, барем в Костур и Лерин за среќа, го разбираат нашиот јазик и го говорат, сепак со оглед на нештата, не како нас. Јас му помагам на еден другар, секој ден, да го совлада стандардниот јазик, по негова желба. Не се плаши, но сепак, често ми кажува дека има пројави на хистерија кај Грците, кои се изразува од навреди, до постојани провокации. Братучедите мои го разбираат јазикот, ама се срамат да говорат, затоа што не го знаат добро да го говорат јазикот, иако сакаат да им говори човек на нашиот јазик.А инаку во однос на хистеријата, сосема си во право. Секако, не како порано, нема тепање и физичко малтретирање, во поблага форма е сега изразена, ама е присутна, ете има поназад многу клипови од прослави. Штом успеа грчката амбасада да влијае врз Чешката Република и да се забрани прикажувањето на телевизија на една изложба, во која учествуваа на мајка ми чичковците (деца бегалци ), навистина повеќе не знам што да кажам.


Многу , многу пати сум бил во Грција , сум сретнувал Македонци , сме збореле македонски , но никогаш не ме интересирало дали они имаат проблеми , какви проблеми .

Знам од моите соседи , Егејците , за многу нешта , но тоа сум го служал како некој да ми прераскажува некој филм или некоја книга .

Но денес Ташко е многу важен фактор , денес со егејското прашање се прават пари и се е кај него кажано - недокажано , се некои заговори на “ комуњарите “ , “ бугарашите “ , нешто као Европа не дава во моментов , но ќе биде .
Незнам дали опкружувањето ми е такво или навистина ситуацијата е таква како што ми ја опишува , дотичниот .

Изменето од eptendosadno - 12.Февруари.2010 во 14:43
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:40
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Не се истите видеа, тие нема да бидат прикажани.


Во постојан контакт сум со еден од лидерите на Егејците ( еден од нив ) , денес е миленик на Груевски .
Постојано ми повторува за стравот кој владее кај Македонците во Грција , дека има многу материјали снимено , дека има многу Македонци и сл.
Кога му е понудена помош да се објават на интернет ме одби , не било време , страв им било и.т.н.

Мислам дека претеруваат со теоријата за стравот или не мамат доста добро во однос на бројот на осознаени Македонци .

Знам дека во Грција владее хистерија , но , аман бре луѓе , станува збор за Македонци , поим за ратоборност , пркос , инат , непокор .
И јас сум во постојан контакт со луѓе од таму, по мајка сум од таму, од Шештеово, има клипови поназад од тоа село, од славењето на Илинден оваа година.Има разлика меѓу младите и старите луѓе. Помладите не се сеќаваат на сите злосторства,терор и слично и послободни се, не се плашат толку. Кај постарите приказната е друга, колку и да се трудат не можат да го заборават тоа низ кое поминале. Баба ми, Бог да ја прости, со тешка мака говореше за тој период и настојуваше да го заборави, не сакаше ниту да оди в Грција.Младите таму, барем в Костур и Лерин за среќа, го разбираат нашиот јазик и го говорат, сепак со оглед на нештата, не како нас. Јас му помагам на еден другар, секој ден, да го совлада стандардниот јазик, по негова желба. Не се плаши, но сепак, често ми кажува дека има пројави на хистерија кај Грците, кои се изразува од навреди, до постојани провокации. Братучедите мои го разбираат јазикот, ама се срамат да говорат, затоа што не го знаат добро да го говорат јазикот, иако сакаат да им говори човек на нашиот јазик.А инаку во однос на хистеријата, сосема си во право. Секако, не како порано, нема тепање и физичко малтретирање, во поблага форма е сега изразена, ама е присутна, ете има поназад многу клипови од прослави. Штом успеа грчката амбасада да влијае врз Чешката Република и да се забрани прикажувањето на телевизија на една изложба, во која учествуваа на мајка ми чичковците (деца бегалци ), навистина повеќе не знам што да кажам.


Многу , многу пати сум бил во Грција , сум сретнувал Македонци , сме збореле македонски , но никогаш не ме интересирало дали они имаат проблеми , какви проблеми .

Знам од моите соседи , Егејците , за многу нешта , но тоа сум го служал како некој да ми прераскажува некој филм или некоја книга .

Но денес Ташко е многу важен фактор , денес со егејското прашање се прават пари и се е кај него кажано - недокажано , се некои заговори на “ комуњарите “ , “ бугарашите “ , нешто као Европа не дава во моментов , но ќе биде .
Незнам дали опкружувањето ми е такво или навистина ситуацијата е таква како што ми ја опишува , дотичниот .



Така и јас се чувствував кога баба ми ми раскажуваше, ама така било, сакале ние или не.
Во однос на борбеноста, да, може некој да одлучи да се бори, ама тие што се бореле, завршиле како фамилијата на баба ми, со убиени, затворени, уништена фамилија, раселена, деца сирачиња, да си ги собира мртовците од нивата, да не може да си препознае, па ќе крштева деца за спомен на умрените, што не може да ги прежали...

Се држам подалеку од политички работи, како и моите, не знам дали "ќе биде" или "нема да биде", ама големи пари дека се во прашање, тоа е точно, огромни имоти се оставени таму, а и точно е дека Европа и други се замешани, ако се признае тоа што му се сторило на тој народ, многу работи ќе треба да излезат на виделина, а никој не сака да копа и да брка сеништа од минатото, барем не оние кои се и одговорни за тоа што таму му се случи на нашиот народ.



Изменето од Македон - 12.Февруари.2010 во 16:19
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 23:38
Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Не се истите видеа, тие нема да бидат прикажани.


Во постојан контакт сум со еден од лидерите на Егејците ( еден од нив ) , денес е миленик на Груевски .
Постојано ми повторува за стравот кој владее кај Македонците во Грција , дека има многу материјали снимено , дека има многу Македонци и сл.
Кога му е понудена помош да се објават на интернет ме одби , не било време , страв им било и.т.н.

Мислам дека претеруваат со теоријата за стравот или не мамат доста добро во однос на бројот на осознаени Македонци .

Знам дека во Грција владее хистерија , но , аман бре луѓе , станува збор за Македонци , поим за ратоборност , пркос , инат , непокор .
И јас сум во постојан контакт со луѓе од таму, по мајка сум од таму, од Шештеово, има клипови поназад од тоа село, од славењето на Илинден оваа година.Има разлика меѓу младите и старите луѓе. Помладите не се сеќаваат на сите злосторства,терор и слично и послободни се, не се плашат толку. Кај постарите приказната е друга, колку и да се трудат не можат да го заборават тоа низ кое поминале. Баба ми, Бог да ја прости, со тешка мака говореше за тој период и настојуваше да го заборави, не сакаше ниту да оди в Грција.Младите таму, барем в Костур и Лерин за среќа, го разбираат нашиот јазик и го говорат, сепак со оглед на нештата, не како нас. Јас му помагам на еден другар, секој ден, да го совлада стандардниот јазик, по негова желба. Не се плаши, но сепак, често ми кажува дека има пројави на хистерија кај Грците, кои се изразува од навреди, до постојани провокации. Братучедите мои го разбираат јазикот, ама се срамат да говорат, затоа што не го знаат добро да го говорат јазикот, иако сакаат да им говори човек на нашиот јазик.А инаку во однос на хистеријата, сосема си во право. Секако, не како порано, нема тепање и физичко малтретирање, во поблага форма е сега изразена, ама е присутна, ете има поназад многу клипови од прослави. Штом успеа грчката амбасада да влијае врз Чешката Република и да се забрани прикажувањето на телевизија на една изложба, во која учествуваа на мајка ми чичковците (деца бегалци ), навистина повеќе не знам што да кажам.


Многу , многу пати сум бил во Грција , сум сретнувал Македонци , сме збореле македонски , но никогаш не ме интересирало дали они имаат проблеми , какви проблеми .

Знам од моите соседи , Егејците , за многу нешта , но тоа сум го служал како некој да ми прераскажува некој филм или некоја книга .

Но денес Ташко е многу важен фактор , денес со егејското прашање се прават пари и се е кај него кажано - недокажано , се некои заговори на “ комуњарите “ , “ бугарашите “ , нешто као Европа не дава во моментов , но ќе биде .
Незнам дали опкружувањето ми е такво или навистина ситуацијата е таква како што ми ја опишува , дотичниот .
Така и јас се чувствував кога баба ми ми раскажуваше, ама така било, сакале ние или не.
Во однос на борбеноста, да, може некој да одлучи да се бори, ама тие
што се бореле, завршиле како фамилијата на баба ми, со убиени,
затворени, уништена фамилија, раселена, деца сирачиња, да си ги собира
мртовците од нивата, да не може да си препознае, па ќе крштева деца за
спомен на умрените, што не може да ги прежали...

Се држам подалеку од политички работи, како и моите, не знам дали "ќе
биде" или "нема да биде", ама големи пари дека се во прашање, тоа е точно,
огромни имоти се оставени таму, а и точно е дека Европа и други се замешани, ако се признае тоа што му се сторило на тој народ, многу работи ќе треба да излезат на виделина, а никој не сака да копа и да брка сеништа од минатото, барем не оние кои се и одговорни за тоа што таму му се случи на нашиот народ.


Епа , добро , јас поинаку го гледам тоа .

Грција е протекторат , она е зависик од Германија , Италија и другите , во ЕУ има закони , има правила на игра .
Тоа што го прави “ Виножито “ е токму тоа што се потребно , тоа што е дозволено во Европа , но , зашто другиве , кој се европејци да се кријат од камерите , од јавноста , и слични глупости .

Па постои Стразбург , постојат мегународни институции , пости полуга , маша , немаат потреба да се плашат , доволно е само да станат ЈАВНОСТ , и толку.

Не , доколку ги има , јас нив не ги разбирам
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Feniks 76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Feniks 76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 23:41
Дека порано имале страшен притисок пропратен со огромен терор е факт дека и сега ако некој се искажува за македонец ќе има суптилен притисок и тоа е факт.
Меѓутоа ако сеуште се чуствуваат Македонци зошто на сите избори Виножито не добила повеќе од 3000 гласа. Дали можеби ние бадијала овде се трескаме и бараме некакви права,кој тие можеби не сакаат да ги добијат освем оние 3000 кој сеуште не се погрчиле и како осамен клас во полегнато поле продолжуваат да суштествуваат како Македонци.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 00:21
Originally posted by Feniks 76 Feniks 76 напиша:

Дека порано имале страшен притисок пропратен со огромен терор е факт дека и сега ако некој се искажува за македонец ќе има суптилен притисок и тоа е факт.
Меѓутоа ако сеуште се чуствуваат Македонци зошто на сите избори Виножито не добила повеќе од 3000 гласа. Дали можеби ние бадијала овде се трескаме и бараме некакви права,кој тие можеби не сакаат да ги добијат освем оние 3000 кој сеуште не се погрчиле и како осамен клас во полегнато поле продолжуваат да суштествуваат како Македонци.


Тоа не е меродавно , не секој го сакав “Виножито“ и неговиот начин на работа . Нека ти послуши примерот со Албанија и Бугарија , таму има повеќе организации на Македонците , па затоа не треба да се извлече порака од гласовите на една политичка организација .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 01:16
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Не се истите видеа, тие нема да бидат прикажани.


Во постојан контакт сум со еден од лидерите на Егејците ( еден од нив ) , денес е миленик на Груевски .
Постојано ми повторува за стравот кој владее кај Македонците во Грција , дека има многу материјали снимено , дека има многу Македонци и сл.
Кога му е понудена помош да се објават на интернет ме одби , не било време , страв им било и.т.н.

Мислам дека претеруваат со теоријата за стравот или не мамат доста добро во однос на бројот на осознаени Македонци .

Знам дека во Грција владее хистерија , но , аман бре луѓе , станува збор за Македонци , поим за ратоборност , пркос , инат , непокор .
И јас сум во постојан контакт со луѓе од таму, по мајка сум од таму, од Шештеово, има клипови поназад од тоа село, од славењето на Илинден оваа година.Има разлика меѓу младите и старите луѓе. Помладите не се сеќаваат на сите злосторства,терор и слично и послободни се, не се плашат толку. Кај постарите приказната е друга, колку и да се трудат не можат да го заборават тоа низ кое поминале. Баба ми, Бог да ја прости, со тешка мака говореше за тој период и настојуваше да го заборави, не сакаше ниту да оди в Грција.Младите таму, барем в Костур и Лерин за среќа, го разбираат нашиот јазик и го говорат, сепак со оглед на нештата, не како нас. Јас му помагам на еден другар, секој ден, да го совлада стандардниот јазик, по негова желба. Не се плаши, но сепак, често ми кажува дека има пројави на хистерија кај Грците, кои се изразува од навреди, до постојани провокации. Братучедите мои го разбираат јазикот, ама се срамат да говорат, затоа што не го знаат добро да го говорат јазикот, иако сакаат да им говори човек на нашиот јазик.А инаку во однос на хистеријата, сосема си во право. Секако, не како порано, нема тепање и физичко малтретирање, во поблага форма е сега изразена, ама е присутна, ете има поназад многу клипови од прослави. Штом успеа грчката амбасада да влијае врз Чешката Република и да се забрани прикажувањето на телевизија на една изложба, во која учествуваа на мајка ми чичковците (деца бегалци ), навистина повеќе не знам што да кажам.


Многу , многу пати сум бил во Грција , сум сретнувал Македонци , сме збореле македонски , но никогаш не ме интересирало дали они имаат проблеми , какви проблеми .

Знам од моите соседи , Егејците , за многу нешта , но тоа сум го служал како некој да ми прераскажува некој филм или некоја книга .

Но денес Ташко е многу важен фактор , денес со егејското прашање се прават пари и се е кај него кажано - недокажано , се некои заговори на “ комуњарите “ , “ бугарашите “ , нешто као Европа не дава во моментов , но ќе биде .
Незнам дали опкружувањето ми е такво или навистина ситуацијата е таква како што ми ја опишува , дотичниот .
Така и јас се чувствував кога баба ми ми раскажуваше, ама така било, сакале ние или не.
Во однос на борбеноста, да, може некој да одлучи да се бори, ама тие
што се бореле, завршиле како фамилијата на баба ми, со убиени,
затворени, уништена фамилија, раселена, деца сирачиња, да си ги собира
мртовците од нивата, да не може да си препознае, па ќе крштева деца за
спомен на умрените, што не може да ги прежали...

Се држам подалеку од политички работи, како и моите, не знам дали "ќе
биде" или "нема да биде", ама големи пари дека се во прашање, тоа е точно,
огромни имоти се оставени таму, а и точно е дека Европа и други се замешани, ако се признае тоа што му се сторило на тој народ, многу работи ќе треба да излезат на виделина, а никој не сака да копа и да брка сеништа од минатото, барем не оние кои се и одговорни за тоа што таму му се случи на нашиот народ.


Епа , добро , јас поинаку го гледам тоа .

Грција е протекторат , она е зависик од Германија , Италија и другите , во ЕУ има закони , има правила на игра .
Тоа што го прави “ Виножито “ е токму тоа што се потребно , тоа што е дозволено во Европа , но , зашто другиве , кој се европејци да се кријат од камерите , од јавноста , и слични глупости .

Па постои Стразбург , постојат мегународни институции , пости полуга , маша , немаат потреба да се плашат , доволно е само да станат ЈАВНОСТ , и толку.

Не , доколку ги има , јас нив не ги разбирам


Секако дека Грција е зависна, но, колку и да е зависна, сепак, нема да дозволат оние кои ја помагаат да пропадне, или пак, при ваква економска состојба, да биде принудена да дава средства на некакво малцинство, а со тоа дополнително да треба да бара средства од ЕУ.

Виножито се труди, токму така, ама грчките институции, сепак, не спијат, делуваат, не толку јавно, но делуваат.
Пример за притисок е присуството на војската во Овчарани претходната година под мотото "МАКЕДОНИЈА Е ЕДНА И ГРЧКА" и уапсените селани, на што реагираше Виножито, македонската држава, но сепак, Грција тоа го оквалификува како провокација и ја отфрли протестната нота.
Не можеме да ги разбереме, некој кој не живее таму, навистина не би можел да го разбере тој народ. Но, сепак, притисокот е постојан, иако можеби не толкав како порано. Нема тепање, затвори, но сепак, постои можност шефот, ако разбере дека си Македонец, да те отпушти од работа, да не добиеш работа во државни институции, да те исмејуваат, да бидеш следен од некого и слично. А сето тоа, не може секој да го издржи.
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 14:16
Повторно ќе кажам , можеби не си ме разбрал , тоа се жители на европската унија , они имаат права и обврски кон истата . Има мегународен суд , има институции за малцински прашања , има резолуции , има , ама баш се има во тоа чудо наречено ЕУ .

По мое , истите се во можност да ги користат сите демократски права за да се постигне рамноправност во уживањето на тие европски права и слободи .

Значи не е важно дали си Македонец или Ром во случајот , важно е да си жител на европската унија , жител со право на глас во истата.

И секое непочитување на законите на истата унија последователно следат санкции , притисоци , казни , условувања .
Грција не е Британија



Изменето од eptendosadno - 13.Февруари.2010 во 14:17
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 15:15
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Повторно ќе кажам , може*и не си ме разбрал , тоа се жители на европската унија , они имаат права и обврски кон истата . Има мегународен суд , има институции за малцински прашања , има резолуции , има , ама баш се има во тоа чудо наречено ЕУ .

По мое , истите се во можност да ги користат сите демократски права за да се постигне рамноправност во уживањето на тие европски права и слободи .

Значи не е важно дали си Македонец или Ром во случајот , важно е да си жител на европската унија , жител со право на глас во истата.

И секое непочитување на законите на истата унија последователно следат санкции , притисоци , казни , условувања .
Грција не е Британија



Има меѓународен суд, ама како што знаеш, Грција дури и не спроведува попис во кој секој би можел на истиот да каже кое е неговото етничко потекло, па никој досега не реагирал. Грција досега прекрши многу норми на ЕУ, па сепак, истата никогаш не ја осуди.
Досега беа донесени повеќе пресуди од Судот во Стазбург, пак никому ништо. Едноставно, штом нема ефективен механизам тоа да го спроведе Судот, останува повторно на политиката се.
Во Грција има многу малцинства, но сите сме свесни каква е нивната состојба, а досега ЕУ не ја санкционира ниту еднаш. Значи, како што кажав, се додека правните механизми заостануваат зад политичките, состојбата тешко се променува.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 40>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.