IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Компјутер за секое дете
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Компјутер за секое дете

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2010 во 19:14
ke mu dojde li umot na narodov ikad?!изненадување....zarem seushte veruva deka na ovie im stalo do obrazovanieto negovo??!.....otkolku do svojot djeb ,...da go napunat shto vishe mozat,..pred da si otidat ...i toa bez vlakno da im fali na nivnite majmunski glavi !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2010 во 14:04
Проектот Компјутер за секое дете е одличен. Браво за владата за овој потег. да Во средните училишта има компјутери уште пред две години, во основните оваа година. Во средните училишта си работат супер.
Јас сакам да прокоментирам за компјутерите во основните училишта. Внука ми е осмо одделение и кажува дека бидејќи наставниците се неписмени, не работат со компјутерите, па кај тие незнаат, не им дозволуваат ниту на децата да работат и им велат немој да сте ги уклучиле компјутерите. изненадување Јас колку што знам тие компјутери се за работа на нив, а не за украс. Но милите ни наставници едноставно не дозволуваат пуштање. Внука ми вели еднаш си ги пуштивме сами, дојде класната и рече: кој ви дозволил да ги пуштите компјутерите? изненадување Чест на исклучоците од наставници кои работат со компјутерите. Мислам, им даваат на децата да работат со нив на час ( не мислам на играње игри).
Наставниците беа на обука ама како ќе и објасниш на старка од 60 години да работи со компјутер?
Но, секоја чест за овој проект, како што кажав, проектот е супер, само треба да им се утуви во главата на старите наставници дека децата повеќе знаат да работат од нив, и дека треба да ги користат компјутерите во наставата!

Да додадам за кражбите - оваа година децата се во една училница и се одговорни секој за својот компјутер. Така да, нема опасност од кражби и оштетувања.
Но, да се замислиме, зошто тие деца се дрзнуваат да украдат или оштетат нешто? Зарем немаат барем основно воспитување?? И кој е крив? Па родителите. Не си го воспитале детето!


Изменето од computer - 21.Мај.2010 во 14:06
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2010 во 15:24
Originally posted by computer computer напиша:

Проектот Компјутер за секое дете е одличен. Браво за владата за овој потег. да Во средните училишта има компјутери уште пред две години, во основните оваа година. Во средните училишта си работат супер.
Јас сакам да прокоментирам за компјутерите во основните училишта. Внука ми е осмо одделение и кажува дека бидејќи наставниците се неписмени, не работат со компјутерите, па кај тие незнаат, не им дозволуваат ниту на децата да работат и им велат немој да сте ги уклучиле компјутерите. изненадување Јас колку што знам тие компјутери се за работа на нив, а не за украс. Но милите ни наставници едноставно не дозволуваат пуштање. Внука ми вели еднаш си ги пуштивме сами, дојде класната и рече: кој ви дозволил да ги пуштите компјутерите? изненадување Чест на исклучоците од наставници кои работат со компјутерите. Мислам, им даваат на децата да работат со нив на час ( не мислам на играње игри).
Наставниците беа на обука ама како ќе и објасниш на старка од 60 години да работи со компјутер?
Но, секоја чест за овој проект, како што кажав, проектот е супер, само треба да им се утуви во главата на старите наставници дека децата повеќе знаат да работат од нив, и дека треба да ги користат компјутерите во наставата!

Да додадам за кражбите - оваа година децата се во една училница и се одговорни секој за својот компјутер. Така да, нема опасност од кражби и оштетувања.
Но, да се замислиме, зошто тие деца се дрзнуваат да украдат или оштетат нешто? Зарем немаат барем основно воспитување?? И кој е крив? Па родителите. Не си го воспитале детето!
Алооо бре... што зборуваш???
Кај функционира, кај работи , кои компјутери бе???
Само од професорот е исправен, и од сите средни во градов само во гимназија се поставени компјутерите... кои , многу нормално, немаат ни глуфци ни тастатури, ни ништо..., само монитор и куќиштеизненадување и мноооогу е очигледно дека со тоа само се испраа пари и никој никакво друго фајде немаше...
не

Изменето од volkswagen - 21.Мај.2010 во 15:26
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2010 во 18:23
...a be,shto tolku ste zapnale so toj fin izraz ...,,perenje pari"?!изненадување......ne mozete li ednostavno da kazete ,...beskrupulozna  i ...,,legalna" krazba,... pred ochite na (slepiot) narod!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2010 во 19:42
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Originally posted by computer computer напиша:

Проектот Компјутер за секое дете е одличен. Браво за владата за овој потег. да Во средните училишта има компјутери уште пред две години, во основните оваа година. Во средните училишта си работат супер.
Јас сакам да прокоментирам за компјутерите во основните училишта. Внука ми е осмо одделение и кажува дека бидејќи наставниците се неписмени, не работат со компјутерите, па кај тие незнаат, не им дозволуваат ниту на децата да работат и им велат немој да сте ги уклучиле компјутерите. изненадување Јас колку што знам тие компјутери се за работа на нив, а не за украс. Но милите ни наставници едноставно не дозволуваат пуштање. Внука ми вели еднаш си ги пуштивме сами, дојде класната и рече: кој ви дозволил да ги пуштите компјутерите? изненадување Чест на исклучоците од наставници кои работат со компјутерите. Мислам, им даваат на децата да работат со нив на час ( не мислам на играње игри).
Наставниците беа на обука ама како ќе и објасниш на старка од 60 години да работи со компјутер?
Но, секоја чест за овој проект, како што кажав, проектот е супер, само треба да им се утуви во главата на старите наставници дека децата повеќе знаат да работат од нив, и дека треба да ги користат компјутерите во наставата!

Да додадам за кражбите - оваа година децата се во една училница и се одговорни секој за својот компјутер. Така да, нема опасност од кражби и оштетувања.
Но, да се замислиме, зошто тие деца се дрзнуваат да украдат или оштетат нешто? Зарем немаат барем основно воспитување?? И кој е крив? Па родителите. Не си го воспитале детето!
Алооо бре... што зборуваш???
Кај функционира, кај работи , кои компјутери бе???
Само од професорот е исправен, и од сите средни во градов само во гимназија се поставени компјутерите... кои , многу нормално, немаат ни глуфци ни тастатури, ни ништо..., само монитор и куќиштеизненадување и мноооогу е очигледно дека со тоа само се испраа пари и никој никакво друго фајде немаше...
не


Не е точно дека само на професорот компјутерот е исправен, не е точно дека само во гимназија се ставени компјутерите и не е точно дека немаат мауси, тастатури.
А на кој тоа начин се испрале пари? Не драг мој, ви се олесни наставата со овој проект, само треба да се дореализира од страна на наставниците. намигнување
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 00:11
Компјутер, од кај знаеш ти?
Средношколка си?
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Ruse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ruse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 01:28
На децата не им се потребни компјутери.
Денес компјутерите се неизбежни.
На децата е потребна едукација за друзење,морал,етика и многу други фундаментални општесвени воведни теми.
Зошто гледајки и анализирајки го детството на денешниве деца,навистина се осеќам привилигиран што сум растел во едно друго општество,каде детството беше толку изолирано од секакви проблеми и беше најдобриот дел односно најсрекниот дел од мојот живот.
Едноставно ги жалам денешниве генерации,а ги презирам оние кои мислат дека децата со копјутери ке имаат посрекно и поисполнето детство.

за копјутер за секое дете
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 07:44
ааа....
тоа што некои патат по минатото...
само значи дека не ја разбираат сегашноста...

проектот си е добар...
реалиацијата не чини...
џабе си седат оние компјутери по училниците...
кога наставниот кадар не е спремен да ги користи во наставниот процес...
кога децата знаат повеќе од своите наставници во областа на информатиката...

очигледно скапо ќе не чини нереализацијата на идејата...
компјутер за секое дете...

но...
нешто друго ме заинтересира...
употребата на терминот перење пари...
Originally posted by brza brza напиша:

...a be,shto tolku ste zapnale so toj fin izraz ...,,perenje pari"?!изненадување......ne mozete li ednostavno da kazete ,...beskrupulozna  i ...,,legalna" krazba,... pred ochite na (slepiot) narod!

дали некој кој го користи овој термин љубезно ќе ми објасни...
како тоа се испрани парите при овој проект...?
или украдени, ако повеќе така милува да се каже...збунетост
ама конкретно, ако може, нормално...


Изменето од којсумјас - 22.Мај.2010 во 07:46
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 07:53
Originally posted by Ruse Ruse напиша:

На децата не им се потребни компјутери.
Денес компјутерите се неизбежни.
На децата е потребна едукација за друзење,морал,етика и многу други фундаментални општесвени воведни теми.
Зошто гледајки и анализирајки го детството на денешниве деца,навистина се осеќам привилигиран што сум растел во едно друго општество,каде детството беше толку изолирано од секакви проблеми и беше најдобриот дел односно најсрекниот дел од мојот живот.
Едноставно ги жалам денешниве генерации,а ги презирам оние кои мислат дека децата со копјутери ке имаат посрекно и поисполнето детство.

за копјутер за секое дете


Хахаха не им се потребни компјутери?! Виц! Веќе е модерно време, не е ова уште тоа старото време. намигнување
Компјутерите само ќе ја олеснат наставата, само некои од наставниците да не го кочат тоа! не
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 07:55
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

нешто друго ме заинтересира...
употребата на терминот перење пари...
Originally posted by brza brza напиша:

...a be,shto tolku ste zapnale so toj fin izraz ...,,perenje pari"?!изненадување......ne mozete li ednostavno da kazete ,...beskrupulozna  i ...,,legalna" krazba,... pred ochite na (slepiot) narod!

дали некој кој го користи овој термин љубезно ќе ми објасни...
како тоа се испрани парите при овој проект...?
или украдени, ако повеќе така милува да се каже...збунетост
ама конкретно, ако може, нормално...


Ни тој самиот незнае, бидејќи проектот не е перење на пари!

Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Компјутер, од кај знаеш ти?
Средношколка си?


Не. Немора да сум средношколка за да знам што се случува во образованието. да


Изменето од computer - 22.Мај.2010 во 07:57
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 08:25
Originally posted by computer computer напиша:

Проектот Компјутер за секое дете е одличен. Браво за владата за овој потег. да Во средните училишта има компјутери уште пред две години, во основните оваа година. Во средните училишта си работат супер.
Никој не негира дека училиштата треба да ни се убаво опремени, да имаат солидни услови за работа, а со тоа и компјутери.
Но...да имаш компјутери, а да стојат неотпакувани затоа што инсталациите се од титово време е веќе проблем и произлегува дека компјутерите се џабе кога не можат да се користат.
Јас сакам да прокоментирам за компјутерите во основните училишта. Внука ми е осмо одделение и кажува дека бидејќи наставниците се неписмени, не работат со компјутерите, па кај тие незнаат, не им дозволуваат ниту на децата да работат и им велат немој да сте ги уклучиле компјутерите. изненадување Јас колку што знам тие компјутери се за работа на нив, а не за украс. Но милите ни наставници едноставно не дозволуваат пуштање. Внука ми вели еднаш си ги пуштивме сами, дојде класната и рече: кој ви дозволил да ги пуштите компјутерите? изненадување Чест на исклучоците од наставници кои работат со компјутерите. Мислам, им даваат на децата да работат со нив на час ( не мислам на играње игри).
Наставниците беа на обука ама како ќе и објасниш на старка од 60 години да работи со компјутер?
Да изјави една осмооделенка дека наставниците се неписмени..дека наставниците на 60 години се страки кои незнаат да работат на компјутери некако е прифатливо бидејки и не знаат децата дека постои образовна политика, хиерархија која мора да се почитува.
1. Употребата/работата на компјутери ја   забранија директорите бидејки државниот инспекторат сета вина за неправилно ракување (читај крадење и уништување ја префрлија на училиштата/директорите-а не на родителите чии деца уништуваат)
2. Натсавниците НЕ СМЕАТ да дозволат работа со компјутерите (освен наставниците по информатика на своите часови) бидејки МОРА да се користи бесплатниот  (УБУНТУ или популарниот ЕДУБУНТУ) за кој МОРА прво да има обука ( и не оти дека голем број наставници не знаат да работат туку заради тоа што МОРА да има обука за која МОРА обучувачите да земат некој денартага) и дека секој кој ке биде начекан да тера по свое (или недај боже сп виндовсот) ке бидат казнет ни помалку ни повеќе со 3000 до 5000 евра.(шпекулација или, луѓето не ризикуваат и не си дозволуваат својата двегодишна заработувачка да ја дадат за казна-прифаќаат да бидат прогласени за виновни и нарекувани неписмени, старки и што ли не од неинформирани додворувачи )
Значи не е ни до неписмените наставници нити до старките туку до неинформираноста односно дадени напаствија како и што да се постапи со бесплатните компјутри.
Но, секоја чест за овој проект, како што кажав, проектот е супер, само треба да им се утуви во главата на старите наставници дека децата повеќе знаат да работат од нив, и дека треба да ги користат компјутерите во наставата!
Даа децата знаат да листаат по нетот, да се направат мангупи на час па да отвораат сајтови кои најмалку им се дозволени да ги овораат (секоја чет на учениците кои знаат) да не ги слушаат наставниците затоа што знаат дека тука се мама/тато, некоја си тетка/чичко кој се на некоја си партиска функција и можат на наставничката да и го покажат местото зошто го малтретита детето на ....

Да додадам за кражбите - оваа година децата се во една училница и се одговорни секој за својот компјутер. Така да, нема опасност од кражби и оштетувања.
Но, да се замислиме, зошто тие деца се дрзнуваат да украдат или оштетат нешто? Зарем немаат барем основно воспитување?? И кој е крив? Па родителите. Не си го воспитале детето!

И ова оследново ми е навистина најсимпатичноизненадување
Еееее родителите. Не сите (секоја чест на родителите кои знаат колку вреди вистинското образование бидејки и самите го стекнале со учење) родители ке си дозволат на фелата наставници да им се обратат со НЕПИСМЕНИ, СТАРКИ, бидејки прво правило е да го почитуваш другиот за да те почитуваат и тебе. Или она христијанското- Не прави го на друг она кое не сакаш да ти го направат тебе другите.
Децата учат од родителите. Оној родител кој ке си дозволи да му каже на своето дете- Абе крши, мавај, не ти можат ништо оние НЕПИСМЕНИ, СТАРКИ, ке крши а ќе плаќаат сите или ќе плаќаат училиштата.


Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 09:04
Извини, ама погрешно ме разбра. Јас никаде не реков дека наставниците се неписмени, туку само дека децата знаат повеќе да работат со компјутери од нив. намигнување
Втора работа. Наставниците мора да одат на обука и не за обучувачите да земат некој денар, туку затоа што пола наставници навистина знаат помалку од децата. Не велам сите, но половина наставници знаат помалку од децата, а од тие половина прашање е и колку знаат основни работи. намигнување

"Абе крши, мавај, не ти можат ништо оние НЕПИСМЕНИ, СТАРКИ, ке крши а ќе плаќаат сите или ќе плаќаат училиштата."

Не верувам дека некој родител вака би му рекол на своето дете, а за оние кои вака  би рекле - хехе секако дека нема да плаќаат другите или училиштата, ќе си плаќаат тие самите. намигнување

"И ова оследново ми е навистина најсимпатичноизненадување
Еееее родителите. Не сите (секоја чест на родителите кои знаат колку вреди вистинското образование бидејки и самите го стекнале со учење) родители ке си дозволат на фелата наставници да им се обратат со НЕПИСМЕНИ, СТАРКИ, бидејки прво правило е да го почитуваш другиот за да те почитуваат и тебе. Или она христијанското- Не прави го на друг она кое не сакаш да ти го направат тебе другите."

Ова се однесуваше на мене, на родителите на внука ми, или на внука ми збунетост
А каде е почитта од некои наставници(повторно ќе повторам - не сите) збунетост
Не е оваа тема да дискутираме за почитта од страна на наставниците спрема децата, инаку би разврзале добра дискусија.






Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 09:18
Јас никогаш не се обраќам директно до никого нити пак се трудам да менувам нечие мислење. Секогаш укажувам на работите гледани од мој агол.
Ќе повторам- децата може да инсинуираат и кажуваат- тие се деца. Страшно е кога тоа го прават возрасните.
Инаку се согласувам- обуки треба да има, НО... прво да се направи селекција-испитување предзнаења, училишните колективи се мали, колегите меѓу себе се знаат кој колку и што знае за работа со компјутери. Не може амблок сите да одат на обуки само затоа што треба да имаат обука а многумина знаат повеќе и од самите обучувачи. Или уште пострашно, многумина кои не знаат имаат барем по 3 до 4 сертификати за претходни обуки од ИКТ во натсавата а незнаат да го поместат маусот ни на лево ни на десно. Некој земал пари да ги обучува, а не сноси никаква одговорност што не ги обучил а им е даден сертификат само на основа на потпис  за присутност на список.
На оваа тема, за овие аномалии во образованието има многу нешта да се кажат, само нема кој да слуша.
Затоа уште еднаш ќе кажам- За жал една убава замисла -ИКТ во наставата со обезбедувањето компјутер за секое дете се извулгаризира (како и многу работи досега ) со  недобра организација, со можност поединци добро да заработат.
Јас да сум на местото на министерот би направил една опсежна анализа и контрола-
Кој е обучувачи
кој се добива сертификати
како некој добил куп сертификати а нема појма од компјутери
зошто децата кои намерно ги уништуваат (крадат) не одговараа родителите
зошто заради партиска припадност на поединци (читај заштта од роднини и пријатели) да плаќаат сите (и децата кои не чепнале до компјутерите)
Има многу зошто..и многу затоа.
Министерот Иво Ивановски треба да си го фати другарчето Тодоровски за рака и да седнат здраво да погледнат што се случува со компјутерите, со обуките и со потписникот на сертификатите кои се делар капом и  шаком.
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 09:29
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Јас никогаш не се обраќам директно до никого нити пак се трудам да менувам нечие мислење. Секогаш укажувам на работите гледани од мој агол.
Ќе повторам- децата може да инсинуираат и кажуваат- тие се деца. Страшно е кога тоа го прават возрасните.
Инаку се согласувам- обуки треба да има, НО... прво да се направи селекција-испитување предзнаења, училишните колективи се мали, колегите меѓу себе се знаат кој колку и што знае за работа со компјутери. Не може амблок сите да одат на обуки само затоа што треба да имаат обука а многумина знаат повеќе и од самите обучувачи. Или уште пострашно, многумина кои не знаат имаат барем по 3 до 4 сертификати за претходни обуки од ИКТ во натсавата а незнаат да го поместат маусот ни на лево ни на десно. Некој земал пари да ги обучува, а не сноси никаква одговорност што не ги обучил а им е даден сертификат само на основа на потпис  за присутност на список.
На оваа тема, за овие аномалии во образованието има многу нешта да се кажат, само нема кој да слуша.
Затоа уште еднаш ќе кажам- За жал една убава замисла -ИКТ во наставата со обезбедувањето компјутер за секое дете се извулгаризира (како и многу работи досега ) со  недобра организација, со можност поединци добро да заработат.
Јас да сум на местото на министерот би направил една опсежна анализа и контрола-
Кој е обучувачи
кој се добива сертификати
како некој добил куп сертификати а нема појма од компјутери
зошто децата кои намерно ги уништуваат (крадат) не одговараа родителите
зошто заради партиска припадност на поединци (читај заштта од роднини и пријатели) да плаќаат сите (и децата кои не чепнале до компјутерите)
Има многу зошто..и многу затоа.
Министерот Иво Ивановски треба да си го фати другарчето Тодоровски за рака и да седнат здраво да погледнат што се случува со компјутерите, со обуките и со потписникот на сертификатите кои се делар капом и  шаком.


Види, децата иако се деца, многу убаво забележуваат многу работи во образованието кои треба да се подобрат или променат. намигнување
Во врска со обуките. Извини, ама обучувачите си ја знаат работата, и не добиле сертификати без знаење. намигнување
Види, секако дека има наставници кои знаат да работат со компјутер, но има и такви кои незнаат. Друга работа. Мора сите да одат на обука за едубунту линукс затоа што тој е поразличен од обичниот виндоус.
Се согласувам, на тема образованието во Македонија, има многу работи да се дискутираат. Еве, каде сакаш, на било која тема, во било кое време ќе ми биде мило ако дискутираме. да Денес цел ден сум слободна.
И во врска со партиската припадност. Извини, а каде тоа деца краделе или кршеле, па по партиска припадност не одговарале? Не! Оние деца што кршат или крадат си одговараат бидејќи се во една училница и секој ученик си одговара за својот компјутер. Кршеа кога не беа вака наместени. Сега се си е во ред. Но, пак да се запрашаме? Зошто тие деца се дрзнуваат да скршат или украдат нешто? Јас сеуште немам деца, но кога би имала моите деца нема да се осмелат чоколатче да украдат, а не па маус, тастатура, монитор .. едноставно ќе ги воспитам од мали, како што ме воспитале и мене. Дека оштетувањето, крадењето е лошо! намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.