IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 46>
Автор
Порака
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 00:17
 Како што викаш самиот „дали ќе има сила што ќе ме натера да ги искоренам некои навики итн... “...  е тука е проблемот што бараме сила некоја да не натера... Зарем, со нас, треба се со сила?збунетост  изненадување
Нас ни треба совестта да ни проработи, а не сила... Голем резил и срамота е ако ни треба сила за тоа... намигнувањеголемо%20гушкање




П.С.  mamamd  погледни ги последниве два поста од мене... се подобрувам нели голема%20насмевка...  се трудам да не се расплакуваш поради менеголемо%20гушкање


Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 00:35
Погрешно се изразив, јас кај мене кога приметувам, се трудам да ги изменам, но сепак како индивидуа можам само да посочам.... Но кога се однесува за целото општество, е тука затоа си постои Министерсство и слични институции...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 06:52
Mene mi se polni srceto (sheguvajki se na frazava shto ja koristi mojata koleshka po makedonski jazik, sega stana del od mojot vokabularголема%20насмевка) koga slusham interes za promeni i zabeleshki za nepravilna primena. Vo princip sum od onie nastavnici a i covek koj vo svojot govor ( i na makedonski i na vlashki jazik) pred ucenicite i sogovornicite zadolzitelno gi spomnuva starite (izvornite) zborovi i izrazi kako i mnogu pogovorki. Zoshto?
Kaj mladata populacija se razviva cudna potreba za govor so nedokazani zborovi, kasnati, shturi, nedoreceni i tugji verojatno da se vo trend ili gi mrzi da zboruvaat.   Makedonskiot  jazik obiluva so golem fond zborovi koi oznacuvaat neshto isto ili slicno, a pak makedonskiot literaturen jazik ne ja  isklucuva primenata na ovie zborovi. 
Da ne vi vadam dusha da pojasnam. Moite ucenici koga zaminuvaat vo V odd katadnevno (more katacasovno) doagjaat i smeejki se mi prenesuvaat normalno imitirajki gi, nastavnicite i nivniot govor poln so lokalizmi, ne pravilno akcentirani...na koj postepeno se naviknuvaat .
Istive ucenici koga zaminuvaat vo sredno pak doagjaat ama sega zboruvaat so eden pomalku za mene razbirliv jazikголема%20насмевка
- Nastavnicke, pola od profesorite se frikovi, pola se shvrknati, pola epten krejzi... a klasnata/klasniot e haj-faj...
I sega se prashuvam  ( a i nim im velam) ako do IV znaele deka celoto ima samo dve polovinki od kade izlegoa tolku pola..pola...pola... i zoshto ne se koristat zborovite cetvrtinki, osminki...
Im velam- Govorete makedonski da mozam da ve razberam: frik- plashila,shvrknati= udreni so mokra corapa, netokmu, krejzi=spobudaleni, naludnicavi a ova haj-faj verojatno znaci so promenlivo raspolozeni.
I pak se prashuvam, zoshto mladite ne sakaat da govorat makedonski?
 A okolu pishuvanjeto latinica /kirilica iskreno ova mashincevo (koe vie go vikate PC) e gjavolska rabota.намигнување


Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 15:11
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

... Тука е рабатата дали ќе има сила што ќе ме натера да ги искоренам некои навики итн... Тоа сакав да кажам... Ако не си најдам мани(недостатоци) кај мене самиот нема каде и кој да ме корегира....

Да Момировски, како што рече и Сани, не треба „сила“. Треба повеќе други фактори. Како прво зависи од опкружувањето на човекот, како тие луѓе зборуваат. Потоа, треба да има воља за прифаќање на грешката и нејзино поправање. Јас (веројатно сте приметиле), многу „држам“ до јазикот. Често пати во разговор ги поправам моите соговорници кога ќе речат на пр. „... добив роба ...“, јас им велам: „не роба - стока“! А тие различно реагираат, некои прифаќаат дека згрешиле, но некои велат: „аман бе па ти само ме поправаш“. А, му велам, „зошто пак ти само грешиш?“ Едноставно, човек треба неколку пати самиот да се обиде да го употреби правилниот збор и веќе ќе го прифати како таков. Нешто слично како во примерот што го наведе мамамд за средношколците. Навистина ме чуди, како (посебно младиве) многу полесно ги прифаќаат туѓите или неправилните зборови, отколку правилните!?не%20знам
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 17:44
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Da, ili imase pred nekoja godina nekoj tropnato vo testot po MK: Japonija - Japonec, Holandija - Holanderista...


За ова и јас се потепав од смеење

Во врска за употребата на зборот Интелигенција, многу луѓе употребуваат интелЕгенција наместо интелИгенција.
Интернационален збор е и води потекло од латинскиот глагол intellegere но во правилна интернационална употреба е Intelligence.
значи нема да биде „интелЕгентен туку интелИгентен.


ами манИкенка наместо манЕкенка
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 02:09
МандатАр / МандатОр
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 00:23
Кој ке ми одговори на следново прашање
број од тропското овошје киви , (попознато како кива)

еднина   -   множина
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 00:27

и еднина и множина КИВИ
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 00:28
Еднина.....Едно киви

Множина.....Киви.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 09:39
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Еднина.....Едно киви

Множина.....Две Кивиња.

плазење голема%20насмевка
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 10:35
Ех вие... Се фативте за киви. Па тоа е странски збор.... Зошто не тиква, па ќе знаеме.
А како да го напишеме селото СЛП во Велешко, или селото БС во Кривопаланечко????
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 13:15
pam ni tikva da e?!,...ili,..tikvinja! намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 13:56

А еднина и множина од јаболка како е знаете ли?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 14:08
jabuki!  намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.