IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 121122123124125 242>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 03:30
Zarem tolku e jaka vojata vera sto otvoreno ne sakas da kazes na koja CRKVA i pripadjas, jas mozam da i bidam posveten na nuklearna fizika no toa sepak ne kazuva vo koj institut ja izucuvam nea..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Cinik Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cinik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 05:32
Охо, па и тука имало интересна дискусија

Не сум чул до сега за таква вера „изворно христијанство“, може ли нешто повеќе да знам за неа?

Од кога постои, кој ја основал и каде може да се најде литераура за неа?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 05:38
Постои од 1век, ја основал Изворот - Христос, а литература може многу лесно да најдеш. Има една книга за нив, можеш да ја најдеш под следниве имиња: Библија, Свето Писмо, Писмото, Божји Збор итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Cinik Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cinik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 05:45
е сега, ептен ме збуни и не ми е јасно ништо
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 13:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Постои од 1век, ја основал Изворот - Христос, а литература може многу лесно да најдеш. Има една книга за нив, можеш да ја најдеш под следниве имиња: Библија, Свето Писмо, Писмото, Божји Збор итн.


Тогаш кај таквите христијани каде е историската вистина и реалност - континуитет, за целосно да ја “поседуваат“ говорат Вистината...

Зашо Христос кажал:

4. А Исус им одговори и рече: <Пазете се, да не ве излаже некој;

5. зашто *мнозина ќе дојдат во Мое име, говорејќи: »Јас сум Христос!« и ќе прелажат мнозина.

*Мат.24,24;

Оти ќе се појават лажни христоси и лажни пророци, и ќе покажат големи

знаци и чуда, за да ги прелажат, ако е можно, избраните.




за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:09
Tetratka, си се збунил/а нешто. Библиските христијани не велат "Јас сум Христос", туку велат: "Јас сум Христов ученик, Христов следбеник, Христова следбеничка, христијанин, христијанка итн".
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Tetratka, си се збунил/а нешто. Библиските христијани не велат "Јас сум Христос", туку велат: "Јас сум Христов ученик, Христов следбеник, Христова следбеничка, христијанин, христијанка итн".


ПА ТУКА Е ПОЕНТАТА ...

нема историја... нема традиција ... кај се вашите корени и докази ЗА ВАШЕТО АПОСТОЛСКО ПЕРИМСТВО ????
ПРАЗНА СУВА РАБОТА ...

Зборовите Христови се токму за Вас!

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Tetratka, си се збунил/а нешто. Библиските христијани не велат "Јас сум Христос", туку велат: "Јас сум Христов ученик, Христов следбеник, Христова следбеничка, христијанин, христијанка итн".



Pa zarem Pravolsavnite Katolicite Protestantite i site drugi ne go velat istoto?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:28
Tempralirus, секој може да го рече тоа, но праксата покажува дека малкумина на дело го покажуваат тоа.
Форумов ти е добар пример за тоа. Некои велат дека се "Христови ученици", а сепак во нивните коментари велат: "Вака рекол св. Јован Дамаскин, вака рекол Палама, вака авва Антониј итн.", додека пак Христовите ученици велат: "Вака вели Бог, вака вели Христос, вака пишува во Библијата итн."
Ете, ти открив една финта намигнување како да ги откриеш библиските христијани, според нивните авторитети на кои се повикуваат во своите тврдења. Доколку нивниот авторитет е Божјиот Збор - Библијата, значи тие навистина се библиски, а доколку се повикуваат на некои човечки зборови, тогаш тие не се библиски.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:36

A apostolite ne zboruvale sami od sebe i episkopite postyaveni od niv?

11 Драги мои, вие сте привремени жители, туѓинци на оваа Земја. Затоа ве молам да не им се препуштате на телесните страсти, зашто тие војуваат против вашите души.

kade ovde apostolot petar se povikuva na biblijata?


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:43
Originally posted by belichka belichka напиша:


A apostolite ne zboruvale sami od sebe i episkopite postyaveni od niv?
 
Еве што вели Петар:
"зашто никогаш ниту едно пророштво не потекнува од човечка волја, туку луѓе поттикнати од Светиот Дух зборувале од Бога"
(2 Петрово 1:21)
 
Се разбира, Петар во обичниот говор си зборувал сам од себе. Тој си пишувал и сам до себе во своите привнатни писма. Но кога ги запишувал 1 и 2 Петрово послание, тој пишувал воден од Бог.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 14:57
Bravos evangelos
a podocna episkopite postaveni od apostolite od sami odsebe zboruvale?
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Cinik Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Cinik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 15:26
Евангелос, искрено да ти кажам многу си конфузен.

Како ти во 20 век си библиски христијанин а православните светците од првиот и вториот не се.

А св.Кирил и Св.Методиј, Климент, Наум...?

Многу ми се чудни твоите тврдења дури и неразумни.

п.с Кажи ми што имаат врска годините со познавањето на религијата и колку години си ти?

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 15:27
Originally posted by belichka belichka напиша:

Bravos evangelos
a podocna episkopite postaveni od apostolite od sami odsebe zboruvale?
 
Да.
 
Originally posted by Cinik Cinik напиша:

Како ти во 20 век си библиски христијанин а православните светците од првиот и вториот не се.
 
Не постојат православни во 1 и 2 век. Православните се појавуваат многу подоцна.


Изменето од EvAngelos - 11.Октомври.2008 во 15:28
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 121122123124125 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.