IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 118119120121122 242>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 16:08
Originally posted by the king the king напиша:

ne mi e prasanjeto na sto mislat me interesira bukvalen prevot i objasnuvanje definirano na ovie zborovi...


znam deka mislat na biblijata ....


a be anakine mnogu nekako se zamisli be????

abe da ne se hipnotiziras dovolno bese pominaa ne dve dvaeset minuti...


go cekam toa sto ti proslo niz glava...







Кинг, навистина не ми е јасно што прашуваш. Ако мислисш на зборот Слово ( на грчки Логос ) истотака се мисли и на Христос. Еве ти пример од Библијата

Јован 1,1 Во почетокот беше Словото, и Словото беше во Бога и Бог беше Словото.


Сепак, нели истотака зборот слово не мора да го има и значењето во Библијата. Погледни во речник.


Тоа е тоа што прашуваш или не се разбравме пак?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 16:58
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

значи ова прашање на кој и да е форум се врти последниве дена па само прашање на време беше кој ќе го постави, иначе еве ви нешто што најдов и наполно се согласувам со ова
Вечното прашање - што е прво - кокошката или јајцето, го решиле тројца Британци - научник, филозоф и одгледувач на живина.

Според нивното мислење, одговорот е - јајцето, пишуваат британските весници.

Клучот на прастаро прашање лежи во фактот дека генетскиот материјал не се менува во текот на животот на некое животно, што значи дека првата птица што еволуирала во пиле, морала најпрвин да егзистира како ембрион во некое јајце, заклучува професорот Џон Брукфилд од универзитетот во Нотингем.

Тој смета дека токму затоа организмот што се наоѓа во лушпата од јајцето морал да ја има истата ДНК како и пилето во кое подоцна се претворил.

Мислењето на овој британски научник специјализиран за еволуциска генетика го поддржуваат и професорот по филозофија Дејвид Папинау од Кралскиот колеџ во Лондон, како и директорот на живинарската фарма Грејт Бритиш Чикен, Чарлс Бурнс.

Папинау, филозоф, смета дека првото пиле излегло од јајце, иако тоа припаѓало на друг вид (птица), но, сепак станува збор за јајце на кокошка, бидејќи во него имало ембрион на пиле.

Теоријата на Бурнс не е изнесена во печатот што ја објавил оваа приказна, а бил забележан само неговиот заклучок дека „јајцата биле тука многу пред да се појави првата кокошка“.



Odlicen tekst, bravo Sunny...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 17:23
Originally posted by the king the king напиша:

izvinete ako na nekogo mu smetam no me interesirase edno prasanje...

sto e toa bozjo slovo ili bozji zbor?????


ke ve molam da mi objasnite definirano!!


Ne sum siguren tochno sto prashuvash, ama ke ti dadam odgovor...

Ova sto go velish e parafrazirano od Noviot Zavet, spored Jovan. Se raboti za sozdavanje na Svetot. Ako go poglednesh Stariot Zavet, prvata strana i prvata rechenica, kje prochitash :

"Na pochetokot Bog go sozdade neboto i zemjata."

Ne treba da se bide Einstein za da se razbere deka tuka se raboti konkretno za chovekovata sfera na interes, za sozdavanje na materijalniot svet i planetava na koja zhiveeme. No toa sekako e samo DEL od seto onoa sto e sozdadeno od Kreatorot kako vidlivo i nevidlivo, znaeno i neznaeno za nas.

Od toj aspekt Jovanoviot tekst e mnogu poseopfaten. Toj veli:

"Na pochetokot beshe Slovoto, i Slovoto beshe vo Boga, i Bog beshe Slovoto".

Prekrasno objasnuvanje za toa sto pretstavuva Svetot i Bog. Ako ja analizirame ovaa rechenica ke uvidime deka NEMA razlika megju Slovoto (ideja i intencija) i Boga (Kreator). Bidejki Bog e bezgranichen, bezvremenski i seopfaten, Toj e se sto postoelo, sto postoi i sto ke postoi. Nema nishto nadvor od Nego i se sto postoi e del od Negovoto sebstvo.

Idejata, kako nikulec na seto onoa sto se sozdava, istovremeno e i sodadenoto. Bog e idejata i idejata e Bog. Bog e intencijata koja sledi po idejata i intencijata e Bog. Potencijalot na sozdavanjeto i samoto sozdavanje e Bog i Bog e potencijalot i sodavanjeto. Bog e kreiranoto i Kreiranoto e Bog.

Ne postoi sushtinska razlikia megju Bog i Negovata Kreacija. Taa razlika e samo iluzija vo nash*te umovi bidejki nie sme indoktrinirani i kondicionirani da gi gledame rabotite vo takva perspektiva.







Изменето од Messenger - 06.Октомври.2008 во 17:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 17:51
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 22:16
Не знам дали на ова баш тука му е местото или дали имате за ова порано отворено дискусија, ама ме интересира дали сте ја прочитале книгата „Смртоносната тајна на темпларите“-Роберт Амбелени што мислите за неа.
Накратко:Оваа книга содржи некои откритија кои несомнено шокираат. Но... Знаете ли зошто во втората половина на 13 век Редот на темпларите ја отфрла догмата за божественото потекло на Исус Христос и ја прифаќа тезата за Единствениот Бог?
Всушност како што тврди авторот, на секој податок од Библијата за животот на Исус и апостолите, има контра доказ и т.н. „Историски факти“ дека не е точно. Пр. Исус имал брат близнак Тома кој на старо... некој јазик значело близнак, и дека тој се појавувал подоцна по распнувањето на Исус, дека Исус бил бунтовнички водич итн,итн.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:03
Sunny - и за ова морам да те корегирам... Темпларите никогаш не ја отфрлиле идејата за Божественото потекло на Исус. Напротив! Последните факти, кои излегоа од архивите на Ватикан пред неколку месеци само го потврдуваат тоа и потврдуваат дека обвинувањата кои биле изнесени против нив на судењето биле сосема неосновани и буквално измислени.
Ова се стари теории - кои почнаа да се појавуваат во 70-тите и експлодираа со Ден Браун и неговите книги...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:19
jas samo kazav kako pise vo knigata ne e ova moe mislenje, ni najmalku, samo ve prasav vas dali ste ja citale, a ona nakratko, sizeto so e, go kopirav od sajtot na Trimax, taka da se ograduvam i od to, to e kopirano od

www.trimaks.com.mk/mk/detali.aspx?kniga_id=1670

Изменето од Sunny - 07.Октомври.2008 во 00:31
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:38
Има страшно многу книги за Темпларите и за тој период воопшто - но проблемот е што многу малку од нив ги базираат своите теории на факти и на докази. Некој смета дека е нешто логично (според неговата лична логика) и автоматски смета дека е тоа единствено можно. Лошото е што понекогаш тоа се автори кои се дури и универзитетски професори.
За жал, многу бргу, други автори почнуваат да ги цитираат првиве, и ја доразвиваат таа теорија. Потоа самите тие стануваат предмет на цитирање... на крај тоа завршува на интернет, на сајтови кои велат дека ги базираат своите тврдења врз проучувања од познати и почитувани автори... и крајниот читател лаик, нема причина да не им верува се разбира.
Интересно е што ова не е нов феномен, туку постоел речиси отсекогаш. Дури и во античка Грција се забележани вакви примери на копирање на измислени текстови и правење на историја околу нив...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:38
Hahahah za Templarite se pishuvalo i ce se pishuva, no veruvaj deka ne postoi smrtonosna tajna na templarite, a za drugoto eve zidarski vece kaza, i toa e vistina ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:49
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Hahahah za Templarite se pishuvalo i ce se pishuva, no veruvaj deka ne postoi smrtonosna tajna na templarite, a za drugoto eve zidarski vece kaza, i toa e vistina ...
Дај кажи ти нешто за темпларите, па ти си прав Темплар
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 00:58
Pa bas zatoa sto sum prav nisto nema da kazam Istorijatot na templarite ce go najdes na internet gore dole e tocen...sto drugo te interesira???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 09:57
so zakasnuvanje no dobro e dobiv odgovor za moeto ponazad postaveno presanje golemo fala za evangelos i za moderatorot mesenger, znaci spored ova sto vie go objasnivte biblijata e bozjo slovo, sto znaci bozja tvorba....

sega sleduva uste edno prasanje, kako toa bi bilo bozja tvorba koga kazuvate deka e napisana od strana na isusovite apostoli????


ili i tie stanaa bogovi????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 10:48
Originally posted by the king the king напиша:

so zakasnuvanje no dobro e dobiv odgovor za moeto ponazad postaveno presanje golemo fala za evangelos i za moderatorot mesenger, znaci spored ova sto vie go objasnivte biblijata e bozjo slovo, sto znaci bozja tvorba....

sega sleduva uste edno prasanje, kako toa bi bilo bozja tvorba koga kazuvate deka e napisana od strana na isusovite apostoli????


ili i tie stanaa bogovi????


ne ,nestanaa bogovi
nego AVtori na najdobriot bestseller na site vreminja
kje treba da pomine mnogu vreme nekoj da napise po prodavana kniga
ono ne e se nivna zasluga nego imat dobar markentig vo katolickata pravoslavnata i jevrejskata crkva

eptem dodar BESTSELLER , neki?



Изменето од anakin - 07.Октомври.2008 во 10:49
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 13:54
Има ли контрадикторност во Библијата?


Галатјани 2.16
Знаеме дека човекот не се оправдува преку делата на Законот,
туку преку верата во Исус Христос...
Јаков 2.19
Веруваш дека Господ е еден. Добро правиш; демоните исто така веруваат
и се тресат.
Јаков 2.21
Не беше ли нашиот татко Авраам оправдан по дела откако врз жртвеникот
го положи својот син Исак?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 118119120121122 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.