IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 242>
Автор
Порака
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:40
Originally posted by vd vd напиша:

Абе да ве прашам вака, вие нормални сте или не?О луѓе, за муслиман нема ништо добро во честитањето нова година, па макар и да е честитањето со "добра" намера.Честитката е против Исламска, тоа е навреда, тоа е анти-исламски, затоа не ја сакам!


Abe ako ti ne ja sakas, zlikovecu mal, ima drugi sto ja sakaat, pa ne ja sfakaj licno.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:46
De be batalete ednash site!!!!!

On nesaka da mu ja cestitate novata godina, kaza i obrazlozenie, i TOCKA.

Shto sega pravime cela tema bez potreba????

Ova e forum za religija, nekoj stava tema nova godina, moe mislenje e deka na taa tema ne e mestoto na Beroispoved!!!

Ali nejse veke e stavena, pa nie mozeme da ja ignorirame, i da se poshtedime site od off topici, i da prodolzime so edukativen govor za religiite, ako voopshto e mozno!
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:52
Навистина, крај на муабетот!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:53
Гледате девојката е лута оти никој не ја за нова година.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:53
дружел
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 14:54
Kako ne me druzel be, so Menduh Taci bev
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2008 во 15:16
Се надевам убаво си помина лажго
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 16:16
Bajram e na preselbata na Muhamed od Meka vo Medina??Kakva simbolika ima toa, ili nemavte datum koj da go stajte pa ajde toa??Gospod kje vi prosti!!Ne sudi za da ne ti bide sudeno...Aight!! (od kikoMC




Eve uste eden primer,zosto nie muslimanite konstatirame deka ja poseduvame vistinata,i deka se sto pisuvame za hristijanstvoto,pisuvame so ARGUMENTI.Tvoeto neznaenje kikoMC e dokaz za toa.Kade si procital ti be deka Bajram e na preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina?Narodot bi rekol:SAKAM DA KAZAM,NE MOZAM DA RECAM.kikoMC preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina se vika HIDZRET,a ne BAJRAM.I Aight sozdravje
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 16:36
Originally posted by efendija efendija напиша:

Eve uste eden primer,zosto nie muslimanite konstatirame deka ja poseduvame vistinata,i deka se sto pisuvame za hristijanstvoto,pisuvame so ARGUMENTI.Tvoeto neznaenje kikoMC e dokaz za toa.Kade si procital ti be deka Bajram e na preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina?Narodot bi rekol:SAKAM DA KAZAM,NE MOZAM DA RECAM.kikoMC preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina se vika HIDZRET,a ne BAJRAM.I Aight sozdravje


Доволно сум убеден кој е мојот ВИСТИНСКИ БОГ!!Ако сакам нешто да научам ќе си го земам к*ранот ќе го прочитам, нема тебе да те прашвам!!!Од друга страна, не ми одговараш на прашањата од типот кој Христијани се чепнале на темата за Бајрам???КОИ???А вие демагози и јаките филозофи овде не убедувате во неубедливото!!!
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 18:53
Originally posted by efendija efendija напиша:

Bajram e na preselbata na Muhamed od Meka vo Medina??Kakva simbolika ima toa, ili nemavte datum koj da go stajte pa ajde toa??Gospod kje vi prosti!!Ne sudi za da ne ti bide sudeno...Aight!! (od kikoMC




Eve uste eden primer,zosto nie muslimanite konstatirame deka ja poseduvame vistinata,i deka se sto pisuvame za hristijanstvoto,pisuvame so ARGUMENTI.Tvoeto neznaenje kikoMC e dokaz za toa.Kade si procital ti be deka Bajram e na preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina?Narodot bi rekol:SAKAM DA KAZAM,NE MOZAM DA RECAM.kikoMC preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina se vika HIDZRET,a ne BAJRAM.I Aight sozdravje


Другар, која се вашите Аргументи????Дрво да беше досега ќе сватеше...НАШАТА ХРИСТИЈАНСКА РЕЛИГИЈА СЕ БАЗИРА ВРЗ ПОСТОЕЊЕ читај поубаво ПОСТОЕЊЕ НА БОГ, КОЈ СО СВОЕТО ВОСКРЕСЕНИЕ ГО ДОКАЖА ТОА ШТО Е!!А ВАШИОТ Е БОГ НА КНИГА???ПА АЈДЕ НА ПАОЛО КОЕЛЈО ДА МУ ВЕРУВАМЕ А??КРАЈ РЕКАТА ПЕДРА СЕДНАВ И ПЛАЧЕВ!!А ВИЕ ВЕРУВАЈТЕ ВО ТОА ШТО МУХАМЕД ГО НАПИШАЛ, И ВАШЕТО НАЈЧЕСТО ОПРАВДУВАЊЕ ДЕКА НЕМАЛА КОНТРАДИКЦИИ??..ГО ВИДЕЛ НЕКОЈ ВАШИОТ АЛАХ???????? ХРИСТОС ГО ВИДЕЛЕ,ВОСКРЕСЕНИЕТО,ЧУДАТА ШТО ГИ ПРАЕЛ...И НА ОВА ЌЕ ПИШИШ, СЕ ТАПКАШ ВГРАДИ СО ЧУДАТА..ДА, СЕ ТАПКАМ БИДЕЈЌИ ГИ ИМА!!!А АЛАХ КОЈ ГО ИМА ВИДЕНО??МУХАМЕД??АЈ И ЈАС МИ СЕ ЈАВИ БУДА НА СОН И ЌЕ НАПИШАМ КНИГА И СИТЕ ДА МИ СЕ КЛАЊААТ!!ХРИСТИЈАНСТВОТО СЕ ГРАДИ НА ВИСТИНСКАТА ВЕРБА, А ИСЛАМОТ ВО ВЕРУВАЊЕ ВО К*РАНОТ!!!

Изменето од KikoMC - 04.Јануари.2008 во 18:54
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 19:20
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Bajram e na preselbata na Muhamed od Meka vo Medina??Kakva simbolika ima toa, ili nemavte datum koj da go stajte pa ajde toa??Gospod kje vi prosti!!Ne sudi za da ne ti bide sudeno...Aight!! (od kikoMC




Eve uste eden primer,zosto nie muslimanite konstatirame deka ja poseduvame vistinata,i deka se sto pisuvame za hristijanstvoto,pisuvame so ARGUMENTI.Tvoeto neznaenje kikoMC e dokaz za toa.Kade si procital ti be deka Bajram e na preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina?Narodot bi rekol:SAKAM DA KAZAM,NE MOZAM DA RECAM.kikoMC preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina se vika HIDZRET,a ne BAJRAM.I Aight sozdravje


Другар, која се вашите Аргументи????Дрво да беше досега ќе сватеше...НАШАТА ХРИСТИЈАНСКА РЕЛИГИЈА СЕ БАЗИРА ВРЗ ПОСТОЕЊЕ читај поубаво ПОСТОЕЊЕ НА БОГ, КОЈ СО СВОЕТО ВОСКРЕСЕНИЕ ГО ДОКАЖА ТОА ШТО Е!!А ВАШИОТ Е БОГ НА КНИГА???ПА АЈДЕ НА ПАОЛО КОЕЛЈО ДА МУ ВЕРУВАМЕ А??КРАЈ РЕКАТА ПЕДРА СЕДНАВ И ПЛАЧЕВ!!А ВИЕ ВЕРУВАЈТЕ ВО ТОА ШТО МУХАМЕД ГО НАПИШАЛ, И ВАШЕТО НАЈЧЕСТО ОПРАВДУВАЊЕ ДЕКА НЕМАЛА КОНТРАДИКЦИИ??..ГО ВИДЕЛ НЕКОЈ ВАШИОТ АЛАХ???????? ХРИСТОС ГО ВИДЕЛЕ,ВОСКРЕСЕНИЕТО,ЧУДАТА ШТО ГИ ПРАЕЛ...И НА ОВА ЌЕ ПИШИШ, СЕ ТАПКАШ ВГРАДИ СО ЧУДАТА..ДА, СЕ ТАПКАМ БИДЕЈЌИ ГИ ИМА!!!А АЛАХ КОЈ ГО ИМА ВИДЕНО??МУХАМЕД??АЈ И ЈАС МИ СЕ ЈАВИ БУДА НА СОН И ЌЕ НАПИШАМ КНИГА И СИТЕ ДА МИ СЕ КЛАЊААТ!!ХРИСТИЈАНСТВОТО СЕ ГРАДИ НА ВИСТИНСКАТА ВЕРБА, А ИСЛАМОТ ВО ВЕРУВАЊЕ ВО К*РАНОТ!!!


Ne vadi se sega od gluposta sto ja tropna ovde i ostana ziv.Jas ti replicirav i ti ukazav deka preselbata na Muhammed a.s od Mekka vo Medina se vika HIDZRET ane BAJRAM.I nemoj sega da mi popuvas za vasiot BOG.Isus ne e Bog,toj e pratenik,samo vie mu pripisuvate nesto sto nikogas za sebe ne go rekol.Iljada pati li ce se povtoruvame ovde.Ajde dajmi samo eden citat od Biblijata kade sto Isus samiot veli:"Jas sum Bog!"ili "Mene obozavajte me",jas sum spremen odma da go prifatam hristijanstvoto.Cuj dobro:SPREMEN SUM VEDNAS DA GO PRIFATAM HRISTIJANSTVOTO. Sto pati ova sme vi go rekle a vie cutite na ova prasanje,i sega najde da mi drzis propoved deka vie Gospoda ste go videle.Subhanallah!Kakvi politeisti ste vie!

Изменето од connected - 05.Јануари.2008 во 01:21
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 19:22
Efendijo, gi odbegnuvash moite postovi?? Normalno, nemas sto da kazesh na niv Ajde prijatno sega, i direks na socijalizacija back in first grade!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 19:27
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Efendijo, gi odbegnuvash moite postovi?? Normalno, nemas sto da kazesh na niv Ajde prijatno sega, i direks na socijalizacija back in first grade!!


Da nesi jalnas be ti?Zarem negledas deka si igram majtap so tvoeto neznaenje!
Vidi koj mi kazuva za socijalizacija!!!
.....daleku si ti od civilizacija...

Изменето од connected - 05.Јануари.2008 во 01:11
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 19:42
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Eve uste eden primer,zosto nie muslimanite konstatirame deka ja poseduvame vistinata,i deka se sto pisuvame za hristijanstvoto,pisuvame so ARGUMENTI.Tvoeto neznaenje kikoMC e dokaz za toa.Kade si procital ti be deka Bajram e na preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina?Narodot bi rekol:SAKAM DA KAZAM,NE MOZAM DA RECAM.kikoMC preselbata na Muhammed a.s. od Mekka vo Medina se vika HIDZRET,a ne BAJRAM.I Aight sozdravje


Доволно сум убеден кој е мојот ВИСТИНСКИ БОГ!!Ако сакам нешто да научам ќе си го земам к*ранот ќе го прочитам, нема тебе да те прашвам!!!Од друга страна, не ми одговараш на прашањата од типот кој Христијани се чепнале на темата за Бајрам???КОИ???А вие демагози и јаките филозофи овде не убедувате во неубедливото!!!



Ti prvo zemisi ja Biblijata,i citni si nesto od nea,posto ocigledno ti falat mnogu raboti.
Koga stanuva zbor za Bajram,prvo treba da ja znaes sustinata na praznikot,pa da davas konstatacii,posto ocigledno kaj nas nema nikakvi paganstini i kontradiktornosti,vie Hristijanite si molcite,inaku ce frlavte kamenja po nas.Ama ne mozete ednostavno :OD VISTINATA NE SE BEGA!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.