IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 115116117118119 242>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 18:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

За Јулијанскиот пишав мислејќи дека ме прашува за празнување на празниците Божиќ и Велигден (таа дискусија си ја водиме на месинџер со милото), но затоа пак додадов и дека денес е 4 откомври за да нема забуни.





Евангелос славите вие Божиќ и Велигден и ако ги славите кои се датумите за тоа? Онака чисто информативно ме интересира. Немам намера некаква дискусија да отворам туку само онака да прашам.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 18:29
Божиќ го славиме на 7ми Јануар, а Велигден, варира од година на година. Оваа година го славевме на 27 Април, а следнава ќе го славиме на 19 Април.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 18:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Божиќ го славиме на 7ми Јануар, а Велигден, варира од година на година. Оваа година го славевме на 27 Април, а следнава ќе го славиме на 19 Април.



Значи по Јулијанскиот календар,како нас? Благодарам на одговорот.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:10
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Темплариуууууууууууууус зошто бегаш? Не бегаш кога не нарекуваш секташи. Еве сакам од тебе да чујам објаснување ако веќе моето не е точно. Ако грешам кажи ми каде.
Sunny само продолжи со прашањата. Мислам дека сакаш навистина да научиш нешто повеќе.
Тетратка зошто поставуваш прашања на кои го знаеш одговорот?



Ne se deri ne visam jas na komp non stop....

A odogovorot eve ti go vo Gospodovata molitva

" ..i PROSTI ni gi DOLGOVITE NASI kako sto nie gi prostuvame na dolznicite nasi..."


Ako toj vece gi platil site nasi dolgovi sto ima da barame nie od nego da ni gi prostuva dolgovite ??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 00:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

За Јулијанскиот пишав мислејќи дека ме прашува за празнување на празниците Божиќ и Велигден (таа дискусија си ја водиме на месинџер со милото), но затоа пак додадов и дека денес е 4 откомври за да нема забуни.


A koj e na Messenger miloto, ne sum bas vo tek so muabetot na temava.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:07
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Темплариуууууууууууууус зошто бегаш? Не бегаш кога не нарекуваш секташи. Еве сакам од тебе да чујам објаснување ако веќе моето не е точно. Ако грешам кажи ми каде.
Sunny само продолжи со прашањата. Мислам дека сакаш навистина да научиш нешто повеќе.
Тетратка зошто поставуваш прашања на кои го знаеш одговорот?



Ne se deri ne visam jas na komp non stop....

A odogovorot eve ti go vo Gospodovata molitva

" ..i PROSTI ni gi DOLGOVITE NASI kako sto nie gi prostuvame na dolznicite nasi..."


Ako toj vece gi platil site nasi dolgovi sto ima da barame nie od nego da ni gi prostuva dolgovite ??????

Одлична поента Темплариус. Воедно да умреше Исус за сите наши гревови, зошто тогаш сеуште го чувствуваме влијанието на гревот и зошто сеуште се греши? Или пред 2000 години Исус на крстот на Голгота направи reset-counting на броењето гревови?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:14
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Темплариуууууууууууууус зошто бегаш? Не бегаш кога не нарекуваш секташи. Еве сакам од тебе да чујам објаснување ако веќе моето не е точно. Ако грешам кажи ми каде.
Sunny само продолжи со прашањата. Мислам дека сакаш навистина да научиш нешто повеќе.
Тетратка зошто поставуваш прашања на кои го знаеш одговорот?



Ne se deri ne visam jas na komp non stop....

A odogovorot eve ti go vo Gospodovata molitva

" ..i PROSTI ni gi DOLGOVITE NASI kako sto nie gi prostuvame na dolznicite nasi..."


Ako toj vece gi platil site nasi dolgovi sto ima da barame nie od nego da ni gi prostuva dolgovite ??????

Одлична поента Темплариус. Воедно да умреше Исус за сите наши гревови, зошто тогаш сеуште го чувствуваме влијанието на гревот и зошто сеуште се греши? Или пред 2000 години Исус на крстот на Голгота направи reset-counting на броењето гревови?



Majkl, poentata e vo toa sto Aidra tvrdi deka isus gi platil nasite greovi i deka sega nie mozeme da uzivame zagarantirano ni e deka ce odime vo rajot .... nesto kako pri pejd ... togas ne mi e jasno zasto e pekolot ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:34
Темплариус со мене можеш да се инатиш колку сакаш. Но има една книга- Библијата. Таа книга се користи за да се чита, а не да ти личи дома. Па земи некогаш во слободното време прочитај нешто од неа. Јас извини но не можам по сто пати едно исто да ти повторувам. Затоа ти велам: со мене можеш да се инатиш до сабајле, но не можеш со Светото Писмо. Се што јас ти кажувам има поткрепа во Светото Писмо. Ај да ја видиме твојата верзија. Зошто толку бегаш од одговорот? Да не се срамиш? Или пак не знаеш? Или не знаеш од каде да почнеш? Само смирено, земи воздух длабоко, почни да мислиш, направи си концепт, потоа запиши го сето тоа и предочи ни го нам овде на форумов- кој патем затоа и постои- за да ги споделуваме нашите размислувања. Па повели кажи ни ја твојата верзија. уредно ти ги поставив прашањата во темата Спасение. Можеш да одговориш таму или тука, или пак ако се плашиш и се срамиш да не погрешиш пиши ми лична порака.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:35
Темплариус, јас не тврдам така туку така пишува во Библијата. Земи и прочитај. Ако ја немаш можеш да ја најдеш на интернет.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:40
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Темплариус со мене можеш да се инатиш колку сакаш. Но има една книга- Библијата. Таа книга се користи за да се чита, а не да ти личи дома. Па земи некогаш во слободното време прочитај нешто од неа. Јас извини но не можам по сто пати едно исто да ти повторувам. Затоа ти велам: со мене можеш да се инатиш до сабајле, но не можеш со Светото Писмо. Се што јас ти кажувам има поткрепа во Светото Писмо. Ај да ја видиме твојата верзија. Зошто толку бегаш од одговорот? Да не се срамиш? Или пак не знаеш? Или не знаеш од каде да почнеш? Само смирено, земи воздух длабоко, почни да мислиш, направи си концепт, потоа запиши го сето тоа и предочи ни го нам овде на форумов- кој патем затоа и постои- за да ги споделуваме нашите размислувања. Па повели кажи ни ја твојата верзија. уредно ти ги поставив прашањата во темата Спасение. Можеш да одговориш таму или тука, или пак ако се плашиш и се срамиш да не погрешиш пиши ми лична порака.


Abe ti sega mozes da cimolis do sabajle i da se zanimavas so psihoanaliza, ti ni nikoj na ovoj svet nema ekskluzivno pravo na Biblijata, toa sto vie si ja preveduvate i se igrate so nea e vas problem... A jas ti dadov odgvori od Biblijata i nemoj da mislis deka site ovde na forumov se zaslpeni kako tebe i tvoite, vo moite odgovori na tvoite prasanja ima uste povece prasnja za tebe ... Pravoslavieto ne ste nema i nikogas nema da go pobedite od prosta pricina a taa e sodrzana vo negovoto ime, taka da ne ti ostanuva nisto drugo sem i ponatamu da si veruvas vo toa sto si veruvas kolku pogresno i da e .Zasto za razlika od tebe i tvoite jas sum ovdeka na ovoj forum ne da zaveduvam tuku da branam, Gospod neka mi sudi ako gresam.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:49
Што (или подобро речено кого) браниш бре црни Темплариусе? Ако сакаш да се запознаеш со вистинското Христијанство повели, секогаш ќе бидеш добредојден да дискутираме и да научиш нешто. Те молам повеќе немој да велиш дека си православен, а уште помалку Христијанин. Нјапрвин поднаучи нешто па зборувај. Еве сега ќе излезат учебници по веронаука и земи поднаучи нешто. За твое добро.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:55
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Што (или подобро речено кого) браниш бре црни Темплариусе? Ако сакаш да се запознаеш со вистинското Христијанство повели, секогаш ќе бидеш добредојден да дискутираме и да научиш нешто. Те молам повеќе немој да велиш дека си православен, а уште помалку Христијанин. Нјапрвин поднаучи нешто па зборувај. Еве сега ќе излезат учебници по веронаука и земи поднаучи нешто. За твое добро.
А знаете ли бре вие шарени двајца што би рекле за вас Јеховините сведоци?

Јас ќе ви кажам лека ноќ и извинете што ви се вмешав кратко во дискусијата.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 01:57
Темплариус дај гукни кажи нешто. Или го прифати мојот добронамерен совет па си го зеде Светото Писмо во рацете и почна да го читаш. Ако е така прости што те вознемирувам.
Сакав да те прашам: ако јас грешам, дај кажи ми која е правилната верзија. Патем слободно служи се со кој превод сакаш!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2008 во 02:01
Vidi post pogore i ne sviri A koja e pravilna verzija slobodno prasaj nekoj od tvoite postari ce ti kaze, sem ako dosega ne se otkazale od tebe...A toa sto jas go branam e onaa sto ti i tvoite non stop go napadjate hahahaha .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 115116117118119 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.