IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 114115116117118 242>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 05:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да веруваш во Христос исто така значи и да имаш доверба дека Неговите заповеди се за наше добро и да ги исполнуваш од љубов, а не од страв за казната.

Значи сепак - дела...

Но... што се случува во следниов случај - Веруваш во Исус, веруваш дека е тој Спасителот итн итн (се што наброја погоре) - но правиш тешки гревови? Искрено веруваш во Бога, но немаш сила за да се спротивставиш на искушенијата. Што тогаш?
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 05:57

Ако продолжуваш да правиш тешки гревови, без да напредуваш духовно, тоа е знак дека не си нановороден (Јован 3 поглавје), а тоа пак значи дека не си поверувал вистински во Исус.

Бог ветува дека нема да им даде искушенија на христијаните поголеми од тоа што можат да поднесат:
 
"А Бог е верен и не ќе дозволи да бидете искушувани над вашите сили, туку заедно со искушението ќе ви даде и излез, за да можете да го издржите."
(1 Коринтјаните 10:13)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 06:44
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да токму за нас грешниците Исус умре на крстот.
 
"Но Бог ја покажа Својата љубов кон нас со тоа, што Христос умре за нас, додека уште бевме грешници."
(Римјаните 5:8)
 
За да биде задоволена Божјата правда. - ОВА НЕ ГО РАЗБИРАМ!!!
 
Но Бог маестрално го одигра планот за спасение на човекот со тоа што тој ја излеа Неговата љубов врз нас, без притоа да ја повреди својата светост и праведност.
 
Бог не прогледна низ прсти на човековиот грев, но ја одложи казната од Едемската градина, на Голготскиот крст. Таму Христос, нашето жртвено Јагне беше казнето за човековиот грев.
 
 
Исус Христос, наша Судбина, големо%20гушкање
 
ПАК ПРАШАЊЕТО - ДАЛИ СТЕ СПАСЕНИ ИЛИ НЕ НЕ Е ОДГОВОРЕНО...
 
ТРЕБА КАКО ШТО КАЖАЛ ХРИСТОС: ДА - ЗА ДА: НЕ ЗА НЕ
 
ДОБРО АКО БОГ ЈА ОДЛОЖИЛ КАЗНАТА ОД ЕДЕМСКАТА ГРАДИНА ТОГАШ САМ ЛИ СЕ КАЗНАЛ???? ИЛИ ???изненадување
 
КАКО МИСЛИШ “НАШЕТО ЖРТВЕНО ЈАГНЕ БЕШЕ КАЗНЕТО ЗА ЧОВЕЧКИОТ ГРЕВ ...???????????изненадување 
 
САМО СЕ КАЗНИЛО СО ТОА ШТО ЈА ОДЛОЖИЛО КАЗНАТА???????збунетост
 
ИЛИ?
 
п.с.
евангелос ова го кажува: “НЕ МИ СЕ ЈАСНИ ПРАШАЊАТА“!! 
 
и на мене!!!
чекам...
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 07:02
Тетратка не копирај исти постови постојано. Понекогаш и неодговарањето е одговор.

Евангелос - до тука во ред. Значи - нема разлика во ставовите. И едните и другите се согласуваме дека треба да веруваш во Христа, дека треба практично да ја примениш, односно - да ја живееш таа вера (што би се рекло - да вршиш дела) и дека не треба да грешиш, затоа што постојаното грешење е показател дека всушност не веруваш.
Така што нема конфликт. Грешниците (оние кои не веруваат вистински во Бога) одат во пеколот, оние кои веруваат (и го покажуваат тоа преку делата) одат во рајот.
Do what is right, come what may...
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 10:57
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Морам овде да му одговорам на ггстефан на едно прашање кое го поставува во темата за моштите, оти ептен ја расипавме таа тема... Алдра (или Евангелос) - сепак, ве молам одговорете на погоре поставеното прашање.

Та... стефане, ти велиш:
stetata e ogromna, bidejki 99% od lugjeto se zavedeni na eden sueveren, idolopoklonicki nastap kon ikonite. ti velis ne se ikonite, no tvojata teorija ne mozeme da ja isprobame dodeka ne gi trgnete ikonite.

Испробана е мојата теорија. Не знам каква е ситуацијата во Македонија со различните деноминации, но со оглед на тоа што се релативно нова појава, подобро е да се земе пример од местото каде што истите тие деноминации постојат долго време, некои од нив дури и по неколку века - Северна Америка.
Во сите протестантски цркви (се извинувам за употребата на овој термин, го правам заради полесна комуникација), нема икони. Но затоа - идолизирање, грешност, порочност - колку сакате. И тоа во рамки кои не можете ни да си ги замислите! Да не зборуваме за разно разните евангелски цркви кои во секој ѕид, тревник, чукнатина на кола и слично - го гледаат ликот на Исус и го претскажуваат со тоа Второто Доаѓање... Месинџер може да ви потврди, ги гледа таквите работи секојдневно. Можам до утре да набројувам примери, дури ако сакате сите тие да ги поткрепувам со линкови, со фотографии и со сериозни новинарски написи - но за да си заштедиме сите на време - свртете малку по гугл, ќе најдете повеќе отколку што сакате да видите.
Најтрагично од се е што голем дел од тие цркви донираат многу средства во своите сестрински цркви кај нас...
Така што - стефане - не е до иконите... а до слабодушноста на луѓето и до немањето вера и верба. Тргни им ги иконите в црква, ќе најдат нешто друго да величаат. Тргни им ги крстовите, ќе почнат да ги гледаат во зградите, во електричните столбови и каде ли не. Тргни им ги архиереите - секој сам ќе прави црква и ќе биде светец и пратеник Божји... го гледам ова секој ден, и ова е процес кој трае со децении и векови дури. Кај нас имате впечаток дека таквите цркви се различни, затоа што уште се нови, имаат ентузијазам и нема доволно членови за да ја разводнат целата работа. Но не заборавајте - капка оцет го скиснува целото вино. И тоа ќе се случи, порано или подоцна.


ovoj post go smetam za cista ljubomora i zavist.

nikoj ne moze da go spreci covekot NADVOR od crkvata da bide sueveren, da laze, da ubiva, da krade ili da bide idolopoklonik.

zalnoto e sto za razlika od hristijanskite crkvi, vo pravoslavieto toa se potiknuva i pravi VNATRE vo crkvata.

e tuka ti e problemot.

i gledam pak si se fatil za parite, iako tolku e ocigledno deka nemas pojma za sto zboruvas. da bese taka, kako sto velis, kako prvo hristiajnite vo mk ke imaa svoi crkvi na plostad, a ne po zabutani kjoshinja. kako vtoro, nemase da se "vosh*tuvaat" na vozniot park na sinodot na mpc, vo koj dobar del od vozilata se uste ne se ni vo masovna prodazba, dodeka hristijanite vozat vozila stari i po 15 godini. znaci, zalno e sto pocna da se izdava deka si zadoen so lazni predrasudi, koi za zal se edinstveniot nacin mpc da gi zadrzi svoite clenovi, bidejki so duhovni argumenti ne moze.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:18
Спасени сме не по нашите дела туку по Божјата благодат. Не дека ние нешто сме сториле и сме заслужиле да бидеме спасени, туку зашто Тој ни даде подарок: животот на Божјиот Син и преку Неговата жртва- прошка на сите гревови. Откога човек ќе поверува не значи дека нема да греши, не значи дека ќе стане совршен. Баш напротив! Сатаната уште повеќе се труди да го оттргне човекот од Бога. Ако не е нашата Божја закрила би не убил Сатаната уште веднаш.
Точно е тоа пто го велите дека верата без дела е мртва. Сосема се согласувам со ставот на Светото Писмо по ова прашање. Христијанинот ако навистина верува во Исус ќе се труди да се подобрува и да врши добри дела. Патем веќе не прави добри дела христијанинот туку Божјиот Свет Дух Кој живее во Него.

Свети Душе дејствувај во мене!
И ќе имам таква радост- неискажлива радост,
таков мир- толку длабок мир,
таква љубов- сеопфатна љубов,
Свети Душе дејствувај во мене!
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 12:20
Исус им Го дава Светиот Дух на сите кои веруваат во Него. Светиот Дух е Бог. А Бог е љубов. Па така главната инспирација на верниот Христијанин треба да биде љубовта.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:42
milo vie po koj kalendar se rakovodite?

Изменето од Sunny - 05.Октомври.2008 во 13:33
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:51
По Јулианскиот. По нашиот календар денес е 4 Октомври 2008. А кај вас кој датум е?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

По Јулианскиот. По нашиот календар денес е 4 Октомври 2008. А кај вас кој датум е?

Уште има некои кои користат Грегоријански календар?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:54
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:


Уште има некои кои користат Грегоријански календар?
 
Да, замисли сеуште има и такви, мислам дека се само околу 90% од христијанскиот свет.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

По Јулианскиот. По нашиот календар денес е 4 Октомври 2008. А кај вас кој датум е?

e da mi prostis denes po Gregorijanskiot e 4 Октомври 2008.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 17:59
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

По Јулианскиот. По нашиот календар денес е 4 Октомври 2008. А кај вас кој датум е?

e da mi prostis denes po Gregorijanskiot e 4 Октомври 2008.

Да, да. По грегорианскиот е 4 октомври, ја утнав работава со тоа што го прашав Евангелос, а најверојатно и тој ја утнал.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 18:05

За Јулијанскиот пишав мислејќи дека ме прашува за празнување на празниците Божиќ и Велигден (таа дискусија си ја водиме на месинџер со милото), но затоа пак додадов и дека денес е 4 откомври за да нема забуни.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 114115116117118 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.