IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 110111112113114 242>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:31
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Верувам дека Исус плати за сите мои гревови на крстот. Казната е платена. А јас сум слободен! Радосната вест е баш таа: Исус плати за гревовите на светот. Какви Христијани сте вие ако не верувате во оваа Вистина?



A ne be brate, smetkite sam si gi placas, uffff i vo kafeana li taka im velis na kelnerite a ???? hahahahaha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:36

На Templarius не му е важно дали ќе дава исламски изјави (како погоре) или православни, важно е да е против библиските христијани голема%20насмевка

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На Templarius не му е важно дали ќе дава исламски изјави (како погоре) или православни, важно е да е против библиските христијани голема%20насмевка




kaj sum jas dal islamska izjava ?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:41
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

veruvame deka Isus gi isplati nasite grevovi, grevovite na nasite praroditeli
a pod ova sloboden ne te razbiram so sakas da kazis deka sega so i da pravis Isus gi ima isplateno i ti grevovi?


Да баш така! Исус плати за сите мои гревови (не само мои туку и на секој кој искрено верува во него). Под тоа ,,сите’’ спаѓаат буквално сите: минатите, сегашните и идните. Но ако човек навистина верува во Исус, ќе биде исполнет со Светиот Дух а преку Него со плодовите на Духот: љубовта, добрината, милоста, понизноста, скромноста, кроткоста, воздржаноста, трпението, мудроста, љубезноста, радоста... со еден збор речено со богоугодни карактеристики. Бог живее во Неговите чеда преку Светиот Дух. Па така човекот ќе се стреми кон тоа да не греши како не би го жалостел Духот. А и Бог ќе му дава сила да не греши и ќе го избавува од искушенијата. Тоа не значи дека не грешам веќе. И јас си имам свои искушенија на кои понекогаш потклекнувам. Но, многу важно е човек ако погреши да му се исповеда на Бога да побара од Него прошка и Бог ќе му прости. По Божјата благодат сме спасени, не по нашите дела.   
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:42
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


A ne be brate, smetkite sam si gi placas, uffff i vo kafeana li taka im velis na kelnerite a ???? hahahahaha
 
Ова е исламска изјава, неколку пати кажана од муслиманите на форумов како "ироничен против аргумент" за нашето христијанско убедување дека Христос плати за нашите гревови.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:43
i sega po tvoe kao aj ke gi ispoubijam lugevo, ke padnam pod iskusenie, posle ke priznam deka zgresiv i to e to, prosteno mi e, taka ili?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A ne be brate, smetkite sam si gi placas, uffff i vo kafeana li taka im velis na kelnerite a ???? hahahahaha

 

Ова е исламска изјава, неколку пати кажана од муслиманите на форумов како "ироничен против аргумент" за нашето христијанско убедување дека Христос плати за нашите гревови.

 



Ma nemoj ... znam kade celis, so ovaa dokazuvas kolku si zol, fala mu na boga, sto od tie kako tebe ne me pogadja nisto....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:46
Тоа би значело дека не си вистински верник. Ако анвистина веруваш дека Исус умре на крстот место тебе и со тоа ти покажа огромна љубов, ако веруваш и имаш надеж дека поради Неговата вера ќе бидеш во рајот, ако се молиш на Бога да те исполни со Светиот Дух и да те води низ животот, тогаш ваквите дела нема да ти паѓаат на памет.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:47
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Тетратка мислам дека добро ти објаснив, не знам зошто барав дополнителни објаснувања?
 
АКО НЕ ТИ СЕ ГЛЕДА - МОЕТО ПРАШАЊЕ БЕШЕ ЗА ЕВАНГЕЛОС ПОШО ТОЈ ПОБАРА ОДГОВОР ...
 
ИЛИ ЗА ОВА МИСЛИШ ОД ПОГОРЕ ...
 
 
А ТОЈ НА КРСТОТ ДАНЕ СЛУЧАЈНО БЕШЕ ДОЛЖНИК НА САТАНАТА ПА МУ ГО ВРАТИ ДОЛГОТ И ВАС ВЕ СПАСИ - ДЕМЕК ВЕ ОТКУПИ ...
 
“Нас само Делото на Праведникот не спасува! Со голема благодарност да ја прифатиме Неговата света жртва и да се покаеме што досега сме мислеле дека некое наше дело ќе не оправда“.
 
ДЕМЕК ВИЕ СТЕ СПАСЕНИ ...изненадување
 
 
 
ПА ПРОЧИТАЈ ГО ТУКА Е
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A ne be brate, smetkite sam si gi placas, uffff i vo kafeana li taka im velis na kelnerite a ???? hahahahaha

 

Ова е исламска изјава, неколку пати кажана од муслиманите на форумов како "ироничен против аргумент" за нашето христијанско убедување дека Христос плати за нашите гревови.

 



Ako ubies nekogo Isus ce ti prosti ?????
Ne be brat, pekolot postoi za tie kako mene i tebe....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:50
Originally posted by AlDra AlDra напиша:


Да баш така! Исус плати за сите мои гревови (не само мои туку и на секој кој искрено верува во него). Под тоа ,,сите’’ спаѓаат буквално сите: минатите, сегашните и идните. Но ако човек навистина верува во Исус, ќе биде исполнет со Светиот Дух а преку Него со плодовите на Духот: љубовта, добрината, милоста, понизноста, скромноста, кроткоста, воздржаноста, трпението, мудроста, љубезноста, радоста... со еден збор речено со богоугодни карактеристики. Бог живее во Неговите чеда преку Светиот Дух. Па така човекот ќе се стреми кон тоа да не греши како не би го жалостел Духот. А и Бог ќе му дава сила да не греши и ќе го избавува од искушенијата. Тоа не значи дека не грешам веќе. И јас си имам свои искушенија на кои понекогаш потклекнувам. Но, многу важно е човек ако погреши да му се исповеда на Бога да побара од Него прошка и Бог ќе му прости. По Божјата благодат сме спасени, не по нашите дела.   
 
 
ОВА И ЗА ТЕБЕ СЕ ОДНЕСУВА ...
 
ИЛИ ЗА ОВА МИСЛИШ ОД ПОГОРЕ ...
 
 
А ТОЈ НА КРСТОТ ДАНЕ СЛУЧАЈНО БЕШЕ ДОЛЖНИК НА САТАНАТА ПА МУ ГО ВРАТИ ДОЛГОТ И ВАС ВЕ СПАСИ - ДЕМЕК ВЕ ОТКУПИ ...
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:50
Темплариус Исус нема потреба сега да ми простува кога веќе го стори тоа еднаш пред речиси 2000 години.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:51
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Тоа би значело дека не си вистински верник. Ако анвистина веруваш дека Исус умре на крстот место тебе и со тоа ти покажа огромна љубов, ако веруваш и имаш надеж дека поради Неговата вера ќе бидеш во рајот, ако се молиш на Бога да те исполни со Светиот Дух и да те води низ животот, тогаш ваквите дела нема да ти паѓаат на памет.


Smrtnite grevovi se smrtni grevovi...Propisite se jasni ...Show must go on...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 02:51
ete ocigledno za niv pekol nema, za niv se odnapred site grevovi plateni, pa taka nemaat gajle
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 110111112113114 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.