IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Патување низ времето
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Патување низ времето

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 15:23
Originally posted by pagane pagane напиша:

и времето е минливо, оти човекот го менува...во терминологичен облик.

да, да...
лесно е да се премине во филозофска дебата...
но тоа не дава реален одговор на прашањето...
постои ли времето...
или не...
за да можеме да дискутираме дали може да има...
патување низ времето...
или повторно не...



Изменето од којсумјас - 30.Септември.2010 во 15:24
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 15:24
може се...со мисла и со чувство...
ете, гледаш без човекот ко да не постои ништо.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 15:27
Originally posted by pagane pagane напиша:

може се...со мисла и со чувство...
ете, гледаш без човекот ко да не постои ништо.

тоа не држи вода...
ниту според библијата...
ниту според науката...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 16:16
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:





ОК...дискусијата, да не бидам досаден, но...сепак, Меси...ја сведуваш на човековата перцепција на времето...но...прашувам...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vremeto stoi , a nie se dvizhime.

времето стои...во однос на...што...????збунетост


Koga rekov deka "vemeto stoi" toa go iskazhav figurativno bidejki toa ne teche. Faktichki trebashe da kazham deka ne postoi, no togash seta diskusija kje zavrsheshe tamu bidejki ne vredi da se dskutira za neshto shto ne postoi. Vremeto postoi samo kako nasha iluzija:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

No, na strana od realnosta za nepostoenje na vremeto, toa subjektivno postoi kako sekojdnevno chovekovo iskustvo. Psiholoshki vremeto izgleda navistina realno. Za nas "vremeto teche" kako reka i nie zbidnuvanjata mentalno si gi vrzuvame za nego kako brojanica. Koga kje za pogledneme vaka nanizhanata vrvca nikoj ne mozhe da ne ubedi deka vremeto ne postoi. Nie nemu taka mu davame prostorna dimenzija i tokmu vakvata slika na "nizhenje" i "techenje" na vremeto ni dava senzacija na minato, segashost i idnina. Minatoto e polno so sekjavanja na zbidnati neshta, a idninata e spekulacija na ochekuvanjata.

Idejata za "realnoto" fizichko vreme ne e nishto drugo tuku ednostaven derivat od psiholoshkoto vreme, rodeno od distinkcijata koja ja pravime megju onoa shto se storilo i onoa shto treba da se stori.


P.S.


Originalno postirano od kojsumjas
а времето...?
па дури и да го гледаме онака како што велиш...
Меси...
како миг...
кој е сега и постои сам за себе...
независно од целокупната вселена...
туку само како перцепција на нашето поимање на вселената...
тогаш...
кој е најмалиот квант на тоа "сега"...
кој е квантот на времето...
и колку е тоа контрадикторно со основите на квантната неханика...


Nema nishto kontradiktorno. Kontradikcijata ti se pojavuva bidejki, kako nepostoechko, vremeto ne mozhe da se kvantificira kako energijata ili masata. Ako eden mig nema dolzhina, togash i zbir od iljada miga nema da imaat dolzhina. Spored toa, vremeto e samo etiketa koja ja stavame na percepciranite promeni.




Mozhebi dovolno dobra paralela za iluzijata na vremeto i negovoto techenje mozhe da bide gledanjeto film. Vo eden mig nie percepirame edna slika (edno dejstvie, akcija, dvizhenje, informacija...), sledniot mig e nekoja druga slika koja kvalitativno se razlikuva od prethodnata... i t.n. Sete ovie migovi (sliki) nie gi percepirame kako neprekinato dejstvo i vo nashiot um gi interpetirame kako nekakvo prichinsko-posledichno zbidnuvanje. Seto toa e vo red.

Onoa shto ne e vo red e toa shto, dodeka slikite od filmot (migovite) zaminuvaat i povekje ne postojat, kako shto ne postojat i onie koi nikogash ne pristignale, nie vo nashata memorija gi imame vechno (dodeka ne gi zaboravime ) registrirano i tie i natamu postojat kako sekjavanje. Ova sekjavanje za nas e "minato" , onaa slika koja ja gledame vo migot e "segashnost", a onaa koja kje dojde (ako dojde) ja narekuvame "idnina".

Takvata umstvena konstrukcija nie ja narekuvame "vreme" i koga kje se osvrneme na frekvencijata na menuvanje na slikite (migovite) pred nash*te ochi, nam ni se prichinuva deka vremeto, (onoa shto nie subjektivno sme go konstruirale) poradi kvalitativnata promena na sekoja posledovatelna slika (mig), teche vo nekoja nasoka.

Sega, za da mozheme da vizuelizirame kako se odvivale sluchkite (dejstvijata) i da ja odredime dispozicijata na edna vo odnos na druga, nie gi broime izminatite sliki megju tie sluchki i velime deka poslednava se sluchi 360 sliki posle prethodnata. I sega, za da vneseme nekakov standard so koj site kje se sluzhime i taka kje znaeme za shto zboruvame, arbitrarno se dogovarame oti edna slika kje ni oznachuva edna sekuna, 60 sekundi edna minuta i t.n. Taka, na krajot kje se dogovorime deka vtoroto dejstvie se sluchilo eden chas posle prvoto. Na ovoj nachin ne sme napravile nishto drugo, tuku sme stavile red vo nash*te sekjavanja za slikite koi nekogash sme gi videle i koi povekje ne postojat. Vremeto sme go inventirale kako alat za odreduvanje na frekvencijata na zbidnuvanjata isto onaka kako shto sme ja inventirale i matematikata za presmetuvanje na tie zbidnuvanja.

Vo realnost, ne postojat i dvete!

Изменето од Messenger - 30.Септември.2010 во 18:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 21:48
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

може се...со мисла и со чувство...
ете, гледаш без човекот ко да не постои ништо.

тоа не држи вода...
ниту според библијата...
ниту според науката...



не држи вода, држки не држи...
абе и наука нема, кога човекот го нема.


Изменето од pagane - 30.Септември.2010 во 21:49
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 22:05
vremeto e nematerijalna golemina bez moznost na dejstvo
za razlika od site drugi golemini, sto postojat vo nasiot sistem
zatoa i nemozes nisto da pravis so vremeto.
nit da go prenasocuvas, pretvaras, kratis ili prodolzuvas

nienteeeeeeeeeeeeeeeeeee

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 22:13
kako be nemozes da pravish nishto so vremetoизненадување

Nemoj da go negirash Ajnshtajn be


kaj nas vo shkoloto uchime deka soglasno paradoksot na bliznacite na Ajnshtajn moze da go zabavis vremeto ako s mnogu bzr i letash so svetlinna brzika - kako vo StarWars

kaj vas neuchite li teorijata na relativnostta vo shkolata be?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 22:17
jas sum jas anjnstajn si e ajnstaj
ako sakas citaj me mene
ako sakas citaj go ajnstajn
no isto ti se fakja
голема%20насмевка
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 22:18
stoper ne se li pishuva so 2 "P"ta be?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 22:25
ami bugari mozat da pisat so dve mozat i so tri
ne im se mesam u tova jazikot
ami som velite mersi i garson..niso cudno da e kaj vas so mnogu p

zar ovde na naslovna gledas nekade da pisuva FORUM.IDIVIDI.BG ??????


Изменето од anakin - 30.Септември.2010 во 22:29
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 22:30
ne

ama kego prasham perun ako saka da cerirame edno domainche idividi.bg

jas ke go administriram
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 22:32
ma nemam vreme

a i ne e eftinko toa BG domainite
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 23:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vremeto sme go inventirale kako alat za odreduvanje na frekvencijata na zbidnuvanjata isto onaka kako shto sme ja inventirale i matematikata za presmetuvanje na tie zbidnuvanja.

Vo realnost, ne postojat i dvete!

јасно ми е твоето гледиште...
и убавината на логичката едноставност...
во идејата...
времето не постои...
но...
се што е логички едноставно...
не мора нужно да биде и точно...
во најмала рака, идејата дека времето не постои...
мене не ми е прифатлива...
ако времето е во тесна врска со движењето, со "фрекфенцијата" на збиднувањата, како што милуваш да кажеш...
а движењето на материјата или енергијата...
постои независно од тоа дали ние го набљудуваме тоа или не...
тогаш и времето мора да постои независно од нас како набљудувачи...

едноставно, движење ќе има, без или со нас...
и не, не ми е прфатлива идејата дека времето е алатка, исто како и математиката...
во реалност постојат и двете...
математиката како алатка...
времето како неразделен дел од простор-временскиот конгломерат...
и...
П.С
ако постои квантум на движење на материјата или енергијата, се исто...
тогаш мора да постои и квантум на време...
па ако "времето е алатка за одредување на фрекфенцијата на движења"...
кои сигурно не се еден континуитет...
има ли логика да зборуваме за фрекфенција на збиднувања...
а да не ја прифатиме идејата за квантум на времето...


Изменето од којсумјас - 30.Септември.2010 во 23:34
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 23:44
А кој би бил квантум за време?

Јас колку што знам времето се изразува преку единица прифатена од SI систем,тоа е секунда.
Арно ама никој од нас не знае што е времето,ама секој може да ти кажа колку е саат во било кој момент на свесностсреќа

Сега што прајмесреќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.