IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - НА МАКЕДОНИЈА ВО 2001, СЕПАК И СЕ СЛУЧИ ВОЈНА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НА МАКЕДОНИЈА ВО 2001, СЕПАК И СЕ СЛУЧИ ВОЈНА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 19:04
Originally posted by orlov orlov напиша:

I vo voeni uslovi, vrhovniot k-dant ne e apsoluten vladar i naredbvodavec. Postojat mal milion koordinativni ,,struchni,, tele okolu nego. A kako togash imavme meshovita vlada od VMRO i SDSM uspeaja da go nateraat Trajkovski da ne ja obelodeni vizata za totalna chistka na islamistite koi bea agresori vo Makedonija, oti ako PADNESHE ARACHINOVO vojnata kje zavrsheshe i ne kje mozjeja Ljubcho i Branko da delat i perat NARODNI pati.
Vistinata e taa. A kopija od stenogranot seushte postoi kaj togash prviot chovek na DBK poradi shto podocna beshe i smenet.
Ako prodolzjime so dobra analitika mozje da se dogovorime i drugo. No toa na LP.



24 casa ne delea od celosno pregazuvanje na Aracinovo.. A nie baravme samo uste 1 saat, za da go zazememe 60 % od Aracinovo... Ako padnese i dzamijata, nagore bese lesno, bidejki pocnuvaa da se povlekuvaat panicno... A gore gi cekase prav karneval... Vo tie momenti koga proglasija prekin, iako se mavavme skoro 14 saati bez prestan, imavme sila za uste nekoj saat.. Dovolen za posleden pritisok... Stigna i zamenata i dopolnuvanjeto so municija i se, imavme vo race.. Baska sto zapelnivme 2 magacini polni so 7.62 mm municija, koja ni sluzese kako backrgound, dokolku ne stignese snabduvanjeto...
Iako ne sme obuceni za akcii so podolg karakter, site decki davaa se od sebe... Izmrcvareni, umorni do koska... Ama stiskavme napred i napred...




Изменето од Анастеа - 11.Февруари.2010 во 23:41
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 21:54
Znam kolega  NRGMKD i Jas sum eden od zjivite svedoci koj licno bev prisuten. No veruvaj deka Trajkocski beshe pritisnat od Ljubcho i Branko koi go imaa vo svoi race celiot koordinativen tim.
Dali nekogash si pomislil dali sluchajno se sluchi nesrekjata so kingerot vo Butmir?
Analiziraj go toa i da znaesh deka mnogu raboti kje ti stanat jasni. Vo 2001 godina bevme izdadeni od sopstvenite lugje koi ja kroeja plitikata.
Politicharite ne znaat shto e vojna i zatoa ne zrtvuvaa site pripadnici na OS na RM.



Изменето од orlov - 13.Февруари.2010 во 01:47
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 22:37
Neka im sluzi na cest na site predavnici vo toa vreme... Za sekoja kapka krv sto kapna od nasite decki, ke gi stigne kaznata.... Mozebi pokasno no ke gi stigne...

Seuste stojam na faktot, deka vo 90 % od akciite gi imavme vo race...
I uste eden fakt ne mi e jasen...
Zosto padna naredba 35 kolegi od nasata edinica da odat na Vejce, zaedno so uste 30 pripadnici na ESN Volci, koga gore gi cekaa 3 edinici od po 120-130 do zabi naoruzani ucki... So koj pamet dojde taa naredba? Svesno li gi prakjaa vo smrt. Cela srekja sto dojde naredba na 5 km. pred seloto da se povlecat, bidejki dobile zakasneta informacija deka od preku Shara vo rok od 2 saati se prefrlile okolu 400 ucki... Ke bese vistinski masakr tamu na nasite...
Uste edna vo nizata na "pogresni" informacii....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Trojaner Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trojaner Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 06:08
a zosto ke i se sluci.

Изменето од Trojaner - 12.Февруари.2010 во 06:08
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 14:15
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Neka im sluzi na cest na site predavnici vo toa vreme... Za sekoja kapka krv sto kapna od nasite decki, ke gi stigne kaznata.... Mozebi pokasno no ke gi stigne...

Seuste stojam na faktot, deka vo 90 % od akciite gi imavme vo race...
I uste eden fakt ne mi e jasen...
Zosto padna naredba 35 kolegi od nasata edinica da odat na Vejce, zaedno so uste 30 pripadnici na ESN Volci, koga gore gi cekaa 3 edinici od po 120-130 do zabi naoruzani ucki... So koj pamet dojde taa naredba? Svesno li gi prakjaa vo smrt. Cela srekja sto dojde naredba na 5 km. pred seloto da se povlecat, bidejki dobile zakasneta informacija deka od preku Shara vo rok od 2 saati se prefrlile okolu 400 ucki... Ke bese vistinski masakr tamu na nasite...
Uste edna vo nizata na "pogresni" informacii....



Sekoja voena akcija ili voeno dejstvie vo svojot ELABORAT, koj sodrzji elemneti- podatoci od TERENOT spored koi se nosi i odluka pomegju drugoto stoi i podatokot i za PLANIRANI  ZJRTVI  vo taa akcija, a vrz osnova na tie podocna glavniot k- tot ke kazje: ,,JAS, ODLUCHIV......... i ponatamu ja izdava NAREDBATA,,.
Na osnovu ova sam proceni.
Istata situacija beshe i na 08.08.2001 so masakarot vo mestoto vikano ,,KARPALAK,,.......... naj prvo beshe pushtena ESN za potoa da ja vratat od Saraj vo kasarna ILINDEN. No, ne go soprea konvojot PEMO- Prilep koj odeshe na redovna smena i normalno se sluchi toa shto se sluchi.
Dobro shto i sega se otvoraat ovie prashanja. No, treba da se vkluchat povekjemina od forumot od koi znam petmina koi bea uchesnici vo taa prokleta vojna.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 14:21
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Neka im sluzi na cest na site predavnici vo toa vreme... Za sekoja kapka krv sto kapna od nasite decki, ke gi stigne kaznata.... Mozebi pokasno no ke gi stigne...

Seuste stojam na faktot, deka vo 90 % od akciite gi imavme vo race...
I uste eden fakt ne mi e jasen...
Zosto padna naredba 35 kolegi od nasata edinica da odat na Vejce, zaedno so uste 30 pripadnici na ESN Volci, koga gore gi cekaa 3 edinici od po 120-130 do zabi naoruzani ucki... So koj pamet dojde taa naredba? Svesno li gi prakjaa vo smrt. Cela srekja sto dojde naredba na 5 km. pred seloto da se povlecat, bidejki dobile zakasneta informacija deka od preku Shara vo rok od 2 saati se prefrlile okolu 400 ucki... Ke bese vistinski masakr tamu na nasite...
Uste edna vo nizata na "pogresni" informacii....

 
 
затоа што нам не ни командуваше Павковиќ ......... затоа намигнување 
командуваа водници од времето на ЈНА кои преку ноќ станаа мајори или полковници само поради тоа што биле на некој забрзан к*рс во уса па за време на конфликтот шетаа со пури во устата изигрувајќи разни патони или ајзенхауери ....... а за “ разузнавачите “ не треба да се зборува ........ тие можат единствено да знаат кој во нивниот комшилук прави ајвар или вари ракија во гаража по услов дома жената да им каже кои се најновите трачеви од маало голема%20насмевка


Изменето од МАРШАЛ - 12.Февруари.2010 во 14:22
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 14:28
A najtragicno e sto tie istite staresini (sekoja cest na isklucoci) si dremea vo operativnite stabovi i koordiniraa akcii odaleceni i do 15 km, od mestata na nastanite.... Duri i potporucnicite od armijata se krieja vo utvrdenite stabovi piea kafence i se nerviraa, ako nekoj edinica zapadne vo nevolja, znaejki deka tie vsusnost treba da se tamu so nea....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 14:36
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

A najtragicno e sto tie istite staresini (sekoja cest na isklucoci) si dremea vo operativnite stabovi i koordiniraa akcii odaleceni i do 15 km, od mestata na nastanite.... Duri i potporucnicite od armijata se krieja vo utvrdenite stabovi piea kafence i se nerviraa, ako nekoj edinica zapadne vo nevolja, znaejki deka tie vsusnost treba da se tamu so nea....
 
 
ееее друже , тоа е тоа .......... и после се чудиш намигнување
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:41
NRGMKD, pa ti si bil eden od branitelive, a jas pred mesec - dva kje te `tepav`;))) onde na topikon Kritiki i komentari...ok, shala na strana.

Gledam so Orov ste bile aktivni vo taa vojna, nekolku prashanja:

1. Kolku spored vas beshe brojot na uchki vo taa vojna, i kako shto velish pogore vo 90% slucahevio sme gi imale dobieno, pa shto beshe togash problemot, zashto dokraj ne gi dobivme ?
2. I kako toa, ushte pred da se raplamti vojnata ( beshe samo zhrishteto vo Tanushevci) skoro sekojdnevno , nie od Skopje slushavme rafali od kaj Saraj, kako se dozvoli da stignat do Skopje ?
3. I zoshto vo Arachinovo se chekashe tolku dolgo da se zavzeme ( ili pak nemozheshe bea dobro utvrdeni), pa da se dojde do situacija amerive da gi izvlekuvaat uchkive, namesto da gi dokusurevme?
Vo toa vreme so eden amer koj beshe vo nekoja delegacija- misija ovdeka, mi veli: Ova da se sluchi vo US ( ili pak so vodata- so zatvaranjeto na ventilite vo Kumanovo) US army ne samo shto kje gi raznese kompletno, tuku so napalm ima da go zapali utvrduvanjeto so seta okolina!

Kolku shto se sekjavam, koga bev vo JNA, kapetanot mi razglabashe ( neshto beshe vo vrska so intervencijata na JNA 1981 na Kosovo) deka na organizirana vojska so logistika, pomalaku broen protivnik bez logistika , bez vozdushna podrzhka ednostano e osuden na totalen poraz.
Spored mene nie imavem se, bevme sepak organizirani, imavem logistika i vozduzhna podrshaka...taka da
4. Zoshto na primer na kaleto vo Tetovo tolku dolgo vreme ni trebashe da gi istisneme...?

Изменето од Marko sk - 12.Февруари.2010 во 15:44
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 15:49
затоа што политичката “ нота “ која беше дадена на тој конфликт а под диригентска палка на нашите нато “ сојузници “ беше и премногу “ тешка “ за да можеше да се стори нешто поконкретно ......... целата работа беше да нема победници и поразени кога ќе се седне на преговарачката маса како што се случи со Охрид намигнување
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 17:36
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

NRGMKD, pa ti si bil eden od branitelive, a jas pred mesec - dva kje te `tepav`;))) onde na topikon Kritiki i komentari...ok, shala na strana.

Gledam so Orov ste bile aktivni vo taa vojna, nekolku prashanja:

1. Kolku spored vas beshe brojot na uchki vo taa vojna, i kako shto velish pogore vo 90% slucahevio sme gi imale dobieno, pa shto beshe togash problemot, zashto dokraj ne gi dobivme ?
2. I kako toa, ushte pred da se raplamti vojnata ( beshe samo zhrishteto vo Tanushevci) skoro sekojdnevno , nie od Skopje slushavme rafali od kaj Saraj, kako se dozvoli da stignat do Skopje ?
3. I zoshto vo Arachinovo se chekashe tolku dolgo da se zavzeme ( ili pak nemozheshe bea dobro utvrdeni), pa da se dojde do situacija amerive da gi izvlekuvaat uchkive, namesto da gi dokusurevme?
Vo toa vreme so eden amer koj beshe vo nekoja delegacija- misija ovdeka, mi veli: Ova da se sluchi vo US ( ili pak so vodata- so zatvaranjeto na ventilite vo Kumanovo) US army ne samo shto kje gi raznese kompletno, tuku so napalm ima da go zapali utvrduvanjeto so seta okolina!

Kolku shto se sekjavam, koga bev vo JNA, kapetanot mi razglabashe ( neshto beshe vo vrska so intervencijata na JNA 1981 na Kosovo) deka na organizirana vojska so logistika, pomalaku broen protivnik bez logistika , bez vozdushna podrzhka ednostano e osuden na totalen poraz.
Spored mene nie imavem se, bevme sepak organizirani, imavem logistika i vozduzhna podrshaka...taka da
4. Zoshto na primer na kaleto vo Tetovo tolku dolgo vreme ni trebashe da gi istisneme...?



Dobro e toa shto se sekjavash Losho e shto sekjavanjeto ti izblednalo. Sepak vo celina e dobro.
 Tetovskoto KALE od bezbednosni prichini se chisteshe- osvojuvashe vo ETAPI, pochnuvajki od 18.Mart pa se 25. Mart 2001. Seto toa beshe taka od prichina shto za osvoji KALETO ne mozjeshe da se preskokne Koltuk- tyoa ti e peshadiskiot del. Do toj den etapno od povekje mesta  deluvashe artierijata i toa onaa regularnata bez zervniot sostav, isto beshe i so peshadijata.
Seto toa se raboteshe taka zatoa shto za protivnikot beshe organiziran vo svoi voeni formacii obuchuvan vo centrite vo Kosovo i Bosna i koj imashe dobra logistichka podrshka.
Zgora ne se, morashe da se vnimava na hristijanskiot del od naselenieto koj se navogjashe na Kaleto i okolnite mesta.
Toj del se raboteshe planski i imavme samo materjalna shteta vo tie enovi. Od strana zj/s nemavme nitu eden ogreban. 
A shto se odnesuva na komandniot kadar samo kje kazjam deka ako ne bea/vme onoj kadar od ex JNA so toj kadar makedonski obuchen preku nokj site akcii odnapred bea osudeni na propast.
JNA beshe institucija za obuka pragirana na prvo mesto vo Evropa, a treta vo svetot. Zatoa i ja rastirija ex YU. 

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 17:39
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

A najtragicno e sto tie istite staresini (sekoja cest na isklucoci) si dremea vo operativnite stabovi i koordiniraa akcii odaleceni i do 15 km, od mestata na nastanite.... Duri i potporucnicite od armijata se krieja vo utvrdenite stabovi piea kafence i se nerviraa, ako nekoj edinica zapadne vo nevolja, znaejki deka tie vsusnost treba da se tamu so nea....



Posochi bar eden edini primer kade stareshina je dremal vo Operativen Shtab.
Toa mozje bi si go gledal ama njsigurno vo nekoj operativen objekt na MVR, neka proshtevaat vrednite kolegi od MVR na niv ova ne e odnesuva.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 17:44
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

NRGMKD, pa ti si bil eden od branitelive, a jas pred mesec - dva kje te `tepav`;))) onde na topikon Kritiki i komentari...ok, shala na strana.

Gledam so Orov ste bile aktivni vo taa vojna, nekolku prashanja:

1. Kolku spored vas beshe brojot na uchki vo taa vojna, i kako shto velish pogore vo 90% slucahevio sme gi imale dobieno, pa shto beshe togash problemot, zashto dokraj ne gi dobivme ?
2. I kako toa, ushte pred da se raplamti vojnata ( beshe samo zhrishteto vo Tanushevci) skoro sekojdnevno , nie od Skopje slushavme rafali od kaj Saraj, kako se dozvoli da stignat do Skopje ?
3. I zoshto vo Arachinovo se chekashe tolku dolgo da se zavzeme ( ili pak nemozheshe bea dobro utvrdeni), pa da se dojde do situacija amerive da gi izvlekuvaat uchkive, namesto da gi dokusurevme?
Vo toa vreme so eden amer koj beshe vo nekoja delegacija- misija ovdeka, mi veli: Ova da se sluchi vo US ( ili pak so vodata- so zatvaranjeto na ventilite vo Kumanovo) US army ne samo shto kje gi raznese kompletno, tuku so napalm ima da go zapali utvrduvanjeto so seta okolina!

Kolku shto se sekjavam, koga bev vo JNA, kapetanot mi razglabashe ( neshto beshe vo vrska so intervencijata na JNA 1981 na Kosovo) deka na organizirana vojska so logistika, pomalaku broen protivnik bez logistika , bez vozdushna podrzhka ednostano e osuden na totalen poraz.
Spored mene nie imavem se, bevme sepak organizirani, imavem logistika i vozduzhna podrshaka...taka da
4. Zoshto na primer na kaleto vo Tetovo tolku dolgo vreme ni trebashe da gi istisneme...?



Marko,
Samo edno zapameti:
OS na RM vojna ja dobija vo celost ili ako sakash 100%.
Politikata ili politicharite ja zagubija, a kako odat rabotive tokmu poradi niv sega i drzjavata kje ja zagubime.
Mislam deka sum JASEN?

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 18:36
Originally posted by orlov orlov напиша:


Marko,Samo edno zapameti:OS na RM vojna ja dobija vo celost ili ako sakash 100%.Politikata ili politicharite ja zagubija, a kako odat rabotive tokmu poradi niv sega i drzjavata kje ja zagubime.Mislam deka sum JASEN?

Ma jasno e toa, jasno e deka voeno gi porazivme 100%, taman rabota, ednostavno samo pobarav odgovor na nekolku prashanja koi voopshto ne ja doveduvaat pod somnezh pogornata konstatcija?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.