IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 103104105106107 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 11:43
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Велешката гимназија има околу 950 ученици. За полесна пресметка им заокружив на 1000.
1000 ученици х 100 денари = 100.000 денари (1650 евра)
Најчесто за еден тест потребно е 1 лист, но јас им додадов уште еден, значи 2 листа за еден тест.
1000 ученици х 2 листа = 2000 листа за еден тест.
Обично се прават два теста во едно полугодие
2000 листа х 2 тестирања = 4000 листа.
Нека имаат тестирања по 5 предмети
4000 листа х 5 предмети = 20.000 листа
И за второто полугодие уште 20.000 листа
20.000 х 2 = 40.000 листа.
Еден топ од 500 листа (и тоа во малопродажба, од каде секако не би требало училиштата да купуваат) чини 200 -250 денари, или просечно 225 денари. Соодветно на ова имаме:
40000 листови : 500 листа/топ = 80 топа хартија
80 топа х 225 денари = 18.000 денари (300 евра)
И сега извадете
100.000 - 18.000 = 82.000 денари (1650 евра - 300 евра = 1350 евра)
За која намена одат овие сретства во износ од 1350 евра? За тонери?
Ај, да не ви одземам време и простор. Пресметајте самите.
Којзнае, ако сега ги видам тие родители, можеби сеуште ќе им биде подотворена устата.
 
изненадување Кога ќе имам дете во основно и во гимназија и кога ќе ми побараат 100 денари за вакви ,,тонери,, , јас ќе им дадам 10 денари и плус ќе им приложам копија од пресметкава на Златник... голема%20насмевка


Изменето од LiDivio - 12.Ноември.2011 во 14:51
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 23:59
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2011 во 18:01
Морам да пишам писмо до министерот, дали оваа влада (министерство) предвидува земање пари од децата (родителите) по овој основ.
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

 
изненадување Кога ќе имам дете во основно и во гимназија и кога ќе ми побараат 100 денари за вакви ,,тонери,, ...

btw.
Пред 2-3 дена бев на родителска. Сега цената е 250 денари.
Бројот на децата е ист. Цената на хартијата е иста. Износот е 2,5 пати зголемен!изнервираност
Р.Ѕ. И однсот на родителите е ист. Онаа старата: „Ќути-трај, свиткана глава сабја не ја сече!“кубење%20коса
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2011 во 22:04
Ако му се верува на Вестизненадување “работи“ ако не цела барем третина владачекање

Третина влада со имот во странство




Изменето од mamamd - 17.Ноември.2011 во 22:06
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 11:09
Како дел од проектот 2014 успешно го заврши реновирањето на форумотплазење
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 10:49
Пушат цигарки во работно време во место да градат иднината Македонска
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Фатете ги министрите како пушат

По пи­шу­ва­ње­то на "Вест" де­ка во Соб­ра­ни­е­то ма­сов­но не се по­чи­ту­ва За­ко­нот про­тив пу­ше­ње, и се пу­ши по кан­це­ла­ри­и­те, Тру­до­ва­та ин­спек­ци­ја вче­ра нап­ра­ви­ла кон­тро­ла, но де­не­ска ќе да­дат из­веш­тај кол­ку­ми­на фа­ти­ле со ци­га­ра.

Од Ми­нис­терс­тво­то за труд ве­лат де­ка Др­жав­ни­от ин­спек­то­рат за труд, сог­лас­но прог­ра­ма­та за ра­бо­та, пра­ви ре­дов­ни и вон­ред­ни над­зо­ри во ин­сти­ту­ци­и­те за кои е над­ле­жен.
Не­о­фи­ци­јал­но доз­нав­ме де­ка един­ствен кој нас­тра­да во кон­тро­ла­та е ед­на од вра­бо­те­ни­те во соб­ра­нис­ко­то би­фе, ко­ја ин­спек­то­ри­те ја за­тек­на­ле со ци­га­ра в ра­ка и $ на­пи­ша­ле каз­на. Пра­те­ни­ци­те вче­ра из­ја­ви­ја де­ка со­би­ра­ат па­ри за да $ по­мог­нат на вра­бо­те­на­та да ја пла­ти гло­ба­та.

Ни­ту еден пра­те­ник не бил фа­тен ка­ко пу­ши.
Спо­ред За­ко­нот, вра­бо­те­на­та тре­ба да би­де каз­не­та со 100 ев­ра, а Соб­ра­ни­е­то ќе тре­ба да пла­ти гло­ба од 5000 ев­ра.
Спи­ке­рот Трај­ко Ве­ља­но­ски вче­ра имал ко­ор­ди­на­ци­ја со ко­ор­ди­на­то­ри­те на пра­те­нич­ки­те гру­пи, на ко­ја ги ис­ка­рал, оти пра­те­ни­ци­те не го по­чи­ту­ва­ат За­ко­нот, и пу­шат внат­ре во Соб­ра­ни­е­то. Се сог­ла­си­ле де­ка тре­ба да се по­чи­ту­ва За­ко­нот.
"Мо­ра да се по­чи­ту­ва За­ко­нот, ние за­ко­ни­те ги но­си­ме. Но ба­ра­ме да се про­ве­ри да­ли се пу­ши и во Вла­да­та и по ми­нис­терс­тва­та, оти има­ме ин­фор­ма­ции де­ка и та­му ма­сов­но се кр­ши За­ко­нот", ве­лат пра­те­ни­ци­те. Има­ло и пред­лог да се од­ре­ди по­себ­на прос­то­ри­ја за пу­ше­ње за пра­те­ни­ци­те, но спи­ке­рот го од­бил, оти спо­ред За­ко­нот, доз­во­ле­но е да се па­ли ци­га­ра са­мо во дво­рот на соб­ра­нис­ки­от рес­то­ран.

"Вест" зав­че­ра об­ја­ви де­ка За­ко­нот про­тив пу­ше­ње ни­ко­гаш и не се по­чи­ту­вал це­лос­но. Ка­ко што ми­ну­ва вре­ме­то, За­ко­нот ве­ќе се кр­ши пред очи­те на си­те, и ни­ко­му тоа не му пра­ви впе­ча­ток.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 09:33
Читајки го ова
„Топлификација“ смирува, власта штити, граѓаните пресметуваат
морам да одговорам дека незнам што прави владата-барем во поглед на проблемот на неколкуте 50 000 корисници на услугите на топлификацијатага
Со неколку комшии се договаравме да се исклучиме и да си бараме чајре. Е не можело сред сезона, морало да чекаме до лето. Цело лето плаќавме, сега сме замрзнати оти радијаторите се ко рингла на 1 од 5 можни, мораме да догреваме со струја, па со 4 000 парно и 6000 струја работава ни е свети петар кајгана.
А таман се израдував кога Латас го наметна проблемот и кога рекоа владата ќе реши.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2011 во 17:48
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Испратена: 15.Октомври.2011 во 20:31
За цела влада незнам-ама ова човечево што јас многу си го сакам-РАСТУРАда

Казните недоволни, ќе следи разрешување директори во здравството



Можеби јас не следам доволно...
што се случува, ама навистина ме интересира...
сменија некој директор во здравството...?
или...збунетост?

ама нешто друго сакав да кажам...
окулу ова кампањиве на владава...
што не просветлија и ни го разубавија животот...
се изнагледав и изнаслушав многу работи...
ко на пример...

Истражи ја Македонија -  нели ние не ни знаеме каде живееме...

Избери живот - значи ги просветлија сите жени дека абортусот е зло...

па Имај трето дете - прајте деца да има повеќе гласачи...

Животот е мој филм - сите што ја гледаа више не се наркомани...

Инвестирајте во Македонија - сите што ја гледале рекламата а сакале да инвестираат во Кина, веднаш се пишманија и се дотркалаа во Македонија...

Имаш куќа, купи стан - па сите што имаат куќи си викаат, е*еш куќа, сакам стан, не за друго туку да им ги купам становите на оние кои ги прават- ако не за џабе ли ги прават оние што ги прават, а башка ги продаваат за 1600-700 Еура...

па Запиши се на факултет - и ондак сите средношколци се запишаа на факсови 100%, па дури и останаа празни места, пошто колку факсови толку студенти...

и сега слушам, а не ми се верува...
министри од оваа влада, наша влада...
викаат (цитат од Капитал) ...

"Да се укинат факултетите за општонародна одбрана и заштита и за јавна администрација, а да се стават во мирување педагошката академија и факултетите за социјална политика и за македонска и јужнословенска книжевност. Во исто време да се намалат квотите за студенти на Економскиот и на Правниот факултет и на факултетите по историја, туризам, шумарство, хемија, македонски јазик, историја и географија, бидејќи за овој кадар нема работа. Ова им го сугерираат министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски и министерот за образование, Панче Кралев, на универзитетите... "изненадување

Што зборите бе...изненадување
па кој к*р отваравте толку факултети...
па ги теравте децава да се запишуваат на факултети...
кога сега излезе нема работа...
а...??изненадување

и сеа што...?
ќе правите друга кампања...
Учете занаети, не ви треба факултет...???збунетост
а бе...
нешто знам...
не си ти, мила моја Владо, виновна...
не...
виновни се оние кои ги прават рекламите...
да се немало редослед на пуштање која кампања кога...
да пере мозок...

затоа...
да живее македонската компанија за правење кампањи...
уствари, Да живее македонската влада за правење реклами...
уствари, кој како сака...

П.С. Од кампањи и за кампањи...
копнееме...намигнување


Изменето од којсумјас - 01.Декември.2011 во 17:54
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2011 во 18:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Со неколку комшии се договаравме да се исклучиме и да си бараме чајре. Е не можело сред сезона, морало да чекаме до лето. 

Ne iskluchuvaat srede grejna sezona zatoa shto poradi toa mora da gi soprat pumpite i greenjeto na cela zgrada.

Jas dostaviv baranje ushte letoto i bez problem me iskluchija pred da pochne grejnata sezona.

Inaku, Toplifikacija ne e drzhavna firma i ne barajte od drzhavata da se mesha vo nejzinata rabota. Na koj ne mu se dopagja greenjeto i plakjanjeto neka prestane da gi koristi nejzinite uslugi. Drzhavata ne mozhe da gi reketira ili dotira privatnite firmi kako shto im odgovara na nivnite konzumenti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2011 во 14:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ако му се верува на Вестизненадување “работи“ ако не цела барем третина владачекање

Третина влада со имот во странство


 
A dali kaza VEST toj imotot vo stranstvo ..dali e steknat za vreme na nivnata funkcija...ili pred da stapat na funkcijaзбунетост
 
-Znaci Stavreski dojde od stranstvo ovde, za da bide minister....i normalno deka predhodno go imal imotot
-Samak rabotese i ziveese vo Amerika....i imase imot tamu pred da dojde ovde
-Peshevski ne znam dali ima imot vo stranstvo..ama covekot uste pred  da bide vicepremier imal golem imot
Miloshovski predhodno ziveel vo stranstvo,
 
znaci tie sto ziveele vo stranstvo normalno deka ne zieele na ulica..a baska site se uspesni luge koi imat raboteno vo ogromni kompanii i normalno deka ke specalat...i ke imaat imot....
 
 
 

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2011 во 15:03
"Третина влада со имот во странство"


Mnogu intersno razmisluvanje.   

Kaj mene nikoj nikogash ne postavil vakva tema za umuvanje i javno muabetenje... nitu vo Britanija, nitu vo Germanija, nitu vo Francija, Italija, Holandija...

Zamislete da izleze naslov vo vesnik "Nash*te kongresmeni imaat imot vo stranstvo!" Ili "Nashiot pretsedatel Bush ima internacionalna kompanija za maslo!" Zamilsete, "Britanskata kralicata ima posedi vo stranstvo"... "Sarkozi ima vila vo Italija".

Izglda deka ushte dolgo kje treba da zhiveeme so ostatocite od socijal-komunistichkiot terk na razmisluvanje.





Изменето од Messenger - 02.Декември.2011 во 15:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2011 во 15:12
Mnogu sme pametni nie....голема насмевка
bitno e da kazeme nesto...ili da napiseme ovde..demek sve od politika razbirame...
ne e bitno sto...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2011 во 19:58
Koga se odi protiv neprijatelot i kiseloto vino i loshata pesna se dobri !
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2011 во 00:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

"Третина влада со имот во странство"


Mnogu intersno razmisluvanje.   

Kaj mene nikoj nikogash ne postavil vakva tema za umuvanje i javno muabetenje... nitu vo Britanija, nitu vo Germanija, nitu vo Francija, Italija, Holandija...

Zamislete da izleze naslov vo vesnik "Nash*te kongresmeni imaat imot vo stranstvo!" Ili "Nashiot pretsedatel Bush ima internacionalna kompanija za maslo!" Zamilsete, "Britanskata kralicata ima posedi vo stranstvo"... "Sarkozi ima vila vo Italija".

Izglda deka ushte dolgo kje treba da zhiveeme so ostatocite od socijal-komunistichkiot terk na razmisluvanje.



  ponekogash ovoj novopecheniov shef, stvarno me iznenaduva so pametot!збунетост

...osobeno koga sporeduva ,...nesporedlivi neshta,

...osven shto vo site sluchai se raboti za ista stvar,...''objektite'' na sporedba mu se ...sosema utnati !изненадување

..a be,..zarem edna kralica i lugje shto ''makotrpno'' rabotele so decenii, gi sporeduvash so ovie nashi nedopecheni  lajnari, shto preku nokj se zdobivaat so imoti  nadvor od zemjata?!изненадувањеизненадување

Изменето од brza - 03.Декември.2011 во 00:25
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 103104105106107 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.