IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 31>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:25
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

...
Za posleden pratenik , ne samo za eden narod i nekoe vreme, tuku za site narodi se do Sudniot Den , Allah ni go pratil Muhamed a.s.

prodolzuva so (kriteriumite)...


Како може човекот олку да е заслепен и при очи и при акал да не свати дека ИСУС е Тој ПОСЛЕДНИОТ, Кој беше и ќе дојде да ја уништи секоја невера и крива вера на земјата ???



О Славен и Фален да си ти ЕДИНСТВЕН БОЖЕ!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:55
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Исус апсолутно никаде не рекол дека е БОГ! Секој таков обид однапред е осуден на пропаст.


Ако не рекол, не значи дека не е.
Грешка си. Мислам дека веќе кажавме и докажавме.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 09:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Син човечки (син на човек) си и ти, па не си Месија. Нели?
да си син на Човек, е многу повеќе од да си син на човечко суштество


Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 15:56
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Исус апсолутно никаде не рекол дека е БОГ! Секој таков обид однапред е осуден на пропаст.


Ако не рекол, не значи дека не е.
Грешка си. Мислам дека веќе кажавме и докажавме.


Значи, значи.

Рита, дали Бога некој некогаш го видел?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 16:40
Muhamed!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 20:06
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 20:59
Pa, kako togash znael od kogo mu doagjaat porakite?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 22:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

„Тома одговори и Му рече: „Мој Господ и мој Бог!” Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”“
(Јован 20:28-29)



Bash taka, ako go zememe ovoj citat od biblijata bukvalno, ostanatiot del od Biblijata otide po voda

Prvo Bog ne moze da bide viden :

Кој е единствен бесмртен и живее во непристапна светлина, Кого никој од луѓето не Го видел, ниту може да Го види. Нему нека Му е чест и сила во сите векови. Амин! (Прво послание до Тимотеј 6:16)

Da ne redam stihovi, ista e sushtinata Bog nikoj ne go videl..

Kako shto pogore ti objasnav deka Lord (gospodin,covek za pocit) e titula koja im bila daena na ljugeto a dodeka titulata Bog mu pripagat samo na eden,edinstven vistinskiot Bog, idet slednovo:

Toma mu se obraca na Isus so titulata LORD(gospodin), a dodeka so titulata BOG se odnesuvat na Boga.

Odluci sam: ili vtorovo ili otfrli eden del od biblijata

Samo za EvAngelos. Kaj rekol Isus jas sum covek???

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 8

40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога. Авраам не направи така. .

Koga sakale da ubijat??? Isus "Bogot".....Isus "Bozjiot Sin".......ili Isus CHOVEKOT .

Kazi nekoj kriterium shto drzet voda, neli ja pozinash biblijata???


Ili treba da pocekash nekoj drugi "prevod" na Biblijata, znaesh neso da nadopolnet(ne me cudi, se slucilo i porano, zs sega da ne)
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 23:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa, kako togash znael od kogo mu doagjaat porakite?


А како ти знаеш кога поштарот ќе ти достави некое писмо од кого е?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 23:05
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:





Кој е единствен бесмртен и живее во непристапна светлина, Кого никој од луѓето не Го видел, ниту може да Го види. Нему нека Му е чест и сила во сите векови. Амин! (Прво послание до Тимотеј 6:16)





Е баш таа непристапна СВЕТЛИНА - ТОЈ (БОГ) - Ја отелотвори во Исус да живее лично во Него на земјата како што живее во СВЕТЛИНАТА на Небото!


Еден ден - Иншалах - и ти ќе смееш да Ја видиш ТАА СВЕТЛИНА како зрачи од Неговите рани о тогаш никогаш повеќе нема да бидеш неверен!


Изменето од spiros - 11.Ноември.2009 во 23:07
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 23:06
Аман па овој, чункот, дерето. Друго не знае.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 23:09
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa, kako togash znael od kogo mu doagjaat porakite?


А како ти знаеш кога поштарот ќе ти достави некое писмо од кого е?


Poshtarot mu kazhal???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 23:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pa, kako togash znael od kogo mu doagjaat porakite?


А како ти знаеш кога поштарот ќе ти достави некое писмо од кого е?


Poshtarot mu kazhal???


Ахам!Поштарот бил мелекот Џибрил кој ја имал задачата да му го доставува Божјото Откровение. Насетувам дека си филозоф, па воопшто нема да ти биде тешко да ме разбериш нели?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 23:15
Kako znael deka toa e poshtarot na Boga, a ne e na Shejtanot koga bil nepismen?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.