IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Арапскиот свет и што потоа ????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Арапскиот свет и што потоа ????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 30>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 09:59
Platenik, kako da ne me razbra potpolno, odi malku pogore vo mojot post posociv deka US ima selektiven pristap, ne badijala ja posociv S. Arab.
Inaku ako se razbere deka sovremeniov svet funkcionira se povekje i povekje po principot na svrzani sadovi, togas jasno stanuva skoro se`.

G7 + Rusija ( na vratata sega cukaat Kina i Indija) go kroi ambientot, koj e po nivna merka....no sepak blagodarenie na razviente demokrat. mehanizmi vo G7 imame podnosliva ( relativno zdarva i demokrat. `atmosvera` vo zapad. hemisvera....zborot mi bese, ako arapskiov svet ja ima taa mokj da ja kroi taa 'atmosvera' mameto ni se iba na site...

Diskutabilen e nacinot na koj zapadov 'pomaga vo resavanje` na krizite i nedemokratskite pojavi...kako i , da povtoram uste ednaska, nivniot selektiven pristap, nekoi gi tolerira, nekoi gi kaznuva....

Изменето од Marko sk - 26.Март.2011 во 10:02
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 15:40
Марко,

Убаво те разбрав, но и понатаму држам до тоа дека непринципиелноста на западните демократски општества е контрапродуктивна. Креира тензии, немири конфронтации. Со крстоносните војни не се постигнало ништо, а сигурен сум дека нема ништо да се постигне и во иднина.   

Згора на тоа методите кои ги користат денешните светски лидери за да ја убедат јавноста за своите постапки се излитени, прочитани и веќе звучат неубедливо. Едноставно таквите пропаганди не се ништо друго сем навреда на интелгенцијата на секој еден поразбран човек.

Што се оденсува до арапскиот свет, сметам дека истиот никогаш не би можел да биде во состојба каде ќе го креира амбиентот и наметне неговиот вредносен систем.

Едноставно тој свет има недостаток на ителкетуален капацитет, има лоши работни навики и технолошки и индустриски засотанува. Најтрагично е што тој свет не покажува особен интерес да ги промени состојбите, а кое пред се се должи на интровертноста и херметичката затвореност на неговата култура. Тоа е гаранција дека тој свет неможе да биде креатор, неможе да биде лидер.

Моменталните светли мигови што тој свет ги има се должат на изобилството на природните ресурси со кои располага. Се наметнува прашањето, колку време ќе траат тие светли моменти? 20-30-50 години? Што ќе стане одкако ќе се исцрпат тие природни ресурси?

Назад во пустињата и бедуинскиот живот, со по некое камилче и по некоја коза.

За жал денешниот западен свет сеуште нема најдено алтерантивни извори на енергија. Од таа причина западот е принуден да се ангажира повеќе од што е потребно со овај дел на светот, а се со цел да го обезбеди својот економски просперитет.

Значи ангажманот не е ради хуманитарни причини, како што ни се прикажува.

Еднаш кога ќе се пронајде субститут за црното злато, интересот за регионите кои избилуваат со овај вид на ресурси едноставно ќе исчезне.

Нема ништо лошо во тоа да постојат два паралелни света. На тој начин ниту едните, ниту другите ќе се чувстуваат загрозени. Секој газда на своето, а системот на сврзани садови нека биде трговијата.     
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 00:38
...nafta znachi imale!... i po nea odat , neli?...od irak , sega naftata bez pari ja zimaat,..a i od bilo kade kaj shto  vadat nafta!...tuku,...aj , tie i imaat nafta ,...ama ,...shto ima eden tajvan,..ili juzna koreja,...ili japonija duri?!збунетост...sigurno ima lugje shto mislat deka tajvan bi ostanal chitav do sega , da ne go zemale amerikancive pod zashtita!ili juzna koreja ,...sigurno ima polno shto mislat deka sevenjacite, im se epten dushichki pa ne bi probale nashto ?....a i me interesira,...od kuvajt,..dali amerika im plakja na kuvajtchanite za naftata shto im ja zema?ova e prashanje za onie dushegriznici shto grakaat deka  na amerika im bilo samo do naftata.aj ,...do shto im e,...  shto go ''chuvaat'' tajvan-ot?samo bez 'visoki''filozofii !



Изменето од kultuzin - 28.Март.2011 во 23:27
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 00:41
Arapi, Religija,
+
Pari, Fanatizam
----------------
= Vojna

Vojna + Resursi = Mnooooooogu Pari
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 01:46
Originally posted by brza brza напиша:


a i  severna korea,...neka transparentno i otvoreno,go ubiva svojot narod  ( onie shto odudaraat od pregolemata im ljubov kon nivniot vodach), kako shto toa go pravi gadafi,..pa, ne znam dali ke pomine lesno i  togash ,..kako shto sega i progleduvaat niz prsti..makar imala i  sto bombi !


Северна Кореја сосема транспарентно ги уништува сите неистомисленици. Зарем има нешто потранспарентно од убивање пред стотици илјади луѓе? Во таа државата така се извршуваат казните. Зарем има нешто потранспарентно од сосема транспарентни закани или пак од напад на друга држава?

Во однос на Тајван пак, на САД сосема им одговара Кина да има проблем со кој ќе треба да се занимава, наместо да се меша во другите нешта. Ист таков случај е и Тибет, иако таму поддршката е само декларативна.

А за Македонија пак, на САД им одговара постоењето на Македонија, поради можноста за манипулации со македонското прашање.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 07:56
Originally posted by brza brza напиша:

...nafta znachi imale!... i po nea odat , neli?...od irak , sega naftata bez pari ja zimaat,..a i od bilo kade kaj shto  vadat nafta!...tuku,...aj , tie i imaat nafta ,...ama ,...shto ima eden tajvan,..ili juzna koreja,...ili japonija duri?!збунетост...sigurno ima lugje shto mislat deka tajvan bi ostanal chitav do sega , da ne go zemale amerikancive pod zashtita!ili juzna koreja ,...sigurno ima polno shto mislat deka sevenjacite, im se epten dushichki pa ne bi probale nashto ?....a i me interesira,...od kuvajt,..dali amerika im plakja na kuvajtchanite za naftata shto im ja zema?ova e prashanje za onie dushegriznici shto grakaat deka  na amerika im bilo samo do naftata.aj ,...do shto im e,...  shto go ''chuvaat'' tajvan-ot?samo bez 'visoki''filozofii !a i mim tekna!...zarem nekoj so cel pamet misli deka makedoncive ke se prchea sega so ''sopstvena'' drzava da ne se amerikancite?...mislam ,..da ne imaat losh karakter shto se meshaat vo sekoj kasha na planetava!...shto ima makedonija?!збунетост...nafrta nema,....nema ni  bilo kakvo  povazno  znachenje  za amerika i nejzinite interesi vo svetot!



А тебе како да ти пречи што ние Македонците се прчиме со сопствената држава?

Негледам дека ти пречи што Србите, Бугарите или Грците се прчат со своите држави иако и нивните биле создадени од некого, само 50-100 години порано.

За да покажат САД дека не им е до нафтата и политичката сфера на влијание, туку ради хуманистички побуди, човекови права и демократија, под итно треба да првземат воени интервенции во Грузија, Чеченија, Тибет, Северна Кореа, Пакистан и во сите оние кризни рагиони каде нема нафта.

Само на тој начин ќе можат да се искупат за гревовите, а воедно и ќе им се поверува дека нивните намери се искрени.

Не се секирај, војната во Ирак е финасирана со приливите од ирачката нафта. Незнам каков би бил балансот, ако САД заврши на суд и би биле принудени да плаќаат воени репарации.

А за останатите воени ангажмани во последниве 60-70 години, несакам ни да помислам. Ќе отиде целото богатство кое се акумулирало во тоја период, се разбира, ако не е досега отидено.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 18:55
Aл Каеда си ја покажа главата

Muslim Brotherhood

Мошне интересно е како одеднаш тие радикални структури се жртви, па дури и им се помага, а во Ирак и другите места се тие терористи. А кога токму тие на кои им помагале ќе изведат некој терористички напад на американско тло, потоа повторно се терористи.

Најмногу од се им се чудам на Американците. Како успеваат да подлегнат на такви лаги, па дури и заслепувачки да веруваат во тоа што им се пласира.

Platenik пријателе, јас истото го велам. За да може да се верува дека навистина се залагаат за демократија, треба да се почне од Северна Кореја, ама, којзнае дали ќе дочекаме да го видиме тоа. А и, таму нема да биде како во Ирак и Либија.

А во однос на Македонија, brza e во право. Не знам дали знаете, но токму по заложба на САД, претставници на ООН беа во Егејска Македонија да разговараат за македонското малцинство, а особено откако САД започнаа да и помагаат на Македонија. Грција е поблага во однос на македонското малцинство, знаејќи дека Американците можат да го искористат тоа против неа. Да не говорам дека благодарение на САД, СР Југославија се воздржа од провокации кон Македонија. Ако можам, ќе го покажам писмото од Клинтон до Милошевиќ во однос на независноста на Македонија.

Но, сепак, јасно е и дека нивната улога во конфликтот е во 2001 е доста контроверзна.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2011 во 19:27
a be,... za severna korea ,
..pa,taa e sosema druga pricha i treba mnogu povekje da ''napravi'',..vo odnos na juzna koreja na primer,.... za da go ''zasluzi'' voenoto vnimanie na amerikancite,...ne deka tie ne sakaat, a pogotovo ne mozat!

...sepak , tie imaat nuklearno oruzje so koe shto bi mozele mnogu da im nashtetat na nivnite komshiski brakja, ..otkolku shto tie bi ''dobile'' za vozvrat,

...samo toa e najgolemata prechka shto do sega ,i taa ne go osetila ''stapot''.

...zatoa shto,so edna bomba na svoite juzni sosedi ,..juzna koreja mnogu bi zagubila,
...pa, djabe e posle ,..na niv da im frlish i pet,...koga i taka narodot tamu edvaj prezivuva ,pa i nema da oseti kojznae kakva promena vo zivotot....
...................................................

Паралелно со воените судири, во полн ек е и пропагандната војна која ја водат претставниците на двете страни. Портпаролот на режимот на Гадафи во Триполи, изјави дека во текот на ноќта сојузниците бомбардирале цивилни и воени цели на патот меѓу градовите Аџдабија и Сирте, и дека голем број цивили загинале во акцијата.

Од друга страна, американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс излезе со тврдење дека силите на Гадафи поставуваат трупови на претходно убиени луѓе на местата во кои е извршен напад од коалициските сили, за да можат да го обвинат Западот за нивната смрт.
.............................................. bi si go isekol ako ne e taka,...imajki ja vo predvid famatichnosta na nekoi arapi.

a. neshto slichno i tuka se deshavashe ,....vo ljuboten li beshe?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2011 во 14:13
Originally posted by Македон Македон напиша:

Нема да те цитирам, затоа што мислам дека е јасно што сакаме да кажеме.

Не,а да навлегувам во сите тие нешта кои ги спомена, но морам да кажам дека ова кое го пишуваш е врата која ако се отвори, ќе доведе трагедии од невидени размери.

Ако правото на силата е над силата на правото, тогаш, сосема слободно може да кажеме дека ако се случи утре Северна Кореја да смета дека нејзиниот развој ќе е подобар ако фрли нуклеарна бомба во САД, тогаш тоа е нејзино право, затоа што не може да бидат сопрени затоа што некој во Вашингтон така сака. Никаде не пишува дека Северна Кореја нема право да го стори тоа, ако смета дека не смее никој да ја запира. Впрочем, такво нешто за кое говориш се случи и со нападот над Јужна Кореја.

Ако некогаш Кина стане најмоќна држава, тогаш не може истата да ја запираат некакви тибетски активисти и Далај Лама, па слободно може да ги збрише од лицето на земјата, повикувајќи се на својата моќ и дека меѓу народите нема демократија, па дури и на царската власт, која се протегала и на Тибет. Истото може да го направи и со Тајван.

Нема да навлегувам во понатамошна анализа на она што го кажа, затоа што дефинитивно ќе скршнеме од темата, но од твоите примери, произлегуваат примерите кои јас ги наведов како можни, а еден дел и како реални.

И за крај, меѓу државите не постои демократија, но постои право, кое штом ќе се згази, знаеме кон што доведува.


Jas ne spomnav so nitu eden zbor za nekakvo pravo ili pravdina megju odnosite na drzhavite.

Toa nikogash ne postoelo. Interesite na drzhavite i naroditie vo niv bile onie koi gi diktirale megjudrzhavnite odnosi.

Tokmu pre dnedela dena imashe intervju so Natanjahu na CNN i koga go prashaa kako toa Izrael se naoruzhuva so nuklearni bombi, a istoto im go negira na drugite sosedni drzhavi, ovoj samo odgovori - na Izrael nikoj ne mozhe da mu go odzeme pravoto da se brani.

Tolku.

I da, se slozhuvam deka megju drzhavite ne postoi demokratija i deka postoi megjudrzhavno pravo, pa site se obiduvaat da zhiveat i da se upravuvaat spored nego, dokolku toa ne odi direktno sprotivno na nivnite interesi vo dadeniot moment. Koga doagja do takov mig, togash pochnuvaat so uslovuvanje i vitkanje race na drugi drzhavi vo obid da gi nateraat da zastanat na nivna strana i demokratski da se izborat za svoite pozicii. Ako toa ne im uspee, togash primenuvaat drugi merki.

Sigurno toa ne e demokratija i na krajot od kraishtata ne e nitu nekoe dosledno prakticiranje na megjudrzhavnoto pravo, no toa e toa.

Vo sekoj sluchaj, poentata beshe deka ne postoi megjudrzhavna demokratija.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 05:26
На Израел никој неможе да му го одземе правото да се брани, како што никој неможе да им го одземе правото да се бранат и многу други држави. Ирак, Иран, Виетнам, Кореа, Куба, Венецуела, Палестина, Никарагва, Ел салвадор, Панама, Чиле, Авганистан, Либија, Алжир, Мароко, па ако сакате и Чеченија, Грузија, Македонија..... тоа право е неоспорливо, без ралика колку мене како претставник на запдниот вредносен систем не ми се допаѓа нивниот политчки систем.

Се додека конфликтот е внатрешен и нивните челници не започнуваат екпанзионистички војни, се дотогаш било каква странска интервеницја ќе биде неоправдана, најмалку воената.

Се чини дека сите повелби и конвенции преку кои се уредуваат меѓудржавните односи и преку кои се пропагира, расна, верска и кутурна толеранција се само motherhood statements. Ако за овие разлики и постојат било какви докумнети преку кои на овај или онај начин се прави обид да се проманат разликите, тогаш е повеќ од сигурно дека такви докумнети преку кои ќе се покаже поголема толерантност прама политчката разноликост непостојат.

Или си нас или си против нас, трето нема. Се заборава на фактот дека западниот вредносен систем не е универзален, и дека уште помалку е врвот на општествениот развиток. Како таков не е применлив во секоја средина, а згора на тоа делува многу рестриктивно. Едноставно на општествата им се лимитра можноста да бараат некоја друга алтерантива преку која ќе го уредуваат сопствениот општествено-политчки ситем.

Како стојат работите во светот, САД и нејзините сателити повеќе наликуваат на попови, проповедувајќи, негледај што правам, туку гледај што зборувам.

Незнам зошто воопшто го воведуваш поимот меѓународна демократија? Такво нешто ниту постоело, ниту пак ќе постои. Се разбира ако ги исклучиме холивудските сајанс фикшн филмови во кои демократски избраните влади во рамките на ОН нации, донесуваат демократски решенија со кои ќе се бранат интересите на планетата Земја. Во случај на интерпланетарна војна!


Си го задржувам правото да сметам дека секоја војна која се водела и ќе се води е пред се ради оставрување на економска корист, а не ради хуманитарни причини.

Секој онај кој ќе се обиде да ме убедува во спротивното (во нив ги вклучувам и Буш, Клинтон, Гејст, Натањаху, Блер, Саркози, Чејни, СНН, ББЦ, Фокс...) претставува insult to my intelligence.

Изменето од Platenik - 29.Март.2011 во 05:29
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 12:32
''Си го задржувам правото да сметам дека секоја војна која се водела и ќе се води е пред се ради оставрување на економска корист, а не ради хуманитарни причини.''

..............................................................................................................

...a, koj rekol deka samo chovekoljubieto e  prichina za toa?

...koj e budala da se ''tepa'' za nekoj ,ako nema ni maklu korist za sebe od toa,.......osven za onoj shto go smetash za vistinski prijatel , a takvi ima mnogu malku megju drzavite.

...se se pravi od nekoj interes ,...dali materijalen ,..dali za nekoja druga ''forma'' na interes , se se sveduva na toa ....

..  tuku, eve ,..aj pak za tajvan,...ne gledam tuka nikakov materijalen ,..pa i drug interes  na amerika da se ''bori'' za nego.

..i koga kina bi go pregazila ,..ne gledam , kojznae kolku deka ke  ima promena vo nejzinata sila,...iako tajvan e edna od . tehnoloshki najprosperitetnite zemji vo svetot.

...aj da e nekade daleku od nejziniot breg,..da se sekiraat ameriknacite  , za shirenjeto na nejzinoto vlijanie vo svetot,...ama ,.tajvan e shto bi se reklo,...do gazot na kina,...

...znachi , koj e interesot na SAD da go branat ?!...koga e daleku od site amerikanski sferi na vlijanie!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 13:23
Ако ти незнаеш зошто САД го подржуваат Тајван и се распространати по многу пацифички острови, како можам јас да ти објасна?! Тајван е во сферата на американското влијание.

Малку им се нивните 1,3 милијарда Кинези, па им дошло до тие 20 милиона Кинези од Тајван. За догледно време, како тргнале работиве, можеби самиот Тајван ќе посака да е во состав на Кина. Кинезите имаат луѓе за извоз, па не е ни чудо што секаде по светов има и кинески четврти исто како што има и кинеска стока.

Ете се зборува дека сакале да купуваат осторови во Грција и да го земат пирејското пристаниште под концесија, за 40 милјарди долари.

Ако сакаат Кинезите да го превземат Тајван, тоа може да се случи за 24 часа. Ни 3 Америки не би можеле тоа да го сопрат.

Кинезите на друг начин го освојуваат светов, не со оружје или медиска пропаганда.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 14:44
...mnogu kaza ama,..nishto ne ...reche!изненадување

tajvan bil vo sferata americhka na,...kolku?,.dali  ni stotina km od kineskiiot breg!....ili gresham,..da ne gledam na karta...

...dodeka pametot na kinezite im e unificiran nema shansi tajvan da posaka toa shto vikash,

...tuku, i te kako bi si gi ''sakale'' tie dvaesetina milioni (arno kaza-kinezi),..da ne e amerika da go shtiti nego...porano i sega,

...za ponataka ne znam...

kinezite ne sakale!!изненадување...ajde be , ne me smej !....hahahaa...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2011 во 20:42
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Се додека конфликтот е внатрешен и нивните челници не започнуваат екпанзионистички војни, се дотогаш било каква странска интервеницја ќе биде неоправдана, најмалку воената.

Си го задржувам правото да сметам дека секоја војна која се водела и ќе се води е пред се ради оставрување на економска корист, а не ради хуманитарни причини.

Секој онај кој ќе се обиде да ме убедува во спротивното (во нив ги вклучувам и Буш, Клинтон, Гејст, Натањаху, Блер, Саркози, Чејни, СНН, ББЦ, Фокс...) претставува insult to my intelligence.


Целосно си во право за ова, но, само би додал дека, покрај експанзионистичките војни, странска интервенција треба да се има и при настани кои доведуваат до случки како онаа во Руанда. Иако, најжално е што, таму и не дојде до никаква интервенција, па настана тоа што настана.



Изменето од Македон - 29.Март.2011 во 20:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.