IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мора да се плашиме од Господ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мора да се плашиме од Господ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 16:33
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

(Лука 18:8) Исус им рече... 8 Само, ќе најдам ли Јас, Синот Човечки, луѓе што ќе имаат вера кога ќе се вратам на Земјата?

Templarus,

Таткото ги *сака* своите синови, а не му "требаат" - "требаат" е повторно одраз на човечката самозаљубеност и самоизмислена неопходност (патот на непокајнието)

Имам јас синови, и сум им дал закон "да не земате дрога". И потоа кога ќе се најде еден меѓу нив да им продава дрога на другите, што да му правам ? Ај ќе го почекам да се покае и промени, ама се повеќе и повеќе ќе гледам како и другите ги повлекува во смрт и неповрат.

Многумина ќе се обидуваат да го "разберат" мојот закон на мојата татковска љубов, наместо едноставно да го почитуваат, но го немаат моето искуство и знаење. И мислеќи дека се "ослободени" ќе станат робови на страстите и на оној кој им ги подгрева и ги контролира преку страстите.

Јас ќе им ветам "Само покајте се, јас ќе ви платам и лечење, и ќе ве чувам и ќе ве пазам, само вратете се…" И ќе ми се крши срцето гледајќи ги како пропаѓаат и умираат еден по друг, и ќе чекам, стрпливо ќе чекам додека срцето ми е полно со мака.

Ама еден ден, кога ќе ми останат уште еден или двајца здрави синови. Што да правам ? да чекам и тие последните да ги вовлечат во лага и смрт ? Е тогаш е доста !

ќе допишам подоцна.

(Матеј 24:21-22) Исус им рече... 22Да не беше предвидено скратување на тоа време, никој не би преживеал; но тоа време ќе се скрати, заради избраните од Бога.“

Поздрав,

-------------------------------------------------
(Лука 15:21) 21 А синот му рече: ‘Татко, зрешив против небото и пред тебе; не сум веќе достоен да се наречувам твој син!

(Лука 15:31-32) 31 Таткото пак му рече (на вториот син): ‘Чедо, ти си секогаш со мене, и сè што е мое - е твое;
32 но требаше да се веселиме и да се радуваме, зашто овој твој брат беше мртов и оживе; беше изгубен и се најде.’”
-------------------------------------------------



Nshto od toa sto go navede ne bi mozel ni da npravish ni da vidish osetish i doziveesh ako ne go ispolnish prviot uslov za da stanesh tatko a toa e DA IMASH SINOVI...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 18:37
Templarus,   

фала, добар коментар. Види (1) и (2)

(1) Да беше битно што јас или ти осеќаме за нашите деца, тогаш ова ќе беше уште една "човечка" религија како и другите измислени митологии, бајки, фантазии, и смислени сатански учења на светов.

Само во овој случај јас тебе те повикувам да се покаеш пред Живиот Господ Бог Исус Христос, тајно во твојата одаја; Нему да му се молиш да ти го прати Светиот Дух, за да ти ја покаже вистината преку Библијата. (за тоа не е доволен само интелект, туку и молитва од срце.) Еве ти едно филмче на темата. ( 20мин филмче)

п.с. не те повикувам кон НИКАКВА Црква, Исус е СЕМОЌЕН Господ и може да се грижи за своите верници од срце без посредници и без никакви брадести дедовци во мерцедеси. Битно е да го повикаш од срце, и со Неговото Свето Име ИСУС Христос.


(Исаија 55:8-9) 8 „Зашто вашите мисли не се Мои мисли, и Моите патишта не се ваши патишта,” вели Господ.
9 „Небото е високо над земјата, така Моите патишта се над вашите патишта, и Моите мисли над вашите мисли.




(2) Гледаш токму поради твојот коментар, (кој го рефлектира лажното учење на кое му служиш), на сатана му е многу важно лажното учење за "ПРЕД" и "ПОТОА" кое Messenger го шири (можеби несакајќи). И оваа лажна сигурност која им се нуди на грешниците-смртници е од "таткото на лагата", за тие да останат на патот на непокајнието, и да не се спасат. ТАЖНО е колку многу се слуги на лагата.


"Татковството" драстично се разликува во "ПРЕД", "ПОТОА", и во "НОВАТА Земја", и кој чие дете е. Еве што учи Библијата, без разлика дали тоа ти е по "човечки" вкус или не:


"ПРЕД":
-------------------------------------------------
Лука 3:38 (Лука 3:38)
38… son of Seth, which was the son of Adam, which was the son of God.
-------------------------------------------------

"ПОТОА":
-------------------------------------------------
(Јован 8:38-47) Исус им рече
38 Јас го зборувам тоа што сум го видел кај Татко Ми. Исто и вие правите што сте чуле од вашиот татко.”
39 Му одговорија и рекоа: „Наш татко е Авраам.” Исус им рече: „Ако бевте Авраамови чеда, ќе ги вршевте Авраамовите дела.
40 А сега сакате да Ме убиете Мене, Човекот, Кој ви ја кажа вистината, што ја чув од Бога. Авраам не направи така.
41 Вие ги вршите делата на татка си.” Ние не сме родени од блудство; имаме еден Татко - Бог.”
42 Исус им рече: „Ако Бог беше ваш Татко, ќе Ме љубевте Мене; зашто Јас од Бога излегов и дојдов; и не дојдов Сам од Себе, туку Тој Ме прати.
43 Зошто не го разбирате Моето зборување? Затоа што не можете да ја слушате Мојата наука.
44 Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате желбите на татка си. Тој беше човекоубиец од почеток и не остана во вистината, зашто нема вистина во него. Кога зборува лага, зборува од своето, зашто е лажец и татко на лагата.
45 Не Ми верувате Мене, зашто ви ја зборувам вистината.
46 Кој од вас Ме обвинува за грев? Ако ја зборувам вистината, зошто не Ми верувате?
47 Кој е од Бога, ги слуша Божјите зборови; затоа вие не ги слушате, зашто не сте од Бога.
-------------------------------------------------

"НОВАТА Земја":
-------------------------------------------------
(Откровение 21:1-8)
1 И видов ново небо и нова земја, зашто првото небо и првата земја поминаа и море немаше веќе.
2 Тогаш јас, Јован, го видов Светиот Град - Новиот Ерусалим, како слегува од небо, од Бога, стокмен како невеста, која е украсена за својот маж.
3 И чув силен глас од небото, велејќи: „Еве го Божјиот Шатор меѓу луѓето; и Тој ќе живее со нив, и тие ќе бидат Негов народ, и Самиот Бог ќе биде со нив,
4 и ќе ја избрише секоја солза од нивните очи, и смрт нема да има веќе, ни тага, ни плач, ниту болка, зашто првото помина.
5 И Оној, Кој седи на престолот рече: „Ете, правам сè ново.” Уште рече: „Напиши, зашто овие зборови се верни и вистинити!”
6 И ми рече: „Се заврши! Јас Сум Алфа и Омега; Почеток и Свршеток. Јас ќе му дадам на жедниот, дарум, од изворот на водата на животот.
7 Кој победува го наследува ова, и Јас ќе му бидам Бог, и тој ќе ми биде син.
8 А на страшливците и на неверните, и на гнасните и на убијците, и на блудниците и на вражалците, и на идолопоклониците и на сите лажци, нивниот дел им е во езерото, кое гори со оган и сулфур; тоа е втората смрт.
-------------------------------------------------

Поздрав,



Изменето од Niko777 - 14.Април.2010 во 18:40
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 19:17
TVOI ZBOROVI:

"Само во овој случај јас тебе те повикувам да се покаеш пред Живиот Господ Бог Исус Христос, тајно во твојата одаја; Нему да му се молиш да ти го прати Светиот Дух, за да ти ја покаже вистината преку Библијата. (за тоа не е доволен само интелект, туку и молитва од срце.) Еве ти едно филмче на темата."



Zarem vistinata ne treba da ja vidam preku mojata verba vo Hrista ????
Kade vo Biblijata se veli deka PREKU BIBLIJATA moze da se vidi vistinata ???








(2)
TVOI ZBOROVI:
Гледаш токму поради твојот коментар, (кој го рефлектира лажното учење на кое му служиш), на сатана му е многу важно лажното учење за "ПРЕД" и "ПОТОА" кое Messenger го шири (можеби несакајќи). И оваа лажна сигурност која им се нуди на грешниците-смртници е од "таткото на лагата", за тие да останат на патот на непокајнието, и да не се спасат. ТАЖНО е колку многу се слуги на лагата.

Ti obvinuvash bez da znaesh za shto obvinuvash - neznam kako dojde do vakva konstatacija, od koja gledna tocka, no bidejci sum prozvan vo navedenoto sakam da znam kako dodje do taa konstatcija ????








4 а кога се исполни времето, Бог Го испрати Својот Син, роден од жена, роден под Законот,

5 за да ги откупи оние, кои беа под Законот, за да го примиме посинувањето.

6 А бидејќи сте синови, Бог Го испрати во вашите срца: Духот на Својот Син, Кој вика: „Ава, Татко!”

7 Затоа не си повеќе роб, туку син; а ако си син, тогаш си и наследник на Бога преку Христа.



I da te podsetam na :

Oce nas koj si na nebesta da se sveti imeto Tvoe, da dojde carstvoto Tvoe, da bide voljata Tvoja kako na neboto taka i na zemjata, lebot nas nasusen daj ni go denes i prosti ni gi dolgovite nasi kako sto i nie im gi prostuvame na nasite dolznici i ne ne voveduvaj vo iskusenije no izbavine od lukaviot.Amin


A ovaa mislam deka e dovolno za da ti pokazam deka sepak onaa sto ti go velish ne drzi voda






Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 20:46
Templarus,

Те молам види (1), (2), и (3)

(1) Јас споменав Библија *и* молитва и вера во Исус *и* Светиот Дух, и ти препорачувам да не испушташ ниту еден од тие елементи. Но бидејќи сум грешник, не спорам и не исклучувам дека моите реченици не се совршени како Божјите, и може да ти оставиле погрешен впечаток. Се извинувам. Затоа еве ја Библиската дефиниција, за да не грешам уште повеќе:

(2 Тимотеј 3:15-17)
15 зашто од детството ги познаваш Светите Писма, кои можат да те направат мудар за спасение преку верата во Христа Исуса.
16 Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата,
17 за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.


(2)   Јас вчера отворив писмо од лото дека добивам 1 Милион Долари, ама пустото кога видов тоа било адресирано на комшијата. И што мислиш ако кажам денес дека имам 1 Милион $ ќе биде тоа лага ??


Каде стои во писмото адресирано до *Црквите во Галатија*, (дури и не е ни за "сите" што живеат во Галатија) дека е тоа "универзално адресирано" до сите што било кога ќе се родат на земјата ??? без разлика дали тие се каат како грешници или не, и без разлика дали тие веруваат во Исус од целото своето срце или не ???

И каде стои дека сите тие грешници можат тоа писмо да си вадат исечоци како што им одговара, и да го цитираат и да си го комбинираат со сите можни други митологии, бајки, и лажни учења на земјава ???? И да "тврдат" дека Господ тоа на *сите* им го ветува ????


Уводот од писмото кое ти го цитираш:
(Галатјаните 1:1-2)
1 Павле - апостол, испратен не од луѓе, ниту преку посредство на човек, туку преку Исуса Христа и Бог Таткото, Кој Го воскресна од мртвите -
2 и сите браќа, кои се со мене, до црквите во Галатија.


И не ова твоето ширење лажна надеж до грешниците во светот, кои ги чека втората смрт ако не се покајат, ти да им ветуваш нешто што не им припаѓа ним туку на некои други ?


п.с. Јас многу би сакал сите да се спасат, и затоа повикувам на покајание пред Исус, и е подобро да потсетам отколку да им давам лажна надеж на грешниците од писма упатени до некој друг.



(3) Не разбрав од твојот цитат на "Оче наш" што е пораката што не држи вода ??


Но ако алудираш на "…Твојата воља на земјата…" и при тоа толкуваш како "целата земја вклучувајќи ги сите грешници", тогаш погледни што вели Исус за каколот и пченицата дека растат заедно во истата нива. И ако повторно на сите грешници на земјата им ветиш дека се спасени, повторно ќе кажеш лага, затоа што дел од нив ќе биде "коколот што ќе гори".

-------------------------------------------------
(Matej 13:24-33)
24 (Исус) Им претстави и друга парабола, велејќи: „Царството небесно е слично на човек, кој посеал добро семе на својата нива.
25 Но, кога луѓето спиеја, дојде неговиот непријател и посеа какол меѓу пченицата и си отиде.
26 А кога посевот порасте и донесе плод, тогаш се покажа и каколот.
27 А слугите на домаќинот пристапија и му рекоа: ‘Господару, зар не посеа добро семе на својата нива? Тогаш, откаде е каколот во неа?’
28 А тој им рече: ‘Човек непријател го направи тоа.’Слугите пак му рекоа: ‘Сакаш ли тогаш да одиме и да го исплевиме?’
29 А тој рече: „Не, да не би корнејќи го каколот, да ја откорнете со него и пченицата.
30 Оставете ги нека растат двете заедно до жетвата. А во времето на жетвата ќе им речам на жетварите: ‘Соберете го најнапред каколот и врзете го во снопови, за горење; а житото приберете го во мојата житница’.”
-------------------------------------------------


Поздрав,
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 14:34
Nesto da se spomene ne e isto sto i da znaci:

"Нему да му се молиш да ти го прати Светиот Дух, за да ти ја покаже вистината преку Библијата."

Znaci preku Bblijata - logicno vrtejci se vo krug pak doadjame do moeto prashanje :

Zarem vistinata ne treba da ja vidam preku mojata verba vo Hrista ????
Kade vo Biblijata se veli deka PREKU BIBLIJATA moze da se vidi vistinata ???


"(2)   Јас вчера отворив писмо од лото дека добивам 1 Милион Долари, ама пустото кога видов тоа било адресирано на комшијата. И што мислиш ако кажам денес дека имам 1 Милион $ ќе биде тоа лага ?? "

Ovaa e prekrasen primer. Sto ima ti da otvarash pismo koe ne e tvoe, zashto voopshto da otvarash tudja poshta - so samoto tvoe otvaranje ili interpretacija porakata kakva i da e go gubi kredibilitetot zatoa sto si mozel da dodaes ili odzemesh od orginalnata sodrzina isto kako sto e i so Biblijata..


И не ова твоето ширење лажна надеж до грешниците во светот, кои ги чека втората смрт ако не се покајат, ти да им ветуваш нешто што не им припаѓа ним туку на некои други ?


Definiraj mi koi toa se greshnici ???
Zarem Gospod ne e onoj koj edinstveno ja znae taa rabota ???
Kako mozes da kazesh za nekogo deka e greshnik zarem ne e toa sprotivno so devettata bozja zapovest :9. Не сведочи лажно против својот ближен.????
Kogo go ceka vtora smrt - od kade znaesh???




"(3) Не разбрав од твојот цитат на "Оче наш" што е пораката што не држи вода ??
Но ако алудираш на "…Твојата воља на земјата…" и при тоа толкуваш како "целата земја вклучувајќи ги сите грешници", тогаш погледни што вели Исус за каколот и пченицата дека растат заедно во истата нива. И ако повторно на сите грешници на земјата им ветиш дека се спасени, повторно ќе кажеш лага, затоа што дел од нив ќе биде "коколот што ќе гори". "

Znaci odejci pak po logikata na nashata diskusija - vrtenje vo krug - jas ne aludiram,tuku zboruvam jasno, gledam deka sosema pogreshno ja izvrtuvash diskusijata. Ja navedov Gospodvata molitva vo kontekst na nashata diskusija za Tatkoto i normalno eve pak ti odgvoram ako Bog ne e nashiot nebesen tatko i ako toj nema potreba od nas zasto vo molitvata na pocetotkot mu se obracame so OCE NAS

Bi te zamolil vo interes na temata e da odgovarame koncizno i bez tendenciozno pretstavuvanje na nash*te stavovi vrtejci ja diskusijata vo krug..

Blagodaram




Изменето од Templarius - 15.Април.2010 во 14:35
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:35
Templarus,

Те молам види (1), (2), (3), и (4)

(1) ти го критикуваш секое зборче во моите реченици, а ти самиот целосно игнорираш цели пасоси и страници од Библијата, или ги пренасочуваш на погрешни адресанти. Целта ти е мене да ме дискретираш ? Слободно, одма ти кажувам јас сум грешник, и не очекувај апсолутна вистина од моите зборови, како што и јас не очекувам вистина ни спасение од зборовите на грешниците на земјава.

Затоа реков, не преферирам "човечки" бајки и фантазии, туку Божјиот Збор од Библијата. Затоа концентрирај се на Библиските стихови. Тие се поучни за тебе и за мене. Те молам концентрирај се на (2 Тимотеј 3:15-17).



(2) Ти кога читаш "Отворено писмо до премиерот" мислиш дека си ти самиот премиер ??? а им се обраќаш на сите што го читаат тоа *отворено писмо* со "Г-дине премиер" ?

Па така кога читаш "*Отворено* писмо до Црквите во Галатија" мислиш дека си верник/маченик од тие Цркви и се што е запишано во тоа писмо се однесува на тебе лично и на секого што ќе го прочита ???



(3) Јас ќе го размислам твоето тврдење дека *сите* на земјава се безгрешни, кога ти ќе ми објасниш на кого се однесува "каколот" во претходо цитираната поука од Исус (Matej 13:24-33), и кога ќе ми објасниш што значат следните зборови од Библијата, кои се изговорени после воскреснувањето на Исус (види Дела Ап. 17:30-31).


А ти по што заклучуваш дека *сите* на земјава се безгрешни праведници ? или дека на *сите* им се опростени гревовите ?


(Дела Ап. 17:30-31)
30 И така, не гледајќи на времињата на незнаењето - Бог сега им заповеда на луѓето да се покајат сите и насекаде,
31 зашто определил ден, кога ќе му суди праведно на целиот свет - преку Човекот Кого Го определил за тоа; давајќи им на сите уверување со тоа што Го воскресна од мртвите.”


(4) Колку самозаљубено. Ти мислиш дека Господ не може Сам да Си ја спроведе Својата воља без твојата молитва ??? дека јас или ти и нашите молитви Му се на Него неопходни ?? Ти треба да престанеш да игнорираш делови од Библијата како што ти се допаѓа на твојот човечки мозок.

Templarus: ...ako Bog ne e nashiot nebesen tatko i ako toj nema potreba od nas zasto vo molitvata na pocetotkot mu se obracame so OCE NAS


(Исаиаја 46:9-10)
9 спомнете си за минатото: Јас Сум Бог, и нема друг Бог, никој не Ми е сличен!
10 Оној Сум, Кој од почетокот го открива свршетокот и јавува однапред за она што уште не се збиднало! Јас велам: ‘Мојата одлука ќе се исполни, ќе извршам сè што Ми е по волја.




Поздрав,


Изменето од Niko777 - 15.Април.2010 во 16:02
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:13
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Templarus,

Те молам види (1), (2), (3), и (4)

(1) ти го критикуваш секое зборче во моите реченици, а ти самиот целосно игнорираш цели пасоси и страници од Библијата, или ги пренасочуваш на погрешни адресанти. Целта ти е мене да ме дискретираш ? Слободно, одма ти кажувам јас сум грешник, и не очекувај апсолутна вистина од моите зборови, како што и јас не очекувам вистина ни спасение од зборовите на грешниците на земјава.

Затоа реков, не преферирам "човечки" бајки и фантазии, туку Божјиот Збор од Библијата. Затоа концентрирај се на Библиските стихови. Тие се поучни за тебе и за мене. Те молам концентрирај се на (2 Тимотеј 3:15-17).



(2) Ти кога читаш "Отворено писмо до премиерот" мислиш дека си ти самиот премиер ??? а им се обраќаш на сите што го читаат тоа *отворено писмо* со "Г-дине премиер" ?

Па така кога читаш "*Отворено* писмо до Црквите во Галатија" мислиш дека си верник/маченик од тие Цркви и се што е запишано во тоа писмо се однесува на тебе лично и на секого што ќе го прочита ???



(3) Јас ќе го размислам твоето тврдење дека *сите* на земјава се безгрешни, кога ти ќе ми објасниш на кого се однесува "каколот" во претходо цитираната поука од Исус (Matej 13:24-33), и кога ќе ми објасниш што значат следните зборови од Библијата, кои се изговорени после воскреснувањето на Исус (види Дела Ап. 17:30-31).


А ти по што заклучуваш дека *сите* на земјава се безгрешни праведници ? или дека на *сите* им се опростени гревовите ?


(Дела Ап. 17:30-31)
30 И така, не гледајќи на времињата на незнаењето - Бог сега им заповеда на луѓето да се покајат сите и насекаде,
31 зашто определил ден, кога ќе му суди праведно на целиот свет - преку Човекот Кого Го определил за тоа; давајќи им на сите уверување со тоа што Го воскресна од мртвите.”


(4) Колку самозаљубено. Ти мислиш дека Господ не може Сам да Си ја спроведе Својата воља без твојата молитва ??? дека јас или ти и нашите молитви Му се на Него неопходни ?? Ти треба да престанеш да игнорираш делови од Библијата како што ти се допаѓа на твојот човечки мозок.

Templarus: ...ako Bog ne e nashiot nebesen tatko i ako toj nema potreba od nas zasto vo molitvata na pocetotkot mu se obracame so OCE NAS


(Исаиаја 46:9-10)
9 спомнете си за минатото: Јас Сум Бог, и нема друг Бог, никој не Ми е сличен!
10 Оној Сум, Кој од почетокот го открива свршетокот и јавува однапред за она што уште не се збиднало! Јас велам: ‘Мојата одлука ќе се исполни, ќе извршам сè што Ми е по волја.




Поздрав,



Ne pali ogan na koj mozes da se izgoris...Slobodno procitaj gi ubavo moite postovi nikade ne upativ niedna navreda nitu pak kritika vrz TVOETO JAS...
I za da ne se sluci sto cesto se slucuva tuka - temite da prerasnat vo borbi na ega i LICNI NAVREDI..
Te molam da diskutirame na temata i samo na temata ...
Se soglasuvash li ?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 17:13
Templarus,

Ти премногу се концентрираш на "човечкото", а те замолив да се концентрираш на *Библиските* исечоци. И однапред ти се извинувам христијански и понизно за сите мои лични зборови зошто сум сигурен дека ќе имаат грешки. И тоа е една од причините поради кои и воопшто не верувам во "човечки" учења.


Јас ја цитирам Библијата, а ти ги цитираш моите лични зборови и ги коментираш. Не сум воопшто навреден, ниту се навредувам, а и не си ги ценам сопствените зборови колку што ги ценам зборовите од Библијата (и тоа *сите* зборови од Библијата, без притоа своеволно да игнорирам делови кои не ми се вклопуваат во мојот човечко-грешничко размислување кое е подложно на субтилните лаги на сатаната).

Па затоа и не ми се битни, ниту релеватни, ниту навредливи твоите коментари на моите зборови, гледам да влечам поука од Библијата. И се радувам на поучни цитати и толкувања од Библијата.


Исус им рече... 39 А им кажа и парабола: „Може ли слепец да води слепец? Зар не ќе паднат обајцата во јама? (Лука 6:39)


Исус им рече... 26 ”Ако некој дојде при Мене, а не ги намрази: татка си и мајка си, и жена си, и децата, и браќата и сестрите, и својот сопствен живот, не може да биде Мој ученик. (Лука 14:26)


Исус им рече... 37 Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене; (Матеј 10:37)


Па сега коментирај ги погорниве Библиски цитати, и кажи ми колку треба да ми бидат важни сопствените зборови и написки.


Поздрав,
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:26
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Templarus,

Ти премногу се концентрираш на "човечкото", а те замолив да се концентрираш на *Библиските* исечоци. И однапред ти се извинувам христијански и понизно за сите мои лични зборови зошто сум сигурен дека ќе имаат грешки. И тоа е една од причините поради кои и воопшто не верувам во "човечки" учења.


Јас ја цитирам Библијата, а ти ги цитираш моите лични зборови и ги коментираш. Не сум воопшто навреден, ниту се навредувам, а и не си ги ценам сопствените зборови колку што ги ценам зборовите од Библијата (и тоа *сите* зборови од Библијата, без притоа своеволно да игнорирам делови кои не ми се вклопуваат во мојот човечко-грешничко размислување кое е подложно на субтилните лаги на сатаната).

Па затоа и не ми се битни, ниту релеватни, ниту навредливи твоите коментари на моите зборови, гледам да влечам поука од Библијата. И се радувам на поучни цитати и толкувања од Библијата.


Исус им рече... 39 А им кажа и парабола: „Може ли слепец да води слепец? Зар не ќе паднат обајцата во јама? (Лука 6:39)


Исус им рече... 26 ”Ако некој дојде при Мене, а не ги намрази: татка си и мајка си, и жена си, и децата, и браќата и сестрите, и својот сопствен живот, не може да биде Мој ученик. (Лука 14:26)


Исус им рече... 37 Кој го љуби таткото или мајката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене, и кој го љуби синот или ќерката, повеќе од Мене, не е достоен за Мене; (Матеј 10:37)


Па сега коментирај ги погорниве Библиски цитати, и кажи ми колку треба да ми бидат важни сопствените зборови и написки.


Поздрав,



E pa koga vece ne sakash da diskutirash....

Tvoeto beganje od argumentirano diskutiranje i krienje zad Bilijata kako nekoe ekskluzivno cetivo koje samo ti go poznavash bez da dadedsh konkreten odgvor na bilo koe prashanje go smetam za tvoja nesposobnost da prifatish bilo kakov drug stav (ako voopsto i imas stav) ...
Tvoite komentari gi pisuvas neelokventno i bez trunka povrzanost i kontinuitet sto pak ovaa nasa diskusija ja pravi nevozmozna, i povece od ocigledno e deka ne gi citash moite komentari sto pak doveduva do vrtenje vo krug...


Se vracam na pocetokot so mojata izjava :

Bog e cista bezgranicna ljubov - ne treba da se plashime od Bog....


Изменето од Templarius - 15.Април.2010 во 19:28
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:58
Templarius,

Библијата ја има насекаде, дури и бесплатно на интернет, и затоа не е екслузивна за мене туку пристапна за секого.

Дали ти ја земаш Библијата како база на твоето учење, или пристапуваш со сопствени знаења и учења кои се надвор од Библијата ?




Инаку имаш потполно право, јас се кријам позади Библијата, тоа е апсолутно точно.

Исус рече: 5 ... зашто без Мене не можете да направите ништо. (Јован 15:13-14)

Мојот одговор на ова е "Sir yes, sir!! Your word is my command. Sir!!"


5 Зашто, ние не се проповедаме себеси, туку Христа Исуса како Господ; а себеси како за ваши слуги заради Исуса. (2 Коринтјани 4:6)


29 А Петар и апостолите во одговор рекоа: „Треба да Го слушаме Бога повеќе, отколку луѓето. (Дела Ап 5:29)

Поздрав,
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 20:02
mora da se plasime od svojata sovest i od organite za progonot
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 20:03
и од законот за ревизија на приватизацијата ........... намигнување
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 22:02
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Templarius,

Библијата ја има насекаде, дури и бесплатно на интернет, и затоа не е екслузивна за мене туку пристапна за секого.

Дали ти ја земаш Библијата како база на твоето учење, или пристапуваш со сопствени знаења и учења кои се надвор од Библијата ?




Инаку имаш потполно право, јас се кријам позади Библијата, тоа е апсолутно точно.

Исус рече: 5 ... зашто без Мене не можете да направите ништо. (Јован 15:13-14)

Мојот одговор на ова е "Sir yes, sir!! Your word is my command. Sir!!"


5 Зашто, ние не се проповедаме себеси, туку Христа Исуса како Господ; а себеси како за ваши слуги заради Исуса. (2 Коринтјани 4:6)


29 А Петар и апостолите во одговор рекоа: „Треба да Го слушаме Бога повеќе, отколку луѓето. (Дела Ап 5:29)

Поздрав,


Se dodeka ne odgvorish na moite prashanja ne diskutiram so tebe.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 23:55
Templarius,

извини и мене ми треба време да ги искуцам поракиве, со кои се обидувам да ја доближам Библијата. Ти полесно само поставуваш прашања, и ретко внесуваш цитати.

Меѓу другото, препорачувм да се плашиш се од Господ Бог, зошто Исус тоа го порачува, и тоа очигледно во стихот дека "Оној" е напишано со голема буква, а тоа е Бог кој има право да ги суди грешниците и да ги погуби и душата и телото. И токму од "Оној" Исус препорачува да се плашиме.

А кога Исус тоа го препорачува (иако не мене лично), јас тоа то земам за сериозно, посебно опомените, иако можеби не ги разбирам причините со мојата човечка интелегенција. Впрочем кој човек може да го разбере Господ.

И ти кажав дека не верувам дека "сите сме праведни и спасени", зошто тоа го сметам сатаната со свилена марама им ги врзува очите на луѓето за да не се покајат и да не се спасат. И не се плашам за себе, туку осеќам одговорност да опоменам за можните ризици.


Исус им рече... 22 И ќе бидете намразени од сите заради Моето име; но, кој претрпи до крај, тој ќе биде спасен.

26 Затоа, не бојте се од нив; зашто нема ништо покриено, што не ќе се открие, ниту сокриено што не ќе се дознае.
27 Што ви говорам во темнина, кажете го во светлина; и што ќе чуете на уво, прогласете го од покривите.
28 И не бојте се од оние кои го убиваат телото, а душата не можат да ја убијат. Туку бојте се повеќе од Оној, Кој може да ги погуби и душата и телото во пеколот.
(Матеј 10:26-28)


Поздрав,

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.