IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Педофилија во нашите училишта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Педофилија во нашите училишта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2011 во 23:15
Kako prvo, struchnata sposobnost i kvaliteti se edna rabota, dodeka chovechkite (psiholoshkite) kvaliteti se neshto sosem drugo.

Kako vtoro, mnogu lugje so godinite si go "gubat" umot... si velat "zhivotot mi otide popusto, bez da go vkusam negoviot slad".

Kako treto, da go otavime sudot da si ja zavrshi svojata rabota, bez obzir shto lugjeto i medijata velat deka toj si ja priznal svojata vina.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 12:42
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Побркал човекот поимите педагог со педофил.Или помислил дека ова второто е специјализирана форма на првото па сакал да се направи малку постручен. Ама така е кога некој е учен, а недоучен - ќе си срка како што си дробел.


Единствена разлика меѓу педофил и педагог е во тоа што : Педофилот ВИСТИНСКИ ги сака децата

Шега на страна, нешто не е во ред со психата на средновечни мажи/жени, со криза на идентитет, не знам дали некој го контролира тоа...
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 14:16
 c c c c c so lugevo. Segde gi ima. Problemi so super egoto, pa i egoto u sekoj slucaj.. stom nemame super ego ondak rasipano e i egoto i se se svedue na instinkti, id... na bioloskoto. Strashna rabota.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2012 во 22:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako prvo, struchnata sposobnost i kvaliteti se edna rabota, dodeka chovechkite (psiholoshkite) kvaliteti se neshto sosem drugo.
Никој не вели дека стручноста и психолошките квалитети се едно исто но некако по инерција сесмета дека добар професор треба да нема настраности. Но,  очигледно е дека за жал не е секогаш така.


Kako vtoro, mnogu lugje so godinite si go "gubat" umot... si velat "zhivotot mi otide popusto, bez da go vkusam negoviot slad".
Тука не зборуваме за “одживување на животот“ туку за злоупотреба на позицијата на  работното место.Зборуваме за семеен човек, татко, сопруг, почитуван и авторитетен просветен работник кој бил ретендет за директорско место односно позиција која никој не ја става под лупа и по инерција давање ингеренции без проверка (спроведувач, а не подлегнувач на психолошки тестови)И нормално е да се постави прашањето (хипотетички)  -Што ако беше  избран за директор, што ако ова што сега го правел како професор го правеше како директор? Поентата ми е дека- на психолошки тестови реба да подлежат сите кои работат во образование (иако повеќето психолози, психијатри сметаат дека тестовите не докажуваат ништо и дека ова е САМО перење на совеста на оние кои не знаат како да ги решат ваквиве појави)

Kako treto, da go otavime sudot da si ja zavrshi svojata rabota, bez obzir shto lugjeto i medijata velat deka toj si ja priznal svojata vina.
Апсолутно се согласувам.
Само иритира кога се носат брзи одлуки под влијание на настанот, кои не се дореализираат.




Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2012 во 22:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


COLOR="#ff0000"]Тука не зборуваме за “одживување на животот“ туку за злоупотреба на позицијата на  работното место.Зборуваме за семеен човек, татко, сопруг, почитуван и авторитетен просветен работник кој бил ретендет за директорско место односно позиција која никој не ја става под лупа и по инерција давање ингеренции без проверка (спроведувач, а не подлегнувач на психолошки тестови)И нормално е да се постави прашањето (хипотетички)  -Што ако беше  избран за директор, што ако ова што сега го правел како професор го правеше како директор? Поентата ми е дека- на психолошки тестови реба да подлежат сите кои работат во образование (иако повеќето психолози, психијатри сметаат дека тестовите не докажуваат ништо и дека ова е САМО перење на совеста на оние кои не знаат како да ги решат ваквиве појави)




Se slozhuvam deka toa e zloupotreba na pozicijata, no taa zloupotreba velam deka se pravi (ako sudski se dokazhi obvinenieto) za odzhivuvanje na nedozhiveanoto. I tuka ne igra uloga dali chovekot imal visoki struchni sposobnosti i dali e ozhenet, dali e roditel, dali e cenet od opshtetvoto ili ne.

Se raboti za dlaboki psiholoshki fenomeni koi ne mora da bidat eksponirani na videlina nitu vo profesionalnata rabota , nitu vo semejniot krug. Toa ne e nishto novo i nepoznato. Ima brojni primeri duri na serijski ubijci koi bile primerni sopruzi, roditeli, komshii i profesionalni rabotnici.

Psihloshkite testovi mozhat, no ne moraat da gi pokazhat ovie nastranosti. Od iskustvoto dobieno so vakvite sluchai znaeme deka najchesto tie testovi kaj visoko intelektualnite lugje ne ja davaat vistinskata slika - lugjevo se dovolno inteligentni da razberat zoshto se postaveni prashanjata i shto sakaat da otkrijat. Spored toa, mnogu dobro znaat kako da odgovorat.

Na takvite testovi pagjaat onie drugite... koi i onaka mozhat od prv pogled da se odredat kakvi se...

No kako shto reche, za testovite se drzhat onie koi sakaat da si ja izmijat odgovornosta od svoite race. Nikoj ne saka da odgovara za tugji zlodela.








Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2012 во 22:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:





No kako shto reche, za testovite se drzhat onie koi sakaat da si ja izmijat odgovornosta od svoite race. Nikoj ne saka da odgovara za tugji zlodela.


За жал единствени губитници од овакви ситуации се децата-жртви кои мора како знаат и умеат да се извлечат од нанесените трауми.
Иритира и нашиот синдром на -Секое чудо за три дена. Како да не било, како да не се случило. Животот оди понатаму.тага
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2012 во 23:16
A shto bi mozhelo da se napravi povekje od ova shto se pravi sega ?

Povekje testovi ?

Dali toa go namalilo nekogash brojot na vakvite psihopati, na nasilnicite, serijskite ubijci, teroristite... ?

Najiskreno, ne veruvam deka mozhe da se stori mnogu povekje... spored svojata priroda chovekot sekogash e podgotven da gi iskoristi eventulanite pogodnosti za nekakov dobitok... duri i kaznite so smrt ne prodonele da se namali brojot na zlodelata koi se kaznivi so takviot zakon.

Vo kontekst so sluchajov, ostanuva da se pridrzhuvame do najednostavnite i najefikasnite neshta - obligatorno ostavanje otvorena vrata na kancelariite, obavezno prisustvo na svedok dokolku vratata mora da e zatvorena i obrazuvanje na decata.






Изменето од Messenger - 01.Јануари.2012 во 23:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2012 во 02:28
Samo se nadevam deka mnoogu posovesno postapuvaat inspektorite... zatoa sto po moeto sekjavanje kako me ispituvaa.. bese uzas!
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2012 во 03:31
Za zhal... sekogash e uzhasno. тага

Za da se dojde do vistinata se ispituva vo detali... neprijatno.

No mora taka bidejkji chesto ima i lazhni klevetenja.  Znam sluchai koga uchiteli bile prvin ucenuvani, a potoa bile nabedeni od uchenichki zatoa shto ne im dale dobri oceni. Imam prilika chesto da govoram so direktor na uchilishte, pa slusham sekakvi raboti... тага

Zatoa rekov deka ne treba charshijata odnapred da presuduva i deka toa treba da mu se ostavi na sudot.







Изменето од Messenger - 02.Јануари.2012 во 03:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2012 во 03:33
Ispituvanjeto so decata ne smee da bide na onakov nacin kako sto se odvivase so mene... a i ispituvanjeto treba da go pravi psiholog struchen za toa. Mene me teraa da pokazham na drugarka mi kako toj me baknuvase... Istrazuvanjeto so decata koi pominale niz racete na pedofil se pravi so psiholog.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Vruc Vetar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vruc Vetar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 18:17
Originally posted by samohranamajka samohranamajka напиша:


Што е ова што се случува во нашето образование? Има ли министерството просветен инспекторат и можно ли е сето ова во Куманово да се случувало без да знаат колегите на педофилот? Од каде толку многу девојчиња на ,,црниот список,, на овој педофил?





Педагог осомничен за обљуба врз малолетнички

09.02.2008 20:23



30 дневен притвор за педагог од Куманово осомничен за обљуба врз малолетни лица. 60 годишниот Круме Димковски бил вработен во средното техничко училиште „Перо Наков“ во Куманово.



Користејќи ја својата функција во училиштето, ги повикувал ученичките во својата канцеларија и сексуално се изживувал врз нив.



Случајот во четвртокот го пријавиле пет ученички, се пожалиле дека педагогот во учебната година 2007-2008 година, наместо да разговара со нив за проблемите кои ги имале во училиште, тој ги допирал по телото и ги принудувал на сексуални односи.



Педагогот го признал делото.



Полицијата се сомнева дека многу повеќе девојчиња биле жртви на осомничениот педофил.




Зошто воопшто притво?
Одма во затвор и тоа доживотно.
Јас и понатаму ќе чекам.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 18:24
Originally posted by Vruc Vetar Vruc Vetar напиша:




Зошто воопшто притво?
Одма во затвор и тоа доживотно.

Затоа што бил осомничен!

Секој е невин додека не се докаже спротивното. Во случајов додека не се донесе правосилна пресуда.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 21:50
Проблемот е што најчесто се нема докази. Жртвите некогаш прозборуваат и по триесет години. Перфидноста на педофилот е што многу добро ја врти ситуацијата во негова полза, на штета на жртвата која не ја разбира перверзната манипулација.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 11:41
За жал, има и вакви случаи, кога човек од авторитет,ценет од своите колеги и ученици, средината може да му биде извалкано името, да му се приредат непријатности. Кој ли ќе му ги избрише сите тие нервозитага
Судот пресече, професорот од Драчево не сторил обљуба
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.