IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Стравови/фобии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стравови/фобии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
Автор
Порака
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Стравови/фобии
    Испратена: 17.Октомври.2006 во 11:52
Koi se vasite stravovi (realni, izmisleni), fobii i kako s spravuvate so niv....Od sto se plasite najmnogu? Daj te mi nekoj prakticen sovet za sovladuvanje na stavovite.....
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 14:03
еве ..од она што јас сум го сублимирал како искуство....најдобар начин да се справиш со стравот е да се соочиш со него...со оглед на тоа дека постојат стравови од најразлична природа ...еве од онаа реченица сама извлечи заклучок...
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 14:06
Еден начин за ослободување од стрес и страв.

http://video.google.com/videoplay?docid=-9171823196897683574&q=eckhart+tolle
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 14:17

koga bev pomala imav iracionalni stravovi od ostanuvanje sama doma, si pravev sekakvi filmcinja okolu toa sto moze da mi se sluci dodeka suum bez mama i tato :) .... mislam deka toa go nadminav, nikogas ne se znae dali nesto povtorno ke te zadesi, neli?

 

Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 14:18
Originally posted by boli glava boli glava напиша:

Plasi se od meneLOL
не се плашам, јас сум чучулига...
јас се плашам од ајкули...тотално нерационален страв

Motivation is game in my hands
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 14:20
Originally posted by sensei sensei напиша:

Еден начин за ослободување од стрес и страв.

http://video.google.com/videoplay?docid=-9171823196897683574&q=eckhart+tolle

go vidov videoto....no jas da sum tamu bi se zgazila od smea.....ova ne e nacin za mene......tebe ne ti e smesen tipov.....?..toj samiot e stresen kutriot, a kamoli onie so gi uci....Tongue
Кон врв
blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5922
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 14:26
 ....kosmarite odat raka pod raka so stravot i pricinite za nego, odnosno, sekoja vecer koga zaspivame naseto mozoce se obiduva da gi resi sekojdnevnite problemi, stravovi sto imaat posledici na nasata svest i potsvest (obicno ovaa vtorava e odgovorna za stravot), eden vid na avtoterapija (samiot organizam se skenira i bara resenie kako da go pobedi stravot), so toa sto ako kosmarite prodolzat poveke vreme, se raboti za nesto koe uste ne sme podgotveni da go progoltame....
 
kako e ova povrzano so temava, you tell me :) jas ke go postiram anyway, mozebi nekoj ke najde pole za diskusija (normalno, vo kontekst so temata)
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 15:13
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

еве ..од она што јас сум го сублимирал како искуство....најдобар начин да се справиш со стравот е да се соочиш со него...со оглед на тоа дека постојат стравови од најразлична природа ...еве од онаа реченица сама извлечи заклучок...


fala za sovetot..amamnogu e lesno da se kaze sooci se so stravot vaka teoretski.....za nekoi stravovi ne sme ni svesni, zasto se manifestiraat na poinakov nacin, i koga ke go sogolis nekoj problem sto go imas, gledas deka vo negovata sustina e stravot...i kako da pobedis nevidliv, komliciran, i nestabilen neprijatel?
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 15:22

во право си Саманта ...стравовите имаат најразлична природа...и ми се допага ова  ,, за некои стравови не сме ни свесни,,.....мислам дека тука и лежи кваката.....треба истите ,,да се освестат,, .....веројатно тука е и најголемиот проблем....мислам дека имам некои искуства во спихотерапија на стравови....се освестува стравот и потоа како што велиш се соголува истиот...се победува...

а конечно се сложувам апсолутно со тебе....лесно е теоретски...


Изменето од Delfin - 17.Октомври.2006 во 15:22
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 15:27
i mislam deka vo prirodata na covekot e da bega od stravot.....da go maskira, so cel da ne si priznae sebesi deka stravuva od nesto.....i seto toa e misleading, mislis deka edno e problemot, a koga ke go razotkries gledas deka bilo nesto sosem treto...Na primer, za mene licno, imam najgolem strav od neizvesnosta, zasto ne mozam da ja kontroliram i se sto e nadvor od moja kontrola me plasi.....
Milo mi e sto me razzbiras...
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 15:34
hm strav a -nesigurnost-nedorazbiranje moze da se manifestira na polno nacini treba da se najde stubot na stravot i da se resi da se sakcionira barem ofarba so nekoja slucka ubava ili ednostavno da se potisne toa da se izbegne zasto ima luge sto od strav duri govor gubat sluh i taka natamu
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 15:36
те разбирам зошто помалку или повеке сите сме слични ...се разликуваме секако и во ставовите околу  нештата па и околу стравот...јас да речеме сум се нервирал на одредени појави бидејки не ми се допаѓале а биле надвор од мојата моќ на влијание .....но...како што велам кога тоа го освестив...многу е полесно...само кога ке си го поставиш прашањето ,, па што се нервираш за нешто на што не можеш да влијаеш ? ,,  и веке ....знаеш ..се менува ставот кон истото и не те допира повеке...
 
ова малку надвор од темата ..сори..
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 15:39
jas mislam deka ne se farba stravot i ne se potisnuva zs koga togas ke izleze, na ovoj ili onoj nacin.....zboruvam za pokompleksni i poneocigledni stravovi....iako i ova sto go napisa e strav...
Кон врв
samanta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 195
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samanta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2006 во 15:47
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

те разбирам зошто помалку или повеке сите сме слични ...се разликуваме секако и во ставовите околу  нештата па и околу стравот...јас да речеме сум се нервирал на одредени појави бидејки не ми се допаѓале а биле надвор од мојата моќ на влијание .....но...како што велам кога тоа го освестив...многу е полесно...само кога ке си го поставиш прашањето ,, па што се нервираш за нешто на што не можеш да влијаеш ? ,,  и веке ....знаеш ..се менува ставот кон истото и не те допира повеке...
 
ова малку надвор од темата ..сори..


.ne e ni malku nadvor od temeta...mnogu e ednostavno,a sepak mnogu korisno...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.