IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЏИНОВИТЕ И МЕЛЕКИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЏИНОВИТЕ И МЕЛЕКИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЏИНОВИТЕ И МЕЛЕКИТЕ
    Испратена: 03.Јули.2006 во 14:51

Кој шо знај нешто за работите поставени во насловот на темата слободно нека пишува. Јас пошто не знам скоро ништо за џиновите и мелеките би сакал да дознаам нешто повеќе.
и то...
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2006 во 16:31
nekoja druga boja da upotrebese? !! 
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2006 во 17:15
Zosto druga boja. Ne razbiram, ako bi sakal da mi objasnis podobro...
и то...
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2006 во 20:42

Eve ke pocnam,za da ne pomislite deka nema sto da kazeme. No nema se' da napisam tuku "kratko samo" a ke vidite kolku e kratko pa zamisli uste kolku ima da se pisuva za ova.

Dzinskiot svet e poseben svet,za nas ne vidliv. Zborot dzin e mnozina od arapskiot zbor dzinij,sto znaci "pokriven" ili "nevidliv" ottuka ovoj svet e narecen svet na dzinovite "nevidlivite" kako sto lugeto se nareceni Insani "Vidlivi".

Sejtanot i Dzinot se stvorenie od isto poreklo (pleme). Zapravo,se raboti za edno te isto stvorenie,samo sto Sejtanot (Iblis) posle odbivanjeto da mu napravi Sedzde na Adem a.s (Adam)postanal onoj na komu mu e zagarantovan Dzehennem. I toj (iblis) e tatko na sejtanite i pokretac na zaveduvanjeto na lugeto i nivnoto odvojuvanje od praviot pat. Koga Qur'anot zboruva za sejtanite Toj go upotrebuva nivniot naziv za dve osnovni znacenja. Dzinovite se stvoreni od Ogan,kako sto Allah dz.s naveduva vo Qur'anot:" “Mi smo stvorili Adema od ilovace, od blata ustajalog,
A jos prije smo stvorili dzinove od vatre uzarene.”
A u suri Ar-Rahman Uzviseni kaze:
“On je covjeka od sasusene ilovace, kao sto je grncarija, stvorio
A dzina od plamena vatre.” Isto taka moze da vidime deka Dzinovite i Melekite se stvoreni,sto se veli,kudikamo,pred covekot. Vo Hadisot koj go belezi Imam Muslim i imam Ahmed se naveduva deka Aisa r.a veli: “Rekao je Poslanik, s.a.w.s.: ‘Meleki su stvoreni od svjetlosti (nur). A dzini su stvoreni 
od plamena vatre dok je Adem stvoren od onoga kako vam je opisano.”
Objasnuvajki go zborot 'Maridz/plamen' Imam At-Taberi veli: Toa e ona sto se mesa edno so drugo,smesa pomegju zolto crveno i zeleno.
Ibn Abbas r.a za zborot 'Maridz' veli deka toa e plamen koj nadvizuva ogan kade doagja do mesanje na crvena zelena i zolta boja (plamen).
Allah naj dobro znae,no ovoj opis na porekloto na dzinovite e razlog sto Pratenikot s.a.w.s ni zabranil da sedime na granica pomegju senka i svetlost. Dzinovite imaat svoi posebni svojstva koi se razlikuvaat od nas lugeto. Toa se izrazito prefineti bitija,slobodno moze da kazeme prav zrak.Zaradi svoojata elasticnost i prefinetost mozat da se dvizat so izrazito Golema brzina (brzina na svetlosta), i mozat da vleguvaat na mnogu mesta.Mozat da vlezat vo covek.
 
Koja e razlikata pomegju niv,veke prethodno e receno deka toa e edno te isto stvorenie samo sto Iblis,pravejki grev prema Allah dz.s postanal onoj na kogo mu e zagarantovan dzehennem a dzinovite imaat izbor da bidat mu'mini ili kafiri (vernici ili nevernici).
 

Allah dz.s vo Qur'anot veli: "Mi spustamo ili Mi obljavljujemo od Qur'ana i ono sto je Lijek." Znaci ona sto e Lek i Milost za Mu'minite. Qur'anot e lek na ovie sovremeni Bolesti koi se pojavuvaat paralelno so oddalecuvanjeto od Bozjiot pat koj e prifatliv,koj e priroden za covekot-insanot,pa zatoa e propisan na covekot Pat na Ibadeta,pat na pokornost na Vozviseniot Allah dz.s. Na Allah dz.s ne mu treba nasiot Namaz. Ne mu treba nasiot zekat,nasiot Hadz,nasiot post.... Toa e samo pat,koj e propisan,kako priroden pat kroz ovoj svet.Zatoa sto na bolestite koi poteknuvaat od ovaa priroda,za koja ke zboruvam InsAllah,ustvari pojavuvaat paralelno,so sovremenoto oddalecuvanje na covekot od toj priroden pat po koj treba da odi. Ke zboruvam za dosta raboti koi se povrzani so Dzinsko Sejtanskiot Svet,zatoa sto sakam ne samo da kazam za niv tuku da objasnam,taka da vi bide jasno a ne samo da kazam deka postojat od koga i kako se stvoreni....
Koga covekot vo prva smisla se drzi do Allahoviot Pat,toj e razveden od ovoj drug svet koj nie ne go gledame,megjutoa,koga ke se sluci da toj Insan-Covek,da go poremeti svojot odnos prema ibadetot,zatoa sto ne se drzi po propisite na Qur'anot,ne se drzi po propisite na Sunnetot,patot na poslanikot Muhammeda Alejhiselam,togas doagja do tie poremetuvanja.
"Ko se okrene od moga zikra,od moga puta,imat ce tijesan zivot" veli Allah dz.s vo eden Qur'anski aet. Tesen zivot,nesto ke go maci,nesto ke go pati.... i zatoa gledame vo ova sovremeno drustvo i vreme,na zapad,gledame deka gi ima i onie koi imaat,gledajki od aspekt na nasiot,covecki imaat se'.... nekakvi glumci i glumici,fudbaleri,pejaci i pejacki... gi imaat site mozni materijalni sredstva,imaat i go pominale toj nivni zivot vo site uzivanja, no se slucuva da i pokraj toa sto go imaat seto toa,im se slucuva da se ubivaat,,, go poremetile svojot odnos sprema ovoj pat,za koj zboruvam i niv poveke nisto toj pat ne im znaci. Ponataka... go imaat toj tesen zivot,koj Allah dz.s na takvite im go obekjava vo ovoj svet. Znaci za tie koi nema da go obozavaat Allah dz.s. A covek mora na nekogo da obozava.Ako ne go obozava Allah dz.s ke obozava na nekoj drug. Ili zivotno ili drug covek,ili vlast,ili pari,ili zeni,ili stotici drugi raboti no nesto ke najde da obozava,ako ne go obozava Allah dz.s. Ovie poremetuvanja za koi se pisuva,ustvari bolest,mozeme da gi svrstime so nekolku glavni grupi so dosta podgrupi. Prvo da go spomneme Sihrot (magijata).Site ste slusnale za Sihr,ili crna magija. Sihrot,so simptomite cesto,simptomi na ludilo,simptomi na epilepsija,duri so impotencija na lugeto kade sto moze da se razvede maz od zena ili zena od maz,Psihicka izgubenost i slicno. Ponataka Urokot.I za Urok site ste slusnale. Pa Sejtanskiot Dzinski dopir na psihickite razni vrsti,koj ne se od medicinsko poreklo. Seto toa moze da se izleci. Moze da se izleci,no edinstveno so Prakticiranje na Allahovite zakoni i patot na Muhammeda a.s. Ucenje na dovi i zikr,koi Allahoviot dz.s Pratenik a.s gi ucel. Lek za toa e drzenje do Islamskiot Moral. Begajki i odstapuvajki od Allahovite dz.s zabrani. Ponataka,ovie bolesti koi se navedeni,po moe dlaboko uveruvanje,prouzrokuvaat,ako ne se medicinski slucai,site tajni ili Gajb (Gajb=ona sto e nevidlivo),taka nareceni Dzini ili Sejtani,koi kako sto site Muslimani verovatno sme slusnale po Hadisite na Muhammed a.s. mozat da odat po coveckoto telo kako sto krvta odi. Tie takanareceni "gosti" so nas se koga jademe,pieme,no koga go spomnuvame Allahovoto dz.s ime,Bismillahir Rahmanir Rahim (vo imeto na Allah Milostiviot Somilosen),tie nemaat moznost da ni se pridruzat. Nemozat da dojdat vo nasiot krug i nemaat udelo dodeka jademe. Tie se so nas,pomegju ostanatoto,cak i koga se priblizuvame do nasite zeni,go sprecuvame nivnoto deluvanje,na nas,na nasite zeni ili na naseto dete koe ke bide zacnato,so Dova isto taka. "Gospodaru moj,odstrani go odmene sejtanot,odstranigo od mene i od mojot rod i porod" Tie se so nas sekogas,koga sakame da spieme,tie se vo nasite snista cesto,no kogake go proucime aetul kjursi (Qur'anski aet) koga ke go proucime Kul huvallahu ehad,proucime Kul euzubii rabil felek Kul euzubbi rabbi nas koga liceto ke go potrieme,Ako dade Allah tie nemaat nikakov pristap kaj nas. Toa e od nas nivna pretnja,toa e za nas STIT I GOMELA BARIERA OD niv. Ponataka,so upotrebata na Qyr'anskiot Recept na zivotot,nie se nadgraduvame,stavame paravan pomegju nas i nivnite dela. Megjutoa ima 7 situacii. Kogake se toa narusi i kogake se otvorat,taka da se izrazam sedum vrati,koga e mozen susret so toj svet i realen,nazalost se slucuva i seslucuvala,posebno kaj ovie uveti rasa kaj nas. Prviot slucaj ili prvata situacija e koga Covek dozivee Stres ili Golem neizmeren strav. Drugo e koga ke dozivee zalost.Treto e koga ke dozivee preterano uzivanje. Cetvrto e koga covekot e vo stanje na Gaflet. Gaflet e eden vid na Totalna nezainteresiranost. Koga covekot ke go poremeti kriteriumot na vrednosta i ne mu e ni do bilo sto. Koga site ovie situacii gi zemame vo obzir gledame deka covekot ne se sekjava na Allah dz.s. Koga covek se naogja vo site ovie situacii ne misli na nisto. Vo toj slucaj,covekot go zaborava (naj cesto) Allah dz.s ne pravi zikr,ne e so toj Oklop so koj moze da gi spreci tie "sili" i togas moze da nastapi delovanjeto na tie sili Sejtansko Szinski. Posebno moze,osven ovie cetiri situacii moze so napraven Sihr. Ima takvi Sihirbazi (luge koi pravat sihr) koi mozat da stapat vo kontakt so toj svet,dzinski svet. Vo odredeni situacii mozes i da go vidis mozes i da razgovaras so nego,bilo da e dzin Musliman ili Dzin od bilo koja druga pripadnost. Zatoa rekov deka imam i sakam mnogu na ovaa tema da pisuvam,ne deka nemam sto da kazam,naprotiv imam mnogu za pisuvanje i objasnuvanje. Taka tie sihirbazi,go vekilat,go nagovaraat dzinot da go izmacuva na covekot,duri,kako sto nekoi od Islamskata Ulema velat deka duri moze i da go ubie. Za ova,edinstven lek,znaci EDINSTVEN LEK E QUR'ANOT.
 
Neka bide za vecerva tolku. Ako nesto ne jasno ima vo prethodniot text,insAllah ke se potrudam da vi objasnam a na ovaa tema i na ovie prasanja navistina imam premnogu za pisuvanje. Toa bese samo za Dzinnite i Sejtanite. Za Melekite nahnadno i za niv ima premnogu. Za nivniot svet,za nivnoto vreme,za nivniot zivot,Mok,,,,, Nema za sto ne sme opomenati.
 
Patem... ke ve zamolam i jas,kolku sto mozete pa i vie nesto napisete za Angelite,za Demonite,Gjavolot,,,,, Ako voopsto znaete sto se tie i koi se.
 
Sekoe Dobro.
 
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2006 во 15:16

    Ептен фала за опширниот пост ( дури сега гледам колку има за пишење ). Нешто за ова и од порано знаев ама со нешто и прв пат се сретнав. Со едно се согласувам, а тоа е дека кога човек ќе отстапи од правилниот пат, единствен начин да се врати назад е преку правилното дејствување ( како ти што кажуваш голем извор на таквите прописи и начини е самиот к*ран ). Сето то е ОК и се сложувам. За делот со тој друг свет, друга димензија во која живеат џиновите, малку сум скептик ( секако ќе ме разбереш бидејќи тоа не е опиплива работа па човек да се увери од прва рака).
    Шо се однесува за прашањето поставено за христијанската митологија ( ангелите, демоните и ѓаволот ), не сум некој голем стручњак ( не оти не ме интересира туку оти не сум прочитал, туку се или сум слушнал негде или од разговори. Шо викаше професоро по германски „ Деца, деца не читате “    ). Да се надеваме ако Православие и другите се приклучат на дискусијата тие можи појќе нешто ќе напишат.
     Јас колку шо знам и тие припаѓаат на некоја повисока димензија. Ако сакаш во следнио пост ќе напишам кој бил Сатаната, како пропаднал ( мислам ако имаш читано добро, ако не ќе напишам јас шо сум прочитал ). Истото важи и за демоните, и тие се во некоја рака нешто слично на Луцифер.
     Ангелите пак се нешто како господова армија. И тие имаат функции, на пример има ангел кој ги зема душите на луѓето кога умираат, друг служи да носи пораки од Создавачот кон луѓето ( ангел гласник, на пример Џибрил( спрема к*ранот итн. за потаму знајш каде каде појќе од мене    )). Има и некој други ама сега во моменто не ми текнува пошто поим немам шо у ствари прат другите, можи имат функција на телохранители или слично. Не ми замервај , навистина не знам.
      Со посвежи информации ќе се јавиме после изборите ( упс поминаја)
               Поздрав4е
и то...
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2006 во 16:21
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

 
Patem... ke ve zamolam i jas,kolku sto mozete pa i vie nesto napisete za Angelite,za Demonite,Gjavolot,,,,, Ako voopsto znaete sto se tie i koi se.
  


И јас поднесувам молба!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2006 во 20:54
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

[QUOTE=Miralem]
 
Patem... ke ve zamolam i jas,kolku sto mozete pa i vie nesto napisete za Angelite,za Demonite,Gjavolot,,,,, Ako voopsto znaete sto se tie i koi se.
  


Na primer Marija imase dosta demoni.Kako gi steknala ? Kako covek moze da stekne vo sebe takvi demoni ? Kako i na koj nacin tie demoni mozat da napadnat. Kako ke se zastitis od tie demoni ? Sto tie demoni sakaat ? Kade tie demoni sedat ? Ne se prasanjava nebitni. Ako znam sto sakaat togas polesno ke mi e da gi odbegnam i ako znam kade sedat....  Pa kazi mi posle "smrtta" na Isus dali postoi Lek,kako se isceluva ? NE DA MI PREDLAGAS FILMOVI KAKO "ISTERUVAC NA DUHOVI" zatoa sto se sepak Filmovi. Dali pisuva vo Biblijata kako da se zastitite od Demonite ? Dali pisuva kako se stvoreni i od sto. Dali pisuva kako se hranat i so sto ? Sto znaete za tie demoni ????? Vaka pokolaj e da postavite prasanje,ako i vam nesto ve interesira,konkretno da prasate,,,,,,, No i da odgovarate ponekogas,ako nemate nisto protiv.
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2006 во 15:33
Ќе одговорам нешто што знам:

Демонскиот свет како и сето зло претставува извитоперено зло. Некогаш тие биле ангели кои се одметнале од Бога. Предводник им бил сатанаил. Сатанаил бил еден од најсветлите ангели. Посакал да се рамни со Бога, се возгордеал и посакал да ја отфрли Божјата власт. Затоа велат дека гордоста е причина за сите зла. Се случила незамислива духовна борба која е различна од физичката. Во не*есниот свет ангелите се делат на хиерархија. Сум ги подзаборавил нивоата на таа хиерархија но по сеќавање. Мислам дека беа три нивоа со по три чина во секое ниво Најниско ниво се Ангелите, па Архангелите од првото ниво, па Властите, Престоли средно ниво, Херувими, Серафими од највисоко ниво. Повисоките нивоа се поблиску до Бога. Но никој од нив независно од светлината и совршеноста не може ниту да се осврне и погледне кон Бога. Така и серафимите најблиските до Бога го покриваат „погледот“ кон Бога. Описите за секој вид ангели се различни. Практично се неописиви. Се сеќавам дека престолите „се очи и само очи“. Повеќе описите укажуваат на нивната функција во не*есниот свет. Веројатно очите значат како набљудувачка функција. Има описи во Библијата како и толкувања од Светите отци но тие се тешко замисливи. Нам ни се јавуваат во разни облици, а многу често во лик на човек. Така најчесто се претставени на иконите, а крилјата се симболика на нивната возвишеност.
За предводник на Божјата војска против одметнатите ангели Бог го поставил Архангел Михаил што било изненадување затоа што Архангелите се на второ ниво одоздола. Божјата војска ги победила одметнатите ангели. Всушност демоните - одметнати ангели не ни можеле никогаш да победат. Бог кој знае се не може тој и Неговата војска да бидат победени. Зошто тогаш се кренале кога знаеле дека невозможно е Бог да биде победен. Истото прашање сум си го поставувал и денес зошто демоните сеуште се богопротивни кога се поразени и кога знаат дека ќе дојде времето на Второто Христово доаѓање и тие засекогаш ќе бидат отфрлени во просторот на безбожната празнина наречен пекол. Мојот одговор е: од чист инает. Пркосот на гордоста.
После поразот тие биле нагрдени, пред се со губењето на квалитетот на ангелската светлост, а не огрдени во физичка смисла иако како такви можат да бидат вообличени.
Телата на ангелите не се чист дух. Чист Дух е само Бог. Тие не се ни физички суштества. Се вели нивните тела се етерни. Најблиска претстава е како оган, но не во смисла на подвижност или пламеност туку на „облик без материја“. Духовниот свет е близок до физичкиот свет но е со физичките сетила недопирлив. Духовните суштества пребиваат во тој свет. Ангелите се како непосредни енергетски преносници на Бога. Кога Бог преку Ангелите комуницира со луѓето, таквиот контакт не е посреден туку непосреден да занемарливо се разликува од чистиот однос Бог - човек. Тие Ангелите се Тој.
Човекот има свој духовен простор на кој простор вратар е самиот човек. Доколку човек нешто прими во своето “срце“, внатре во се*е тој самиот го посакал тоа и го дозволил. Секоја енергија има тенденција да освојува со својата порака. Човекот ја прима таа енергија или ја отфрла. Така во човекот пребиваат ангелите и демоните. Секој човек има од двете. Во се*е обичниот човек не успева да се исчисти од сите демони. Енергијата на демоните побудуваат различни енергетски пориви, состојби и мисли. Еден демон едни друг други. Човек кој дозволил да биде привлечен од одредена темна енергија му дозволил на демонот носител на таа енергија да влезе во неговото „срце“. Доколку се работи за страшна енергија и за страшен демон, таквиот човек ќе живее заробен со гревот пренесен од тој демон. Но самиот човек е виновен што ја посакал таа желба и енергија која ја примил во се*е. Се работи за духовен свет. Затоа треба да се изостават физичките замисли. Тој свет е недофатлив и незамислив но неговото функционирање е осетливо и забележливо.
Односот на силата меѓу човекот и демоните е неспоредлива. Всушност не постои различна сила меѓу човекот и демоното туку разлика во квалитетите. Така не се работи за суштествата од духовниот свет кои се посилни туку се работи за суштества од друг квалитет. Односот меѓу јагнето и лавот е мал бидејќи се разботи за квантитативна разлика. Односот на силите е таков што е незамисливо јагнето да го победи лавот, но тоа е сеуште во истата категорија. Додека во случајов постои уште поголема разлика бидејќи се работи за различни категории на квалитети. Затоа никој не смее ни да помисли дека сам без Божја помош, без помош од светлите духовни сили може да им се спротивстави на темните демонски сили. Така и Светителите аскети се бореле со демоните но не самите туку со силата на Божјиот Дух. Ако Бог отстапел заради искушение, времето кое тие можеле да го издржат самите се брои во мигови.

Во овој поглед се гледа разликата меѓу христијанството и исламот која води кон различни однесувања. Додека христијанството гледа на не*есните суштества како на духовни и нематеријални од таму неспоредливи со силите на човекот, исламот им дава на истите извесни физички елементи. Тие во извесна мера имаат и телесна форма, телесно престојуваат во одделни физички делови од човекот, крвта и слично. Со тоа материјализирање на духовните суштества на мала врата влегува мислата дека силните луѓе може во извесна мера да им се спротивстават на демоните. Тоа е опасно. Воопшто духовниот живот на човекот е прилично опасен, прифаќањето на погрешна помисла може да води до прелест - прелажување и забегување. Тоа им се случило на многумина верници независно од верата во која веруваат. А таквата мисла дека силните имаат некаква шанса со демоните е многу опасна бидејќи раѓа горда помисла во самиот човек. Демонот ќе ја подгрее таа мисла и ќе му праќа искушенија кои навистина на човекот ќе му изгледа дека со сопствена сила ги победува, а тоа е само отстапување и лукавство на демонот наведувајќи го верникот на верба во сопствената сила.

Материјата за не*есниот свет ми е една од најинтересните (бидејќи е есенцијална материја) за жал многу малку знам од причина што во последните години многу малку читам. Овие описи погоре се само генерални.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2006 во 00:21

Edno ne mi e jasno.Zosto sekogas Tvrds nekoi raboti,kako navodno se' vo Islamot a NEZNAES ZA NIV.

Цитирај   исламот им дава на истите извесни физички елементи.
 
Kade ova na primer go procita ??? Angelite se spored Biblijata Gresni i stvoreni se od Ista "materija" kako i Demonite,ustvari,demonite i angelite se edno te isto. Vo toj slucaj istata mok ja poseduvaat i demonite i angelite,oti se edno te isto stvorenie. Ova e SOSEMA NETOCNO.
 
Nezamislivi raboti mozat da bidat samo za onie koi ne poznavaat.  Ti nema da mi veruvas,na primer,koga bi ti kazal,deka licno jas,vo edna situacija,sum gi slusal pokraj mene kako zboruvaat,no za zal,ne mozev da gi vidam (i pokraj seta strav,bev i ljubopiten) posto vo toj moment bev "paraliziran" nemozev da pomrdnam nitu eden del od teloto nitu da zboruvam nitu nisto voopsto. Samo gledav (vo eden pravec)i slusav. Slusav kako zboruvaa na (za mene) ne poznat jazik no sepak razbrav sto kazaa (iako toj jazik prv pat go slusnav vo zivotov). Dodeka sum bil vo istata situacija "paraliziran" ti nebi mi veruval da ti kazam deka taa druga prilika oci vo oci se gledavme i se borevme !!! Znaes kako ??? Toj od mene crpese energija a jas protiv nego so Qur'an. Kolku poveke izucuvav Qur'anski surinja,tolku pogolema teskotija i pritisok vo glavata osekjav i tolku pojasno go gledav..... se dodeka ne se oslobodiv od taa "paraliza" Znaci sum imal direkten kontakt i sum se borel,bukvalno sum se borel so niv. Licno sum go osetil kako izleguva od mene toj "demon". I toa na mnogu nacini sum probal da se oslobodam odnego,EDINSTVENIOT BESE QUR'ANOT. Inaku Dzinovite (demonite) ne se Isto sto i Melekite. Dzinovite Allah dz.s gi stvoril od Ogan (Dzinovite i Gjavolite se isto pleme,stvoreni od Ogan) A Angelite (Melekite) Allah dz.s gi stvoril od Svetlo. Melekite se Allahova Vojska,Besprekorni slugi,kako sto eden tuka rece.... tie ne gresat. Tie se besprekorno poslusni. Dzinovite se stvoreni kako i lugeto.Za nas nevidlivi. No i tie imaat moznost da izberat,ke bidat li vernici ili nevernici,gi ima isto kako i lugeto. Ke ima i Dzinovi koi ke vlezat vo Dzennet i Dzehennem.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2006 во 00:22

Mnogu zabludi vi se nudat... Ucite. So mnogu raboti treba da se zapoznaete. Raboti koi za vas Cuda ke bidat.Kako Telepatija,Telekineza,Reinkarnacija (sto e mnogu prosirena) Spiritizam,bioenergija...... bi sakal za se da pisuvam,no navistina ima mnogu. Ne znaete sto se moze da napravat tie,za tebe "gresni angeli".... a za koi edna troska ne znaes.

Ako ve interesira,konkretno bujrum postavite prasanje.


Изменето од Miralem - 17.Јули.2006 во 00:27
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2006 во 01:20
Цитирај

Edno ne mi e jasno.Zosto sekogas Tvrds nekoi raboti,kako navodno se' vo Islamot a NEZNAES ZA NIV.


  исламот им дава на истите извесни физички елементи.

Kade ova na primer go procita ??? Angelite se spored Biblijata Gresni i stvoreni se od Ista "materija" kako i Demonite,ustvari,demonite i angelite se edno te isto. Vo toj slucaj istata mok ja poseduvaat i demonite i angelite,oti se edno te isto stvorenie. Ova e SOSEMA NETOCNO.

Биле иста материја но после поразот биле нагрдени, го изгубиле квалитетот на некогашната ангелска светлина.

Прашања:

Кој живее во Бермудскиот триаголник.
Каде се сместуваат џиновите внатре во луѓето кои ги запоседнуваат?
Какво е влијанието на џиновите на текот на човечката историја?

    
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2006 во 01:25
Go procitav seto ova so go pisi pogore od poslednio pat ko imam isprateno post,( vi blagodaram i na dvajcata), ama sega navistina moram da odam, so svoja replika ke se javam utre kaj 22 sato otprilika.
и то...
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2006 во 01:49
Ти благодарам и јас те*е што сакаше да не читаш
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2006 во 23:57
    Морам да читам оти јас ја поставив темава, да не ме интересираше немаше да пишам. Двајцата многу интересно е да ве чита човек оти добива впечаток дека колку толку знајте шо пишите.
     Од постот на Миралем добив впечаток исто како сард дека исламот на митолошките суштества им дава извесни физички елементи. Ама исто така видов дека и исламот ги сместува во друга димензија, различна од нашата. А физичките својства се материјализираат само во нашата човечката димензија. Поточно материјалната димензија.
     Не сакам да звучам скептички, оти ќе го повторам еден мој другар кој пред 4 и нешто години во еден ваков разговор ми рече дека ќе поверува во Бога кога ќе го види ѓаволот ( намерно со мала буква го пишам за инает ). Моментално не знам на какво мислење е сега оти немаме разговарано некое време. Ама и јас сум на некој сличен став. Не во однос на Создавачот, далеку било туку во однос на митолошкото суштество, луцифер.
     Ја делам идејата за постоењето на други димензии, нематеријални, во суштина различни од оваа нашава, кои во тој случај би имале и свои жители. Нема да ми замерите ама ќе напоменам дека ќе поверувам во нив дури кога ќе ги видам и почувствувам во оваа нашава материјална димензија.
      Се сложувам со Миралем дека за работите кои ги наведе има да се пишува многу, ама исто така се сложувам и дека се нема време.
    
                 Голем Поздрав до Двајцата
и то...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.