IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Духовното пред материјалното  ДА или НЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Духовното пред материјалното ДА или НЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Духовното пред материјалното ДА или НЕ
    Испратена: 30.Мај.2006 во 13:40

Каква личност сте вие? Дали во прв план ги ставате духовните или материјалните вредности ? Дали актуелниов начин на живот  едноставно притиска  да му се даде приоритет на материјалното ? Дали може лесно да се најде баланс меѓу духовното и материјалното ? Дали можеби ги сметате за наивни оние кај кои духовното е над материјалното?

Ајде да се запознаеме малку подобро ....

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 14:03
Во прв план ги ставам секогаш духовните вредности.. Никогаш не сум гледала на материјалното.. Без разлика каков е животот.. Материјалното нема да ми донесе љубов и срека.Додека духовното богатство е поголемо него било што друго на светот
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 14:20
Clap Bravo za Natalija, i bravo za Delfin se setil na vakva tema!
Mene licno mi se gadi od licnosti sto se interesiraat samo za materijalni nesta!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 14:26
За жал во денешно време ги има и тоа многу.. Не смееш да се запознаеш со некој.. одема почиња кај работиш? Плата зимаш ли? а кажи ми покрај дома друг стан имаш ли? Кола твоја имаш ли? картички имаш ли? каде на одмор? ако идеш на поскапи места имаш пари...и ако речеш на све ДА .ааа те сакам..
ААА имаш тв голем нов.. хм.. зар ти се трошеше .. абе да повратиш..
Во денешно време ставува неподносливо во поставување и одговарање на прашања кои лично никого не засега..
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 14:56
ubavo zvuci tvoeto razmisluvanje Nate ........no kolkumina se iskreno takvi ....a dali voopsto e toa doblest denes ....se nadevam seuste e
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 15:02
Јас мислам дека ретки се таквите кои ништо друго не ги интересира најмалку материјалното.. Сите сањарат за кука па коли безбрижен живот,, никој не го гледа духовното кое е бесценето
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 17:43

Se grizam podednakvo za duhovnoto i za materijalnoto...da se bara samo duhovno e otrov za covekot isto i kako da se bara samo materijalnoto...znaci edna odmerenost vo rabotite....sakam duhovno da se nadgraduvam,no sakam i materijalni raboti..na primer zosto da nesakam ubav avtomobil?No toa neznaci da patam po nego....ako go nemam go nemamLOLe vo toa se gleda goleminata na produhovenosta...sakas materijalni raboti,no ne patis i ako gi nemas...Wink

Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 18:06

Normalno e da posakuvame materijalni raboti, no jas gi preferiram onie licno steknati a ne tugi.

Ne gi razbiram onie koi dozvoluaav edno parce hartija-banknote da rakovodi so nivnite emocii.

Kaj lugeto ja cenam duhovnosta a ne kolku ime dlabok dzebot.Pravo prijatelstvo i ljubov ne se kupuva so pari.

Pred se golemo zadovolstvo mi e koga jas samata mozam da si dozvolam nekoi materijalni raboti kako nagrada na mojot iskren trud...... nikoj ne moze toa da mi go odzeme.

 

Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 20:26
iskrenoi ne mozma da recam deka duhovnoto mene licno mi e sekogas pred materijalnoto, ako recam taka - nema da sum iskrena
 
duhovnoto nema sporedba so materijalnoto, go cenam mnogu povekjje od materijalnoto i gi sakam site licnosti sto se iskreno takvi - duhovnoto sekogas da go stavaat pred materijalnoto. vo princip - da receme DA - najcesto duhovnoto e pred amterijalnoto no cesto ima slucai koga e obratno
 
ali - onie na koi duhovnoto im e pred materijalnoto - se sekogas vistinski srekjni :) nivnata srekja ne e nadvoresna, ali realno gledano nikoj ne moze za sebe da rece deka e takov poso toa e apsurd :) togas toj bi bil recisi sovrsen :)
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
dragan733 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragan733 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2006 во 21:02
Според дијалектиката треба и духовно, но и материјално. Двете работи да ги содржиме. Ама денеска тешко тоа.

Изменето од dragan733 - 30.Мај.2006 во 21:02
Кон врв
cecka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cecka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2006 во 00:33
najgolemiot del od onie koi imaat pari odnosno materijalnoto....go imaat izgubeno kriteriumot za duhovnost, cest na isklucoci....
a onie duhovno ispolnetite.... tesko stasuvaat do povisok stadium na materijalna blagostostojba....
mora da ima balans...
ma kaj nas se e poremeteno....
covek uci dodeka e ziv-OD MENE
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2006 во 07:24
nema golema razlika megju onie sto imaat povekje materijalno bogatstvo od onie sto nemaat.....poso najcesto onie sto imaat se stremat konpovekje, i postojano se  nezadovolni, a onie sto nemaat sakaat povekje i najcesto se zavidlivi....sto znaci i kaj ednite i kaj drugite materijalnoto moze da bide pred duhovnoto - ova ne e defincija ama eve konkretno vo nasata zemja e bas taka :)
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2006 во 09:38
Оваа тема би можела да се разгледува од многу агли . По постовиве до сега  би можело да се каже дека сепак сме освестени доволно за да знаеме дека негувањето на духовните вредности кај се*е лично ако не повеке барем преставува пат до сопствениот душевен мир , всушност има ли нешто поважно !Живеејки во крајно материјален свет како нашиов наогањето на балансот  помегу душевниот мир и остварувањето на материјални придобивки прставува предизвик ........................
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2006 во 13:21
vo sredna skola mterijalno za mene prakticno kazano i ne postoese i zato mnogu stradav i se nervirav ko ke gi videv nepravdite so gi praet materijalniote raboti.sega se trudam da drzam nekoj balans ama kolku uspevam ne znam,i ponatamu mi se vrakjat filmot od sredna.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.