IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Iznesuvanje fotooprema od RM
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Iznesuvanje fotooprema od RM

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Iznesuvanje fotooprema od RM
    Испратена: 09.Јануари.2011 во 17:46
Utre planiram da patuvam za Srbija, pa me interesira dali treba da go prijavuvam mojot aparat i opremata kaj nas na granica na izleguvanje, dali nekoj imal loso iskustvo, mozebi treba da se popolni nekoj formular?
Bi bil blagodaren nekoj sto znae i imal slicno iskustvo, da pise.

Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 18:26
Секогаш сум добивал одговор од цариниците: "Цели шлепери изнесуваат преку граница, ти за еден фотоапарат"...

Прашај ги цариниците на граничен премин за пријавување. Не знам колку опрема изнесуваш (само еден фотоапрат +1 или 2 објектива, или нешто повеќе...), ама може е најдобро да си направиш од дома еден документ во кој ќе пишува:
Јас тој и тој, со број на пасош тој и тој, изнесувам опрема бла,бла,бла... и секое парче опрема со сериски број наведено. Најдоле, датум и граничен премин.
Тој документ ќе ти го заверат (мавнат печат). Би требало да ти скрати време на пополнување нивни документи за изнесување фото опрема.

Поздрав.
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 18:33
fala Igor
eden aparat (5d mark II) i  dva objektiva, vo drugi drzavi znam deka graganite imaat moznost da simnat od internet dokument za popolnuvanje na podatocite na opremata sto ja iznesuvaat opremata, barav kaj nas ne mozam da najdam.

Кон врв
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 18:43
Koga ke izleguvas od Makednija, ke otides do mestoto kade sto se carinicite (nasite carinici). Ke im kazes sto iznesuvas od Makedonija i tie ke ti popolnat eden formular na koj ke pisuva sto iznesuvas kako i tvoite licni podatoci. Istiot ke go zaverat so pecat.

Na vrakjanje treba istiot da im go pokazes na carinicite (ako ti go pobaraat).

Bilo kakov "home-made" dokument ne e validen.

Pozdrav,



Изменето од kamarad - 09.Јануари.2011 во 18:45
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 18:56
Fala kamarad
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 19:34
prv/vtor pat koga izleguvav od mk so foto oprema gi prasuvav carinicite dali treba nesto, samo mi maftaa so racete 'idi idi'...

od togas ne se zamaram :)

Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 20:14
Ako ne go prijavis i ako nesto se desi ti go soberat aparatot isto ko da ne si go nosel zatoa prijavuvajte gi prvenstveno e radi toa
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 21:58
Немаш потреба. Јас секогаш сум искачал без пријавувања. Така и сеа излегов со едно тело и 3 објективи, а се вратив со едно тело и 5 објективи и неколку ролни филм

Изменето од Марио - 09.Јануари.2011 во 21:59
Кон врв
green disease Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај green disease Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 22:44
na granica ne bi pravile problem, ali na aerodrom obavezno! Koga ides da prasas na aerodromot dali treba da prijavuvas roba, ke ti recat demek nema potreba, a na vrakjanje ke te carinat.
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 00:01
Originally posted by kamarad kamarad напиша:


Bilo kakov "home-made" dokument ne e validen.


Ако нема печат, не е валиден.
Не зборам на памет, секогаш така сум изнесувал опрема надвор од земјава. И сум го приложувал документот на враќање кога бил побаран, немало проблем. Home-made документ чисто правам за да не губам време на пополнување на нивни документи на лице место.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 12:33
Non stop nosam MNOGU oprema (2-3 aparati, 5-6 objektivi) i NIKOGAS ne sum gi prijavil nikade. Vklucitelno i na aerodrom. A za Srbija, muabet da ne pravime. Nema sansi da ti se desi problem. A ona, ako ti ja ukradat opremata, nemas dokaz deka si ja nosel... Ako ti ja ukradat, i ako ima dokaz deka si ja nosel, sto? lopovite ke ti ja vratat?
:D
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 13:39
Na poslednoto izleguvanje od Makedonija (preku aerodrom) zaboraviv da podgotvam spisok na oprema od doma. Carinicite bea dobro podgotveni i tie samite mi napraijva lista so opremata sto ja nosam. Me iznenadija sto ne mi rekoa, "pomini, pomini nemaj gajle" tuku bea epten profi.
 
I obavezno prijavuvane na oprema
osobeno ako e poskapa :)
 
Edit: PS: Dosega sekogas nosev spisok so oprema od doma. Carinicite go pregleduvaat, ja pregleduvaat i opremata i stavaat pecat.
 
@Janus : Jas sekogas ja prijavuvam... polesno mi e toa, od zamaranje so nekoj carinik komu zenata ne mu dala vecerta, pa saka da se isturi na patnicite :)
btw na drugarka i kazale deka nema potreba da go prijavuva laptopot, a koga se vratila i barale carina za nego. izgubila 2-3 saati vo raspravanje. Srekja na krajot nasla vrski i ja pustile


Изменето од dimi - 10.Јануари.2011 во 13:46
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 22:55
foto aparat , eden objektiv .... eden lap top , eden mobilen .... se ova spagja pod licen bagaz t.e licni raboti ! tvoja volja e dali ke go prijavis ili ne ....
deka nekoj ke mi naplati carina za licen mobilen , lap top ili foto aparat .... malku potesko !!! Jas vcera se vrativ od Srbija , nosev lap top moj , nosese brat mi lap top
nosev aparat so dva objektiva + sitnici polnac filtri itd itd .... niti nasite niti srbite pobaraa da gi prijavam ni na idenje ni na vrakjanje

pozz

T
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 01:12
Jas imam loso iskustvo od carina na aerodrom,kamera JVC vhs(C) stara pet godini za malku ke mi ja carinea eden saat se rasprava so niv,zatoa ne e nisto tesko da si ispises se na eden list i na izlevanje ke ti udart pecat i gotovo,toa e dve min rabota,pa posle cuvaj si go listot i za sledniot pat:),a dali e licen lap top ili licen fotoaparat toa carinarnikot ne go interesira,zakonski ako e tehnicka roba i ako e poveke od 350 evra,on ima pravo da te ocarini
pozdrav!
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.