IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Афект
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Афект

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Афект
    Испратена: 02.Февруари.2010 во 14:01
Se prasuvam kade da go barame lekot,ili e toa samo jaka dusevna bolka koga mozokot prestanuva da raboti?
Niz mojot zivot afektni sostojbi kolku sakas...i sekogas koga ke pomislev na niv me turkaa vo uste pogolema greska.Kako magnet kon genijalniot(gjavolot)...Zarem e mozno nie kako pametni bitija da bideme tolku podlozni na afektot?
Od druga strana afektot e i moment na sreka so koja si gi plaknime svoite gresni dusicki...sakame da se smeeme ne znaeme kakoсреќа

Kade da ja stavime granicata?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 14:34
Секоја емоција која кога се развива со голем интезитет достигнува афект . Афектот е емотивна експлозија со силна манифестација на физиолошки и физички промени .
 
Границата ќе ја ставиш таму кај шо треба да се контролираш сам себе и своите чувства .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 14:38
I cuvstvata se afektna sostojba...ziveeme za momentot ili sa ona sto sledi?
Zosto sakame?
Kade e nasata samokontrola?
Kako ke mu pokazeme na sakaniot/ta deka znaeme da sakame bez afekt?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 15:26

Чувствата не се афеткна состојба !

Чувствата со јак интезитет  доведуваат до афект . Пр. Ако некој ми даде комплимент и јас осетам пријатно не мора да значи дека сум во афект .
Афектот не е шаблон и не се сите луѓе склони кон тоа .
Оние емотивните се помалку стабилни , значи кај секој човек е различно .
Балансот е основа за самоконтрола .


Изменето од zenmaster - 02.Февруари.2010 во 15:27
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 15:35
Joshua_Tree, silnite emocii (afektot) go nadvladuvaat umot.

Ponekogash afektot e polezen (lugeto pravat chuda i herojski dela vo afekt), no najchesto e kontraproduktiven (koga e generiran od egoto - nashiot machitel koj kako parazit e zakachen za nas).

Zatoa prashanjeto mozhebi ne bi trebalo da bide "Kade da se stavi granicata megju umot i emociite?", tuku "Kako da se kontrolira ili eliminira egoto?"

A toa vekje e proces koj trae cel zhivot... no rezultati mozhat da se dobijat za relativno kus period dokolku chovek pochne da se zapoznava so svojot psiholoshki makeup i sledi nekoi osnovni preporaki.

1. Bazichnoto e deka nishto ne e apsolutno, tuku s'e e relativno vo odnos na nasheto interpretiranje na onoa shto go percepirame okolku nas. Sekoj zhivee vo meurot na svoite tolkuvanja ( posledica od bagazhot shto go nosime so sebe - domashno vospituvanje, uchilishte, tradicii, obichai, religija, moral, vrednosti...), vo "realnosta" na svoite iluzii, pa ne treba da se ochekuva deka site drugi gi spodeluvaat tokmu nash*te razbiranja, vrednosti ili pogledi na svetot. Nasheto ego e produkt na taa nasha iluzija. Borbata na egoto za negov opstanok i dokazhuvanje vo ralnost e vojna na iluzii koja nema nikakva vistinska vrednost. Ednostavno kazhano - ne treba nikogash rabotite da gi zemame lichno, nishto ne se sluchuva specijalno spored toa kako e formiran nashiot meur.

2. Bidejki sekoj zhivee vo meurot na svojata "realnost", ne treba nikogash da pretpostavuvame shto misli drugiot. Pretpostavkata sekogash se bazira vrz nash*te razbiranja, no skoro nikogash na tugjite. Zatoa treba sekogash da se prashuva i da se bara dopolnitelno objasnuvanje koga neshto ne e jasno. Pretpostavkite se strashna rabota i tie znaat da dovedat do histerii so katastrofalni posledici. Kazhano poednostaveno - nikogash ne treba da se ostane nedorechen i sekogash treba da se bara klarifikacija.

3. Razbirajki go prethodno rechenoto, od nas se bara da se prezentirame konkretno, precizno, iskreno, so ljubov, seopfatno, da go govorime tochno onoa shto go mislime, bez da ogovarame ili govorime protiv drugite ili protiv sebe. So eden zbor - da govorime so integritet.

4. Za da ne se najdeme vo situacija da pomislime deka mozhebi neshtata ne se odvivaat kako shto treba zatoa shto sme mozhele da napravime podobro otkolku shto sme storile, sekogash treba da pravime najdobro shto mozheme. So drugi zborovi - za da bideme chisti pred sebe i pred drugite, sekogash treba da go davame najdobroto od nas.

5. Sekogash postoi samo "sega", bez obzir koj kako go interpetira ovoj moment. Minatoto bilo i povekje go nema, idninata nikogash ne se sluchila i egzistira samo kako nasha pretpostavka. Realnost e samo "sega". Kuso kazhano - zhivej potpolno vo onoa shto postoi i ne investiraj vo sekjavanja ili pretpostavki.

Ne znam dali odgovoriv na postavenoto prashanje i dali e ova onoa po koe tragash, no sekako deka go napishav taka kako shto te razbrav.

Изменето од Messenger - 02.Февруари.2010 во 18:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 18:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Joshua_Tree, silnite emocii (afektot) go nadvladuvaat umot.

Ponekogash afektot e polezen (lugeto pravat chuda i herojski dela vo afekt), no najchesto e kontraproduktiven (koga e generiran od egoto - nashiot machitel koj kako parazit e zakachen za nas).

Zatoa prashanjeto mozhebi ne bi trebalo da bide "Kade da se stavi granicata megju umot i emociite?", tuku "Kako da se kontrolira ili eliminira egoto?"

A toa vekje e proces koj trae cel zhivot... no rezultati mozhat da se dobijat za relativno kus period dokolku chovek pochne da se zapoznava so svojot psiholoshki makeup i sledi nekoi osnovni preporaki.

1. Bazichnoto e deka nishto ne e apsolutno, tuku s'e e relativno vo odnos na nasheto interpretiranje na onoa shto go percepirame okolku nas. Sekoj zhivee vo meurot na svoite tolkuvanja ( posledica od bagazhot shto go nosime so sebe - domashno vospituvanje, uchilishte, tradicii, obichai, religija, moral, vrednosti...), vo "realnosta" na svoite iluzii, pa ne treba da se ochekuva deka site drugi gi spodeluvaat tokmu nash*te razbiranja, vrednosti ili pogledi na svetot. Nasheto ego e produkt na taa nasha iluzija. Borbata na egoto za negov opstanok i dokazhuvanje vo ralnost e vojna na iluzii koja nema nikakva vistinska vrednost. Ednostavno kazhano - ne treba nikogash rabotite da gi zemame lichno, nishto ne se sluchuva specijalno spored toa kako e formiran nashiot meur.

4. Bidejki sekoj zhivee vo meurot na svojata "realnost", ne treba nikogash da pretpostavuvame shto misli drugiot. Pretpostavkata sekogash se bazira vrz nash*te razbiranja, no skoro nikogash na tugjite. Zatoa treba sekogash da se prashuva i da se bara dopolnitelno objasnuvanje koga neshto ne e jasno. Pretpostavkite se strashna rabota i tie znaat da dovedat do histerii so katastrofalni posledici. Kazhano poednostaveno - nikogash ne treba da se ostane nedorechen i sekogash treba da se bara klarifikacija.

5. Razbirajki go prethodno rechenoto, od nas se bara da se prezentirame konkretno, precizno, iskreno, so ljubov, seopfatno, da go govorime tochno onoa shto go mislime, bez da ogovarame ili govorime protiv drugite ili protiv sebe. So eden zbor - da govorime so integritet.

6. Za da ne se najdeme vo situacija da pomislime deka mozhebi neshtata ne se odvivaat kako shto treba zatoa shto sme mozhele da napravime podobro otkolku shto sme storile, sekogash treba da pravime najdobro shto mozheme. So drugi zborovi - za da bideme chisti pred sebe i pred drugite, sekogash treba da go davame najdobroto od nas.

7. Sekogash postoi samo "sega", bez obzir koj kako go interpetira ovoj moment. Minatoto bilo i povekje go nema, idninata nikogash ne se sluchila i egzistira samo kako nasha pretpostavka. Realnost e samo "sega". Kuso kazhano - zhivej potpolno vo onoa shto postoi i ne investiraj vo sekjavanja ili pretpostavki.

Ne znam dali odgovoriv na postavenoto prashanje i dali e ova onoa po koe tragash, no sekako deka go napishav taka kako shto te razbrav.


Ubavo napishano,no daleku od realnosta...kolku sme blisku vo svakanjata  za drazbite okolu nas koga ke ja trgnam obzirnosta sto si moderatorсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 18:37
Ako gi sledish naborajanite poenti, togash razbirlivo e oti ako zboruvash so integritet, iskreno i so odbrani zborovi, mojata moderatorska funkcija ne pretstavuva nikakva prechka.

Faktot, deka sum upotrebil tolku vreme i trud (patem i da napravam greshki vo broevite ), pokazhuva deka posvetuvam potpolno vnimanie na onoa shto go prashuvash so postavuvanjeto na temata. Zarem toa ne e dovolen zalog za prifakjanje na iskrenosta od moja strana, nadvor od mojata funkcija na ovoj podforum koja e sluchajna, privremena i potpolno beznachajna za sodrzhinata na kazhanoto?

So drugi zborovi, ne sum jas koj ja sprechuva tvojata sloboda da gi raspostelish tvoite misli na tvojata tema.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 18:52
Kolku e ubava tvojata posledna mislaда
Sekoj sto ke se drzne da pise ovde treba da gi rasposteli svoite misli bez da misli sto ke pomislat drugite za toa...
Kolku ubavo kazano Mesenger...respekt!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 18:58

Афекат? Лоша работа, фрикнатаплазење

Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 19:57
Duri i ako se kapnuva po kapka ... casata ke se prelee koga - togas ....
 
Afektot e nadojdena reka ... matna i brza ..... koj moze da go spreci nejziniot tek?
Pa duri i koga se ke se smiri i vodata ke se povlece vo svoeto korito ... patot po koj pominale brzacite i kamenjata ostanuvaat odbelezani .... kako potsetuvanje .....

Изменето од Blue Scarlet - 02.Февруари.2010 во 19:57
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 12:59
Tuka, tuka...podolu, podolu...aaa...fakt !
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 14:37
Tamu...aha...podole...tamu e afektot...
Kolku e ubavo koga ke se ispraznis ovde bez da te plesnat po glava...fuj
I pak ke mi go izbrisat mojot post....ama neka go izbrisat
Bi im stavil psiholoski test pred da vlezat vo ovaa tema...
Sloboda na izrazuvanje neli?
Abe prirodata dava sloboda dodeka ne te izedat....среќа

Nema kraj na coveckite gluposti?


P.S.Ne mi ja valkajte temata koga neznaete sto da napisete!!!




“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 16:28

Ucete se na greskite na vasite roditeli, koristete kondom.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 16:48
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Tamu...aha...podole...tamu e afektot...Kolku e ubavo koga ke se ispraznis ovde bez da te plesnat po glava...fujI pak ke mi go izbrisat mojot post....ama neka go izbrisatBi im stavil psiholoski test pred da vlezat vo ovaa tema...Sloboda na izrazuvanje neli?Abe prirodata dava sloboda dodeka ne te izedat....среќаNema kraj na coveckite gluposti?P.S.Ne mi ja valkajte temata koga neznaete sto da napisete!!!


Pred da pishesh bilo shto, prochitaj ja prvata rechenica na mojata prvichna replika:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ako gi sledish naborajanite poenti, togash razbirlivo e oti ako zboruvash so integritet, iskreno i so odbrani zborovi, mojata moderatorska funkcija ne pretstavuva nikakva prechka.


Sega e pojasno zoshto velam:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

So drugi zborovi, ne sum jas koj ja sprechuva tvojata sloboda da gi raspostelish tvoite misli na tvojata tema.


Poednostavno kazhano, dokolku ne se odnesuvash spored opshtoprifatenite pravila i normi na odnesuvanje na ovoj forum, togash samiot si odgovoren za posledicite po tebe koi kje sledat od prevzemenite merki na moderatorite i administratorite.











Изменето од Messenger - 03.Февруари.2010 во 16:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,656 секунди.