IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме
    Испратена: 15.Декември.2009 во 22:05
Бев во некое стовариште, татко ми ме замоли да му донесам некои плочки, дрн...дрн... - небитно,
Ја оставив колата, влегов кај тој газдата, се разбравме што ми треба, ова -она,
ми вели, во ред, влези си ти овде на топло, ќе пиеме кафе дури циганите да ти ги натоварат плочките во гепек.
Ахам, реков
Надвор истураше, јас носев чадор, а циганите немаа ни капа и товареа скоро пола час (не сакам ни да помислам за кои стотина денари)
Мислите се понудив да помогнам и да си го извалкам капутот? - ма, јок!
Таман работа, фина цура во штикли!
Си влегов во топлото, си испив кафенцето, лаф муабет, како е татко ти, многу да ми го поздравиш и со трчање си влегов во колата, а типот на заминување дури и им се развика на товарачите.

Тоа е мојата приказна, која ми ги преокупира мислите попладнево,
А ова е моето резиме,

Доаѓаме еднакви на овој свет. - Доаѓаме ли?збунетост
По игра на случајот сме се родиле како деца на НЕКОЈ или на НИКОЈ,
па ќе станеме Мали богови, вообразени на својот статус, кој нели ,,сме го заслужиле,, (жими лактово)
или ќе немаме за леб, па ќе товариме плочки во гепек на некоја шмизла на која и текнало баш по најголемиот дожд да ги купува, оти така и се сака.

Имаме ли човечки осет за туѓата несреќа???

Мислам, искрено, стварно,
знам дека повеќето од нас на темите во филозофија пишуваат
-да, јас сум ептен добар
-да, јас сум искрен, шта да ти причам
-да, уште малку само ми фали па да сум совршен,

ама искрено,
кој од нас ќе ја одбие понудата на газдата?
и кој од нас ќе се сожали на циганите?
ќе помислиме ли воопшто дека овој живот не е фер???



п.с. знааам, знааам.... и јас исто така мразам долги постови
плазење







Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 22:37
Kejti...sekoj si go nosi svojot kamen na plekite i najmalce sto treba da pravime e da se stavame vo pozicija na nekoj drug....
Niti go zalam niti mu se sitam....
Ednostavno si odam po svojot pat....
Surovo?
Jas mislam realno...neli?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 23:56

kejt-d-grejt. prashuvash:

Originally posted by kejt-d-grejt kejt-d-grejt напиша:

Имаме ли човечки осет за туѓата несреќа???



Pa, so samoto toa shto go iznese tvoeto iskustvo i tvoite razmisluvanja, ti potvrdno odgovori na sopstvenoto prashanje... ako ne za drugite, barem za sebe samata.

I znaesh shto... mozheme da odgovarame samo za sopstvenite akcii vo svojot zhivot - kako se odnesuvame so lugjeto, sto pravime, koi vrednosti gi neguvame... a ne vo kakvo smejstvo sme se rodile, iako i toa nekoi kje go opravdaat so karma.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 01:54
Ја би го поставил прашањето обратно: Има ли човек осет за својата несреќа...? за да има за туѓата...збунетост


Зашо горенаведениот случај е “старт“ (почеток) на грижа на совеста...

значи кога ќе ја забележиме сопствената “несреќа“... тогаш може да размислуваме и за туѓата...

својата несреќе понекогаш е капутот... и кафето на топло...

се надевам дека правилно ќе ме разберете...

Не дека човек не треба да има капут и да пие кафе на топло... но дали кај секој таков работи совеста или “сопствената несреќа“...збунетост и го гледа другиот т.е. ближниот...
(сите сме исти ... сите се раѓаме и умираме... затоа сите сме ближни...)

п.с.
многу убава тема...големо%20гушкање


Изменето од Tetratka - 16.Декември.2009 во 01:55
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 06:42
Tochno deka ne priznavame, glumime samo ljubeznost i retki se tie pozitivni emocii...

Surovi sme ama ne priznavame t.e ( se drzhime ).
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 10:27
Ве читам и трпам, трпам да не напишам нешто, ама не се трпело.
Абе вие да не сте ги помешале лончињата случајно?

Нека седне циганот малку на моево столче (башка со дискус хернија) и нека ги џврголи очите цел ден преведувајќи. Нека оди место маж ми дванаесет часа да лекува пациенти, нека оди на факултет и нека предава на студенти...
Ме жали ли мене некој?

Рабирам да сум сурова кога нема да помогнам-а можам, се дешава и така (но и тоа свесно го правам затоа што работејќи на себе сум научила да кажам и “не“ затоа што морам да се почитувам прво себе), сурова сум кога ќе минам покрај просјакот и ќе се направам на Тошо“, ама зошто да осеќам грижа на совест што на пример јас си работам на топло седејќи, а друг растовара или мете?
Па секој си е создаден за да работи нешто. Никому условите и приликите не му се идеални, и Доналд Трамп да се праша сигурно дека му фали нешто.

Зошто би било тоа несреќа? Зошто? А? Зошто убаво ве прашувам.

Дај не изведувајте...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rebelde Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2009
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rebelde Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 11:14
Во Италија има една поговорка често ја кажуваат
OGNUNO PORTA LA SUA CROCE.
Секој си го влече својот крст (на грб).

Дури и на оној црн Петок кога Исус ја одел главната улица на Ерусалим со гредата на грбот никој не му помогнал, туку Римјаните го присилиле еден друг Евреин да го одмени за кратко.

Видете вака--неспособноста да се осети присуството на неправичност, злоупотреба, тиранско понашање и експлоатација им е својствена на луѓе кои ја легитимираат неправдата и бруталноста. Тие луѓе не учествуваат во тоа ама го сметаат како најобична друштвена појава, како пролетен дожд во Април.

Најцрно ни се пишува кога таквото гледање на ваквите појави не останува на улицата или во маалото ами кога се институализира во државата. Тогаш добивате земји средени како нашава покварена Македонија, а никако земји како Норвешка, Шведска и Финска.
Живот ли е, па да го опишеш!?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 11:24
Незнам дал си ме разбрал, но јас не говорам за злоупотреба на труд...
Тоа е веќе друга тема, можеби и јас се чувствувам злоупотребена на извесен начин, не добивам онолку колку што за мојот труд добиваат мои да речам колеги во Шведска, па си го носам својот крст. Како и сите останати впрочем.

Работата не е несреќа.
Мислам дека забегувате од темата.

Јас се наоѓам себеси сурова кога на пр. на 20-тиот просјак во текот на денот ќе му ја треснам вратата и ќе речам “аман веќе“, кога ќе се вратам натоварена од “Веро“ а ќе минам пред подадената рака на просјакот, ама ова за што зборувате вие...за мене е лудост.


Изменето од maria_magdalena - 16.Декември.2009 во 11:27
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 11:32
E da. Surovi sme. I jas sum, znam.
No denes ne sum. Denes e nekoj surov so mene..
I dodeka veke ednas koga moj blizok bese na operacija jas se mrdnuvav na rabota zasto NEKOJ ne mi davase sloboden den.
Sega, koga sum vo ista takva situacija, i ne sakam povtorno da se mrdnuvam dur nekoj e pod noz, i molam da me oslobodi i da mi skine od plata kolku mu dusa saka...povtorno ne me pusta.
Ima li roditel toj covek???
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 11:37
Да, тоа е суровост, злоупотреба...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 11:44
Ne, ne e surovost. Za nekogo ne e. Spored nekogo malku e.
Isto taka malku e da kaznis nekoj sto toj den ne bil na rabota zasto bil bolen i negovata zamena ne gi zavrsila obvrskite.
I namesto zamenata, da go jades ti, zasto si bila bolna....
I posle pred cela familija da zbori kako ti si najnesposobnata licnost samo zatoa sto zamenata ne si ja izvrsila svojata rabota.
PS Pred celata familija vklucuvajki gi i tvoite roditeli.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:10
....nema posurovo od toa....da si go machish sopstveniot narod!тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:19
Дали менаџерите (но и вработените) од моб. телефонија осеќаат грижа на совест што земаат толкави плати?
Грото од нас сме злоупотребени па никој не не шиша.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:29
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Kejti...sekoj si go nosi svojot kamen na plekite i najmalce sto treba da pravime e da se stavame vo pozicija na nekoj drug....
Niti go zalam niti mu se sitam....
Ednostavno si odam po svojot pat....
Surovo?
Jas mislam realno...neli?


Е така де
ти големо мажиште носиш камче на грбот, оти такво ти се паднало
а на пр, некое детуле без родители фрлено во дом кое треба само да се снајдува после својата полнолетност, носи карпа на грбот.
Ама што си ти пак крив за тоа?
или јас?
Ај најдобро тоа да го заборавиме како да не постои или е далеку од нас,
а ние да си праиме муабет каква хаљина ќе носиме за Нова Година

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.