IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Купи - Продај
  Активни теми Активни теми RSS - shutter cable
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

shutter cable

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: shutter cable
    Испратена: 09.Декември.2009 во 13:38
Dali ima po fotodukjanive kaj nas vakvo nesto?



Изменето од fichot - 09.Декември.2009 во 13:41
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 13:54
Sam mozes da si napravis za 40 denari. Samo zavisi sto aparat imas... Ti treba eden prekidac (40 denari) i kabel nekoj od po doma sto imas so istiot pin kako za u aparat. Konkretno jas go napraviv so headset od motorolla mobilen star 7 godini :)! Da zalemish samo ti treba otkako predhodno kje proveris dali raboti davajki kontakt so zickite. Kje dades 1 dolar i kje zastedis 19 dolari ;)!
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 16:22
Originally posted by Марио Марио напиша:

Sam mozes da si napravis za 40 denari. Samo zavisi sto aparat imas... Ti treba eden prekidac (40 denari) i kabel nekoj od po doma sto imas so istiot pin kako za u aparat. Konkretno jas go napraviv so headset od motorolla mobilen star 7 godini :)! Da zalemish samo ti treba otkako predhodno kje proveris dali raboti davajki kontakt so zickite. Kje dades 1 dolar i kje zastedis 19 dolari ;)!

Nema nikakov kontkt, nikakvi zicki. Mislam deka ova e kabel za mehanicko aktiviranje na shutter od dalecina, i ne se pravi na takov nacin kako sto objasni ti. Jas imav nekoe vakvo visok i ke probam da go najdam. Inaku za toa kade moze da se kupi, probaj pobaraj niz fotografskite dukjani, mozebi ima nekoj zaostanato sto ne go koristi.
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 18:05
во право е ang3l4o - јас имав вакво со зенит на времето и после го користев со фуџи s9500 ... ама поим неам каде го имам зафрлено сега... 

А тешко дека некој продава вакво, може само така да му стои во фиока, па да ти го даде поклон...


Изменето од JAWA - 09.Декември.2009 во 18:06
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 19:45
nema nikade ja barav na vremeto imam ja edno ama go koristam
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 20:18
i jas imav edno samo malku pokratko od na slikata e,...koj znae kade e sega..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 21:05
na ebay imas za 5 dolari
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 02:10
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:


Nema nikakov kontkt, nikakvi zicki. Mislam deka ova e kabel za mehanicko aktiviranje na shutter od dalecina, i ne se pravi na takov nacin kako sto objasni ti. Jas imav nekoe vakvo visok i ke probam da go najdam. Inaku za toa kade moze da se kupi, probaj pobaraj niz fotografskite dukjani, mozebi ima nekoj zaostanato sto ne go koristi.


Ne te sledam bash... Jas ova sto ti kazuvam sto go imam napraveno AKTIVIRA SHUTTER SO KLIK NA PREKIDACH. Ako prekidachot se stisne do polovina, fokusira. Sluzhi za ako fotkate dolga ekspozicija nad 30 sekundi, t.e. BULB! Mislam deka kako sto sfativ toa e toa sto go barashe fichot.

Ako zborime za wireless aktiviranje togas ne zboram za toa :)

Изменето од Марио - 10.Декември.2009 во 02:12
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 10:33
mario ne bara on za dslr on bara za obicno mehanicki shutter za starive aparati kako zenit praktica itn...
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 12:47
Originally posted by Марио Марио напиша:

Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:


Nema nikakov kontkt, nikakvi zicki. Mislam deka ova e kabel za mehanicko aktiviranje na shutter od dalecina, i ne se pravi na takov nacin kako sto objasni ti. Jas imav nekoe vakvo visok i ke probam da go najdam. Inaku za toa kade moze da se kupi, probaj pobaraj niz fotografskite dukjani, mozebi ima nekoj zaostanato sto ne go koristi.


Ne te sledam bash... Jas ova sto ti kazuvam sto go imam napraveno AKTIVIRA SHUTTER SO KLIK NA PREKIDACH. Ako prekidachot se stisne do polovina, fokusira. Sluzhi za ako fotkate dolga ekspozicija nad 30 sekundi, t.e. BULB! Mislam deka kako sto sfativ toa e toa sto go barashe fichot.

Ako zborime za wireless aktiviranje togas ne zboram za toa :)

Zborime za cisto mehanicko aktiviranje na zatvoracot od dalecina. Toj kabel sto e na slikata (ako moze da se narece kabel) koj vo sebe ima zica i eden feder. I nisto povekje. Toa sto ti go objasnuvash e vakvo nesto
.
A nemu mu treba vakvo:
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 13:24
I see... Epa nemam pomosh togash
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 14:43
A ja se chudam so objasnuvanjevo za DIY na Mario.

Da, ko ova na leicava sto e mi treba za na obicen SLR. Imav edno ama kujzne kaj mi zagina, baska i se zaeba neso.. pa ete, ako na nekoj mu se naogja nek pise LP.
Кон врв
Pero_DzULA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero_DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 18:56
Kako onoj na semata pogore jas imam napraveno ednas za eden moj drugar no toj go koristese na PENTAX DSLR
NIKON D200 + AF-S NIKKOR 18-70mm 1:3.5-4.5G IF ED + AF NIKKOR 70-300mm 1:4-5.6 G + NIKKOR AF 50mm f/1.8D
Кон врв
nalokin Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nalokin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 22:21
ako e za Canon.... se pravi od nokia slusalki za telefon...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.