IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Hyper 35 ENG Camera
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hyper 35 ENG Camera

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Hyper 35 ENG Camera
    Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:44
Hyper%2035

Ova e Canon 5Dmk2 zashtrafen na telo od stara Sony Betacam SP kamera. Ima monitor od strana, ima EVF sto funkcionira, ima preamp za profi mikrofoni i drugi trakatanci.
E, sega nema nikoj da kaze deka ako snimam profesionalno so DSLR deka kje bidam neseriozen pred klientite голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Inaku ova se prodava po zelba - HOT ROD CANON!!!! намигнување

http://www.electricfilms.net.au/hyper35conversions.htm

ALOoooooo NIKON!!!! збунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 23:42
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


ALOoooooo NIKON!!!! збунетост



I ja toa VIKAM ! голема%20насмевка


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:44
Za ovaa kamera zemen e senzorot i mikroporcesorot od Canon i seto drugo e Sony + drugi proizvoditeli. Vo ovoj skluchaj ne znam kolku voopshto mozhe da se kazhe deka se raboti za Canon 5...

Patem, presmeta kolku pari chini ovaa konstrukcija (ne bi ja narekol modifikacija ) ?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:54
Canon e kamerata, a site dodatoci se zashrafenii spoeni na ENG kamera. Mene lichno po cool bi mi bilo vakva konstrukcija so AMPEX ili IKEGAMI telo. Decata kje si mislat "Vidi, IKEGAMI....ova e sigurno neshto jako голема%20насмевка"
Inaku si chini - samo EVF na novo za takva kamera e 4000 evra i toa B&W - color nema kolku sto mi teknuva. Dobar field LCD monitor od 8" e 1000 evra...Pa videte намигнување.

BTW. Ako nekoj saka da pravi vakva konstrukcija, mozam da mu nabavam vakva kamera - normalno neispravna намигнување. Za EVF - mozebi i kje se najde. Ama telo - sigurno намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 01:08
Izgleda ne me razbra, a verojatno i jas ne se izraziv poprecizno.

Se razbira deka e vgradeno celoto telo od Canonot, a ne e vaden senzorot i mikroprocesorot bidejki taka e poednostavno, no vo sushtina onoa shto se koristi od taa Canon kamera e senzorot i mikroprocesorot. Seto ostanato e zbir na elementi od drugi proizvoditeli.

Изменето од Zoran K - 11.Ноември.2009 во 01:08
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 01:14
Zoki, a NIkon da izvadese DSLR so dobro video?
Sega ako treba da snimam nesto kje snimam so 5D, a bi si kupil D700x ili kako i da se vika so ZF lekji isklucivo za video rabota намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 06:19
Ne znam shto bi smenilo vo dadeniot primer ako beshe upotrebeno telo na Nikon kamera. Povtorno bi go rekol istoto.

Dokolku ti treba vo ovoj moment video snimanje so foto kamera togash najdobra opcija e Canon.

Me interesira dali e reshen limitot na neprekinato snimanje poradi greenjeto na senzorot? Mislam deka na pochetokot toa beshe do 5 minuti... kako e sega?

Изменето од Zoran K - 11.Ноември.2009 во 06:20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,205 секунди.