IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Спец. ПЕНЗИИ после мандатот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спец. ПЕНЗИИ после мандатот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Прашање: Да се укинат ли привилегиите ?
Одговор Гласови Статистика
5 [55,56%]
4 [44,44%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Спец. ПЕНЗИИ после мандатот?
    Испратена: 26.Септември.2009 во 21:28
Велат ...дека сме биле ептен сиромашна држава..
Па ...што вие лично мислите околу размислувањето..да се укинат ли привилегиите на посочените во текстот фунционери..и нивните (богати) семејства?
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 21:55
доколку се неосновано добиени , секако дека треба да се укинат ..... но , доколку се ПЕНЗИИ стекнати поради изминат работен стаж , не гледам потреба да се укинуваат ........ кога не му е укинаа на министерот за правда и тоа со оправдување големо како куќа , зошто би ги укинувале некому кој ги заслужил збунетост
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 22:10
абе нека им даваат пензии, греота се, ќе умрат за глад
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 07:46
Тоа е нашата контрадикторност и одење од една крајност во друга која се граничи со невкус.
Не ми е јасно зошто е толку тешко да се користат тугите искуства. Како другите така и ние, ама пусто ние сакаме да сме иноватори.
Од пуста партиска нетрпеливост ги бламираме, ги етикетираме, резил ги правиме своите претседатели и потоа се лутиме кога тоа го прават другите.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 10:48
Почитувана госпоѓо админ
 
Ако текстот е како одговор „наменет„ за мене..еве јас веднаш ќе ви „одговорам„..кратко и јасно ДА ..треба да се штеди..СЕГА и ВЕДНАШ...најпрво (од)таму каде што може и (мора) без тоа..односно ..Народот го нарекува..ставање на шарени гајтани на гол газ (извинете...ама морав така)..и тоа во време на невиден досега лелек и пискотници на опозицијатата..посебно бо Домот наменет за говорење..а не и по (и самите тоа го гледаат) за долго време неповратно изгубената им власт.
Хедонистичкиот начин на практикување на животот ...треба и МОРА(веднаш) да заврши...да не би го тоа направила се погладната толпа на народ..
Ако тоа не е за мене „наменето„..се извинувам за мојата (брза) реакција..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 11:05
Originally posted by novace novace напиша:

Почитувана госпоѓо админ
 
Ако текстот е како одговор „наменет„ за мене..еве јас веднаш ќе ви „одговорам„..кратко и јасно ДА ..треба да се штеди..СЕГА и ВЕДНАШ...најпрво (од)таму каде што може и (мора) без тоа..односно ..Народот го нарекува..ставање на шарени гајтани на гол газ (извинете...ама морав така)..и тоа во време на невиден досега лелек и пискотници на опозицијатата..посебно бо Домот наменет за говорење..а не и по (и самите тоа го гледаат) за долго време неповратно изгубената им власт.
Хедонистичкиот начин на практикување на животот ...треба и МОРА(веднаш) да заврши...да не би го тоа направила се погладната толпа на народ..
Ако тоа не е за мене „наменето„..се извинувам за мојата (брза) реакција..
намигнување

Никогаш не се обраќам никому лично, освен кога сум прозвана.
Мојот став има многу сличности со сечиј и ничиј став. затоа нагласив да не измислуваме топла вода и да не ги правиме сезонски законите. Светските искуства се тука, само треба да видиме како прават тие , така и ние.
Колку ме држи меморијата, како компарација би ја зела  вдовицата на Кенеди. По антентатот и изборот на нов претседател си ја напушти Белата куќа, си се врати во куќата во која си живееше пред да стане мажот и претседател и си доби соодветна пензија. барем оние повозрасните памтиме каков и беше статусот кога живееше со Оназис и кои привилегии можеше да ги изгуби со мажачката.
Останатите претседатели (пак како пример ја земам Америка) заработуваат од својот имиџ како бивши претседатели, држат предавања, вршат политички анализи на настани, се советници во одредени области.
Мојот коментар беше во тој контекс, да се почитуваат искуствата, ни помалку ни повеќе.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 11:20
Долго се двоумев..дали одговорот мој да биде насловен (или пак не) кон некого..или само така „на-фрлен„ на нетов..па ќе си се препознаеја (само) оние кои се во текстот и засегнати...демек (си) имаат ..како што се вели..мува на капа..или пак ...путер под капа-та де..
Овојпат..(само ми) беше изузеток...
пс
Благодарам..со напомена сеопшта секако..Америка (си) е Америка..и по (ни)што не била/ниту ќе биде .. налик на/со Македонија?
Секојпат (си) се „мерат„ , само слични или налик исти...
Поздрав
намигнување


Изменето од novace - 27.Септември.2009 во 11:23
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 11:46
доколку се работи за штедење , веднаш да се почне од оние кои земаат и министерски плати и пензии ...... тоа е нешто кое МОРА да се санкционира ..... а пензиите нема што да се некому одземаат кога со закон му следуваат ......
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 12:04
Не само „вакви„ пензии..треба (сега) и ПРАТЕНИЦИТЕ да се „солидаризираат„ со трудбениците (народот де)
ЗАТОА... бато КОЛЕ Сеечииииии..привилегии и се што е налик на тоа...
Ако сакаш во наредниот мандат ПАК да ги победиш оние кои (конечно и фала му на господа) седнаа и „напишаа„ на писмено) список на желби..а со кои пак ќе ја „спаселе„ (од нив изгледа) Државата на Македонците +малцинствата
намигнување


Изменето од Анастеа - 27.Септември.2009 во 13:03
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 12:06
Груле не сака нареден мандат, после ова најверојатно бега во илегала, но тоа се само мои претпоставки. А за тоа да се солидизираат пратениците, мислам дека побрзо ќе ја отпуштат цела администрација отколку да се откажат од привилегиите кои ги имаат.
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 12:59
Кога реков солидаризирање ...од страна на Парламентарците (дебели во вратот..а некои дури и во задникот) ..тука беа сите  според замислата „вметнати„ дури и СИТЕ други ...а кои „го циц(а)ат крвот„ (коментар на слушател на една радио емисија) од Народот..секако дека мислел на Македонскиот..оти други народи овде НЕМА..има само нивни малцинства...
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 14:28
Се додека Бранко Црвенковски и СДСМ постојат ке нема привилегии за бившите претседатели... после тоа ке видиме...

Изменето од Buggyman - 27.Септември.2009 во 14:29
Homo homini lupus est...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 15:21
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Се додека Бранко Црвенковски и СДСМ постојат ке нема привилегии за бившите претседатели... после тоа ке видиме...
Ниту после..тоа (ми) е замислата..и секако и желбата..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 16:05
Ako e vo ime na siromastijava ima bajagi za kastrenje- privilegii de,

Ednite vaka
"На­ков како близок соработник на Бранко Црвенковски и неговите транзициони со­ра­бот­ни­ци, не случајно, спротивно на законот, ја врши функцијата член на Управниот од­бор на МРТВ. На овој начин е во позиција да ги штити партиските интереси, а не да ги прет­ста­ву­ва интересите на граѓаните во ова јавно претпријатие", рече Бичиклиски.
A drugite ne pokuso odma redat cel spisok
"Чии интереси застапуваат, дали на граѓаните, дали на премиерот Груевски или на ВМРО-ДПМНЕ: директорот на УБК Сашо Мијалков, братучед на премиерот Груевски;
со­вет­ни­кот во Македонската Царина Влатко Мијалков, братучед на премиерот Гру­ев­ски; советничката на претседателот Ѓорге Иванов Филимена Маневска, сопруга на ми­нис­те­рот за правда Михајло Маневски; судијката од Штип Олгица Павлова, бра­ту­чет­ка на Филимена Маневска, избрана од Судскиот совет во кој членува Маневски;
за­ме­ник-директорот во Царина Дарко Дулиќ, син на пратеничката Благородна Ду­лиќ, и останатите на долгиот список роднини?".


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.