IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Етнички/јазични смени во Нико Нестор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Етнички/јазични смени во Нико Нестор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Прашање: Dali ja podrzuvate idejata za jazicni smeni ??
Одговор Гласови Статистика
11 [55,00%]
6 [30,00%]
3 [15,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Етнички/јазични смени во Нико Нестор
    Испратена: 10.Февруари.2009 во 23:53
Sto mislite za idejata za jazicni smeni vo S.U. "Niko Nestor" - Struga ???

 
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 00:22
vo momentot podobri se "jazicni skoli"
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 06:23
Nema shto da se misli na ovaa tema... ovde smrdi od kilometar. Politikata go razoruva obrazovnoto tkivo. Se dodeka partiskata knishka e pojaka od fakultetskata diploma kje ima vakvi pojavi. Albancite osuduvaat deka
Мусаи: Целта е градоначалник-Македонец

Бојкот на наставата вчера имаше и во соседното училиште „Ибрахим Темо“, во кое на настава утрово не дојдоа учениците-Македонци од трета година. Според директорот на училиштето Муса Мусаи, кризата во струшкиот средношколски центар е политичка, за што тој ја обвини ВМРО-ДПМНЕ.

- Целта е Македонец да биде градоначалник на Струга и затоа се случуваат овие настани, но тоа е многу опасна игра - рече Мусаи.

Makedoncite osuduvaat deka celta e etnicko cistenje...teranje na iseluvanje na nealbanskoto naselenie od Struga i sproveduvanje na platvormata Golema Albanija.

Vo tie prepukuvanja zrtvi se decata. Gospod da cuva da ne otide nekoe k*rban, bidejki togash ne ne perat ni etnicki smeni.

Симе Алексиески, член на Советот на Општината, смета дека секој треба да ја понесе својата одговорност:

- Досега требаше да бидат спроведени повеќе донесени одлуки. За жал, нема проекти, изостанува акција, како да се нема заедничка визија за поспокојна Струга. Наставниците треба да сфатат дека имаат и други обврски освен спроведување на наставните планови. Политиката е само партнер, а не носител на активностите во училиштето.

-----------------------------------------------------------

Gospodava od partiite zaboravija deka tie odamna ne gi prashuvaat nastavnicite kako da se dojde do reshenie. Tokmu partiite napravija nastavnicite da bidat omalovazeni, ponizuvani. Ucenicite samo go koristat toa shto e javna tajna. A javna tajna e deka vo ucilishtata ima po 5-10 dushi so partiski knishki koi samo cekaat svoja shansa na sednat na mestoto na razresheniot direktor. Odamna nikoj ne bara kvalitet, vazna e samo partiskata knishka.

Ako pod hitno ne se sprovede depolitizacija na obrazovanieto kje treba specijalci da gi branat decata.




Изменето од mamamd - 11.Февруари.2009 во 06:27
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 10:31
mislam deka podobro prasanje e zosto albanskite deca i nivnite roditeli ne se za etnicki smeni?....a zosto bea za etnicki smeni pre da se sluci teritorijalna decentralizacija?...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 10:53
Originally posted by nelson nelson напиша:

mislam deka podobro prasanje e zosto albanskite deca i nivnite roditeli ne se za etnicki smeni?....a zosto bea za etnicki smeni pre da se sluci teritorijalna decentralizacija?...
prethodniot minister za obrazovanie Sulejman Rusiti ( iako sto nikogas voopsto ne mi se dopadnal ) vcera postavil edno dobro prasanje :
Sto ako dodjde do nekoja tepacka vo plostadot na nekoj grad ?
dali toa znaci deka ke treba da go podelime plostadot?
 
inaku nelson ke moze li da mi kazes zosto makedonskite roditeli se za etnicki smeni ? ...
 
malku i za struga :
 
Sruga vo 2001 bese eden od najmirnite gradovi vo Makedonija , sto znaci deka tuka nekoj namerno saka da ja vlosi situacijata i da ja svrti vo svoja korist ... koj bi mozel da bide toa ako ne vmro - dpmne koja saka da go osvoi ovoj grad vo ovie lokalni izbori ... primetil deka ke moze da go stori toa samo ako  im pokaze zabi na albancite ...
znaci  deka ova e edna od valkanite igri na vmro - dpmne koja za sopstveni celi  go rizikuva mirot na celata drzava ...ednas veke im uspea vo 2008 koga mu dozvoli na DPA da ja koristi drzavnata masinerija (MVR)za da gi unisti parlamentarnite izbori ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 11:08
etnickite smeni ne se dobra rabota i ne sum za niv. i naseto uciliste e 50 - 50 , no vtora smena za nekoi makedonski paralelki zapocnuva cas i polovina porano pred albanskite paralelki

fakt e deka albanskite deca poveke provociraat, sekogas se vo grupi od desetina deca , i taka se slini ... obavezno imaat nozevi vo dzebovite .... no so tek na godinite i mirnite makedonski deca pocnaa da nosat nozevi, da se grupiraat i odgovaraat na provokaciite ...

obezbeduvanjata gi plakame, a nikakvo fajde od niv , duri decata mi kazuvaat, tie samo si se setaat i site im dofrlaat i koga se tepa nekoj, pak nisto ne pravat..

site treba da svatat deka vo uciliste se uci, deka toa uciliste e na site

ama veke ne mi se ni zboruva ... se e zabegano
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:21
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

Originally posted by nelson nelson напиша:

mislam deka podobro prasanje e zosto albanskite deca i nivnite roditeli ne se za etnicki smeni?....a zosto bea za etnicki smeni pre da se sluci teritorijalna decentralizacija?...

prethodniot minister za obrazovanie Sulejman Rusiti ( iako sto nikogas voopsto ne mi se dopadnal ) vcera postavil edno dobro prasanje :

Sto ako dodjde do nekoja tepacka vo plostadot na nekoj grad ?

dali toa znaci deka ke treba da go podelime plostadot?

 

inaku nelson ke moze li da mi kazes zosto makedonskite roditeli se za etnicki smeni ? ...

 

malku i za struga :

 

Sruga vo 2001 bese eden od najmirnite gradovi vo Makedonija , sto znaci deka tuka nekoj namerno saka da ja vlosi situacijata i da ja svrti vo svoja korist ... koj bi mozel da bide toa ako ne vmro - dpmne koja saka da go osvoi ovoj grad vo ovie lokalni izbori ... primetil deka ke moze da go stori toa samo ako  im pokaze zabi na albancite ...

znaci  deka ova e edna od valkanite igri na vmro - dpmne koja za sopstveni celi  go rizikuva mirot na celata drzava ...ednas veke im uspea vo 2008 koga mu dozvoli na DPA da ja koristi drzavnata masinerija (MVR)za da gi unisti parlamentarnite izbori ...



se vrtime vo krug...jas ke ti odgovoram ama prvo ti odgovori na moeto prasanje!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:38
Пак сме го мавале по аљбанац и сме го кршеље меџуњародно право
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 13:50
Стојановски и Јанкуловска во „Нико Нестор“


Владина делегација денеска замина во Струга за да го посети училиштето „Нико Нестор“, каде вчера не профункционираа новововедените чисти етнички смени.

Според непотврдени информации на А1 Телевизија министерот Перо Стојановски заедно со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска треба да се сретнат со раководството на училиштето и да изнајдат начин за надминување на проблемот.

Во ова средно училиште вчера наставата беше прекината.

„Нема да има настава од безбедносни причини. Немаме инциденти, но имаме, според најавата на тој состанок кој го одржале родителите, дека на настава ќе дојдат и ученици кои требаше да бидат во прва смена“, изјави вчера Маре Бојчовска - Савеска, директор на „Нико Нестор“.

„Не го прифаќаат решението за јазични смени и затоа правиме напори преку Совет на општина и Училишниот одбор да најдеме решение“, рече Џејми Хајредини, раководител на образование во општина Струга.

Албанските партии ДПА и Нова демократија вчера се спротивставија на одлуката за воведување на етнички чисти смени и за истите ја обвинија власта.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=104241
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:17
i sto mislite deka ke se sluci?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:22
a sto moze da se sluci ? .......... nisto ....... a koga covek ubavo kje razmisli , zosto nekomu bi mu precelo da ima etnicki cisti smeni ? .........
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:24
Nelson ti kako da ne znaes... se ke bide pod kontrola
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:27
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

a koga covek ubavo kje razmisli , zosto nekomu bi mu precelo da ima etnicki cisti smeni ? .........


mene mi preci, zatoa sto etnicka smena, koga se edni ne se drugite , toa e denes so smenite, utre so igralisteto, ako igraat ednite, ne moze drugite ... ama tamu nema smeni, ednite ke igraat cel den a drugite nema voopsto da igraat, pa so kjoseto na kraj ulica , ako sedat ednite, drugite kade?

ne e vo red
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:28
kje napravime uste igralista
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.