IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Заев нов лидер на СДСМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заев нов лидер на СДСМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Заев нов лидер на СДСМ
    Испратена: 19.Септември.2008 во 14:58
19.09.2008 10:27
Зоран Заев


Досегашниот потпретседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и градоначалник на Општина Струмица, Зоран Заев, синоќа на 8. Конгрес на СДСМ едногласно и со јавно гласање на 615 делегати беше избран за в.д. лидер на опозициската партија.

Заев ќе биде лидер на СДСМ до мај 2009 година кога на челното место на партијата ќе се врати претседателот на државата Бранко Црвенковски. Едногласно беше поддржан предлогот на Централниот одбор по завршувањето на претседателскиот мандат Црвенковски да се врати на лидерската позиција на СДСМ.

„Заедно со идниот тим со кој ќе работам, имам намера да создадам атмосфера во која нема да глумиме единство. Нема ниту да го спомнуваме единството, нема ни да манифестираме единство за да се покажеме пред другите. Ќе ја водам партијата во духот на тоа што секој ден ќе го потврдуваме единството“, рече Заев во обраќањето пред делегатите.

На граѓаните тој им порача дека Македонија е заедничка земја.

„Сите ја сакаме толку колку што работиме за неа. На Република Македонија не и е потребна декларативна љубов, туку љубов која се потврдува со дела“, рече привремениот лидер на опозициската партија.

Зоран Заев функцијата ја наследува од Радмила Шеќеринска која во јуни поднесе неотповиклива оставка поради поразот на предвремените парламентарни избори.

На петчасовниот Конгрес во хотелот „Александар Палас“, делегатите дискутираа за причините за изборниот пораз на СДСМ.

Беше усвоена и измена во Статутот со која генералниот секретар наместо на конгрес ќе биде избиран од Централниот одбор на предлог на претседателот на партијата.

На конгресот и Горан Минчев, досегашниот генерален секретар, поднел оставка, а според партиски информации, еден од најсериозните кандидати за оваа функција е Андреј Петров.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=97762
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:28
мене Заев ми е за греота. ќе ја води партијата до враќањето на Црвенковски. леле ќе му ја чува фотељата онака, колку да не биде ладна и напуштена неколку месеци. за греота Заев. како прифатил вака дебилен договор не ми е јасно. кога ќе дојде Црвенко ај шут на Заев. офофоф колку само почит ќе видиш како претседател на СДСМ, привремен.
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:32
Отворете ги очите подобро и ќе разберете дека ова е се режија на Б.Ц.
Заев требаше да биде претседател на СДСМ, (а и самиот он едно време беше против Б.Ц.) но откако го затворија, Б.Ц. ја виде шансата тука, и ја зграпчи, сигурно паднал некој договор помеѓу Б.Ц. и Заев, овој му рекол, јас ќе те амнестирам а ти на мене ќе ми го отстапиш престолот на СДСМ и овој бил во тесно и прифатил...

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:34
Добро утро
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:35
леле па и најмало бебе го знае тоа
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:39
Originally posted by majmunce majmunce напиша:

леле па и најмало бебе го знае тоа


Добро ако ти го знаеш тоа, тогаш не мораш да реплицираш, другите што не го знаат тоа, убаво е да го знаат..
А бебето само знае да цуца млеко, не верувам дека знае да збори и.т.н....

Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Добро утро


Добро утро, како сме денес?

Изменето од Vladimir88 - 19.Септември.2008 во 18:40
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:42
Добро малце уморено се спремам за испит ти како?
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:43
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Добро малце уморено се спремам за испит ти како?


sto kje polagas deckic

by the way Zaev e cool
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:44
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Добро малце уморено се спремам за испит ти како?


Јас добро, него ајде не се жали фати се за книгата, и помалку на форум...повеќе учи.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:45
Електро Техника
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 18:49
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Електро Техника


   ti mora da si pametno momce

Изменето од moira - 19.Септември.2008 во 21:03
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:03
Стопати е подобро да дојде Бранко на власт, отколку овој самобендисан премиер... Јас би го нарекол и диктатор... Зошто заради некојси квази премиер како Гвујо да неможам да си купам пиво кога јас ќе сакам, а не он кога ќе ми диктира...!!!??? Со сила овде ќе става нокои си европски закони... Прво платите се прават европски , па потоа законите...

Одвај чекам Бранко да му ебе мамето диктаторско...!!!   

Изменето од moira - 19.Септември.2008 во 21:03
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:05
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Стопати е подобро да дојде Бранко на власт, отколку овој самобендисан премиер... Јас би го нарекол и диктатор... Зошто заради некојси квази премиер како Гвујо да неможам да си купам пиво кога јас ќе сакам, а не он кога ќе ми диктира...!!!??? Со сила овде ќе става нокои си европски закони... Прво платите се прават европски , па потоа законите...

Одвај чекам Бранко да му ебе мамето диктаторско...!!!   


se soglasuvam so tebe , Glujo mi e preku tasko moj

Изменето од moira - 19.Септември.2008 во 21:02
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:09
koj i da dojde , bez razlika dali na celo na edna ili druga partija , ili pak preku taa funkcija na celo na vlada , edno e sigurno ..... NEMA DA BIDE NISTO PODOBRO ZA NARODOT ....... sekoj cje prodolzi onamu kade zastanal negoviot prethodnik ..... da raboti za svoi i tesnopratiski interesi .... nisto povecje ......
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.