IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Морален парадокс - Pro & Contra Vita
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Морален парадокс - Pro & Contra Vita

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Морален парадокс - Pro & Contra Vita
    Испратена: 16.Септември.2008 во 01:56

Оклолу непоценливата вредност и значењето на животот се дискутирално на многу теми но, тука би сакала да подискутирамне за еден морален парадокс кога е во прашање животот.

Имено кога станува збор за смтрната казна и за оние кои се осудени на смртна казна доста сме внимателни и резервирани околу неоправданоста на нејзиното постоење, бидејки претставува чин со кој некому се ускратува правото на живот, и повеќето размислуваат дека е оправдано средство со кое се казнуваат злосторниците, секако за општо добро на заедницата!

Од друга страна пак се почесто се јавуваат размислувања  дека абортусот треба да се забрани бидејки, нели животот претставува  најсвет и наскапоцен дар!


И тука е парадоксот...во првиот случај не се смета животот како најскапоцен дар и најсвето нешто, а во другиот случај животот секако претставува  скапоценост и светиња!

Ме интересира како размислувате?

Искрено јас сум против абортусот исто како што сум и против смртната казна!

Дали абортусот е убиство?
Дали притоа правите злостор?
Дали смртната казна не е злостор?



Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 01:59
Чекај бе модераторке....абортус ама кога....не кажуваш има разлика тука.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:05
Јас кажав, според мене абортусот е убиство, сем кај медицински специфични случаи!

...ембрионот е жив од моментот на неговото создавање...тој живее, се развива, врши размена на материи со околината (мајката)...и тука не гледам зошто ме прашуваш кога и која е разликата во кога...?
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:09
Originally posted by moira moira напиша:

Јас кажав, според мене абортусот е убиство, сем кај медицински специфични случаи!

...ембрионот е жив од моментот на неговото создавање...тој живее, се развива, врши размена на материи со околината (мајката)...и тука не гледам зошто ме прашуваш кога и која е разликата во кога...?


Чекај малку.....за ван матерична бременост си чула ли?

абортусот најдобро е да се врши во седмата недела.......и кога чистат што вадат во седмата недела ајде кажи ми...живо дете ли?
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:12
Originally posted by moira

Јас кажав, според мене абортусот е убиство, сем кај медицински специфични случаи!


...читај какошто пишува...!
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:13
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by moira

Јас кажав, според мене абортусот е убиство, сем кај медицински специфични случаи!


...читај какошто пишува...!


Читај ти


Во седмата недела на обична бременост....ништо живо не вадат.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:21

...физиолошки за живо се смета се она што живее...ембрионот е жив затоашто се развива и има размена на материи, а подоцна се развива во човек.

Да се уништи ембрион, значи да се убие човек!!!

Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:23
Originally posted by moira moira напиша:


...физиолошки за живо се смета се она што живее...ембрионот е жив затоашто се развива и има размена на материи, а подоцна се развива во човек.

Да се уништи ембрион, значи да се убие човек!!!



нема грешка.........20 000 убиства годишно има во Македонија.......не си во право.....ако си забременила на 15 години ќе родиш ли или ќе абортираш?
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:27
...сите сме доволно едуцирани да знаеме за контарцепцијата...21 век е...а доколку сум знаела на 15 години да водам љубов и сум била спремна за тоа, ке треба да бидам спремна и на последиците од водењето љубов, доколку не сум користела заштита...




Изменето од moira - 16.Септември.2008 во 02:29
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:29
незнам како да речам.........ако знаеш дека си бремена,и си мала,знаеш дека тоа дете нема да расте правилно а ќе бидеш мајка на 16год........тешко е, некои ќе го родат па после во дом,тоа е полошо мислам
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:31
Originally posted by moira moira напиша:


...сите сме доволно едуцирани да знаеме за контарцепцијата...21 век е...а доколку сум знаела на 15 години да водам љубов и сум била спремна за тоа, ке треба да бидам спремна и на последиците од водењето љубов, доколку не сум користела заштита...
да моира лесно е кога си искуна жена,ама некои родители не им зборуваат на децата се за сексот уште на 14 год
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:33
Originally posted by moira moira напиша:

...сите сме доволно едуцирани да знаеме за контарцепцијата...21 век е...а доколку сум знаела на 15 години да водам љубов и сум била спремна за тоа, ке треба да бидам спремна и на последиците доколку не сум користела заштита...




за секс можеш да бидеш спремна и на 13 години......ама за мајка тешко дека ќе бидеш спремна на тие години.........

Во твое време толку ли биле распространети контрацептивните средства?

100 % ли нудат заштита?

мене еднаш еден кондом....ми се скина при сексуалниот чин.....
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:36
Од тогаш само наголо мавам..... јас сум си контрацептивно средство.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 02:37
...ајде тогаш нека се абортира...тоа е оправдано одземање живот,  читај убиство и не е злостор, а убиството во афект или од разни други побуди е злостор, нели...?

Која е разликата...едното е убиство од кеиф и поради непромисленост а другово што е...?

...истотака е убиство од кеиф и непромисленост, затоашто не верувам дека некој при здрав разум и да размисли што прави доколку убие човек би го сторил тоа...која е разликата...?

...но ова некако подобро и полесно ни изгледа...имаме оправдание...убиваш ембрион и секако ти одлучуваш дали ке стане човек или не...си играш Господ...животот е во твои раце...а зошто го убиваш? Од себичност...и нема проблем...проблем е кога ке убиеме човек, тогаш е за осуда и претставува злостор!!!

Грешка сте...размислете...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,180 секунди.