IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Жив ли е форумов?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Жив ли е форумов?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Жив ли е форумов?
    Испратена: 13.Август.2008 во 11:12
Или само сите се на одмор?

Последниот пост гледам пред месец и пол, а таман се израдував некоја саглам дискусија на оваа тема. Па да знам дали има уште активни корисници за да се задржам или не?

Поздрав

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 11:48

Жив е форумот како не е. намигнување

Еве дај тема за дискусија и да распалиме. голема%20насмевка
Кон врв
n1k0La Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ride To Live Live To Ride

Регистриран: 31.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај n1k0La Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 13:27
Ziv e forumot
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 01:40
Originally posted by solidsnake solidsnake напиша:

Или само сите се на одмор?

Последниот пост гледам пред месец и пол, а таман се израдував некоја саглам дискусија на оваа тема. Па да знам дали има уште активни корисници за да се задржам или не?

Поздрав



Pocni tema i kje zborime големо%20гушкање
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 14:13
Епа одлично.

Не сум стасал уште сите теми да ги прегледам, ама еве сега едно директно прашање, што колку што набрзина успеав да видам не е дискутирано.

Што користите за изработка на видео од фотографии?
Јас користам Proshow, ама нешто почнува да не ме бендисува, па барам нешто за замена.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 15:12

Ова веќе е за нова тема, но ајде нека се развие дискусија па ќе го преместиме.

Јас лично не практикувам да правам видеа од фотографии, но ги вметнувам, во видеата. Имам правено еднаш видео кое е целото составено од фотографии и тоа си го направив во Adobe Premier. Програмов е неограничен, само што си бара многу работа.
Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 10:39
Premiere се трудам да избегнувам колку што е можам повеќе.

Proshow е супер за оваа работа, поготово што може автоматски да се стави датумот на кој е направена фотографијата. Ама многу затупува кога ќе му наредам повеќе фотографии (>100) и се случува некои работи да ги „заборава“ кога повторно ќе го отворам проектот. Пробав неколку верзии, исто се случува.

Затоа прашав, некој да не користи нешто слично за да препорача, пошто има илјада програми за таа намена, па да не ги тестирам еден по еден :)
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 11:20

Добро, тоа е тоа. Се надевам дека ќе се јави некој друг со искуство, околу оваа проблематика.

Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 19:37
Canopus Imaginate... nesto sovrseno za toa. Samo ne e dobro sto moze da exportira so vo DV AVI. Ama mene ne mi smeta.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 00:43
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Canopus Imaginate... nesto sovrseno za toa. Samo ne e dobro sto moze da exportira so vo DV AVI. Ama mene ne mi smeta.


I jas mislam deka Imaginate kje ti zavrsi rabota. Premiere ne e za video od fotografii. Samo kje se macis.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 02:28

Jas lichno bi prael so After Effects.
E rabota e, ama mozhesh da "tweek"-uvash
paramatrite do besvest.

Sum srekjaval nekoi programi koi sho
celatava rabota ja zavrshuvaa pobrzo.

Nekako idiot proof se.
Samo stavash fotosi i on tera, so crossfade,
so zoomovi itn...
 
i na krajot eksport vo nesho.

Duri i nekoj od Pinacle (11) imashe opcija za
mnogu lesen pan i zoom.
Podeseh pan i zoom na pochetokot na klipot,
pa pan i zoon na krajot, i on pomegju si vozi.

Magju fotosi x-dissolve stavesh i gotovo videoto среќа !


Pozdrav

Igor

Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 15:09
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Canopus Imaginate... nesto sovrseno za toa. Samo ne e dobro sto moze da exportira so vo DV AVI. Ama mene ne mi smeta.
Ќе го пробам од понеделник натака, вака ми звучи сериозно, пошто од Canopus, иако немора ништо да значи. Ќе ве известам за резултатот. А DV експорт е сосема доволно.
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

I jas mislam deka Imaginate kje ti zavrsi rabota. Premiere ne e za video od fotografii. Samo kje se macis.
Тегла, поздрав
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Jas lichno bi prael so After Effects.
E rabota e, ama mozhesh da "tweek"-uvash
paramatrite do besvest.
Sum srekjaval nekoi programi koi sho
celatava rabota ja zavrshuvaa pobrzo.
Nekako idiot proof se.
Samo stavash fotosi i on tera, so crossfade,
so zoomovi itn...
Во принцип таков програм и ми треба. Пошто се работи за некои 2000+ фотографии кои треба да ги средам тематски, секоја тема посебно видео. А битен момент е и тоа да може да се вметнува датумот кога е сликано. Се работи за фамилијарни фотографии, за кои веќе 2 години ме тераат тоа да го направам, а како минува времето бројот им се зголемува :)
Така да афтер ефектс отпаѓа од комбинација, премногу цинцилации ќе има. Како што реков прошоуто е супер за таа работа, само што ме зафркава со отворањето на проектите.

Кон врв
solidsnake Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solidsnake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 13:48
Еве го понеделник, и ко што реков, го пробав Imaginate.

Ни оддалеку не е тоа што ми треба, не е ни едноставен за работа со многу фотографии, може вода да му носи на proshow.

Фала за сугестијата, но "the quest goes on..." :)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 15:07
Mislam deka predlozite sto gi dobi kazhuvaat neshto esencijalno: onoa sto e kvalitetno kako alat i sto ke dade vrven kvalitet na finalniot produkt bara uchenje i podolgo vreme na rabota (osobeno ako se nema iskustvo so negovata upotreba). Toa sto e e ednostavno za upotreba obichno dava ednostavni rezultati koi ne pretendiraat na vrven kvalitet.

Sepak, da ne ostane deka se javuvam samo da mudruvam, eve ti eden program koj e ednostaven za upotreba, no istovremeno nudi i opcii sto mozhat kreativno da se koristat za dobivanje na posofisticiran kraen rezultat:


http://www.lqgraphics.com/software/phototomovie.php

Programot ima podolga istorija na postoenje, originalno e napraven za Mac, no ima i PC verzija.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.