IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?
    Испратена: 17.Март.2008 во 19:19
Da moze da se rece!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:31
jas samo mojata zapoved si ja sproveduvam sekogas , da ne mu go napravam na drug ona sto ne sakam mene nekoj da mi go napravi.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:34
се трудам и мислам ми успева но не сум јас таа што треба тоа да го каже....ниту пак никој жив човек. за тоа само Бог знае!
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 19:54
cudni se patistata gospodovi голема%20насмевка
Кон врв
bajaga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 20:10
a edna od zapovedite e " ne ubivaj" ... osobeno ne vo negovo ime голема%20насмевка
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:16
Во самата Библија има многу варијанти на овие . . . 10 заповеди. Не знам за Христијанин кој ги почитува некои од неколкуте варијанти на таканаречените 10 Божји заповеди.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:36
Ova e tolku obremeneto prashanje sto bara odgovor koj ke navleze vo sushtinata na postavuvanjeto na bilo kakvi zakoni, pravila i propisi vo sekoja religija.

Rabotata e sto ako razvrzeme diskusija na ovaa tema, ke navlezeme vo sveti religijski teritorii za koi vernicite ne sakaat nitu da pomislat, a kamoli da diskutiraat: nepogovorno slepo povinuvanje na sekoj zakon, nacheloto na "vrednuvaj sto se pravi, a ne shto se zboruva", slobodata na chovekovata kracija i t.n.

Tokmu nerazbirajeto na sushtinata na ovie raboti doveduva do frikcija i sekojdnevno frontalno sudruvanje mehju onoa "sto e" i onoa "sto bi trebalo da bide" spored napishanite tekstovi. Tokmu toa doveduva do dvoumenja, konflikti i na krajot i do histerii vo sekojdnevniot chovekov zhivot.

Najednostavno kazhano, zakonite im se dadeni na lugjeto vo vreminjata koga tie nemale svest da razberat deka slobodata koja im e darena i garantirana od Kreatorot doagja venchana so odgovornosta. Za tie lugje, a za zhal i za mnogumina vo deneshive veminja, potrebni se sekojdnevni detalni naredbi za sekojdnevnoto bituvanje. Isusovoto doagjanje shirum ja otvara portata na chovekovata sloboda so presekuvanje na dotogashnite zakonici i so davanjeto na mozhnost prosvetlenite da se upravuvaat tokmu onaka kako sto gi sozdade Bog spored svojot lik - onaka kako sto im nalaga svesta. Zatoa Isus veli deka toj ne doagja da gi izbrishe zakonite, tuku samo da gi potvrdi! Potvrdata e vo svesta - sekoj svesen chovek gi nosi zakonite vo sebe i ne mora nikoj da go potsetuva ili da go prisiluva da se odnesuva spored niv! Toa e onoa sto Isus veli, koga ne napushta, deka toj si odi no ni go ostava Svetiot duh vo nas.

Za ovie Bozhji cheda poveke ne vazhi nitu eden star zakonik bidejki tie ne se odnesuvat za niv. Ovie lugje znaat deka vistinata ne e "vrednuvaj sto se pravi, a ne sto se govori", tuku "ne vrednuvaj sto se govori i sto se pravi, tuku vrednuvaj ja svesta pozadi napravenoto".

Изменето од Messenger - 17.Март.2008 во 22:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 23:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ova e tolku obremeneto prashanje sto bara odgovor koj ke navleze vo sushtinata na postavuvanjeto na bilo kakvi zakoni, pravila i propisi vo sekoja religija.

Rabotata e sto ako razvrzeme diskusija na ovaa tema, ke navlezeme vo sveti religijski teritorii za koi vernicite ne sakaat nitu da pomislat, a kamoli da diskutiraat: nepogovorno slepo povinuvanje na sekoj zakon, nacheloto na "vrednuvaj sto se pravi, a ne shto se zboruva", slobodata na chovekovata kracija i t.n.

Tokmu nerazbirajeto na sushtinata na ovie raboti doveduva do frikcija i sekojdnevno frontalno sudruvanje mehju onoa "sto e" i onoa "sto bi trebalo da bide" spored napishanite tekstovi. Tokmu toa doveduva do dvoumenja, konflikti i na krajot i do histerii vo sekojdnevniot chovekov zhivot.

Najednostavno kazhano, zakonite im se dadeni na lugjeto vo vreminjata koga tie nemale svest da razberat deka slobodata koja im e darena i garantirana od Kreatorot doagja venchana so odgovornosta. Za tie lugje, a za zhal i za mnogumina vo deneshive veminja, potrebni se sekojdnevni detalni naredbi za sekojdnevnoto bituvanje. Isusovoto doagjanje shirum ja otvara portata na chovekovata sloboda so presekuvanje na dotogashnite zakonici i so davanjeto na mozhnost prosvetlenite da se upravuvaat tokmu onaka kako sto gi sozdade Bog spored svojot lik - onaka kako sto im nalaga svesta. Zatoa Isus veli deka toj ne doagja da gi izbrishe zakonite, tuku samo da gi potvrdi! Potvrdata e vo svesta - sekoj svesen chovek gi nosi zakonite vo sebe i ne mora nikoj da go potsetuva ili da go prisiluva da se odnesuva spored niv! Toa e onoa sto Isus veli, koga ne napushta, deka toj si odi no ni go ostava Svetiot duh vo nas.

Za ovie Bozhji cheda poveke ne vazhi nitu eden star zakonik bidejki tie ne se odnesuvat za niv. Ovie lugje znaat deka vistinata ne e "vrednuvaj sto se pravi, a ne sto se govori", tuku "ne vrednuvaj sto se govori i sto se pravi, tuku vrednuvaj ja svesta pozadi napravenoto".


Навистина имаш смисла за пишан збор. Ех,кога уште зад твоите зборови би стоела и верата во Бога.Но,јас не губам надеж за тебе Месенџер,зошто според се она што го читам од тебе,верувам дека длабоко во твојата душа постои верата,но само сеуште не е комплетно ослободена,се надевам дека набрзо Бог ќе ги уништи тие препреки за да можеш еден ден,барем еден ден кога ќе се разбудиш да речеш:Ти благодарам Боже,што после усмртувањето повторно ме проживеа!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 00:07
Blagodaram efendija. Ova sto go pishuvam e vistinata.

I jas i ti sme vernici, no odime po razlichni patishta. I voopshto ne se postavuva prashanjeto koj e praviot pat, a koj ne, tuku dali sekoj si odi po onoj koj najmnogu mu prilega vo momentov.

Ajde, Bog ke ni dade ushte shansi da zboruvame za raboti koi navleguvaat vo srzhta na nasheto bituvanje kako Bozhji kreacii, pa ke spodelime razmisluvanja koi ke ne odvedat preku vospriemenite normi na interpretiranje na svetov. Nashata druzhba na ovie stranici voopshto ne e sluchajna.

Изменето од Messenger - 18.Март.2008 во 13:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 15:29
...а кои беа? :D
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 17:31
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

jas samo mojata zapoved si ja sproveduvam sekogas , da ne mu go napravam na drug ona sto ne sakam mene nekoj da mi go napravi.


Plagijatoriste edno, pa toa ne e tvoja zapoved taa ja imas i vo Biblijata.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 17:37
Da sekako deka gi pocituvam desette Bozji zapovedi, i sekako deka toa go pravam poradi negovata milost, i se molam sekogas Bog da me vodi po praviot pat na vistinata i podaleku od gresenjeto. i mene i site lugje na zemjava znajni i neznajni, prijateli ili samonareceni moi neprijateli
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:37
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

jas samo mojata zapoved si ja sproveduvam sekogas , da ne mu go napravam na drug ona sto ne sakam mene nekoj da mi go napravi.
Plagijatoriste edno, pa toa ne e tvoja zapoved taa ja imas i vo Biblijata.


kontroliraj si go recnikot, a jas vo biblijata koga sum ja citala , ne sum naisla na vakvo nesto vo pisanite 10 zapovedi.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 19:46
Се сложувам со Бутел. Таква нема во  10 Божји заповеди. Потоа не ние кажано не прави тоа што не сакаш да ти прават туку прави го она што сакаш да ти го прават.

Изменето од blueprayer - 18.Март.2008 во 19:46
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.