IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мора да се плашиме од Господ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мора да се плашиме од Господ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто мора да се плашиме од Господ?
    Испратена: 03.Март.2008 во 12:44
На ова нема да коментирам, само дајте ми одговор. Дали тоа значи дека ако луѓето не чувствуаат страв не можат да прават добри дела?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 12:54
Za dobri dela treba dobra motivacija.
 
Za dobri dela motivacijata e ljubovta kon Boga. Znaci vo Negovo ime, za Negov atar da storis nesto, za sto kje imas nagrada.
 
A, za onie koi ne mozat da se vozdrzat od pravenje loso ili zlo, za niv vazi stravot. Znaci, za da prestanat so pravenje nedela treba da se plasat od kaznata za nedelata pripremena....
 
Dali treba?
Sekako.
 
Nadezta vo nagradata Bozja treba da bide propratena od stravot da ne zgrasis i da ne bides kaznet!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 14:56
Prashanjeto e apsurdno, zatoa shto ne mora da se plashime od Bog. I kako toa stravot e vrzan so dobrite dela?
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:10
abe toa e rabotata muslimanite se plashat od bog dodeka hristijanite go sakaat bidejc'i hristijanskata religija izobiluva so ljubov za razlika od islamot koj gi plashi i na sila gi tera da veruvaat treba da se plash*te od d'avolot ili mozhda koj znae a?..
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:14
Apsurdno e da se plashish od onoj koj te sozdal od LJUBOV i za LJUBOV.

Onoa sto te plashi e religijata. A taa e proizvod od chovekoviot um, ne e od Boga.

Tuka lezhi nedorazbiranjeto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:20
ajdeeeeeeeee gluposti......... ili podoro kazano vic na mileniumotголема%20насмевка
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:21
abe toa e rabotata muslimanite se plashat od bog dodeka hristijanite go sakaat bidejc'i hristijanskata religija izobiluva so ljubov za razlika od islamot koj gi plashi i na sila gi tera da veruvaat treba da se plash*te od d'avolot ili mozhda koj znae a?..




A aj ne tresi gluposti...... плазење
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:27

NAPROTIV.

KAKO STO VEKJE NAPOMENAV, MUSLIMANITE GO SAKAAT BOGA I NEGOVIOT PRATENIK POVEKJE, POUBAVO, I POISPRAVNO GO OBOZUVAAT OD OSTANATITE!
 
BOGOBOJAZNOSTA E POTREBNA I NEMINOVNA VO ZIVOTOT NA EDEN VERNIK. TOJ SEKOGAS ZIVEE VO NADEZ ZA BOZJATA MILOST I STRAV OD BOZJATA KAZNA! ZATOA VPROCEM POSTOJAT RAJ I PEKOL, ZA VERNICITE I ZA NEVERNICITE.
 
zAMISLI GO ONOJ KOJ SAMO GO SAKA SVOJOT BOG I PRI SEKOJ GREV SI VELI, VLEVAJKI SI LAZNA NADEZ, "BOG ME SAKA I KJE MI PROSTI. JAS VERUVAM DEKA ... E MOJ SPASITEL I TOA DOSTA, SEGA MOZAM DA TRGNA KON KRSTONOSNI POHODI I MASAKRI PO BLISKIOT I DALECNIOT ISTOK, DA GI ISTRABAM KOMUNISTITE, INDIJANCITE I MUSLIMANITE."
EPA IZVINI, NO OVA E LAZNO I NEOSNOVANO VERUVANJE. BOG POSTAVIL GRANICI, UPATSTVA, NASOKI I ZNACI. ONOJ STO NEMA STRAV OD BOGA NEMA GRANICI NA NEGOVATA GNASNA DUSA.
 
BOG ODREDIL KAZNI, KAKO STO ODREDIL I NAGRADI. ZA SE POSTOI ANTITEZA, PAR, ZA TE POTKREPUVAAT KON SREDINATA, DA NE ZAJDES VO NEKAKVA KRAJNOST. A SAMO TOJ E EDEN, SE E OD NEGO I SE NEMU KJE MU SE VRATI. PA AKO SVESNOSTA ZA NEGO VO TVOJOT ZIVOT NE BIDE TOJ, TOGAS TI SI GO UTNAL PRAVECOT NA DVIZENJE KAKO I CELTA NA TVOETO BIVSTVUVANJE NA ZEMJAVA, OTI I DOBITOKOT POSTOI NA ZEMJAVA ZA DA JADE, PIE, SPIE, DA SE RAZMNOZUVA, A POSLE DA SE DOBIE NEKAVO DOBRO OD NEA. A AKO COVEKOT JA UTNE SVOJATA CEL, TOGAS OD NEGO NEMA NIKAKVA KORIST. 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:31
ako veruvame znaeme deka gospod e dobar,milozliv i kako shto veli messenger te sozdal od ljubov i za ljubov itn.se najdobro zoshto da se plashime ? a znaeme deka d'avolot e losh c'e te vari vo pekolot c'e te machi itn.od nego treba da se plash*te i da pobarate zashtita od dobriot bog koj so svojata ljubov c'e ve zashtiti od loshiot d'avol ako ne ve zemal dosega pa se plash*te mozebi od nego.ne e svojstveno za bog da plashi nekogo za da nekoj go saka od strav isto ako od nekoj se plashish ne mozesh da go sakash!LJUBOV OD STRAV NEMA-NE POSTOI
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:32
Strav i pocit se dve razlicni raboti
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:40
ubivanjeto indijanci i drugi i krstonosni pohodi i mudzahedini samoubijci i uubijci i razlichni zulumi se delo na d'avolot a ne na bog znachi deka nekogo d'avolot go zemal pod svoe i od toa treba da se bega i da se plashi i da se pobara spas od onoj shto te saka i te ljubi najvec'e.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:52
Bog e pribeziste sekomu. Zastitnik.
Fintata e vo toa deka gjavolot ne saka da bide sam vo pekolot, pa saka drustvo. Ne moras da unistuvas celi rasi i drzavi za da bides negovo drustvo. Dovolno e da go prekrsis monoteizmot, da ja pogazis ljubovta kon Boga Ediniot, da ja posvetis i nekomu drug, pa da stanes del od toa zalutano drustvo!!!
 
 
Zosto nekoj bi se plasel od gjavolot?
 
Toj ne moze so sila da te natera.
 
Samo sto losite raboti kje ti gi napravu ubavi, pokornosta kon Boga kje ti ja zameni so nekakvo si samovolie, i taka ti sledejki si gi strastite, a ne Zakonot (koj tolku mnogu se spomnuva vo biblijata, pa duri i Isus veli deka samo so zakonot kje se spasis, a Pavle mu protivreci so grcko-paganska mitologija) za cie nepocituvanje sledat sankcii, stanuvas i samiot gjavol vo lik na covek!!!
 
Demantirajte go Zakonot, i toa deka ne vi e strav za negovoto neispolnuvanje i od pekolot, ako smeete!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:57
Za koj zakon stanuva zbor...ne mi e jasno. A pekolot i djavolot ne moras da umres za da gi vidis i sretnes gi ima i na zemjava...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 16:35
       zoshto nekoj bi se plasel od d'avolot?zatoa sto toj se sluzi so takvi finti na nego licat rabotite so plashenje. nemoze normalen chovek od neshto da se plasi a vooedno da go saka ednostavno tie dve raboti se kontra.ONOJ KOJ SE PLASHI OD BOGA A TVRDI DEKA GO SAKA SE LAZE I SEBESI I OKOLINATA TOA MU E IZJAVA OD STRAV A NE OD LJUBOV i sekoj normalen zna e deka e taka so tie chuvstva bidejc'i ednostavno se razlichni i kontra chuvstva.Ako moze nekooj da se smee i da mu e prijatno koga go izmachuvaat do smrt togash bi gi spoil i ovie dve raboti no toa ne e normalno i taa pojava se vika mozohizam.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.