IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 20>
Автор
Порака
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 12:49
Јас само сакав да кажам дека коментарот, односно критикување и критизирање би биле сосема доволни за да резумирам колку вреди моето дело. Значи се работи за КОМЕНТАР или МИСЛЕЊЕ на одредена личност. Тоа што мислам јас немора да мисли и друг и обратно. Сепак мислам дека бодовите би било добро да доаѓаат исклучиво од професионалци.
Една работа не ми е јасна! Кој овде заебава? Цело време се препукувате како ние аматерите не ве прашуваме ВАС професионалците туку оценуваме или бодуваме како ќе ни текне, и постираме секакви глупости, а кога човек ќе побара малку помош од вистински луѓе сето тоа се претвара во една општа расправија со филозофски манири помеѓу вас...и на крајот што може еден обичен смртник да свати...дека местото не му е овде или дека тропнал на погрешна врата
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239    
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 13:47
Тука повеќе се аматери отколку професионалци. Јас не сум ни аматер, туку обичен хоби-фотограф.
Ако сакаш само професионалци да коментираат или бодуваат, тогаш ќе треба да коментираат 3-4 од сајтов.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 00:52
Originally posted by safra safra напиша:


Една работа не ми е јасна! Кој овде заебава? Цело време се препукувате како ние аматерите не ве прашуваме ВАС професионалците туку оценуваме или бодуваме како ќе ни текне, и постираме секакви глупости, а кога човек ќе побара малку помош од вистински луѓе сето тоа се претвара во една општа расправија со филозофски манири помеѓу вас...и на крајот што може еден обичен смртник да свати...дека местото не му е овде или дека тропнал на погрешна врата


Kako sto kaza Vojkan, malkumina ovde se profesionalci. Ako pak aludiras na poedini izlivi na elitizam, toa e druga rabota. Toj del od prikaznata ni mene ne mi se dopadja. Pretpocitam da mi go cenat deloto za ona sto e ... ako zasluzilo negativni komentari OK, ako e nesto dobro uste po OK. Istoto vazi i za moite komentari.

Bas zaradi toa gledam komentarite da mi se izdrzani, a delata da sum vo sostojba da gi obrazlozam (vo smisla na sto i zosto sum napravil).

Od druga strana, ako necie delo ne e proprateno so adekvaten back-up vo smisla na tehnika na fotografiranje i sekako ideja, za ocekuvanje e da dobie od mene negativen komentar.Vo takvi situacii pretpocitam da ne naidam na arogancija.
Normalno, istoto vazi i za komentarite. Dokolku nesto mi deluva ne izdrzano, za ocekuvanje e deka ce repliciram. Ubavo bi bilo toj sto go dal komentarot, da ima dovolno argumenti za kvalitetna diskusija голема%20насмевка.

Smetam deka nema nisto pogresno vo mojot stav, no moze i da gresam.
Na filozofiranje ne sum sklon, no cenam dobra debata i smetam deka medju tie dve ima mnogu razlika.

Iskreno, ne veruvam deka si tropnal na pogresna vrata. Sajtov, kako komuna, pominuva niz turbulentnen period. Poleka se ce si dojde na svoe mesto (pomalku ili povece) i ce vidis deka e mnogu ubavo mesto za druzenje, pa i za ucenje намигнување

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 12:30
OK prijatele NO SIKIRIKI
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239    
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 13:58
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:



...Verojatno imas zabelezano deka cesto pati poopsirnite komentari nalikuvaat na kombinacija od pozitivni i negativni zabeleski...


hehehe... znam kako se vikashe ova, ama ne kazuvam... газење%20од%20смеење


sh*t sandwich se vika, za onie sto ne im e poznato смеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 08:04
лутинаболен лутинаболен лутинаболен лутина боленлутинаболен лутина боленлутинаболен

Povtorno nastanuva problem. Ne znam za vas i koj priod go izbravte (jas prestanav da boduvam i samo komentiram), no odednas nadvladuva edna grupa na clenovi koi vo Top8 butkaat fotografii koi vo nikoj slucaj ne pripadjaat tamu (mnogu podrasticni primeri od porano).

Nazad ostanuvaat fotografii koi se daleku podobri, sto vo osnova bi trebalo da bide vidlivo i za slepec (vo fotografska smisla)!

I sega?


Изменето од Mire - 12.Март.2008 во 08:04
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 00:58
Mi nedostasuva sajtot , duri i taka nesovrsen . Ova sto sega se objavuva e ocajno loso .

Ve molam postapete po svoe ubeduvanje , no dajte objavuvajte dobri fotografii . Dajte da si go povratime sajtot , sepak bese mesto na koe se custvuvavme komotno .


Pozdrav Nina
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 05:37
Jas ke go povtoram mojot predlog. Neka se bodira so eden bod sekoj unikaten komentar. Znachi eden chlen mozhe da dade samo eden bod so svoj komentar na fotografija, bez obzir ushte kolku pati ke komentira na istata slika. Kolku unikatni komentari ke se napishat (znachi kolku chlenovi ke bidat pottiknati da komentiraat nekoja fotografija) tolku bodovi ke se dodelat.

Em ke imame komentari, em ke imame bodiranja so koi ke se rangiraat fotografiite vo TOP, em ke mozhe da se replicira na dadenite komentari i da se razgovara za niv bez veshtachki da se naddavaat bodovi.

Verjatno toa ke pomogne da se objavuvaat podobri fotografii i ke se izbegne donekade bodovno forsiranje na loshi sliki.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 10:28
Pominav preko poslednite 500 fotografii i sto vidov ? edvaj 4-5 fotki sto mi privlekoja vnimaniie ostanatoto podprosek,Nina Sk veli objavuvajte fotografii a ke prasam zosto,i onaka nikoj ne gi zabelezuva i pocnuvam da se osekam neubavo koga gledam sto se e vo top , e sto ubavo bese porano,koga prvpat dojdov na sajtot bev sokiran (prijatno) kakvi dela imase i duri se prasuvav dali se lugevo amateri ili profesionalci se falev nasekade kade sto odev kakov kvaliteten sajt imaat Makedoncite i toa amateri,a sega posle tolku godini mesto da se podobri da ima nekoja selekcija nie odime nazad,i sto e najtragicno doziveav sekoj da se odnesuva kako toj da ja izmislil fotografijata,zalno,bolno i tragicnoсршено%20срце






http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 10:53
Periodi na fluktuacija vo kvalitetot imalo i ce ima.
Verojatno na site ni se slucuvalo da imame "zatisja" vo sozdavanjeto i toa e normalno.
Koga na poveceto kvalitetni fotografi ce im se sluci vakvo nesto vo isto vreme, normalno e da opadne kvalitetot na fotografiite na sajtot.

Problemot sto jas go voociv e deka nie (postarite clenovi) malku se povlekovme od "delenje" bodovi, no nekoi drugi si ja teraat rabotata.
Kako rezultat, vo top8 se naodjaat i fotografii koi ne se ni za na dnoto na tabelata.

Ova i go kazav vo eden od moite komentari na edna takva slika.
Voobicaeno komentarite kaj pocetnicite gledam da mi se poblagi (ne sakam nekomu da mu ja ogadam fotografijata uste na pocetok), no bese neophodno, bidejci onie sto ja donele vo top8, ocigledno ne ni poglednale na sto stavaat bodovi.

Sozdavame disbalans ludje!
So toa sto se povlekovme i gi zaostrivme kriteriumite pri davanjeto na bodovi, dovedovme do situacija da preovladeat klanovite i "pausalcite"!

Prosta matematika:

Ako 10 dusi kako mene, dadat 5ka na dela koi ja zavredile, i dadat 3ka na dela koi se za 2ka, sepak ce se napravi dovolna razlika za vo top fotografii da otidat onie koi nesto vredat.

Za "fino nijansiranje" NEOPHODNO E DA MOZEME DA BODUVAME BAREM OD 1-8!
Vo medjuvreme, morame da se pomirime deka korektno izvedenite i ubavi dela ce dobivaat 5ki isto kako i genijalnite dela!


BTW, sto velite za algoritam koj pri boduvanjeto ce otvora sistem na boduvanje od 1-8, kade ce treba so toj raspon na bodovi da se glasa za 4-5 da gi narecam karakteristiki na fotografijata:

Ideja: 1-8
Kompozicija: 1-8
Teh. kvalitet: 1-8
Ekspozicija: 1-8

Sistemot samostojno da vadi prosek od boduvanjeto. Smetam deka takvo nesto bi gi nateralo ludjeto da podrazmislat povece za fotografijata sto ja pregleduvaat.

Normalno, karakteristikite, ne moraat da bidat tie sto gi navedov. Ova go nafrlam samo kako ideja.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:16
идеално би било да се направи некое програмче кое само ќе ги бодува фотографиите, според некои математики, пиксел по пиксел, боја на пиксел, тоа лесно се прави, но ќе има и чудни исклучоци. како што има убави фотографии кои отстапуваат од правилата.
можеме да ставиме жири кое ќе дава бодови, од кога ќе се добијат повеќе од 20-30 коментари, но коментари кои ќе содржат мислење за ова што го бара Мире да се бодува, идеја, композиција, тех.квалитет, експозиција.
значи да не може да се бодува на фотографија која има само еден или ни еден коментар. ама тогаш ќе треба да запнеме и да коментираме, па дури и по цели ноќи. изненадување (овде сите ќе добијат ваков поглед)
значи будете се луѓе од зимскиот сон, доаѓа пролетта!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:25
Originally posted by Mire Mire напиша:


BTW, sto velite za algoritam koj pri boduvanjeto ce otvora sistem na boduvanje od 1-8, kade ce treba so toj raspon na bodovi da se glasa za 4-5 da gi narecam karakteristiki na fotografijata:

Ideja: 1-8
Kompozicija: 1-8
Teh. kvalitet: 1-8
Ekspozicija: 1-8

Sistemot samostojno da vadi prosek od boduvanjeto. Smetam deka takvo nesto bi gi nateralo ludjeto da podrazmislat povece za fotografijata sto ja pregleduvaat.

Normalno, karakteristikite, ne moraat da bidat tie sto gi navedov. Ova go nafrlam samo kako ideja.


dobar predlog, so toa sto jas bi sugeriral mala modifikacija, a toa e da se boduva ideja (1-10) i realizacija (1-10), a vo komentarot bi se obrazlozile podetalno ovie dva parametri...
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:33
Dogi, mozebi e podobro da go zadrzime planot vo nekakvi realisticki ramki.
Rabotava e da si postavime cel, da gi razmislime moznite resenija za postignuvanje na celta i da gi formulirame.

Nema rezon resenijata da bidat tolku komplicirani da stanat neprakticni.

Kako sto koga kupuvas aparat baras soodnos performansi/cena, taka e za se vo zivotot, pa i ova.
Poentata e so minimalen (no dovolen napor) da se postigne celta.

PS Ne zameraj za formulacijata na odgovorov ... profesionalna deformacija смеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:35
Originally posted by branko_k branko_k напиша:


Originally posted by Mire Mire напиша:

BTW, sto velite za algoritam koj pri boduvanjeto ce otvora sistem na boduvanje od 1-8, kade ce treba so toj raspon na bodovi da se glasa za 4-5 da gi narecam karakteristiki na fotografijata:Ideja: 1-8Kompozicija: 1-8Teh. kvalitet: 1-8Ekspozicija: 1-8Sistemot samostojno da vadi prosek od boduvanjeto. Smetam deka takvo nesto bi gi nateralo ludjeto da podrazmislat povece za fotografijata sto ja pregleduvaat.Normalno, karakteristikite, ne moraat da bidat tie sto gi navedov. Ova go nafrlam samo kako ideja.
dobar predlog, so toa sto jas bi sugeriral mala modifikacija, a toa e da se boduva ideja (1-10) i realizacija (1-10), a vo komentarot bi se obrazlozile podetalno ovie dva parametri...


ke bidam iskrena kako i sekogas, mozno e da gresam... no prvata misla koja mi bese koga go procitav predlogov bese: So ovaj nacin na boduvanje nema "problemot" da se resit...

idejata stvarno e super, mislam deka barem za pocetnici, kako sto sum jas, toa bi bilo fantazija, ednostavno bi znaela kade treba da se popravam, na sto treba da pazam, na sto treba da vezbam... itn...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,279 секунди.